Podle zákona by všechny děti mladší 15ti let měly mít při jízdě na kole na hlavě přilbu. Ale ruku na srdce, je tomu opravdu tak? Přečtěte si, jaká by měla být dětská přilba podle názoru lékaře.
Především pohodlnou. Přilba, pokud není na hlavě a řádně upevněná, nemá smysl. Všechny přilby na našem trhu prošly státní zkušebnou a mají atest. Není prokázáno, že by některé chránily více než jiné.
K dostání jsou cyklistické přilby v různých cenových relacích, nejlevnější modely ale mají málo větracích otvorů a chybí stavitelný pásek. Rovněž zapínání by mělo být jednoduché. Pokud se přilba bude mladému cyklistovi líbit, ztotožní se s ní a bude ji spíše nosit. Kvalitní přilba je i módním doplňkem. Přilby bývají světlé a lesklé a v dopravním provozu jsou zdaleka vidět. Na některých typech je i připínací kšilt, který brání oslnění.
Ve věku do deseti let je to spíše nezájem či nevědomost rodičů. Sami se s vážným úrazem hlavy nesetkali a nedovedou domyslet, že jejich dítě je od smrti třeba jen 0,6 metru daleko. Už při první jízdě by děcko mělo mít nasazenou helmu. Nad argumentem „on se to teprve učí“ zůstává rozum stát. Vzor rodičů je ve věku do 10 let nejdůležitější podle rozsáhlých studií – a nejen v nošení přileb.
U starších dětí se zdá nejdůležitější bariérou nošení přileb tzv. „vrstevnický efekt“. Mládež ve věku kolem 15 let více dá na sounáležitost se skupinou vrstevníků, než na dobře míněné rady. V zemích, kde je nošení přileb na kole již normou, výzkumníci pozorovali, že ve skupinkách cyklistů v tomto věku mají přilby buď všichni, nebo nikdo.
Tyto a další bariery jako je nevědomost či finanční nedostupnost překonáváme v kampani „Na kolo jen s přilbou“