Dnes zveřejnilo občanské sdružení Auto*Mat vysvědčení pro pražský magistrát. Dokument hodnotí pokroky při plnění výzvy „Pět bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům“. Ačkoli známky pro městské politiky nebyly příliš lichotivé, výzva způsobila v jistém smyslu revoluci.
Na podzim 2007 zveřejnila iniciativa Auto*Mat výzvu 5 bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům. Výzva obsahovala pět konkrétních požadavků určených hlavnímu městu a žádala jejich splnění během jednoho roku. Výzvu podpořilo do dnešního dne 3 300 lidí.
Vysvědčení slovně hodnotí splnění jednotlivých bodů a detailně je vysvětluje. I když město úplně v hodnocení nepropadlo, celková známka je jen „prospěl“, tedy za čtyři.
„Naším prvním pocitem je spokojenost. V centru vznikly historicky první cyklistické pruhy a to hned na několika místech – na Štefánikově mostě, v Pobřežní, Chotkově a Vršovické ulici. Byla založena pracovní skupina pro pěší dopravu a městská rada rozhodla o přípravě koncepce,“ říká Tereza Vohryzková ze sdružení Auto*Mat.
Právě veřejná, pěší a cyklistická doprava je dnes světovým trendem, který řeší hned několik problémů současně. „Lidé se ve městě pohybují zpravidla na krátké vzdálenosti, které mohou urazit i jinak, než autem,“ vysvětluje její kolega Michal Křivohlávek. „Pokud lidé chodí pěšky a jezdí na kole, vyhrávají všichni. Ve městě se sníží znečištění ovzduší a hluková zátěž, lidé jsou zdravější a méně nemocní. Navíc ožívají ulice a veřejný prostor, rozkvétá i podnikání,“ říká Křivohlávek.
V Praze ale stále přetrvává nedostatek politické vůle k zásadním krokům. „Dobře je to vidět například na již zmiňovaném Štefánikově mostě. Pruhy pro cyklisty jsou ukončeny před rušnými křižovatkami a neobsahují ani předsazené prostory pro kola,“ vysvětluje Křivohlávek. Polovičaté řešení, které sami cyklisté často kritizují, vychází z potřeby zachovat kapacitu křižovatek pro automobily. Právě křižovatky jsou přitom pro cyklisty nejrizikovějšími místy.
Druhým přetrvávajícím problémem je neexistence koncepce cyklistické dopravy, která by byla závazná. „Mnoho cyklistických řešení prosadila svépomocná skupina cyklistů, kteří volají do kanceláří, prosazují svoje požadavky a hledají další spřízněné cyklisty,“ říká k tomu Křivohlávek. „Zatímco radnice města Vídně má jako politický program zlepšení kvality života snížením automobilové dopravy, Praha nemá koncepci žádnou,“ dodal.
Radní Radovan Steiner, který měl jako zástupce pražského magistrátu původně vysvědčení přebrat, se nakonec na schůzku nedostavil. Těsně před plánovaným setkáním s novináři svoji účast zrušil a prostřednictvím své asistentky se omluvil.
Iniciativa Auto*Mat slibuje, že bude trvat na požadavcích výzvy, které město dosud nesplnilo. U příležitosti Evropského týdne mobility navíc zveřejní další nové body pro Prahu na školní rok 2008/2009.
– Pět bodů pro
Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům – kompletní text
– Podrobné vyhodnocení naplnění Pěti bodů pro Prahu
– Vysvědčení pro pražského radního Radovana Steinera
– Tisková
zpráva iniciativy Auto*Mat