Cyklistika je sport plný hrdinství, vytrvalosti a odhodlání. Je to sport, který oslavuje sílu lidského ducha a schopnost překonávat překážky. Ale za lesklou fasádou profesionální cyklistiky se skrývá i temnější stránka: vášeň pro hazard.
V tomto článku se ponoříme hlouběji do příběhů slavných cyklistů, kteří propadli hazardu a jak to ovlivnilo jejich kariéru i osobní život. Podíváme se na motivace, které je k hazardu vedly, na důsledky jejich závislosti a na to, jak se s ní někteří z nich dokázali vyrovnat.
Pětinásobný vítěz Tour de France a jeden z nejúspěšnějších cyklistů všech dob, Eddy Merckx, se v 70. letech potýkal se závislostí na hazardu. Trávil hodiny v kasinech a prohrál velké sumy peněz. Jeho závislost ho málem stála kariéru. V roce 1976, během Tour de France, Merckx prohrál v kasinu tolik peněz, že si musel půjčit od svého týmového manažera, aby mohl zaplatit hotel. Jeho manažer mu dal ultimátum: buď se zbaví závislosti, nebo bude vyhozen z týmu. Merckx se naštěstí dokázal vzpamatovat a s pomocí své manželky a přátel se závislosti zbavit.
Legendární italský cyklista, Marco Pantani, byl známý svým divokým stylem jízdy a bouřlivým osobním životem. V roce 2004 byl nalezen mrtvý v hotelovém pokoji s kokainem v krvi. Spekuluje se, že jeho smrt souvisela s dluhy z hazardu. Pantani údajně prohrál v kasinech velké sumy peněz a byl v těžké finanční situaci. Jeho smrt šokovala cyklistický svět a zdůraznila tragické důsledky hazardní závislosti.
Sedminásobný vítěz Tour de France, Lance Armstrong, byl v roce 2012 zbaven všech titulů kvůli dopingu. Po odchodu do důchodu se Armstrong svěřil, že v minulosti utrácel miliony dolarů za hazard. Armstrong hrál poker a sázel na sporty, včetně cyklistiky. Jeho závislost na hazardu ho údajně stála miliony dolarů a vedla k rozvodu s jeho manželkou.
Belgický cyklista, Tom Boonen, je držitelem rekordu v počtu vítězství v etapách Paříž-Roubaix. V roce 2010 byl Boonen odsouzen za napadení po incidentu v kasinu. Boonen údajně napadl muže, který ho obvinil z podvádění při hře v pokeru. Tento incident poškodil Boonenovo jméno a vedl k jeho suspendaci ze strany UCI.
Vítěz Tour de France z roku 2013 a 2016, Chris Froome, se v roce 2018 přiznal k sázení na cyklistické závody. Froome sázel na závody, kterých se sám účastnil a porušil tak pravidla Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Froome tvrdil, že sázky nebyly vysoké a že je uzavíral pouze pro zábavu. UCI ho však potrestala pokutou a varováním. Případ Froomeho vyvolal debatu o etice sázení sportovců na vlastní zápasy a zdůraznil potřebu jasnějších pravidel v profesionální cyklistice.
Příběhy těchto slavných cyklistů a jejich závislosti na hazardu slouží jako varování. Hazardní hry mohou zničit i ty nejzářivější kariéry a osobní životy. Cyklistika je náročný sport, který vyžaduje extrémní disciplínu a soustředění. Hazardní hry představují pro cyklisty velké pokušení a mohou narušit jejich tréninkové režimy a psychickou připravenost.