reklama

4 mýty o výživě po tréninku (nejen) na kole, kterými byste řídit neměli

Cyklistika se stala masovým sportem. A jako tako každá jiná masovost, i tato láká mnoho výrobců a prodejců ke snadnému výdělku. Stačí trocha reklamy, v ní zahrát na city a na obavu o zdraví, a je to – speciální nápoje, výživové doplňky či přímo hotová jídla ve „správném“ složení, oblečení či výbava už frčí do domácností – a peníze opačným směrem.

Foto: Daria Shevtsova, Pexels

Doplnit kalorie (Replenish), rehydratovat (Rehydrate) a opravit (Repair)

Drtivá většina cyklistů z českých domácností je jen na úrovni rekreačního sportovce, případně sportovce klubového, ovšem zdaleka nedosahujícího výkonnosti vrcholových závodníků, kteří jediní musejí mít opravdu speciální stravu, a to ještě jen někdy.

Klasickému, i denně jezdícímu cyklistovi, stačí jen běžná zdravá strava a dodržet základní trojici pravidel pro chování ke svému tělu po výkonu na kole (a samozřejmě i po každém jiném náročnějším sportování): doplnit energii (Replenish), rehydratovat (Rehydrate) a opravit (Repair).

Ale i o tomto pravidle je potřeba vědět své, abyste jej správně využili. V poslední době se totiž mezi cyklisty rozšiřují mýty o tom, co dělat ihned po jízdě, aby se tělo lépe regenerovalo. Nejčastěji narážíme na čtyři z nich. Podívejme se na ně pěkně jeden po druhém a uveďme je na pravou míru.

1. Na regeneraci jsou nejlepší regenerační koktejly a nápoje

Z toho, co jsme napsali v úvodu, je všem jistě již jasné, že jde o reklamní tahák, hru na city, možná trochu kupčení s leností mnoha cyklistů, kteří raději zaplatí za „pro regeneraci ten nejlepší" koktejl látek, než aby se věnovali přípravě rozumné stravy a nápojů, nebo šli s kamarády z klubu či s rodinou do restaurace.


Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Naše těla jsou přece postavena tak, aby dokázala z normální stravy vytáhnout všechny potřebné látky (snad až na výjimky, např. vitamín D, ale ten si zase dovyrobíme jinak). Studie dokonce ukazují, že není žádný rozdíl v regeneraci glykogenu po výkonu u sportovce, který baští normální stravu a u toho, který „uvědoměle" pije speciální koktejly a pojídá tyčinky. Tělo je na tom v obou situacích stejně, zchudne jen peněženka toho, kdo investuje do koktejlů a tyčinek. 

Tím nechceme koktejly a bílkovinné (proteinové) tyčinky zcela zatracovat. Dobře se hodí v situacích, kdy opravdu nemáte čas na běžné jídlo, třeba během cyklovíkendu. Ale rozhodně byste se na ně neměli spoléhat jako na jedinou spásu! Vyplatí se nakupovat je ve větším množství během cenových akcí, protože mají dlouhou trvanlivost. Na cyklisty často cílí Lidl leták, kde bývají právě proteinové tyčinky i nápoje ve velkých slevách.

2. Po tréninku by se mělo jíst více

Kdo má po tréninku větší hlad, rozhodně se může najíst. Ale nemá smysl do sebe „cpát" více jídla jen proto, že jste podlehli dojmu, že jíst více po tréninku, znamení více doplnit zásoby energie a bílkovin, rychleji se zotavit.

Takhle to opravdu nefunguje. Při rekreační cyklistice tělo není vystaveno žádným extrémům, takže si vystačí s tím, co mu dodáváte během běžného stravovacího režimu (pokud je vaše stravování alespoň trochu vyvážené).

3. Anabolické okno vzniká ihned po tréninku

Co je anabolické okno? Pokud se zajímáte o speciální stravu pro cyklisty, jistě jste se o něm už dozvěděli, protože i na tuhle notu hrají výrobci doplňků stravy velmi rádi. Tvrdí, že ihned po tréninku vznikne anabolické okno – a aby se maximalizovala svalová odezva a co nejrychleji se regenerovaly tkáně, je nutno tělu ihned dodat bílkoviny.

Problém je v tom „ihned". Časový pres se skvěle hodí právě výrobcům, aby dodali lidem pocit, že ihned po zaparkování kola je nutné do sebe „dostat" dávku správné výživy. A jak jinak to dokázat než díky speciálnímu koktejlu či tyčince, které si snadno vezete kamkoliv s sebou a jsou pro vás ihned připraveny.

Skutečnost je samozřejmě úplně jiná. Tělo je na příjem dalších bílkovin určených k regeneraci svalů připraveno až několik hodin po tréninku. Do té doby raději čerpá ze zásob předešlé stravy. Tu byste samozřejmě neměli přijímat těsně před jízdou, ale s odstupem alespoň dvou hodin. Nicméně chvíli před tréninkem se skvěle hodí trocha ovoce, které poskytne energii v podobě jednoduchých (a ihned využitelných) cukrů, přitom nezatíží trávení.


Foto: Trang Doan, Pexels

4. Po tréninku se musí jíst spousta bílkovin

Neméně častým mýtem jsou bílkoviny ve stravě přijímané ihned (nebo brzy) po tréninku (výkonu). Zase se jedná dílo výrobců, kteří jsou si moc dobře vědomi, že bílkoviny jsou součástí těch jídel, která se déle připravují (pokud vám tedy nestačí jen si otevřít misku s tvarohem a sníst ho tak, jak je).

Proto zase hrají na lenost a nutí nám bílkovinné preparáty, které je nutno zbaštit nejlépe ještě během čištění a parkování kola. Bílkoviny samozřejmě potřebujeme, ale ne hned po tréninku a ne pouze bílkoviny. Neobejdeme se ani bez vody, sacharidů a solí (minerálů).

Jak je to vlastně s pravidlem doplnit kalorie (replenish), rehydratovat (rehydrate) a opravit (repair)?

Tohle pravidlo nám říká, že po tréninku vždy potřebujeme pět základních složek stravy, abychom správně regenerovali pro další tréninky a život obecně. Potřebujeme:

  • sacharidy k doplnění zásob energie (replenish)
  • vodu, soli a minerály k rehydrataci (rehydrate)
  • bílkoviny k obnově tkání (repair).

Možná patříte k lidem, kteří neradi jedí brzy po tréninku. To samozřejmě ničemu nevadí. Stačí minerálka, voda, k tomu nejlépe hodně vodnaté ovoce typu meloun, pomeranč, ananas. A až bude na jídlo chuť, teprve pak se do něj pustíte a příjemně vychutnáte.

Podívejte se na skupinu receptů na zajímavé pokrmy, které mají vyvážené složení, a tak se hodí jak (pár hodin) před tréninkem, tak (nějakou tu hodinku) po něm.

- inzerce -, 29.10.2021
Blogy

Alpe Adria cycling route červen 2024

 ()
Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u Zadaru dojedu na kole a pár dnů tam s nimi pobudu. Jelikož jsem nesehnal partnera, tak jsem se rozhodl jet sám. Ve svém věku 67let jsem nevzbudil synovu vysokou důvěru dojezdu, ale ani odmítnutí,…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

 ()
Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle období ráda. Fyzička je zpět, člověk něco málo pohubl, cítí se skvěle a každý kopec vyjede jako nic... Ale ouha, místo toho ho pobolívá břicho, a... no však to znáte. Tolik já a děti, my na…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

 ()
Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy si tady odložím další kousek svých cestovních deníků... Tak tenhle cíl zrál už docela dlouho. Už ani vlastně nevím jak k tomu došlo, ale jednoho dne sedím s Radkem na pivě, koukáme do mapy.cz…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

 ()
Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11 kilometrů a klesli do 2700 metrů. Kolem uhelného dolu nocleh možný nebyl, nenašli jsme žádné rovné místo a navíc vše bylo pokryto vrstvičkou šedého prachu. A ani mezi zaparkovanými…
Peggy | 02.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

 ()
Sonkol, zázraky na počkání nebo do tří dnů Kratičké intermezzo - které se přihodilo úplnou náhodou, přesně mezi psaním 6. a 7. části Miluji takové ty nádražní či vesnické knihovničky, kde se lidi zbavují starých knih. Většinou to bývají nějaké blbosti, ale už jsem v nich párkrát narazila na…
Peggy | 26.05.2024

O čem se mluví:

Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 148 před 3 minutami
Rada při výběru kola Převody u horského kola dnes v 08:52
Fotohádanky Fotohádanky - 2023 včera v 23:51
Cestování na kole legitimní nabídka půjčky včera v 23:36
NEcyklo Co vás vytočilo 153 včera v 13:29
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

352 cyklistů (7 přihlášených)

Alpe Adria cycling route červen 2024

Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024