Projeďte se českou historií, českou krajinou, po českých památkách, to vše ve znamení pětilisté růže a při 400. výročí vymření významného rodu Rožmberků.
Nevím, jestli dějepis patřil mezi vaše oblíbené předměty, u mne tomu tak nebylo. Vzhledem k memorovaným informacím jsem balancovala mezi českým jazykem a matematikou, tedy plno textů a čísel. Že vše může být jinak, jsem pochopila až s přibývajícím věkem a především s modernějšími a přívětivějšími přístupu historiků k nám, k laické veřejnosti. Příkladem úspěšného spojení poznávání naší historie se zábavou nebo přímo dovolenou mohou být akce spjaté s 400letým výročím úmrtí posledního mužského potomka nejvýznamnějšího šlechtického rodu Rožmberků Petra Voka.
Celoroční akci pojmenovanou Rožmberký rok inicioval Národní památkový úřad, který je správcem rožmberských rezidencí. V rámci projektu se uskuteční řada aktivit: výstavy, speciální expozice, městské slavnosti, divadelní představení a kulturní akce s tématikou rodu Rožmberků.
Pokud chcete pochopit význam rodu Rožmberků a dobu, ve které žili, je vhodné na čas opustit své kolo a navštívit některou ze dvou pražských výstav, snaživější mohou zhlédnout obě dvě. Jednu naleznete přímo v Rožmberském paláci na Pražském hradě a jmenuje se Rok růže. Hlavní část expozice tvoří historie rodu, zachycená v dokumentech, replikách šatů, zbroje, fotografiích atd. Součástí výstavy je informační centrum Jihočeského kraje, kde získáte tipy na další putování po stopách Rožberků.
Druhá výstava se nachází ve Valdštejnské jízdárně a jmenuje se Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami. Zde je představena řada uměleckých děl a dobových předmětů spjatých s rodem a jeho dobou.
Mimochodem, pokud se kola nevzdáte, moc si jej neužijete. Po Pražském hradě se pochopitelně jezdit nesmí a nejbližší stojan je až na opačné straně, na Hradčanském náměstí. Takřka až do Valdštejnské jízdárny vás i s kolem sice dopraví metro, případně sem dojedete po páteřní cyklotrase A1, ale cyklostojan nikde nenajdete.
Rožmberské panství v době svého největšího rozkvětu, tedy okolo roku 1590, zaujímalo podstatnou část současného Jihočeského kraje. Dominium mělo nepravidelný tvar podobný neforemnému rohlíku, do jehož vnitřního oblouku se zařezávala města Písek, Týn nad Vltavou a České Budějovice, která byla v královském držení, což byla pojistka proti přílišné moci Rožmberků. Všechny zásadní rožmberské památky tak naleznete pohromadě v tomto malebném kraji. Jižní Čechy snad cyklistům není potřeba zvlášť představovat, ovšem tentokrát se na ně podíváme v jiném úhlu a nepůjde jen o „profláknuté" Třeboňsko a jeho rybníky, i když i na ně dojde. Většina významných míst spjatých s rodem Rožmberků je rozprostřena jižně od Českých Budějovic, sedm objektů je nad nimi. Další místa jsou pak v Horním a Dolním Rakousku a zasahují až do Vídně.
Rožmberský jezdec na prachatické Dolní Bráně
Foto: Světlana Jasná
Přestože jsme součástí schengenského prostoru, na cestu za rožmberskými památkami si raději pořiďte pas, speciální turistický pas, který vás provede po 24 nejvýznamnějších místech Jižních Čech spjatých s rodem Rožmberků. Při návštěvě uvedených míst získáte razítko, a pokud v průběhu roku 2011 získáte všechna, dostanete od Jihočeského kraje ocenění. K vlastnímu pasu vyšla i brožurka, podrobněji popisující jednotlivá místa. Turistický pas a další tiskoviny obdržíte na všech uvedených místech, ale také na recepci Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích a rovněž v Praze v Rožmberském paláci, kde získáte rovněž dvě razítka na vámi zvolená místa, o kterých víte, že byste je obtížně navštěvovali.
Jak je snad známo, rod Rožmberků má ve znaku pětilistou růži, druhým symbolem je Rožmberský jezdec, s ním se setkáte v životní velikosti i s koněm při vstupu do Valdštejnské jízdárny. Oba dva symboly, především stylizovaný květ růže vás bude provázet opravdu velmi důsledně a naleznete jej na místech až zcela nečekaných, historických i současných. Symbol růže zkrátka žije dodnes. Hlavním sídlem Rožmberků byl dlouho Český Krumlov, perla to našeho turistického ruchu. Finanční problémy donutily Rožmberky vzdát se svého sídla a přestěhovat se do Třeboně, kde poslední z rodu Rožmberků, pan Petr Vok dne 6. 11. roku 1611 zemřel. Další zastavení na cestě po stopách Rožmberků lze již jen vyjmenovat v příkladech: Bechyně, Dívčí Kámen, Dobrá voda, zámek Kratochvíle, Prachatice, Soběslav, Vimperk, Zlatá Koruna a další.
Tiskoviny vydané k Rožmberskému roku
Cest sledujících památky na působení rodu Rožmberků nejen v Jižních Čechách je mnoho. Výletní cíle s touto tématikou lze objíždět dle libosti, ale nikoliv bez tápání. Pomůckou vám mohou být již zmiňované tiskoviny, ale i další. Například nadace Jihočeské cyklostezky vydala skládačku (nejde o skládací kolo, ale o rozkládací tiskovinu) s názvem Na kole krajem Rožmberků. Jde o doporučení na víkendový cyklovýlet, který vás provede po asi 60 km tras na jih od Českých Budějovic. Navrhované výlety se skládají z lineární části, spojující České Budějovice s Vyšším Brodem a z okruhu z Českých Budějovic, přes Boršov nad Vltavou, Zlatou Korunu, Římov a zpět, to vše s využitím stávajících cyklotras. Součástí skládačky jsou doporučení na služby dle lokalit, tipy na ubytování, turistické zajímavosti, infocentra, atd.
Samozřejmě hlavním významem celého Rožmberského roku je připomenutí naší historie a méně známých skutečností o významném šlechtickém roku. Tento článek pak chce ukázat cyklisty již oblíbené Jižní Čechy z jiného úhlu pohledu a nabídnout jim i jakousi nadstavbu k obvyklým „kochacím" či restauračním výletům.
www.jiznicechy.cz
www.rozmberskyrok.cz
www.jihoceske-cyklostezky.cz