Na 200 účastníků letošní cyklokonference se sjelo do Uherského Hradiště, aby zde jednali o budoucí podobě cyklistické dopravy u nás. Zástupci státní správy, reprezentanti českých měst i odborníci na cyklistickou dopravu se zúčastní maratonu přednášek, kulatých stolů a odborných exkurzí, které ve Zlínském kraji potrvají až do pátku 3. června 2011.
Během konference bude představena Uherskohradišťská charta,
která je novou iniciativou pro otevření našich měst cyklistické
dopravě.
Zahájení cyklokonference se zúčastnili národní cyklokoordinátor Jaroslav
Martinek, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Gustav Slamečka a
zástupci měst, které společně iniciovali vznik Uherskohradišťské
charty.
„Letošní národní cyklokonference se po čtyřech letech opět vrací na Moravu," říká národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. První dva dny v Uherském Hradišti (31. 5. -. 1. 6. 2011) jsou věnovány cyklistické dopravě ve městech. „Město Uherské Hradiště bez nadsázky patří cyklistům a klademe si za čest, že se cyklokonference koná právě u nás,“ řekl během slavnostního otevření starosta Uherského Hradiště pan Květoslav Tichavský. Po skončení první části konference se účastníci přesunou do Velkých Karlovic na Vsetínsku. Zde pokračuje série přednášek a odborných exkursí, které se zaměří na témata spojená s rekreační cykloturistikou.
Největší česká odborná konference, která v minulých letech otevřela nová témata v cyklistické dopravě i cykloturistice (jako například financování cyklistické infrastruktury, legislativní změny ve prospěch cyklistů, reforma značení), je v letošním roce součástí mezinárodního projektu Central MeetBike. Kromě výměny zkušeností mezi městy a regiony České republiky se tak naskýtá možnost využít německého know-how.
Účastníky konference přivítal ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Gustav Slamečka. Podle něj je investice do cyklistické dopravy důležitou a nedílnou součástí celkové dopravní infrastruktury. SFDI v uplynulých letech finančně podporoval výstavbu cyklostezek, v roce 2010 dosáhl celkový objem více než 183 mil. Kč. „Výměna zkušeností na konferencích tohoto typu významně přispívá k efektivnímu a cílenému směřování podpory rozvoje cyklistické dopravy, a to nejen Státním fondem dopravní infrastruktury,“ uvedl Slamečka.
Na cyklokonferenci bude také slavnostně podepsána Uherskohradišťská charta. „Jde především o to, aby města, která se hlásí k aktivní podpoře cyklistické dopravy, vzájemně sdílela své zkušenosti. Podepsání charty je motivací i závazkem ke konkrétním krokům,“ popisuje účel dokumentu Martinek.
K podpisu charty se svým podpisem připojilo 13 zakládajících měst z celkem 9 krajů ČR, mimo jiné Uherské Hradiště nebo Pardubice. „V Uherském Hradišti cítíme jako povinnost zabezpečit lidem bezpečné, rychlé a komfortní cestování po městě,“ hovoří o důvodech připojení k chartě starosta Tichavský a dodává: „Jsme přesvědčeni, že připojení dalších měst k Uherskohradišťské chartě přispěje k naší vzájemné spolupráci a hlavně k tomu, aby cyklistická doprava nestála na konci zájmu, nýbrž byla přinejmenším rovnocenná ostatním způsobům dopravy.“ S tím souhlasí i náměstek primátorky Pardubic Martin Bílek: „V Pardubicích jsme se rozhodli začít cyklisty skutečně rozmazlovat. To, že cyklistická doprava je jednou z priorit rozvoje města, vyjadřujeme právě podpisem Uherskohradišťské charty.“
Uherské Hradiště, foto: NaKole.cz
Jak Uherské Hradiště, tak i Pardubice jsou zapojeny do projektu Central MeetBike. S využitím německých zkušeností realizují obě města v následujících třech letech řadu opatření pro cyklisty. V Uherském Hradišti se tak objeví například nové vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty nebo parkovací dům pro kola. Město Pardubice zase v rámci projektu zřídilo nové pracovní místo pro cyklokoordinátora, tedy oficiálního zástupce města, který v rámci své práce zajišťuje koordinaci činností, které vedou k rozvoji cyklistické dopravy a rekreace.
Na úrovni státu nebyla a dosud není samostatná organizace věnující se podpoře a koordinaci cyklistiky. Po téměř dvou letech ode dne, kdy jej do funkce národního cyklokoordinátora jmenoval ministr dopravy, představil Jaroslav Martinek účastníkům konference svůj tým. Je to otevřené uskupení aktivních odborníků z celé ČR. Tým národního cyklokoordinátora se zabývá širokým spektrem témat od politické podpory, přes legislativu, technická řešení, ekonomické dopady a její činnost zahrnuje i osvětu a marketing, vše s využitím již ověřených zahraničních zkušeností. Jeho členové jsou specialisté v jednotlivých oblastech, většinou s mezioborovým přesahem. Jsou rozptýleni na různých místech v Česku, avšak vzájemně v neustálém kontaktu a kromě úkolů na národní cyklostrategii v rámci projektu Central MeetBike se věnují dalším činnostem souvisejícím s podporou cyklistiky v ČR.