reklama

Co vám napoví kašel?

Začal vás trápit štěkavý suchý kašel, bolí vás hlava a cítíte se slabí jako moucha? Pokud jste předtím navíc prochladli, byli jste nachlazení, může se hlásit nejčastější onemocnění dolních cest dýchacích – bronchitida. To znamená jediné: rychle do postele a zůstat několik dní v klidu.

Foto: www.unsplash.com

Zánět průdušek neboli bronchitida je respirační onemocnění, které má dvě formy – akutní a chronickou. Každá je způsobená jinými příčinami a jinak se léčí. Akutní bronchitida se objeví náhle, začíná nachlazením, pocity jako při chřipce: bolestmi hlavy, teplotou, rýmou, slabostí. Obtíže způsobují viry (adenoviry) nebo bakterie (streptokok), ale i chlamydie, plísně a další mikroorganismy. Napadnou výstelku dýchacích cest v plicích, začne se tvořit hlen a ten provokuje kašel. Nejdřív dráždivý suchý, postupně při něm nemocný začne vykašlávat nažloutlý či zelený hlen.

Léčba: postel, klid, tekutiny a léky

Akutní bronchitida trvá kolem týdne, deseti dnů a není nakažlivá. Je třeba, aby vás lékař poslechl fonendoskopem – zjistí kvalitu dýchání a – rozborem hlenu odhalil původce zánětu – viry nebo bakterie. V případě virového zánětu průdušek doporučí v první fázi léky na tlumení kašle (antitusika) a v okamžiku, kdy začnete vykašlávat hlen expektorancia. Na bolest hlavy a za hrudní kostí můžete užívat analgetika, ideálně léky, které zároveň snižují teplotu a působí protizánětlivě (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen), někdy stačí jen snižovat teplotu paralenem. Dbejte na dostatečný příjem tekutin – minerálky, bylinkové čaje (mateřídouškový), ředěné ovocné šťávy a klid na lůžku. K posílení imunity a podpory dýchání můžete užívat vitaminy C a E, betakaroten. Z přírody pomůže česnek se svými protizánětlivými účinky, tymián uvolňuje hleny, zázvor podporuje činnost plic, echinacea zase posílí odolnost a bojuje s viry a bakteriemi, stejně tak med. Rozhodně nekuřte, vyvarujte se prašnému prostředí a pokud žijete v místě s velmi suchými vzduchem, můžete ho uměle zvlhčit. Buď zvlhčovačem nebo pověšením mokrých prostěradel do místnosti, kde ležíte.

Chronická bronchitida: nemoc kuřáků

Dlouhodobý trvalý kašel, který trápí nemocné po ránu i v průběhu dne, mělké dýchání až sípání je slyšet na dálku. Vzniká trvalým drážděním a oslabováním sliznice dýchacích cest především kouřením, ale i pobytem v prašném či silně znečištěném prostředí, přispívají k ní některé nemoci, například cystická fibróza, některé vrozené srdeční vady, vdechnutí cizích předmětů, reflux. Nemocný kašle víc než tři měsíce souvisle ve dvou následujících letech po sobě – to je oficiální kvalifikace chronického kašle i chronické bronchitidy. Ke kašli se připojuje bolest na hrudi, velká únava, oslabená imunita, vykašlávání hlenu, nechutenství, ztráta hmotnosti a celková slabost. Komplikací chronické bronchitidy je CHOPN - chronická obstrukční plicní nemoc, která se může z bronchitidy vyvinout. Nemoc zhoršuje průtok plícemi, ztenčují se stěny průdušek, objevují se otoky nohou a cyanóza (namodralá kůže a sliznice), nemocný výrazně hubne, zvětší se mu játra a hrozí mu selhání pravé srdeční komory. Nemocný musí okamžitě odstranit všechny činitele, které nemoc způsobují: přestat kouřit, opustit znečištěné prostředí, posilovat odolnost organismu, užívat speciální léky, které rozšiřují dýchací cesty podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty (bronchodilatační), u lidí s dechovou nedostatečností se podává také kyslík.

Proč užívat zinek

Tento esenciální minerál se v těle účastní více než 300 biochemických reakcí. Vyrobit si ho neumíme, takže nezbývá, než Zinek přijímat stravou a doplňky. Je zásadní při tvorbě a funkci imunitních buněk, brání tělo proti infekcím, pomáhá s růstem svalů, jeho nedostatek může zpomalit tělesný růst. Má antioxidační účinky. Stabilizuje buněčné membrány a podílí se na zajištění antioxidační ochrany organismu. V jídle ho najdeme v bohaté míře v hovězím kuřecím a krůtím mase, houbách, dýňových semínkách, fazolích, rybách, luštěninách (zejména hrachu), mléčných výrobcích, vejcích, hnědé rýži, zelenině (kapusta, chřest) a kešu oříškách. V věkem jeho absorpce klesá, proto doplňujte potravinovými doplňky. 

- inzerce -, 08.09.2022
Blogy

Bikepacking přes Slovensko pokračuje: Z Čachtic do Gaderské doliny

 ()
Poté, co jsme se dvěma dětmi úspěšně projeli Malé Karpaty a zjistili, že náš syn Oskar je schopen ujet až 50 km denně, pokračovali jsme v cestě na střední Slovensko. Oskarovy schopnosti se každým dnem zlepšovaly. Tažné lano zůstalo hezky odpočívat a Oskar se stal pro nás plnohodnotným cyklistickým…
Kristina | 03.10.2024

Centrální stezkou od západu na východ_3

 ()
Úterý 23. červenceKdyž pominu stále trvající vedra, začal dnešek příjemně. Ráno jsme měly poměrně brzy sbaleno, stihly jsme i promazat kola (a vyloudit u paní ubytovatelky nový hadr na jejich utření) a vyjet chvilku před devátou. Asi 5 km se mírně stoupavá cesta zdála příjemná, ale za přístřeškem…
Aar | 02.10.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 11. část

 ()
Kolečko se uzavírá Ještě v Kazachstánu jsme byli tak trochu celebrity. „Zdrastě, jak se máte? Viděl jsem vás před třemi dny za Tarazem," pozdravil nás chlapík kdesi na benzínce. „To je docela dobře možné." „Nebyli jste tuhle kousek za Almatou?" zase jiný chlapík jinde. „Asi měsíc nazád? To jsme…
Peggy | 24.09.2024

Dámská 2024 – jezero Milada, Děčínský Sněžník, Ploučnice, Husí cesta a z Roudnic

 ()
Začínáme další desítku naší tradiční Dámské, dlouho jsme nevěděly kam vlastně pojedeme a kdy pojedeme. Radka měla naplánovanou dovolenou v Itálii, my s Lenkou zájezd do Alp, ale nakonec jsme Dámskou odjely v tradičním termínu. Letos máme 13 jako šťastné číslo, 13.června jsme jely s Lenkou do…
HMS | 18.09.2024

Slovinsko – Rakousko – relax v lázních Zreče 13.6. až 18.6. 2024

 ()
Letos opět s Mamutem, líbí se nám precizní připravenost tras i znalost místa, kde vedou trasy po cyklo i neznačených cestách. V únoru vybíráme zájezd, vzácně se shodneme na termínu a místu. Původně jsme chtěly ve složení Helena, Lenka a já zdolat Grossglockner, ale bohužel zájezd byl již koncem…
HMS | 18.09.2024

O čem se mluví:

NEcyklo Co vás zaujalo 282 dnes v 00:50
Cestování na kole Sázava 2024/8 včera v 23:07
Ostatní – cyklo Online včera v 21:18
NEcyklo Ukrajina 47 včera v 17:40
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 152 včera v 13:59
NEcyklo Co vás vytočilo 153 včera v 10:58
Vyjížďky, srazy, akce Jarní sraz 2025 Beroun včera v 09:24
Cestování na kole Do Montpellieru včera v 09:23
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

364 cyklistů (3 přihlášení)

Bikepacking přes Slovensko pokračuje: Z Čachtic do Gaderské doliny

Poté, co jsme se dvěma dětmi úspěšně projeli Malé Karpaty a zjistili, že náš syn Oskar je schopen ujet až 50…
Kristina | 03.10.2024

Centrální stezkou od západu na východ_3

Úterý 23. červenceKdyž pominu stále trvající vedra, začal dnešek příjemně. Ráno jsme měly poměrně brzy…
Aar | 02.10.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 11. část

Kolečko se uzavírá Ještě v Kazachstánu jsme byli tak trochu celebrity. „Zdrastě, jak se máte? Viděl jsem vás…
Peggy | 24.09.2024