„Praha je pro kolo průjezdná – pokud víme kudy.“ To je motto neoficiální pražské cyklomapy, která se snaží vybrat cyklistům nejvhodnější průjezdy Prahou. Tedy trasy pokud možno bezpečné, ale přitom rychlé, aby Pražané mohli své kolo používat jako běžný prostředek pro své cesty po městě.
Projekt vznikl před několika měsíci s jasným cílem – najít v Praze pro kolo vhodné trasy, ukázat, že skrz město jde projet téměř všude – a poukázat na místa, kde to opravdu nejde. Za půl roku dorostla mapa do použitelné podoby – a výsledek je zřejmý: Prahou lze na mnoha místech jet překvapivě bezpečně: vedlejšími ulicemi, parkovými cestami, po málo frekventovaných chodnících. Mnoho takových tras už mapa ukazuje – a spousta dalších se dá ještě doplnit.
Trasy, které na mapě najdete, jsou všeho druhu – od značených cyklotras, přes parkové cyklostezky, zkratky šetřící převýšení a vzdálenost, až po rychlé sjezdy po ještě únosně frekventovaných ulicích. To podstatné na nich je, že tvoří souvislou síť a že se po nich na kole opravdu dá jezdit.
Obr.1: Zmapování části centra. Značí se cyklotrasy i neoficiální
průjezdy.
Trasy jsou na mapě vyznačeny tak, aby si cyklista mohl zvolit trasu podle svých požadavků na povrch a míru nepříjemného automobilového provozu – najdou se zde klidné i rychlé.
Důležitá jsou varování před rizikovými místy a řešení jejich překonání. Nejproblematičtější místa jsou popsána stručným textem vedle mapy. Značí se také úzká místa, schodiště, retardéry, jednosměrky, nebezpečné přechody i obtěžující značky „Cyklisto sesedni z kola“ a všechny ostatní překážky, na které může městský cyklista narazit.
Nedílnou součástí mapy jsou také výškové kóty umožňující v členitém terénu snadný výpočet převýšení. Spousta kopců se dá objet údolím, mnoho zbytečných klesání a stoupání si lze ušetřit volbou správné ulice. O to všechno se trasy na mapě snaží.
Obr.2: Výběr značek ze široké legendy.
Mapa vznikla nezávisle na oficiální webové mapě, i když doporučené trasy se v mnoha případech kryjí. Neoficiální mapa se zaměřuje i na centrum, které je v oficiální mapě kromě páteřních cyklostras zcela opomíjeno. Díky své nezávislosti se mohou vyznačit také trasy, které by se na mapě oficiální nejspíš neobjevily. Trasy, které se nevyhýbají úzkým chodníkům, zákazům vjezdu, jednosměrkám v protisměru. Ale jen, když to už jinak nejde – průjezd musí být nalezen.
Také značení turistických cyklostras je zde kritičtější – místa s nevhodným povrchem, zúžení a zbytečné překážky jsou zde demaskovány. A pokud je úsek cyklotrasy vyřešený vyloženě uboze, dá se zde najít alternativa (byť často po chodníku nebo po silnici).
Daní za nezávislost vzniku je ovšem spartánský design webové aplikace. Ta nabízí kromě přehledky jen jedno měřítko, které je v komplikovanějších místech trochu málo podrobné. Na oplátku jsou zde detailnější informace o samotných trasách – vyznačení úseků s nezpevněným povrchem a překážek, kterých v Praze není zrovna poskrovnu.
Při plánování delší trasy se spíš, než klikat po jednotlivých listech, vyplatí si celou mapu stáhnout jako jeden soubor ve formátu gif a pracovat s ním.
Mapa obsahuje hlavně trasy vedoucí širším centrem, proto se nabízí jako průvodce pro všechny, kteří by si rádi zkusili cestu do práce na kole, ale nevědí, kudy a jak by překonali problematická místa. Ukazuje tak, že není třeba se bát – průjezd se (skoro) vždycky najde. Mapa také poradí pravidelným cyklistům, kteří se chystají do dosud neznámé části Prahy.
Obr.3: Palmovka a okolí. Kromě cyklostezek a cyklotras je tu také zakreslen
průjezd místními uličkami a cykloopravna. Vyznačené cesty pokračují
například do Karlína, Tróje, Kobylis, na Prosek, do Vysočan nebo na
Ohradu.
Mapa samozřejmě není bez chyb. Na mnoha místech (zvlášť na okrajích Prahy) není kresba vůbec, jiné trasy jsou zakresleny nepříliš pečlivě. A tady se obracím na čtenáře cyklisty: Pokud při použití mapy najdete nějakou chybu, pokud máte vlastní v mapě nezakreslenou trasu, nebo pokud chcete přispět znalostí celé oblasti, nebojte se poslat autorovi příspěvek s opravou či návrhem. Mapa bude zase o něco lepší – a vás čeká nehynoucí sláva vyjmenovaných přispěvatelů!
Ostatně, několik lidí už pomohlo – jen díky nim jsou v mapě spojky
na Lhotku, do Hostivic nebo na Barrandov. Bydlíte-li tedy na některém
z dosud chabě zmapovaných sídlišť, bude váš příspěvek obzvlášť
vítaný.
A když se všechno bude dařit, tak nakonec vznikne (pokud jde o obsah)
vůbec nejlepší online cyklistická mapa Prahy :-).
Obr.4: Dosud zakreslené trasy (modře, zeleně jsou oficiální cyklotrasy).
Jsou zřejmé nezmapované proluky na okrajích: Jihozápadní Město, Libuš,
Jižní Město, Letňany a další.
Opravy, doplňky a jakékoliv nápady můžete poslat na mail vrataf[at]centrum.cz. U drobnosti stačí popis (typu „na trase X077 v ul. Y chybí retardér u křížení s ul. Z“). Větší opravy nebo návrhy nových cest stačí nahrubo zakreslit do stažených obrázků mapy, nebo do jakékoliv jiné, a doplnit slovním popisem v mailu nebo zvlášť.
Doufám tedy, že vám tato cyklomapa při vašich cestách po Praze spíš pomůže, než aby vás zmátla, a nezapomeňte: Příspěvky k jejímu doplnění jsou vítány!