Aktivní pobyt dává nový směr dovolené. Ostrovy ve Středomoří nabízejí mnoho typů terénů v nádherné krajině. Hlavně mimo letní sezónu si to tu na kole naprosto užijete bez turistů a za doprovodu příjemného počasí. Víte, kolik toho stihnete a uvidíte za jeden celý den? Vybrali jsme pro vás destinace, které rozhodně stojí za to, abyste sem na kolo vyrazili.
Italský ostrov Sardinie je známý především bílými plážemi připomínajícími Karibik, malebnými zátokami a azurovým mořem. Ostrov je ale také protkán hustou sítí tras a silnic, které přímo lákají k cykloturistice. Především vnitrozemí ostrova není dotčeno turistikou a na cestách nepotkáte ani živáčka.
Dobře, přinejmenším tu nebudou davy turistů. Žulová skaliska, která zde můžeme vidět, nemají ve Středozemí obdoby. I to napovídá, že místní „divočina" bude skvělým dobrodružstvím. Oblíbené trasy vedou k Nurágům (pravěká sardinská tvrz), kolem pobřeží (pro ty, kteří se rádi po cestě zchladí v moři) nebo na některou horu jako například Monte Limbara.
Ostrov Malta není typickou a profláknutou destinací pro cyklisty. O to zajímavější trasy tam na vás čekají. Zdejší kamenité a prašné cesty či strmé kopce se hodí především pro horská kola, s rekreační cykloturistikou tedy příliš nepočítejte.
Každoročně se první neděli po 8. září pořádá i pouť na kolech na počest patronky cyklistů Madony Tal-Grazzja. Oblíbené cyklotrasy protínají i krásné historické město Vallettu. Mnoho z nich vede také skrz pobřežní útesy, třeba na trase kolem útesů Dingli či útesy a pískovcové plotny kolem zátoky St. Peter´s pool. Na Maltě je velké množství půjčoven a opraven jízdních kol a pro zkušené cyklisty se často pořádají i expediční výlety po ostrově.
Cykloráj Evropy, tak je přezdíváno Mallorce. Cyklisté Mallorcu milují, je totiž známá ideálními terény v nádherné přírodě. Trasy vedou mezi pomerančovníky, skrz zemědělské oblasti kolem místních farem, až do hor pohoří Serra de Tramuntana. Kolem středisek Can Picafort a Alcúdia je zhruba 20 kilometrů rovinatého terénu, který je pro cyklisty ideální.
Pokud byste chtěli zdolat nějaká ta převýšení a opravdu vám nevadí cesta do kopce (rozumějte skutečně dlouhého kopce), vydejte se na nejsevernější bod Mallorky – Mys Formentor s několika vyhlídkami a majákem. Mimochodem, mezi výhody Mallorky patří také velmi ohleduplní řidiči, takže se nemusíte bát vyjet ani na hlavní cesty. A pozor, cyklistická helma je tady povinná.
V poslední době se rozmáhá cykloturistika i na řeckých ostrovech. Největším a nejnavštěvovanějším z nich je Kréta. Ostrov protíná několik pohoří, ideální je tedy vzít horské kolo, abyste všechna převýšení snadno zvládli. A co vás čeká? Trasy skrze olivové háje, zdolávání kopců a hor, cesty skrytými údolími, ale i přes horské vesnice až k pobřeží. Pokud vyberete trasy mimo hlavní silnice, dejte si pozor na krétské divoké kozy a ovce. Nechybí samozřejmě ani méně náročné trasy kolem pobřeží či ke slavným i méně populárním antickým památkám.
I řecko-turecký Kypr láká k aktivní dovolené. Kolo je ideální k poznávání přírodních krás a pamětihodností Kypru. Jízdu divokou přírodou mezi oslíky zažijete například na poloostrově Karpaz (Severní Kypr), stezky ale pravděpodobně nebudou úplně ideální pro plynulou jízdu. Kyperské pláže působí na turisty z celého světa jako magnet, a tak kolem pobřeží vede i několik cyklotras. Pozor na cesty, které jsou pod vojenskou kontrolou. Platí tu pravidlo, že auta mohou projet, ale nesmí zastavit. A stejným pravidlem se musejí řídit i cyklisti.
Na ostrovech určitě najdete půjčovny kol. Cena zapůjčení na den by se měla pohybovat do 10 euro. Pokud se chystáte pouze na rekreační cyklistiku a poznávání blízkého okolí, vyřešte vše až na místě. Jestli se chystáte na náročnější terény, není nic lehčího než si své kolo nechat přepravit letadlem jako sportovní vybavení. Cenu a podmínky dopravy si ověřte u letecké společnosti, se kterou do destinace poletíte.