Kladensko je známo svými uhelnými slojemi. Méně známé je, že v dobách ukončování těžby na Kladensku vznikl skanzen ve Vinařicích kousek od Kladna. Náš tip na velikonoční víkend leží v blízkosti trasy cyklovlaku Praha-Slaný.
Bývalý důl je zanechán tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera. Zvenku vypadá sice velmi zanedbaně, ale tak přece doly vypadaly. Během prohlídky, která může trvat až 2 hodiny, Vás průvodce (který zde mimochodem pracoval ještě před uzavřením dolu), provede komplexem budov, kde každá schovává nějaké poklady.
V budově dýmnice si můžete prohlédnout expozici báňského záchranářství i hasičství. Zde si také můžete zkusit, kolik některé důlní nástroje vážily a jak nelehkou práci horníci měli.
Hornické muzeum OKD
V dalších budovách narazíte na funkční historické těžní stroje z první poloviny 20. století. Můžete také vidět výtah nebo třeba řetízkové šatny se sprchami a s velmi působivou atmosférou.
Ve vršku za skanzenem je asi 130 metrů dlouhá expozice dolu. Tam na Vás čekají různé druhy výztuží a činností horníků. Na volném prostranství kolem dolu je několik strojů a po celém areálu jsou sochy ze symposia výtvarníků. Několik fotografií z „Mayrovky“ a jejího okolí najdete v naší fotogalerii.
Pokud budete mít chuť projít se kolem, vyjděte si na Vinařickou horu.
Tato sopka, která pěkně ční nad terén, nabízí krásný a netradiční
výhled do okolí.
V blízkých Sakách je prý nejstarší dochovaný dům v Čechách, krásná
zvonice a pěkně zrekonstruovaný statek.
Kousek za Švermovem, Na Čabárně je záchranná stanice Aves, starající se
o raněná zvířata, také pěkný rybníček s různými druhy ptactva,
rybičkami a naučnou stezkou.
K Mayrovce vede několik cest. Pro mě je nejhezčí cesta po zelené turistické stezce, která vás provede Slaným a přes Kvíc a Přelíc dojedete do Šternberka.
Šternberk býval lázněmi, dneska je zde ústav pro mentálně postižené. Na jedné budově je i pamětní deska, upomínající na návštěvy Miroslava Tyrše, kterou daroval slánský sokol.
Zelená nás dovede až na kraj Smečna. Rodiště tvůrce filmové hudby Zdeňka Lišky (Major Zeman), má co nabídnout. Nejzajímavější je zámek, ke kterému se váže několik pověstí Říká se, že tam je zkamenělý drak. Dnes slouží jako domov důchodců. Při zdi je „řopík“, bunkr z dob první republiky, který je pravidelně přístupný, poblíž je i malé vojenské muzeum.
Z prostoru před zámkem můžeme pokračovat dál po modré nebo po silnici přes Svinařov do Libušína. Anebo vzít lesnatější variantu po žluté turistické značce přes Smečenské skalky. A pak pokračovat po zelené přes slavné slovanské hradiště taktéž do Libušína. Od místního kostela vede žlutá turistická částečně po bývalé železniční trati i s jedním můstkem. Na další silnici se dáme vpravo a pustupně budeme objíždět Vinařickou horu až ke skanzenu.
Trasa Slaný-Vinařice je zhruba 16 km dlouhá, různé varianty cesty můžete prozkoumat v našem on-line plánovači tras.
Přeji vám krásné zážitky a hlavně se tam neztraťte, já v okolí Libušína vždycky zabloudím.
Trasa ze Slaného do Vinařic vede krásnou přírodou.
Oficiální stránky dolu Mayrau
Mayrau na
Wikipedii
Cyklovlak
Praha-Slaný – náš tip na výlet leží v blizkosti trasy.