Na osudu kraje na sever od Bruntálu se osudově podepsaly dějiny posledních 150 let. Nejprve se kraj škrtnutím pera dostalo na periferii Rakouska, po dvou následujících světových válkách byl devastace dovržena. Kdo nebyl odsunut, později raději odešel. Region se snad nejvyšší nezaměstnaností, kde končí koleje vlaků a pokračovat se dá už jenom na kole směrem k horám, do ráje bikerů a milovníků sjezdů...
Přestože naše republika je malá a zdánlivě je to všude co by kamenem dohodil a zbytek došel, tedy v našem případě dojel na kole, nalezneme i zde místa odlehlá, částečně i opuštěná až zapomenutá. Jedná se především o naše pohraniční výběžky a jedním z nich, a možno říci, že asi tím nejzastrčenějším je Krnovsko, kraj oddělený od zbytku Česka masivem Hrubého Jeseníku. Pokud se sem vydáte, budete možná mile překvapeni, co vše zde na vás čeká.
Krajina severně od Jeseníků je překvapivě rovinatá a směřuje do rovin Polska. Pro svoji přívětivost a mírné podnebí se pro tato místa, tedy přesněji okolí městečka Vidnava, vžilo označení Malá Haná nebo také Slezská Haná. Svůj výlet můžete začít právě ve Vidnavě, která byla založena po roce 1266 a jeho střed je vyhlášen památkovou zónou. Kromě historických zajímavostí ve městě je pro cyklisty důležitou informací, že těsně za humny začínají Rychlebské stezky, konkrétně trail podél Černého potoka, který je určen i pro začátečníky. O něco jižněji, pod Černou Vodou, jsou další stezky, tentokrát s vyšší náročností. Samotnou Vidnavou prochází cyklotrasy číslo 6041, 6046 a 6047. Zajímavý typ na výlet nabízí sousední Polsko, dvanáct km vzdálené partnerské město Otmuchów, ale především dvě zdejší jezera, kde se v parném létě můžete zchladit. K neposledním kladům Vidnavy patří i zdejší turisticky laděný penzion, který provozuje městský úřad.
Druhé, snad ještě více zapomenuté místo se nachází asi 30 km východně a jmenuje se Osoblaha. Toto sídlo mělo a má těžký osud, což je dobře cítit na jeho atmosféře, z které je poznat, že dobře již bylo. V průběhu historie bylo město vypleněno, zničeno požárem, morem, povodněmi. Největší ránu Osoblaha utržila ke konci 2. světové války, kdy bylo zničeno na 90% zástavby. Následovalo takřka úplné vysídlení obyvatelstva. V roce 1960 pak Osoblaha, jako ránu z milosti, ztratila titul města. Pokud vás předchozí text neodradil, neváhejte se vydat na Osoblažsko, na své si zde přijdou milovníci železnic, opuštěných končin, klidu a pohody. K největším atrakcím Osoblažska bezesporu patří jak unikátní a dobře zachovaný židovský hřbitov, ale také unikátní úzkorozchodná železnice, spojující Třemešnou a Osoblahu, kde koleje nemilosrdně končí. Na trati jezdí jednak pravidelné linky Českých drah, ale také soukromý dopravce, který vypravuje historické vláčky, tažené párou. Součástí soupravy je nejen pivní vagón, ale i vůz pro přepravu kol. Mimochodem, v oblasti je vyznačeno na 220 km cyklotras.
Jako ráj rozhlednový jsou obvykle uváděny Jizerské hory, ovšem i Krnovsko se nemusí stydět. Celkem, včetně příhraničních polských vyhlídkových věží, se můžete rozhlédnut z 12 staveb. Velice unikátní rozhledna vznikla v roce 2011 přestavbou dvou bývalých telekomunikačních věží, které spojuje ve výšce 25 metrů ocelová lávka. Přímo nad Krnovem se v sousedství barokního kostela sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné tyčí romantická kamenná rozhledna Cvilín.
Pokud se podíváte na mapu oblasti, jistě si všimnete dalšího pohraničního sídla, města Zlaté Hory, které si své jméno opravdu zaslouží, protože od středověku až do roku 1993 se zde opravdu těžilo zlato. Právě vzpomínce na tuto činnost je určena naučná stezka Údolí ztracených štol, jejíž součástí je i unikátní funkční replika mlýnů na rudu. Pokud budete mít štěstí a trpělivost, sami si můžete narýžovat zlata, kolik unesete …
Opusťme pohraničí, o kterém se zpívá, že není ničí a vystoupejme do hor, přímo do srdce Jeseníků. I zde je pro cyklisty přichystána řada lákadel. Přímo Mekkou terénních cyklistů je horské centrum sportu a zábavy Kouty nad Desnou. V zimě si zde samozřejmě dobře zalyžujete, a když není sníh můžete sem vyrazit na kole. Do výšky 1095 m n. m. vás i s kolem vyveze moderní šesti sedačková lanovka. Dolů se pak můžete svézt po 10 km trasách bikeparku, jsou zde vybudovány tři úrovně tratí. Případně se můžete vydat na pohodové okruhy kolem Mravenečníku či přečerpávací nádrže Dlouhé Stráně, kolem které je vybudován 2,5 km dlouhý in line okruh. K dispozici je i půjčovna in-line bruslí, kol a koloběžek.
Je libo trochu adrenalinu? Zavítejte do Adrenalin Parku v České Vsi, kde si můžete vyzkoušet například obří houpačku, lanové centrum, terénní koloběžky, horolezeckou stěnu atd. Pro cyklisty jsou připraveny cyklo MTB výlety, včetně Bike Taxi, tedy dopravy dle vašeho přání.
Již jste unavení? I v tomto případě má tento kraj co nabídnout.
Zajeďte si do malebných lázní Karlova Studánka. Lázně
založil v roce 1780 nejmladší syn Marie Terezie Maxmilián II. –
František.
Určitě vás zde osloví přívětivá atmosféra, jedinečná poloha a
léčivé klima.
Letem světem jsme nakoukli do kraje na kraji. Ano Vidnava, Osoblažsko či Krnovsko jsou opravdu poněkud na okraji naší republiky, ale to vůbec neznamená, že nemají co nabídnout. K hlavním devizám této lokality patří, jak se vyjádřil místní průvodce, že tady nic není. Myslím, že neměl pravdu, je tady tolik atrakcí a zajímavostí, že na jejich poznání vám nebude stačit jeden týden dovolené, a to vše stranou davů turistů.