Pryč jsou unifikované cyklojízdy, které sršely nesouhlasem a konfrontací. Tradiční velké akce, na kterých se potkávají styloví jezdci na městských kolech s freeridery, doplňuje sprška barevných tematických akcí. Specializované jízdy se obracejí tu na příznivce „furtek“, na studenty a žáky, nebo třeba na punkery. Ale čeká nás i „zaměstnanecká“ cyklojízda.
Až donedávna bylo kolo v České republice vnímáno především jako sportovní nástroj a prostředek pro relaxaci a volný čas. V dnešní době však čím dál více obyvatel využívá kolo k dopravě za pracovními povinnostmi nebo zábavou, a to i ve městech, která nemají cyklistickou tradici. Už tradičně každé jaro vyrážejí do ulic měst barevné pelotony, které oslavují jízdní kolo jako prostředek zábavy a dopravy po městě.
Podívejme se, které akce vyjely v uplynulých dnech a také kterých se můžeme ještě zúčastnit:
Foto: V. Zmeškalová, www.brnonakole.cz
Uplynulou sobotu zahájila štafetu českých cyklojiízd brněnská metropole Brno. Za doprovodu policie vyjelo přes 200 cyklistů na 6 km dlouhou trasu, která vedla centrem města. Z místa srazu na Moravském náměstí vyrazil peloton po trase Hrnčířská – Hlavní nádraží – nám. Svobody – Husova (mapa je k nahlédnutí zde). Cyklojízda, která trvala přibližně hodinu, dorazila do cíle pod Špilberk, kde se konaly oslavy Dne Země organizované sdruženími Lipka a Rezekvítek.
Jarně velikonočními motivy hýřila cyklojízda v Ostravě, která vyjela tuto středu od Nové radnice. Trasu dlouhou 10 km zvládli bez potíží také rodiny s dětmi. Pokud jste jízdu nestihli, zapište si už teď termín té příští, která se pojede ve čtvrtek 22. září 2011.
Dětská cyklojízda vyrazila ze základní školy v Praze-Čakovicích
Foto: Petr Studený, Auto-Mat
Cyklojízdy ve spolupráci s několika základními školami jsou součástí vzdělávacího programu a ukazují žákům i učitelům, že jízdní kolo může sloužit jako dopravní prostředek k cestám do školy. Základní škola v Praze-Čakovicích v tomto týdnu vypravila dvě jízdy pro žáky I. a II. stupně. 180 dětí ve věku 6–11 let vyrazilo na kole v úterý 19. dubna. Následující den vyjeli na delší trasu žáci II. stupně.
Letošní rok je mimořádný osvěžující sprškou tematických akcí a novinek, jako jsou například Alleycat – cyklistický závod ve volném stylu ulicemi Prahy – či Garage Race pro vyznavače kol fixies. Řada dalších akcí nás teprve čeká, podívejme se tedy na některé aktuální pozvánky:
Příští úterý promítá kino Světozor kultovní britsko-německý film Beauty&Bike. Proč dívky z britského Darlingtonu nepovažují ježdění na kole za cool, proč jim to připadá dětinské a nebezpečné? A proč naopak dívky z Brém vidí kolo jako dopravní prostředek, který jim dává volnost a mají z něj potěšení? Přijďte se sami podívat na konfrontaci dvou skupinek mladých žen, na střet dvou odlišných kultur. Začátek je ve 20:30 ve Velkém sálu kina Světozor.
Po obnovené premiéře olomouckých cyklojízd, která se ustkutečnila poslední březový den, budou další akce následovat s měsíční frekvencí. Příznivci jízdního kola se budou scházet vždy každý poslední čtvrtek v měsíci, nejbližší termín je tedy příští čtvrtek 28. dubna.
Ve čtvrtek 28. 4. v 18:00 vyjede tradičně z náměstí Jiřího z Poděbrad Velká jarní cyklojízda, letos s tématem: Zaměstnanci, zaměstnankyně, šéfové, pojeďte do práce na kole! Velkou cyklojízdou totiž začíná měsíc trvající soutěž Do práce na kole, která se bude odehrávat přímo v ulicích Prahy. Do soutěže postavilo týmy již více než šedesát firem. Registrace jsou stále ještě otevřeny až do oficiálního zahájení na cyklojízde v Praze. Po dojetí bude zhruba od
Ve městech, která vsadila na podporu bezmotorové dopravy, jsou výsledky patrné na první pohled. Cyklistická doprava je především bezpečná a zdravá z důvodu fyzické aktivity cyklistů, je také cenově výhodná, bezhlučná, přátelská k životnímu prostředí a má malé prostorové nároky. Evropské statistiky ukazují, že se vzrůstajícím podílem cyklistické dopravy klesá podíl vážných dopravních nehod, proto jsou země jako Nizozemsko a Dánsko pro cyklisty až 5× bezpečnější než třeba „necyklistická" Itálie. Města s vyšším podílem cyklodopravy také nemají takový problém s dopravními kolapsy a zácpami. Pod záštitou Evropské cyklistické federace (ECF) vzniklo před dvěma lety v Bruselu sdružení evropských měst, jejichž společným cílem je dlouhodobá podpora cyklistické dopravy. Tzv. Bruselskou Chartu již podepsalo na 57 měst, mimo jiné Budapešť, Krakov, Gdaňsk či Mnichov. V současné době se připravuje česká obdoba tohoto mezinárodního sdružení.
Zdroj: Tisková zpráva koordinátora rozvoje cyklistické dopravy ČR, 19. dubna 2011