O povinné výbavě automobilů všichni víme a víme i to, že jsou určitá kritéria i pro cyklisty. Co do povinné cyklovýbavy přesně spadá? A pokud jste milovník dálkových cyklotras, máte s sebou opravdu vše, co byste mohli potřebovat? V případě dálkových výletů je totiž potřeba počítat i s těmi nejhoršími scénáři!
Ať už vyrážíte pouze na nákup nebo se chystáte na cyklovýlet, musíte mít na kole plně funkční přední i zadní brzdy. Zároveň je potřeba kontrolovat, zda se neprotáčejí řídítka a zda nemáte na kole žádné ostré hrany, kterými byste mohli ublížit sobě, okolí nebo poničit cizí majetek. Jedná se například o trčící dráty z kola nebo ulomený blatník. Součástí povinné výbavy kola jsou také odrazky, které mohou být nahrazeny reflexními prvky, přední bílé světlo a zadní červené světlo.
Pokud se chystáte na dlouhý cyklovýlet s přespáváním, myslete i na to, že může po cestě dojít k nemilému překvapení v podobě propíchnuté gumy nebo problémům s převody. Pro tyto případy se vám budou hodit náhradní díly na kolo – zejména nářadí a alespoň jedna náhradní duše. Na dlouhé cesty budete také potřebovat náhradní oblečení, základní hygienu, lékárničku, případně i cyklostan a věci na přespání.
To můžete vyřešit buď tím, že budete jezdit s velkou krosnou na zádech, což je značně nepohodlné, nebo si pořídíte brašny na kolo. Dobře však rozmyslete samotné uložení věcí – nesprávné rozmístění váhy by mohlo zapříčinit, smyk nebo dokonce pád a úraz.
Nepodceňujte ani orientaci. Vždy mějte s sebou jednak mobilní telefon s přístupem k internetu nebo offline mapám a nejlépe také kompas a klasickou mapu v listinné podobě. Abyste si mohli monitorovat zdolané kilometry, připevněte si na řídítka cyklocomputer, kde můžete sledovat své statistiky. Cyklokomputer vám také napoví, zda nejedete příliš dlouho a nepřehlédli jste třeba nějakou odbočku.