reklama

Rozhledny stále rostou

V posledních letech zaznamenaly rozhledny obrovskou renesanci zájmu. Jarní počasí je jako stvořené pro výlet na kolech za některými nově postavenými rozhlednami, které se objevily v posledních letech. Pojďte se s námi podívat na svět z výšky!

Hrádek Větruše slouží dnes jako restaurace, z jejíž terasy uvidíte jako na dlani město Ústí nad Labem.
Hrádek Větruše slouží dnes jako restaurace, z jejíž terasy uvidíte jako na dlani město Ústí nad Labem.
Foto: Ústí nad Labem

 

V České republice je evidováno bezmála 350 rozhleden, a to nepočítáme věže hradů a zámků a přirozené vyhlídky. Potřeba člověka rozhlédnout se tak trochu do dálky je velmi stará. Ale ani na začátku třetího tisíciletí neodoláme vylézt na nějaký kopeček a zkoumat, jestli v mlžném oparu neuvidíme třeba Krkonoše.

Dnes přinášíme několik inspirací k cestě za rozhlednami, které v krajině vyrostly během několika posledních let. A můžeme se sem vypravit třeba na kolech.

Podle kopíráku


Rozhledna Krátošice leží asi 15 km jihovýchodně od Tábora.
Foto: rozhledny.web­zdarma.cz

První novodobou vlnu růstu vyhlídkových věží měl na svědomí rozmach mobilních komunikací. I když řada těchto staveb sloužila a dodnes slouží jako rozhledny, většina fanoušků o nich nemluví příliš hezky. Technické řešení stožárů a příhradových konstrukcí přece jen nepůsobí tak esteticky.

Pokud místní úřad, na jehož pozemku věž stojí, byl aktivní, je součástí konstrukce schodiště a vyhlídková plošina. Tyto kovové rozhledny mají několik typů, od těch nepohledných sester stožárů VVN až po promyšlenější až originální stavby. Zástupce první i druhé skupiny můžete navštívit na řadě míst naší republiky. Mnohdy se opravdu liší pouze výhledem, ale o ten jde, a proto na ně rádi vystoupáme. Navíc většina z nich je volně přístupná. Zde je několik tipů, kde je hledat: Březina nedaleko Uhlířských Janovic, Jarník nad Pískem, Kozinec u Nové Paky nebo Pepř u Jílového u Prahy. Poněkud promyšlenější konstrukci pak naleznete na rozhledně Krátošice u Tábora, Lhotka u Berouna či Čestice u Volyně nebo na Bílé hoře nad Kopřivnicí. Výčet by mohl pokračovat dále, ale podívejme se raději na architektonicky zajímavější rozhledny.

Dobré dřevo


Vypadá spíše jako myslivecký posed, ale je to rozhledna – Štátula u Vitčic na Hané. Foto: rozhledny.web­zdarma.cz

Historicky první rozhledny se stavěly ze dřeva, z kterého se staví rychle a levně. Totéž platí i dnes. Navíc, dřevěné rozhledny nepůsobí v přírodě tak rušivě, jako stavby ocelové či zděné. V poslední době vznikla řada různě velikých dřevěných věží, případně staveb z jiných materiálů, které jsou za dřevěné převlečené. Zajímavým jevem je vznik drobnějších staveb, které vyrostly často z iniciativy místních spolků, sdružení a organizací. Jejich výstavba probíhala za minimální pomoci oficiálních orgánů, mnohdy na základě sbírek mezi občany. Takovýto zrod rozhledny navazuje na doby před sto lety, kdy výstavbu věže rovněž iniciovali obyvatelé místa, které chtěli zatraktivnit pro návštěvníky. Je faktem, že některé z těchto staveb spíše připomínají větší myslivecké posedy (Štátula u hanáckých Vitčic) nebo slouží i k hlídání vinic (Modrá).


Borůvka na Chrudimsku.
Foto: Sdružení obcí Toulovcovy Maštale

Jiné dřevěné rozhledny jsou naopak mohutnými stavbami, které zasluhují uznání nejen pro výšku, z které se z nich můžete rozhlížet, ale i pro řemeslo, které je do nich vloženo.

Masivní, 22 m vysokou dřevěnou rozhlednu naleznete např. U Strejců nedaleko města Luby. Jiná elegantní, 18 m vysoká dřevěná stavba, s nezvyklou konstrukcí má i pěkné jméno Borůvka a tyčí se nedaleko města Chrudim. Rozhledna na legendárním Boubíně stojí na svém místě již od roku 2004 a její vznik provázely kompromisy mezi ochránci přírody a stavbaři. Vše ale dopadlo dobře a vy se můžete rozhlížet z výšky 21 m snad po celé Šumavě. Pokračovat by se dalo ještě dlouho, co rozhledna to příběh, tak ještě několik dalších tipů na dřevěné stavby: Vitčice v okrese Prostějov, Vážany u Uherského Hradiště, Toulovcova rozhledna u Proseče, Boika u Českých Lhotic, Jahůdka na Chrudimsku, Hradišť u Kadlína, Slunečná u Velkých Pavlovic.

Vstaly z mrtvých


Štramberská Trúba. Tady si mimo jiné můžete koupit proslulou pochoutku Štramberské uši.
Foto: NaKole.cz

V dávných dobách sloužily hradní věže k vyhlížení přátel či nepřátel a mnoho jejich zbytků bylo zachráněno, dostavěno a vznikly tak hradní rozhledny. Asi nejznámější je Trúba ve Štramberku, jiná je v Jenštejně u Prahy, či ve věži tvrze v Semtěši, další je Hasištejn u Chomutova či Rýzmberk u Kdyně. Nesmíme zapomenout ani na věže, které to měly nachýlené, konstrukčně, ale i osudově. Jedná se například o jizerskohorskou Slovanku, která se již své důkladné rekonstrukce dočkala. Za minutu dvanáct se podařilo zachránit další kovovou rozhlednu na Studeneci. Zcela nově byla postavená rozhledna Klucanina u Tišnova. Z ruin byla opravena výletní restaurace s rozhlednou Větruše nad Ústí nad Labem či Letná nad Teplicemi. I zde by se dalo pokračovat ve výčtu znova vzkříšených rozhleden dále.

Článek by ještě mohl pokračovat, naštěstí. Rozhledny byly, jsou a jistě i nadále budou fenoménem české krajiny a budou lákat další generace návštěvníků a výletníků. Je dobře, že jsou udržovány stále při životě, případně že stále rostou nové.

Chcete vědět víc?

V této souvislosti bychom určitě měli zmínit průvodce po českých rozhlednách od Jiřího Štekla, která byla na začátku roku 2010 dostala ocenění asociace novinářů, publicistů, fotografů a rozhlasových pracovníků Czech Travel Press. Knížka má název „Rájem rozhlednovým", vydalo jí plzeňské nakladatelství Cykloknihy a vy si NaKole.cz  můžete přečíst recenzi této knížky. Autor knížky Jiří Štekl nám jako svůj tip na výlet doporučil, jak stihnout za jeden den čtyři rozhledny během okružní jízdy po karlovarských rozhlednách.

Aktuální informace o našich rozhlednách naleznete na mnoha internetových serverech. Mezi nejlépe použitelné patří:

Fotogalerie

Hrádek Větruše slouží dnes jako restaurace, z jejíž terasy uvidíte jako na dlani město Ústí nad Labem. Rozhled po Vyškovsku vám nabídne nová rozhledna - vodojem na Holém kopci u Bohdalic Dřevěná rozhledna Boika leží nedaleko Nasavrk na Chrudimsku. Nádherná a bytelná dřevěná rozhledna s poetickým názvem Borůvka. Najdete ji nedaleko Proseče na Chrudimsku. Postavení dřevěné rozhledny na vrchu Boubína v roce 2004 předcházela diskuze s ochranáři přírody. Ocelovou telekomunikační věž Březina-Žandov najdete v obci Chlísovice nedaleko Kutné Hory. Díky úsilí Klubu přátel rozhleden se podařilo v roce 2009 znovu zpřístupnit rozhlednu Kozinec na Novopacku. Jsou odsud krásné výhledy na Český ráj a Krkonoše. Vypadá spíše jako myslivecký posed, ale je to rozhledna - Štátula u Vitčic na Hané. Železná rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic leží asi 15 km jihovýchodně od Tábora. Štramberská Trúba dominuje svému okolí. Zříceninu hradu Štramberk původem ze 13. století najdeme nedaleko Hranic na Moravě.
Jiří Juřík, 10.04.2010
Do vaší knihovny
Blogy

Bikepacking přes Slovensko pokračuje: Z Čachtic do Gaderské doliny

 ()
Poté, co jsme se dvěma dětmi úspěšně projeli Malé Karpaty a zjistili, že náš syn Oskar je schopen ujet až 50 km denně, pokračovali jsme v cestě na střední Slovensko. Oskarovy schopnosti se každým dnem zlepšovaly. Tažné lano zůstalo hezky odpočívat a Oskar se stal pro nás plnohodnotným cyklistickým…
Kristina | 03.10.2024

Centrální stezkou od západu na východ_3

 ()
Úterý 23. červenceKdyž pominu stále trvající vedra, začal dnešek příjemně. Ráno jsme měly poměrně brzy sbaleno, stihly jsme i promazat kola (a vyloudit u paní ubytovatelky nový hadr na jejich utření) a vyjet chvilku před devátou. Asi 5 km se mírně stoupavá cesta zdála příjemná, ale za přístřeškem…
Aar | 02.10.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 11. část

 ()
Kolečko se uzavírá Ještě v Kazachstánu jsme byli tak trochu celebrity. „Zdrastě, jak se máte? Viděl jsem vás před třemi dny za Tarazem," pozdravil nás chlapík kdesi na benzínce. „To je docela dobře možné." „Nebyli jste tuhle kousek za Almatou?" zase jiný chlapík jinde. „Asi měsíc nazád? To jsme…
Peggy | 24.09.2024

Dámská 2024 – jezero Milada, Děčínský Sněžník, Ploučnice, Husí cesta a z Roudnic

 ()
Začínáme další desítku naší tradiční Dámské, dlouho jsme nevěděly kam vlastně pojedeme a kdy pojedeme. Radka měla naplánovanou dovolenou v Itálii, my s Lenkou zájezd do Alp, ale nakonec jsme Dámskou odjely v tradičním termínu. Letos máme 13 jako šťastné číslo, 13.června jsme jely s Lenkou do…
HMS | 18.09.2024

Slovinsko – Rakousko – relax v lázních Zreče 13.6. až 18.6. 2024

 ()
Letos opět s Mamutem, líbí se nám precizní připravenost tras i znalost místa, kde vedou trasy po cyklo i neznačených cestách. V únoru vybíráme zájezd, vzácně se shodneme na termínu a místu. Původně jsme chtěly ve složení Helena, Lenka a já zdolat Grossglockner, ale bohužel zájezd byl již koncem…
HMS | 18.09.2024

O čem se mluví:

NEcyklo Ukrajina 47 před 5 minutami
Lehokola Tak jsem viděl lehokolo - VII. dnes v 15:19
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 152 dnes v 13:59
NEcyklo Co vás zaujalo 282 dnes v 13:47
Technické rady Co s řopíkem? 2 dnes v 13:03
Ostatní – cyklo Stav našich vodníků - 3. dnes v 09:37
NEcyklo Pochlubme se, jak jsme blbí 2 dnes v 07:49
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

281 cyklistů (10 přihlášených)

Bikepacking přes Slovensko pokračuje: Z Čachtic do Gaderské doliny

Poté, co jsme se dvěma dětmi úspěšně projeli Malé Karpaty a zjistili, že náš syn Oskar je schopen ujet až 50…
Kristina | 03.10.2024

Centrální stezkou od západu na východ_3

Úterý 23. červenceKdyž pominu stále trvající vedra, začal dnešek příjemně. Ráno jsme měly poměrně brzy…
Aar | 02.10.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 11. část

Kolečko se uzavírá Ještě v Kazachstánu jsme byli tak trochu celebrity. „Zdrastě, jak se máte? Viděl jsem vás…
Peggy | 24.09.2024