reklama

Brdy se otevřely turistům

Vojenský újezd Brdy se ode dne 1. ledna 2016 otevřel civilistům, především turistům, a změnil se na chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Brdy.

CHKO Brdy
CHKO Brdy
Foto: Václav Vrtal

Území středních Brd zabíral od roku 1926 vojenský prostor, zvaný dříve také jako vojenský výcvikový prostor Jince o konečné rozloze lehce přes 260 km2. Nejprve zde byla dělostřelecká střelnice, následně tu vládla německá armáda, která prostor rozšířila. V roce 1950 vzniká dosavadní újezd Brdy, o dva roky opět rozšířený, což znamenalo vysídlovaní a demolice a samozřejmě zákaz vstupu. Další historii Brd tak již psala pouze armáda, a to nejenom československá, ale i sovětská, pro kterou zde byl vybudován sklad jaderné munice (dodnes se vedou dohady, zda byl skutečně využit), no a v roce 2000 projevila o Brdy zájem americká armáda, která zde chtěla mít protiraketovou základnu, z čehož nakonec sešlo.

vrchol Tok
Tok – nejvyšší vrchol Brd

Samozřejmě zvědavá či přírodymilovná veřejnost sem pronikala na černo. Stejně tak i já jsem si do vojenského prostoru udělal výlet na kole již v dubnu 2004. Zvládnul jsem tenkrát lehce dramatický okruh dlouhý asi 45 km, na kterém jsem se vyhýbal hlavním cestám, objížděl plochy, kde byla slyšet střelba, vystoupal na nejvyšší vrchol Brd Tok (832 m n. m.), atd. Dodnes na tuto mírně partyzánskou akci rád vzpomínám.

V roce 2007 dochází ke slavnostnímu zpřístupnění okrajových částí, byly vyznačeny nové trasy pro pěší a cyklisty, které vedly například na vrchol Třemošné, či ke zřícenině Valdek. Vstup do těchto uvolněných zón však podléhal přesným pravidlům a podmínkám a byl omezen na víkendy a svátky v čase od 7 do 21 hod.

vrchol Praha
Praha – druhý nejvyšší vrchol brdský vrchol

Společně se zeštíhlováním armády se začaly zmenšovat i prostory, které využívala jen pro sebe. Ubylo kasáren a jiných zařízení, ale také vojenských výcvikových prostorů. O zrušení vojenského újezdu Brdy se začalo hovořit již v roce 2011. Po složitých jednáních Poslanecká sněmovna v prosinci 2012 schválila zákon rušící vojenský újezd Brdy.

A jsme konečně v současnosti, kdy ke dni 1. ledna 2016 je skutečně vojenský újezd zrušen. Prostor byl rozdělen mezi okolní obce, současně probíhá pyrotechnická očista, která má být hotová do konce roku 2017, v současnosti je vyčištěno na 50 procent plochy. Stále nepřístupné zůstává posádkové cvičiště pro 13. dělostřelecký pluk v Jincích o rozloze asi 50 km2, které se nachází mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice. Nepřístupné jsou rovněž dopadové plochy Tok a Jordán.

Vlastní chráněná krajinná oblast Brdy má rozlohu 345 km2, na jejím území se nachází 5 přírodních rezervací, 3 přírodní památky a 18 evropsky významných lokalit.

Dopadové plochy
Dopadové plochy jsou stále nepřístupné.

Jak již bylo naznačeno, do prostoru vojenského újezdu Brdy pronikali, legálně či na černo, turisté pěší i na kolech již dříve. Od začátku letošního roku sem tak mohou legálně, chybí jen značení, ale i na tomto se již pracuje. Značení turistických tras spadá do kompetence Klubu českých turistů, který po dohodě s vojskem chtěl páteřní trasy vyznačit již před 1. 1. 2016. Nakonec k tomuto nedošlo, mimo jiné i proto, že do hry vstoupila Správa CHKO Brdy, ale i další organizace. Správa CHKO Brda má svoji koncepci, která se od KČT poněkud liší. Rovněž není dokončen pyrotechnický průzkum odlesněných dopadových ploch, které jsou turisticky zajímavé. Pro turisty je ze strany KČT navrhnuto na 450 km značených tras a tři naučné stezky (podle návrhu Správy CHKO Brdy však budou nástupy na naučné stezky výhradně pro pěší). U většiny ostatních tras by měl být zvláštní důraz být kladen na cykloturistiku. KČT je připraven vyznačit v první fázi, to je na jaře 2016, až 50 km páteřních tras. Vše záleží na klimatických podmínkách, ale také na vytvoření společné koncepce turistických tras mezi KČT, Správou CHKO Brdy, dotčenými obcemi a samozřejmě armádou a pyrotechniky.

Nám tedy nezbývá, než čekat, až se všechny zúčastněné strany dohodnou nejen co nejdříve, ale i co nejvstřícněji ve vztahu k Brdům a jejich pozoruhodné přírodě, ale i k nám, k jejich budoucím návštěvníkům. Takže nyní se můžeme jen těšit na nové výlety do doposud zapovězených míst.

Fotogalerie

CHKO Brdy Tato cedule je již minulostí. Od 1. 1. 2016 vás již závory v Brdech nezastaví. Až trojitý plot cosi v Brdech skrýval. Kde že loňské Vejtřasky jsou… Výhled na jednu z dopadových ploch Jedna z pozorovatelen Dopadové plochy jsou nepřístupné. Detail zříceniny Valdek Značka na Toku, nejvyšším vrcholku Brd Praha – druhý nejvyšší vrchol Brd
redakce NaKole.cz, 07.02.2016
Do vaší knihovny
Blogy

Bikepacking přes Slovensko pokračuje: Z Čachtic do Gaderské doliny

 ()
Poté, co jsme se dvěma dětmi úspěšně projeli Malé Karpaty a zjistili, že náš syn Oskar je schopen ujet až 50 km denně, pokračovali jsme v cestě na střední Slovensko. Oskarovy schopnosti se každým dnem zlepšovaly. Tažné lano zůstalo hezky odpočívat a Oskar se stal pro nás plnohodnotným cyklistickým…
Kristina | 03.10.2024

Centrální stezkou od západu na východ_3

 ()
Úterý 23. červenceKdyž pominu stále trvající vedra, začal dnešek příjemně. Ráno jsme měly poměrně brzy sbaleno, stihly jsme i promazat kola (a vyloudit u paní ubytovatelky nový hadr na jejich utření) a vyjet chvilku před devátou. Asi 5 km se mírně stoupavá cesta zdála příjemná, ale za přístřeškem…
Aar | 02.10.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 11. část

 ()
Kolečko se uzavírá Ještě v Kazachstánu jsme byli tak trochu celebrity. „Zdrastě, jak se máte? Viděl jsem vás před třemi dny za Tarazem," pozdravil nás chlapík kdesi na benzínce. „To je docela dobře možné." „Nebyli jste tuhle kousek za Almatou?" zase jiný chlapík jinde. „Asi měsíc nazád? To jsme…
Peggy | 24.09.2024

Dámská 2024 – jezero Milada, Děčínský Sněžník, Ploučnice, Husí cesta a z Roudnic

 ()
Začínáme další desítku naší tradiční Dámské, dlouho jsme nevěděly kam vlastně pojedeme a kdy pojedeme. Radka měla naplánovanou dovolenou v Itálii, my s Lenkou zájezd do Alp, ale nakonec jsme Dámskou odjely v tradičním termínu. Letos máme 13 jako šťastné číslo, 13.června jsme jely s Lenkou do…
HMS | 18.09.2024

Slovinsko – Rakousko – relax v lázních Zreče 13.6. až 18.6. 2024

 ()
Letos opět s Mamutem, líbí se nám precizní připravenost tras i znalost místa, kde vedou trasy po cyklo i neznačených cestách. V únoru vybíráme zájezd, vzácně se shodneme na termínu a místu. Původně jsme chtěly ve složení Helena, Lenka a já zdolat Grossglockner, ale bohužel zájezd byl již koncem…
HMS | 18.09.2024

O čem se mluví:

NEcyklo Ukrajina 47 před 5 minutami
Lehokola Tak jsem viděl lehokolo - VII. dnes v 15:19
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 152 dnes v 13:59
NEcyklo Co vás zaujalo 282 dnes v 13:47
Technické rady Co s řopíkem? 2 dnes v 13:03
Ostatní – cyklo Stav našich vodníků - 3. dnes v 09:37
NEcyklo Pochlubme se, jak jsme blbí 2 dnes v 07:49
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

285 cyklistů (10 přihlášených)

Bikepacking přes Slovensko pokračuje: Z Čachtic do Gaderské doliny

Poté, co jsme se dvěma dětmi úspěšně projeli Malé Karpaty a zjistili, že náš syn Oskar je schopen ujet až 50…
Kristina | 03.10.2024

Centrální stezkou od západu na východ_3

Úterý 23. červenceKdyž pominu stále trvající vedra, začal dnešek příjemně. Ráno jsme měly poměrně brzy…
Aar | 02.10.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 11. část

Kolečko se uzavírá Ještě v Kazachstánu jsme byli tak trochu celebrity. „Zdrastě, jak se máte? Viděl jsem vás…
Peggy | 24.09.2024