„Hory jsou doma ve Švýcarsku“ říká jeden reklamní slogan. Ovšem přesto, že se této zemi připisuje celkem 48 vrcholů vyšších než 4 000 m.n. m., dokáže nabídnout i pohodovou cyklodovolenou. Tip na trasu, která provede cyklistu mezi horskými velikány, vede po Innské stezce.
A jak že je toto království hor slučitelné s pohodovou cykloturistikou, ptáte se? Kopce, štíty, skály, sníh a led, to vše zde rozhodně potkáte, není však třeba se bát. Země helvétského kříže dokáže hravě nabídnout pohodovou a přesto aktivní cyklodovolenou, kterou bez speciálního tréninku zvládne naprosto každý cyklista. Tras a možností je nespočet, stačí si vybrat.
Trasa od pramene Innu nad St. Moritz (po česku Svatým Mořicem) až k ústí do Dunaje v bavorském Pasově čítá celkem 517 značených kilometrů a bývá stálicí v nabídce cestovek i klubů. Velmi však závisí na úsecích, které jsou většinou na prodloužený víkend nabízeny. Nejkrásnější, nejméně okoukané a cyklisticky nejzajímavější jsou rozhodně úvodní partie této trasy. Při cestě po Innské stezce vám domovem bude především švýcarský kanton Graubünden, přírodně, historicky a především jazykově pestrá oblast, jejímž typickým znakem je trojjazyčnost. Ta je podpořená i jazykovým zákonem z roku 2008, kromě němčiny se tu zcela běžně v životě, na školách i v úřadech setkáte s rétorománštinou a italštinou. Tak tedy Guten Tag! Allegra! Buon giorno!
Putování můžete zahájit v průsmyku Majola, nedaleko geografického pramene řeky Inn. Užijete si stezku kolem horských jezer Lej da Segl a Silvaplanersee ve výšce 1800 m n. m. a vzápětí na vás vykoukne světoznámé středisko St. Moritz. Dějiště olympijských her v roce 1928 a 1948, místo, kde můžete potkat proslulý vláček Glacier Express či celebrity zvučných jmen zejména na zimní dovolené. A také místo příjemné klimatické zajímavosti – slunce zde údajně svítí plných 322 dnů v roce, nechť tedy tuto zkušenost udělá každý z vás! St. Moritz rozhodně neusíná na vavřínech – novinkou posledních let je zvýhodnění pro každého, kdo se zde ubytuje v hotelu na minimálně dvě noci. Takový návštěvník má pak nárok na lanovky zdarma.
Obrovský monolit připomíná, že St. Moritz se již dvakrát stalo
dějištěm olympijských her, a to v letech 1928 a 1948.
Foto: Switzerland Tourismus, Christof Sonderegger
Následující cyklistické kilometry vás povedou kolem engadinského letiště a engadinského golfového hřiště. Ano, jste v oblasti zvučné rétorománštiny, která svou řeku Inn nazývá En a její údolí Engadin. Trasa postupně ztrácí výšku a již se blíží nádraží v Zernez. Za zastávku rozhodně stojí výborná místní pekárna s dobrotami oku i žaludku lahodícími a také Nationalparkmuseum při silnici 28 na Ofenpass, které velmi pestrou a interaktivní formou přibližuje přírodní bohatství Švýcarského národního parku založeného roku 1914, jediného NP ve Švýcarsku a nejstaršího v celé Evropě. Ti, kdo se nechají zlákat, často konstatují, že podobně zábavnou expozici ještě neviděli!
Následující kilometry stezky znamenají další ztrátu nadmořské výšky, projíždět budete malými městečky Susch a Lavin. Řeka Inn – vlastně promiňte En – se zde zařezává hlouběji a hlouběji do kaňonu a občas jsou slyšet vodáci na člunech či kajacích z peřejí vskutku divoké „bílé" vody. Úsek přes usedlost Guarda je zajímavý tím, že na relativně krátkém úseku naberete výšku zpět, ale výhled za to více než stojí. A pak už pozor, brzdy do pohotovosti – sjezd do lázeňského Scuolu stojí za pozornost a přichází za odměnu! Minerální voda v termálech s výhledem na zasněžené štíty, rétorománská kultura a architektura, malá perla zdejšího kraje. Centrum městečka určitě obohatí nejednu grafickou kartu vašeho fotoaparátu.
Odměnou za vystoupané metry do obce Guarda (1653 m) je kouzelný výhled.
Foto: Switzerland Tourismus, Franziska Pfenniger
Čekají na vás pohodové kilometry vysoko nad soutěskou Martinaschlucht a přichází změna státní vlajky, hlásí se rakouské Tyroly. Přivítá vás městečko Pfunds a za ním cyklisticky přitažlivý přírodní cca 30 km dlouhý úsek do Landecku. Inn se zde stáčí k východu a krajina přináší střih, rázem jakoby jiný televizní program kolem vás. Široké údolí a již mohutná řeka znamená tak trochu konec malebného světa hor. Pro milovníky právě takové kulisy je ideální zde cykloputování ukončit a kultovní Innsbruck s jeho nepopiratelnou atmosférou navštívit při zastávce cestou zpět domů.
S drobnými potulkami tak máte k dispozici cca 150 km na šlapání, které lze výborně doplnit dnem pobytu v okolí St. Moritz. Tradiční švýcarské značení, tj. červená šipka s kolem, vás bude věrně provázet prvními dny, v Rakousku se pak značka mění na dobře známou zelenobílou. Kouzlo stezky tkví i v tom, že švýcarské etapy jsou často vedeny po nezpevněných cestách, šotolině či lesních stezkách. Trasa je tedy vhodná pro trekové či horské kolo, silničáři si tu na své nepřijdou – museli by vše objíždět po silnici a to by byla věčná škoda, kouzlo přírodní stezky se pak vytrácí.
A pokud své „švýcarské dny" obohatíte i gurmánskými zážitky – třeba typicky na vzduchu sušeným masem Bündnerfleisch, špeclemi Pizokels či výtečným vínem Pinot Noir, nebudete mít pravděpodobně o výběru své další cyklistické dovolené pochyb.
Autorka je průvodkyní CK Rubikon, která se specializuje na cyklistickou a aktivní poznávací dovolenou.