Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Od Severního moře přes Labské pískovce až do Polabí vás čeká 1.270 km rozmanité a nedotčené přírody labských lužních lesů.
Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla. Díky rovinatému profilu a zázemí kvalitních certifikovaných služeb pro cyklisty je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně rodin s dětmi. Jen kratší úseky na Hradecku, Pardubicku, Kolínsku, Mělnicku či Litoměřicku jsou zatím tvořeny nezpevněnými cestami obtížně sjízdnými za mokra nebo po dešti. Proto je doporučujeme v uvedených obdobích raději objet po souběžné silnici. Výstavba Labské stezky stále probíhá, například 21. června 2014 proběhlo slavnostní otevření lávky v Čelákovicích, která umožní pohodlnější spojení Čelákovic a Lysé nad Labem, ale i stezky Greenway Mrlina.
Labská stezka je v Česku značena jako národní cyklotrasa CT 2 z Vrchlabí do Dolního Žlebu a částečně je proznačena i česko-německým logem. Značení této dálkové cyklotrasy jako evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasa (z Prahy na hranice ČR u Hřenska) a EuroVelo 4 (v úseku lázně Toušeň – Kolín) se připravuje. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg).
Na českém území stezka dosahuje délky 370 km a provede vás následujícími úseky:
pramen Labe – Špindlerův Mlýn – Vrchlabí – Hostinné – Dvůr Králové nad Labem – Kuks – Jaroměř – Hradec Králové – Pardubice – Přelouč – Kolín – Poděbrady – Nymburk – Brandýs nad Labem – Neratovice – Mělník – Roudnice nad Labem – Litoměřice – Ústí nad Labem – Děčín.
Podél jedné z nejkrásnějších evropských řek na ní můžete objevit přírodní a kulturní rozmanitosti. Vaše putování povede celkem čtyřmi kraji: Ústeckým, Středočeským, Pardubickým a Královéhradeckým. Najdete v nich středověká města, pojedete po táhlých rovinách, které se vystřídají se skalnatými pískovcovými a čedičovými srázy i se svahy nejvyšších českých hor. Minete Krkonošský národní park či České Švýcarsko, CHKO České Středohoří a Labské Pískovce. Navštívíte historická sídla (Litoměřice, Mělník, Nymburk, Kolín, Hostinné a Vrchlabí) či moderní krajské metropole (Ústí nad Labem, Pardubice a Hradec Králové), vojenské pevnosti (Terezín či Jaroměř), romantické zámky (Velké Březno, Děčín, Mělník, Veltrusy, Nelahozeves či barokní areál v Kuksu), lázně (Toušeň, Poděbrady) a hrady (Střekov, Kunětická hora), vyzkoušíte tradiční řemesla, svezete se vlakem, lodí či přívozem nebo ochutnáte svěží vína v některém z polabských vinařství či vyhlášená piva ve spojení s českou gastronomií.
Vaši cyklistickou odyseu můžete začít ve Vrchlabí. Nezapomeňte zde navštívit místní zámek či Krkonošské muzeum. Před půvabným podkrkonošským městečkem Hostinné si můžete prohlédnout historickou přehradní nádrž Les Království. Jako další příjemná zastávka se nabízí Dvůr Králové nad Labem s proslulou ZOO. Dále na vás čeká nově vybudovaná cyklostezka přes Smiřice a Jaroměř s pevnostním areálem Josefov až do barokního areálu Kuks. Na trase minete i královské město Hradec Králové, které nabízí jak historickou část, tak množství funkcionalistické architektury. Zachovalé historické centrum, zámek nebo světoznámé dostihové závodiště na vás čekají v Pardubicích. Odtud se vydáte do Kolína a Poděbrad s malebnými lázněmi. V Nymburce budete obdivovat středověké hradby, na cestě minete také Starou Boleslav, která je důležitým poutním místem. Přes Brandýs nad Labem se dostanete do Mělníku, z jehož zámku se vám naskytne úchvatný pohled na soutok Labe s Vltavou. Odsud si můžete udělat i výlet po Vltavské stezce až do Prahy. Z Mělníku vás stezka zavede přes Roudnici nad Labem do Litoměřic, kde si kromě jiného můžete prohlédnout expozici českého vinařství. V nedalekém Terezíně zase spatříte zachovalý pevnostní komplex z 18. století. Putování se pomalu blíží ke konci a blížíme se do Českého středohoří s moderní krajskou metropolí Ústí nad Labem. Po obou stranách Labe se klenou strmé svahy labského údolí Porta Bohemica, které již po staletí slouží pěstování vinné révy. V cílové stanici Děčíně si ještě nezapomeňte prohlédnout místní zámek s Růžovou zahradou. Přejeme šťastnou cestu a ať je vám Labe dobrým průvodcem!
Více informací o Labské stezce najdete na www.labska-stezka.cz
Partnerem seriálu „Greenways v ČR“ je značka Cyklisté vítání – certifikace kvality služeb ubytovacích a stravovacích zařízení, kempů a turistických cílů, která poskytují perfektní zázemí pro vás i vaše kola.
Podívejte se na dostupnost certifikovaných služeb na Labské stezce.
Tip na výlet – Po
rovině mezi Gočárem a Braunem