Následující článek není určen osobám pravomocně odsouzeným do vězení, kterým bychom chtěli radit, jak si ulehčit výkon trestu. Text je určen milovníkům jízdních kol a měl by jim pomoci při správném posedu na jejich milovaném stroji, protože od správného posedu se odvíjí nejen pohodlí, ale i výkon.
Jak správně sedět na kole? Jaké to má vlivy a důsledky? Jak se tato zdánlivě prostá věc stará o dobrý pocit z jízdy? Na tyto a darlší otázky se pokusíme odpovědět a přidat i několik rad, či informací, které možná neznáte.
Foto: Světlana Jasná
Jde o věc zdánlivě zanedbatelnou, prostě si sednu a jedu, ale pro mnohé potenciální cyklisty jde o okamžiky fatální. Od správného posedu na jízdním kole se odvíjí mnohdy samotný vztah (jezdím rád či nikoliv) k tomuto stroji. Jistě si mnohý vzpomíná na své cyklistické začátky v době minimálního výběru jízdních kol, tedy v době, kdy byl člověk rád, že vůbec něco sehnal, natož aby si vybíral geometrii svého kola, druh sedla, délku představce, tvar řídítek atd. Na takovýchto strojích pak probíhalo výše uvedené lámání chleba, člověk se buď stroji doslova přizpůsobil a u cyklistiky vydržel, či naopak díky nepohodlnému posedu, bolestem v zádech a otlačeným hýždím vše vzdal.
Naštěstí doba se pohnula k lepšímu a nyní je nepřeberně možností, jak si přizpůsobit své kolo svému způsobu jízdy, ale především své postavě.
Dobrá pánev je základ nejen dobré kuchyňské výbavy, ale ta naše živočišná pánev je i klíčovým místem při jízdě na kole. Nohy se na jedné straně opírají do pedálů a na opačné straně jim oporu tvoří pánev, ke které se upínají ohybače a natahovače kyčle. Ovšem i pánev potřebuje mít oporu, o tu se stará vzpřimovač bederní páteře společně se svaly břišními. Lidské tělo lze tak rozdělit na dvě poloviny:
Opusťme anatomii a podívejme se na kostru, tentokrát tu od kola, tedy na jeho rám. Právě správná velikost rámu je základním předpokladem pro správný posed. Při výběru rámu platí jedno pravidlo: menším zlem je rám mírně menší než naopak velký. Menší rám se dá doladit vysunutím sedla či delším představcem. Příliš velký rám nabízí jen minimální šanci na zmenšení. Určit správnou velikost rámu je sice teoreticky snadné, ale co člověk to originál, především poměry končetin a trupu se liší. Správně by se měla sledovat výška a délka rámu, ale také délka klik. Vše pak směřuje ke správnému rozložení zatížení na tři místa: sedlo, pedály a řídítka. Ke slovu se rovněž hlásí samotná geometrie rámů, která se liší nejen u jednotlivých výrobců, ale především podle toho, k čemu je kolo určeno. Ovšem zde si jistě poradíte sami, protože při koupi kola určitě víte, k čemu jej budete potřebovat.
Nastavení kola má směřovat především ke správnému rozložení těla na sedle a správné poloze nohou v pedálech. K tomuto lze, kromě již zmiňovaného výběru rámu, dopomoci:
Někdy může být sedlo příliš nízko.
Foto: Světlana Jasná
Pokud máte správně nastavené sedlo, nebudete na něm kupodivu sedět, ale vlastně ležet. Styk se sedlem totiž nezajišťuje zadek, ale hráz. Trup je předkloněn, mírně pokrčené ruce tlumí nárazy a chrání tak páteř. Pokud je toto špatně nastavené, budete se v sedle pohybovat ze strany na stranu, případně se budete komíhat dopředu a dozadu. Výška sedla (vzdálenost od horní plochy sedla k pedálu v dolní úvrati, případně se měří ke středové ose) se odvíjí od délky nohou a k jejímu správnému určení slouží několik metod:
Posunutím sedla ve vodorovném směru zajistíte další správné nastavení, které se kontroluje s pedály ve vodorovné poloze. Nyní by kolmice spuštěná z čéšky kolena měla procházet osou pedálu.
Sedlo by mělo být takřka vodorovné, ale zde hodně záleží na individuálním vkusu, ovšem sedlo příliš nahoru ohrožuje nervy, sedlo směřující dolů vás nutí více se opírat do řídítek.
A tady je nastavení v pořádku.
Foto: Světlana Jasná
Zřejmě nejčastější chybou je příliš velký či naopak malý rozdíl mezi výškou sedla a řídítek. Zde je univerzální rada poněkud obtížná, protože existuje velká škála tvarů řídítek od silničářských „beranů“ až po řídítka zcela rovná a navíc je zde ještě řada nejrůznějších nástavců. A opět narážíme na individuální rozměry postav. Lze však vyzkoušet následující postup:
Změřte rozdíl mezi horní plochou sedla a nejvyšším místem řídítek. Tento údaj by měl být v rozmezí:
Šířka řídítek se opět liší podle použití kola, u sjezdových kol mnohem je až o 10 cm širší než u běžného MTB. Obecně se šířka řídítek odvíjí od šířky ramen, oba rozměry by měly být totožné.
Jeho délka ovlivňuje jak ovladatelnost kola, tak samozřejmě vzdálenost řídítek od sedla, a tím i sklon trupu a pokrčení rukou. Ruce by měly být mírně pokrčeny. Předklon trupu se liší podle stylu jízdy, zde se uvádí hodnoty:
Pokud budete sedět příliš vzpřímeně, nadměrně zatěžujete páteř při přejezdech terénních nerovností. Příliš natažená (předkloněná) pozice pak omezuje dýchání a přetěžuje některé svalové partie.
Neustrňte jak při jízdě na kole, tak i při hledání správného posedu. Univerzální poloha neexistuje, každý má tu svou za tu správnou, hlavně, když jej nic nebolí. Nebojte se experimentovat. Změna výšky sedla, jeho poloha, či nastavení řídítek, to vše je otázkou povolení rychloupínáku nebo jednoho či dvou šroubů. V některých případech však bude muset dojít k výměně komponentů, nejčastěji představce (zde jsou mnohdy vhodné typy s proměnným úhlem), sedla (případně jeho doplnění o gelový potah) a řídítek (zde se často dokupují tzv. rohy). Naprosto precizní doladění vašeho stroje a jeho motoru, tedy vašeho těla, tak aby vše jako celek podávalo maximální výkon při co největším komfortu, je věc velmi individuální, ale také choulostivá, při které jde nejen o samotnou jízdu, ale i o vaše zdraví. Zkrátka správný posed na kole je věda a snad vám náš článek přinesl pár dobrých rad při jeho hledání.