Při výběru a nákupu dětských jízdních kol je zapotřebí být ve střehu (stále ještě se na trhu vyskytují nebezpečné výrobky), pečlivě vybírat, a především vědět, na co je zapotřebí se zaměřit.
Na dětském kole (a ostatně na žádných výrobcích, které jsou určeny dětem) nesmí být nejrůznější ostré hrany, trhliny, otřepy, o které by se dítě mohlo zranit. Dokonce ani šrouby nesmí přesahovat o víc, než činí jejich průměr. Pořádně poškrábat umí také holý konec lanka ruční brzdy, který mimochodem u dětského kola musí být chráněn čepičkou.
Při koupi dětského kola je nutné důkladně prohlédnout a vyzkoušet řidítka a sedlo. Zkuste kolo zatížit v místech, kde bude dítě sedět, či se opírat, abyste měli alespoň jakousi představu o stabilitě. Nechte si předvést, jak se nastavuje výška řídítek a sedla, které se musí dát přizpůsobit tomu, jak dítě roste. Přesvědčte se, zda oba sloupky (ten, na němž jsou upevněna řídítka, a ten, který nese sedlo) mají dobře a trvale viditelnou značku minimálního zasunutí. Pod tuto značku, resp. značky, nesmíte sloupek vysunout, neboť hrozí vyvrácení řídítek nebo sedla.
Absolutní nutností jsou funkční, spolehlivé a dobře ovladatelné brzdy. Výjimku tvoří pouze ta nejmenší vozítka, která brzdu (jako takovou) mít nemusí.
Stálý pohon u dětského kola poznáme tak, že se pedály mohou točit, aniž se do nich šlape. Za jízdy, když nohy zůstanou v pedálech, ale přestanou šlapat, jim zabrání v pohybu, a tím se zastaví celé kolo. Mnohá kola jsou vybavena tzv. protišlapem. Kolo se zabrzdí tak, že noha na pedálu šlápne dozadu. Třetí variantou je ruční brzda, často kombinovaná s protišlapacím brzdným systémem.
Důležité upozornění: je-li dětské kolo vybaveno pouze
jednou ruční brzdou, musí být její páka umístěna bezpodmínečně vpravo
na řídítkách. Většina lidí má v pravé ruce větší sílu, navíc je
to dobrá průprava na „dospělácké“ kolo, kde je nalevo přední a
napravo zadní brzda.
Když si budete prohlížet brzdy, zamyslete se i nad tvarem páky ruční
brzdy. Pamatujte, že dětská ruka je menší a slabší než ruka dospělého
a s pákou, kterou rodič lehce stiskne, nemusí dítě ani hnout. Ruční
brzda musí být seřiditelná a upevňovací šrouby musí být zajištěny
proti samovolnému uvolnění.
Dětská jízdní kola určená pro nejmenší děti jsou vybavena stabilizačními kolečky, která musí být na kole správně umístěna. Vzdálenost mezi stabilizačním kolečkem a zadním kolem nesmí být menší než 175 mm. Mezera mezi jednotlivými stabilizačními kolečky a vodorovným povrchem nesmí být větší než 25 mm.
Nedílnou součástí dětských jízdních kol (a pochopitelně všech výrobků, jejichž užívání není obecně známo, či je-li při jejich užívání zapotřebí dodržovat zvláštní pravidla) je návod. Návod musí obsahovat všechny důležité údaje pro bezpečný provoz a údržbu kola a nesmí v něm chybět ani důležitá informace týkající se maximální nosnosti dětského jízdního kola.
Text je převzat z časopisu TEST –
časopisu pro spotřebitele.
Zde najdete bližší
informace o možnostech předplatného i zakoupení starších čísel
časopisu.
© JUDr. Ida Rozová, 2001 – Občanské sdružení spotřebitelů TEST