Asi do Francie, na jih na Balkán se mi nechce - alkoholici, psi, bordel – pojedu do Francie do Brestu, k Atlantiku. Loni jsem to nedotáhl, takže chci. Postavím si kvůli tomu nové kolo, poslední jsem nechal v Aguilas. Francie je fajn.
To jsem jel vloni, tedy z motorkem, od nejvýchodnějšího bodu Francie k tomu nejzápadnějšímu. Napsal jsem to tady
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
V červnu, ale na Bretani je to fuk, Několikrát za den zmokneš a to fest, vítr duje vždy proti a kopečky jsou příkré. Motorek se hodil.
Za tři týdny vyrážím od Atlantiku k Středozelnímu, Garonne a Canal du Midi, bez motorku. Pak velikonoční Paříž, a chtěl byj projet Loiru, od pramene k ústí v Nantes. Koncem června bych rád dorazil Seinu, jel jsem jen od pramene do Paříže, pár kiláků k moři mi chybí. A pak,v srpnu, trochu delší putování, ze severu na jih. Plán mám ze severu u belgických hranic do Paříže na Zeleném, tam vyměnit kola za elektriku a brát to středem na Clermont, Millau Béziers a do Pyrenejí...
No a na podzim asi zase jednu Paříž a kolo na špalky ..
Du Midi taky pojedu, koukám na mapu a bude to fajnový trip podél kanálu - po EV6 kousek pod Dijon, pak na jih přes Lyon, Montpellier, Toulouse, Bordeaux atd.. Už jenom řeším, jestli to z Břeclavi nevzít na jih přes Balatón, severní Itálii a Monaco, protože ta EV6 podél Dunaje je trochu nuda.
Já se naucil začínat ve Strasbourgu.
Soňa mě hodí do Norimberka, beru vlak do Karlsruhe, a odtamtud vlakem do Appenweier. 25 km po ose, a když máš kliku, jede i vlak.
Ze Strasbourgu je Francie otevřená, Bordeaux, Marseille, Nice, Paris.. jedeš TGV a když včas koupíš, levněji než z Prahy do Brna
Štrasburk je v tom regionu křižovatkou cest, všechny cesty nevedou do Říma, ale do Štrasburku. Byl jsem tam loni i předloni aniž bych nějak zvlášť chtěl - prostě tama vždycky vedla nejlepší cesta.
A teď mě napadlo, že už se mi tam zrovna moc nechce, takže to nakonec vidím přece jenom přes tu Itálii - po cestě Benátky, Monako, Marseille.... (už v tom zase lítám:)
Jel jsem to v květnu 2015, tedy z Janova do Barcelony, podél Středozemního moře.
Do Janova autobusem Student agency a z Barcelony zpátky lodí zase do Janova a autobusem domů.
Hezký výlet.
Vloni jsem už začal až v Nice a skončil v Andoře. Za těch pár let se cesta výrazně změnila, už se hodně jede mimo silnici, často využívají jako cyklotrasy zrušené železnice.
No, ze Strasbourgu se také nechá jet všude po Francii vlakem
TGV na jih - Lyon, Avignon, Marseille, Nice, popř. s přesednutím v Avignonu pak na Nimes, Montpellier a Perpignan
Pak jezdí napříč Francií, Strasbourg - Bordeaux a pochopitelně na Paříž, jen mám pocit, jestli to nezměnili, že tě do pařížského TGV nevezmou s kolem.
Když chceš cestovat s kolem v TGV stojí to 10 EUR navíc, a musíš si to koupit hodně dlouho dopředu, protože jsou většinou v soupravě 2 místa pro kolo.
kupuje se to tady:
https://www.sncf-connect.com/
teď jsem na to koukal, jedu 23/2 ve 14 ze Strasbourgu a ve 20 jsme v Bordeaux a to i skolem za 66 EU, ale mám to o 25 procent levnější, protože za 25 EUR jsem si koupil kartu "seniora" na rok.
To může každž nad 60 let a veškeré jízdné vlaky SNCF je pak o tu čtvrtinu levnější.
Takže mě se "karta seniora" vlastně zaplatí už jen tou jednou cestou napříč Francií.
K Loiře budeš muset nejdřív vyšlapat docela dost vysoko.
Počítám s tím, pojedu pod proudem :-)
Probůh, to nikdo nezná nic jiného než Francii?!?
Ale jo. :-) Pokud by klaply plány a dovolená a všechno... tak bych razila s Arnoštem k Baltu. :-)
(Což je vzhledem k tomu, že moje ujeté kilometry se poslední roky počítají jen v desítkách a to kdoví jestli, dost odvážná myšlenka. Ale přišla jsem před nedávnem o psa, který byl hlavním důvodem mé "necyklistiky" a jestli se k ježdění nevrátím letos, takž už pravděpodobně nikdy.
zkus to.
vysvětlit si, proč to nejde, je tak jednoduché...
ty to dáš, když opravdu budeš chtít
Nejhorší je život bez plánu a povinností. Musím to či ono, a chci tohle nebo tamto.
Bez toho se člověk musí trapit.
To tě přejde. Já to mám jiný - nemusím nic, můžu všechno. A je mi s tím docela dobře, prokrastinace je nádherná nemoc. Dnes už ne, ale zítra bych moh ve sklepě začít dávat dohromady osm let rozebraný kolo. Uvidím, jak se vyspím. :-)
Člověče, do toho stavu "sladkého nicnedělání" asi musím dospět, nejspíš infarktem nebo mrtvičkou...
Myslel jsem si, že když seknu s prací a budu zdálky dozorovat (a fakturovat), že nebudu vědět co a volným časem, ale nějak to nevychází.
Dost času mi sebere krmení daty toho CGG, ale to nemusím, jen mě to sežere a čumím do dogo od rána so večera. Teď se mrcasím s těma daněma, ale za to si můžu sám svým bordelem v papírech. To mě opravdu vadí, ale nikdo jinej to neudělá, nebo mu to sežere trojnásobek času.
A jen co to dodělám, musím šlápnout do frániny, abych nebyl v Montpellieru za blba.
No a pak už vyjedu, tedy naplánoval jsem si to mírně, pod 100 km denně, ale ví Bůh, jestliě nečapne nějaký rapl a nepojedu zase na dřeň.
Prostě to tak mám.
Pořídil jsem si ekolo, abych mohl cestovat 150 denne a měl dost času a pohody, jenžedo mě vletí magor, a musím jezdit 200, abych zase to měl nadoraz.
Prostě povaha, dál, dopředu, výzvy.
Když se v srpnu na 14 dní plácnu na pláž, plánuji co bude, jen co se z toho nesnesitelného poklidu dostanu.
Jsou lidi, a je mi jich líto, co se od pondělka těší na pátek a víkend a v neděli jsou nasraní, že v pondělí musí do háku.
Já to tak nikdy neměl, ne že by mě všechno bavilo a nic neštvalo dělat, ale nikdy ta otrava netrvala tak dlouho, abych z toho měl osypky.
Snad jen ta vojna. Zbytečný rok.
Já už k tomu mám zdravotní důvody - ve Francii díky pravidelné konzumaci jejich plesnivých sýrů a salámů jsem měl vždycky nejkvalitnější stolici a jak víme, v hovně je celý náš život, celé naše zdraví.
Letos možná taky přejedu Francii, ty jak pojedeš, po cyklostezkách?
Mám na nich problém s nakupováním.
Když valím po silnici, každou chvíli potkám supermarket a taky je to většinou podstatně rychlejší.
Já se snažím maximálně jezdit podél kanálů, pěkně po rovince, žádné auta. Obchod se vždycky nějaký najde, je třeba mít mapu (v mobilu). Francie není jako Švédsko, kde jsem jel třeba 50 km a nikde nic.
To mě právě nebaví, to hledání, přijde mi to jako ztráta času :-)
https://en.francevelotourisme.com/
tam toho najdeš hodně. Ono na francouzském venkově si moc tím, že pojedeš po silnici nepomůžeš, tedy pokud jde o obchody.
Taková ta malá hokynářství postupně mizela už léta, a covidí restrikce je dorazily.
V každé větší vesnici ale najdeš Boulangerie - Pekařství, kde mívají i sendviče nebo quiche, co ti rozpečou v mikrovlnce. Pak u městeček bývají na okraji supermarkety, nejčastěji Intermarché a Casino, někde Monoprix nebo Carrefour. Jsou na ně ukazatele, reklamní poutače. Specialita Francie, vzdálenost uvádí nikoliv v km, ale minutách jízdy autem.
Pak jsou vesnické restaurace s poledním menu, ale bacha otevřeno jen od 12 do 14 hodin a večer od 19.
Pokud si potřebuješ nakoupit, je asi nejlepší způsob kouknout do google maps a nechat si vyhledat ty supermarkety a vybrat si ten, co není daleko od tvého směru. Jezdit tak na blint krajem a doufat, že něco potkáš, se může nevyplatit. Dva roky lockdownu už tak dost řídkou síť služeb ještě více zdecimovaly.
Právě, že když jsem jel na blint krajem po silnici, supermarketů bylo vždycky dost.
U kanálů ani jeden, samozřejmě.
Prostě to tam znáš líp.
S tím nic nenadělám :-)
Rozhodně to tam neznám líp než ty, neboj, samozřejmě jsi ze všech nejvíc nejlepší.
Pouze popisuju, co jsem zažil.
Při nájezdech 150km denně a víc, minimálně 1x denně průjezd větším městem, přímo okolo supermarketů (někdy několika).
Při nájezdech 150 km se opravdu na silnici kolem dvou Intermarché mihneš, jen nevím, jestli je to to pravé mrcasit se po silnici jen kvůli obchoďáku.
Ono po trase bývalo dost krámků, hospod, a třeba i karavanů s hranolkama "frites", jenže velká covidí panika tomu zatrhla tipec a dost podniků zůstalo zavřených, tak se může klidně stát, že jedeš 50-60 km a nemáš šanci si nikde koupit ani sodovku.
Takže tvoje zážitky 3 rpky staré nemusí odpovídat realitě.
No, já vloni byl ve Francii jen 180 dní, tak vím prd...
Mě připadlo, že Intermarché je v každé díře.
Když jedeš autem, tak máš ten pocit.
Když jedeš na kole a máš žízeň, o kramek ani nezavadíš. :-)
Blbý je, že benzinky taky nefungují jako naše, aby tam měli krámek.
No, a jak píše Rob, když se píchneš na kanál, klidně 100 km nevidíš ani vísku, jen občas, když máš kliku, budku zdymadelníka.
Vloni mi z toho už hrabalo, popsal jsem to tady:
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
Kapitola Fointanebleau :-)
Není to tak dávno, co ses po silnici mrcasil taky a byl jsi na to náležitě hrdý!
Vloni jsem to pozorně sledoval z auta.
I na frekventovaných silnicích, na kterých jsem měl s báglama pocit, že jsem asi jediný sebevrah z celé Francie, který si po nich troufne jet, jsme potkávali francouzský dědky, na žiletkách.
Ani se nenamáhají obléknout pořádné oblečení, v křiklavých barvách, jsou spokojení i v tmavě modrém tričku.
A psal jsem o supermarketech, tak do toho netahej krámky a karavany s "frites".
No, mě se daří ujet 100 km, a nepotkat ani jeden.
Vloni Francií 4800 km na kole, autem to ani počítat nebudu, že jo.
Proto si troufám se podělit o zkušenosti, které mohou třeba někomu pomoci.
Protože tam nejsem první rok a mám pocit, že jsem toho poznal o malinko víc, než je v kraji zvykem, vytvořil jsem web
www.doucefrance.cz, kde jsem narovnal reportáže z cest a pár dalších věcí. Pochopitelně je toho mnohem víc, ale nestíhám všechno sepsat a naládovat na web.
Za poslední dva roky vážně došlo ke změnám a tak lecos jsem bez ověření ani nechtěl zveřejňovat třeba info o hotelech, které mohu doporučit.
Třeba ten můj otevřel až vloni napodzim, po dvou letech uzávěry. Hospoda La Plage naproti zkrachovala.
Sebevědomě prohlásit, že stačí jet po státovce a nějaký ten supermárket během 30 km potkáš bych si netroufnul.
Ostatně, není to potřeba, stačí kouknout do mapy.
Troufnu si napsat, že ve Francii za poslední dva roky nezrušili ani jeden supermarket.
K čemu ho potřebuješ potkat během 30 km, nechápu.
Vidím to tak, že co se psychiky týče, jet podél kanálu je podobná nuda, jako jet po státovce, ale jednoznačně je to zdravější a bezpečnější.
Na státovce je většinou lepší povrch, neztrácím hromadu kilometrů kličkováním podél vody, snadné nakupování se taky hodí.
Že tady píšeš o svých zkušenostech a preferencích je pro všechny určitě užitečné, ale to svoje doucefrance si strč víš kam.
Když ty jo, já ne.
Radím každýmu, kdo chce onen, či ten jiný supermarket navštívit, ať si na googlu zjistí, jestli funguje nebo ne, a jestli má vůbec otevřeno.
Pacient radí, jeďte furt dál, někde bude.Vloni jsem tam byl autem. Férová a věrohodná rada chlapa, co to tam zná.
Nevím co dodat, jen koukněte
www.doucefrance.cz
Ale ano, tvoje rada je dobrá a já s ní souhlasím!
Nepřijde mi to rozumné, ale pokud člověk nevozí železnou rezervu jídla na dva dny + pití na celý den, jako to dělám já, ověřit na googlu, zda funguje supermarket, ke kterému míří, je skoro nutnost.
Supermarket může být například v rekonstrukci. Předpokládám ale, že rozumný obchodník takovou akci naplánuje na zimu, mimo turistickou sezónu.
A taky v neděli bývají některé zavřené, esi se nepletu.
Nevím jak mapy, ale google ti ukáže jestli mají otevřeno a dokdy.
V neděli bývá otevřeno dopoledne, kromě Alsaska. Tam v neděli je zavřeno. Ve velkých městech se neděle nedrží, tedy většinou.
Rekonstrukce nejsou problém, řadu menších provozoven likviduje jiná konkurence - nákupní centra. A také nákupní zvyky.
Taková gigantická centra ta městem, dobře dopravně připojená, ničí i vesnické supermarkety, jako dříve ty supermarkety zlikvidovali ty malé obchůdky.
Nákup na celý týden, slevové akce a karty, takže se vyplatí i jet třeba 30-40 km.
Vw vsích pak zbývají ta pekařství a mboho z nich už taky není vlastními pány, ale požrali je řetězce.
Vše se pořád mění.
Však tohle píšu už od začátku :-)
Co se týče nakupování, jízda po státovce je sázka na jistotu.
Při denním nájezdu 150km a více, každý den minimálně jedno větší město a nákupní centrum, nebo veliký supermarket, přímo na trase.
To se mění také, ale k lepšímu - nákupní centra a velké supermarkety u státovek i nadále přibývají..
150 na státovce fakt není dobrej nápad.
Sázka na jistotu je koknout na net.
Jezdit furt podle kanálu je na palici, ale totéž státovka, to už spíš ty okresky...
Nesuď to jen podle sebe.
Jezdím bez motorku a moc dobře víš, že na okreskách je mnohem víc kopců i kilometrů navíc. Nehodlám strávit na cestě měsíc..
Proč by mělo být?
Asi si nerozumíme
Státovka, tedy takový termín ve Francii není, jdevo Route National - značeno písmenem N, na ru asi nelezeš, protože většinou je na ní zákaz.
A když není, vypadá to takhle: (je to video)
https://photos.app.goo.gl/w5E5YGvhqkhzaYYt6
To nechceš 150 km jet
Tohle už je místní silnice třídy D xxx, třícislicová
https://youtu.be/iCNxLyjKKLc
nebo tady
https://youtu.be/eoT45-4E9Tc
To se dá jet, když není špička,jinak to taky nechceš. No a pak jsou silnice D xx a D x, ty jsou už opravdu uzounké a místní
POdle jednoho pozorování němlžeš soudit.
Předpovídal a varoval jsem tě před kolonama, které jsou tam v tom období pravidelné v určitých dnech, kdy směřije celý sever Francie na jih, a pak zase zpátky, tedy čtvrtek, pátek, sobota, můžeš v červenci a srpnu s vysokou pravděpodobností očekávat "stěhování národů" na jih.
Protože vloni bylo dole na jihu u moře hnusně v období, kdy si tam náhodu jel, prostě se kolony nevytvořili, protože co Frantgík dělal u moře když chčije...
Podle jednoho nahodilého pozorování fakt nemlžeš soudit, ale ty to děláš a děláš to s chutí, aby si zásadně a vždy oponoval.
Pro tebe www.doucefrance.cz nepíšu a tobě určeno není, protožě tys vlono Francií jel tam a zpátky autem a tak to prostě všechno víš líp :-)
Proto celý sever nejel na víkend k moři, protože to nikdy tak nedělají....
a teď tu o Karkulce
Doufám, že tu tvoji apokalypsu, letos zažiju znovu.
Na kole, i v autě.
Moc se nám to líbilo.
Můžu tě poprosit, napiš termín, ve kterém jsme tam byli, určitě to víš, plus dolož, jaké bylo tou dobou počasí.
Pro tebe to určitě nebude problém.
Já to hledat nemusím.
Vím, co jsme zažili, "dole na jihu" bylo abnormální sucho, požáry, psalo se o tom i tady.
Na to si machr ty,na každého složku máš, najdeš bleskem, kdy jsem neco napsal před 6. léty.
Tuhle gamesu s tebou hrát nebudu.
Prostě, pro všechny, kdo nejste Pacient Šíravík, radím, v červenci a srpnu, cestovat autem na jih nejlépe v úterý nebo ve středu, čtvrtek možná, ale pátek a sobota, je skoro jisté, že bude dopravní zácpa.
Nazpátek domů, zase lepší pondělí, úterý, než sobota a neděle. Ten samý problém. Když všichnfi dělají totéž, vzniká jam.
Ve Francii, a nejen u nich, mají rytmus dovolených a nástupů na bydlení od soboty do soboty, a tak když se miliony lidí pohnou, dá se čekat problém, tedy pokud nejsi Širavík, který ze všeho vybruslí bez časových ztrát.
Ano, psal jsem i o tom, že tím, že se pokusíš vyhnout ucpané dálnici, si moc nepomůžeš, protože ten nápad má současně asi 50% těch co jsou na dálnici, a rak fofrem se zacpou i státovky.
Prostě na jih, lépe ve středu, a totéž i zpátky, pokud vám to zaměstnání nebo ubytovatel umožní.
Chceš-li ušetřit čas, dělej ty samé věci v jiný čas než ostatní. Všichni jedou do práce na devátou? Jeď na sedmou, a podobně
Dobře Jindro děláš. Šíravníkova výzva a nejen jeho, je NaKole pouze vábnička do pekel. Jen mne překvapuje, že jí stále používají, když už je dávno profláknutá. Buď jsou sami blbci, nebo nás považují za blbce, že jim na to skočíme.
Jindra má pravdu v tom, že "chcete-li ušetřit čas", řiďte se jeho radami, pokuste se strávit dva tisíce kilometrů na dálnici, nejlépe přes noc. Pokud vám nevadí, že z celé Francie uvidíte akorát tak zadek kamionu před vámi, proč ne.
Ale pro někoho může být užitečná informace, že na jeho rady zvysoka kašlu, a po Francii jezdíme v pohodě i bez nich.
Občas se opravdu stane, že uvízneme na hoďku ve štrůdlu, nebo před námi jede chvíli Holanďan s karavanem, a co jako, nevadí nám to, Jindra z toho dělá zbytečné drama.
S jízdou na kole po silnicích, občas i po státovce, je to stejné, vždy je to něco za něco, ať se každý rozhodne sám, co je mu milejší.
Každopádně, kdybyste potřebovali vědět, jaké jsme měli vloni, dole na jihu, počasí, tady se to nedozvíte, ale určitě to najdete na doucefrance :-)
A já si tu gamesu o pravdomluvném Jindřichovi zahraju.
"Dole na jihu" (např.Montpellier) jsme se pohybovali začátkem srpna.
Archiv počasí ukazuje, že před i po tomto termínu, tam bylo krásné, stabilní počasí, spíš tam bylo krásně až moc, velké sucho a požáry..
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD...
DouceFrance nemá ambici být meteorologickým webem, spíš se snažím ukázat místa, která stojí za to vidět, protože Francie není jen Paříž, Saint-Tropez nebo zámky na Loiře.....
https://www.doucefrance.cz/zaj%C3%ADmav%C3%A1-m...
Těch míst je mnohem víc, ale dá to trochu práce to všechno nějak dát dohromady a nějak rozumně a srozumitelně popsat. Takže to tam cpu jen občas, když mám už po krk jiné práce.
Je fajn, že lidi jako Širavík jsou schopní plivat špínu na to, že někdo dělá něco pro ostatní. Je to signál, že jdu správným směrem.
Prosím, prosííííím, Jindřichu, můžeš si jít zasírat svoje "doucefrance" a toto téma nechat účelu, pro který jej Rob144 založil?!?
Nebo si fakt takový debil, že s musíš s Francií rozesrat každé téma?!?
Nikdo ti tvoje zkušenosti nebere, ale opravdu není nutné opakovat nám je v každém tématu, kde se jen slovo "Francie" objeví.
Děkuji.
Na Mapách cz najdeš také obchody a nemusíš být furt online
Google maps taky snad umí nastahovat mapy
Jo vy to asi víte ale kdyby někdo ne - co jsem tyze subjektivně vyzkoušel je n
www.doucefrance.cz
Ty si nikdy nejela na kole trochu déle Francií.
Francie je fakt cyklo-země, dálkový cyklista je vítán a chovají se k němu slušně. Stejně tak na silnicích, prostě cyklistika je jejich národní sport.
V Německu podobně. Ale nemás ten pocit vstřícnosti. Možná proto že jsme pro Frantíky exoti.
Jiná věc je, a tp kolega Rob ví a využívá, že ve Francii fakt můžeš zatábořit všude, kde není národní park nebo něco podobného. Tolerantní země svobody, tedy z pohledu cykloturisty.
Problém je, že na venkově se nedomluvíš jinak než po jejich. Mění se to, angličtina funguje, ale chce to vyjádřit respekt, třeba jen pozdravem.
Francie je úžasná země a když se chvilku zamyslíš, byli to Frantíci, kteří kromě Foglara dominovali našemu dětství - Jules Verne, Slexander Dumas a jeho "všichni za jednoho, jeden za všechny" později Hugoba Balzac.
Vyrostli jsme na francouzské kultuře, te na té rudké.
Frantíci jsou k Čehúnúm v pohodě. Asi jsem tu psal předloni, že mi majitelka kempu v Arromanches nechala jednu noc zdarma, protože jsem byl exot z největší dálky a ještě na kole. U kempu 80 km na jih od Paříže mi frantík začal berlí kreslit mapu evropy do písku na břehu Seiny a celý nadšený ukazoval, kde všude byl dokud ještě mohl, když se dozvěděl, že jsem z Česka.
V Německu se někdy cítím jako kriminálník, hlavně na severu u moře, Bavoři a Sasové jsou v pohodě.
No, protože už docela kvákám po jejich, jsou na mě Frantíci milí.
Jen mě štve to jejich chválení "mluvíte dobře francouzsky" protože vím, že kdybych mluvil dobře, tak mi to říkat nebudou, tak se těším, že jednou přijde místo té první chválící věty ta druhá "odkud jste?"
Tady nastává zlom. Praha, Československo, Česká republika, zhruba v tomto pořadí to umí. Tedy na Prahu reaguje už většina, na ČR skoro nikdo.
Za ta léta co se tam plácám jsem potkal asi 5 lidí co u nás bylo, jinak obvykle říkají, že v Praze byl někdo z rodiny nebo známý.
Samozřejmě kolo je další komunikační bonus, důvod k tomu, aby se s tebou zapovídali.
"Nenosíš moje boty", tak nemluv o tom, co jsem dělala nebo nedělala.
Francií jsem jela 2x vždy na týden a i když je to krásná země a mají mnoho zajímavých památek, tak mi prostě nesedí mentalita místních lidí. Na venkově je to pohoda, ale města jsou děs běs. To snižuje můj zájem o Francii o 50%. Ty si ji snížil o těch dalších 50%. Jsem ráda, že jsem tam byla, než si sem přišel...
O mentalitě víš prd a celkem dva týdny ve Francii, a ještě na severu, ti o té zemi vůbec nic nenaznačí.
Je potřeba si uvědomit že je Paříž, a pak zbytek Francie. Paříž je prostě velkoměsto se všemi neduhy z toho plynoucími, turisticky přetížené, a samotných pařížanů je tam vlastně málo. Asi jako v Praze, každej druhej je z Moravy.
V pařížském hotelu, kam jezdím fakt léta mi ten kluk za barem povídal: "Hele, ty už si Pařížan. Jseš tu každou chvilku, mluvíš francouzsky..."
A já mu říkám: "no to teda nejsem" a von "Proč jako?"
"No, nejsem černej...."
a milej barman se málem počůral smíchy, pochopitelně taky byl černej...
Tak je to v Paříži...
Vůbec, v místech kde se kumulují turisté je vždycky dost těch, kteří se snaží na nich nakapsovat.
Francie, když vynecháme tedy tu Paříž a asi taky Bretaň a Alsasko, se dělí v podstatě na dvě dost rozdílné poloviny - sever a jih od řeky Loiry. Kromě jazyka, což my moc nepoznáme je chrakteristickým znakem na čem se vaří - sever to je máslo, jih olivový olej.
Lidi na jihu jsou otevřenější, komunikativnější, tedy pokud zase nevletíš do snobármy v Cannes nebo Sain-Tropez.
Alsasko je kus Německa ve Francii, ne ovšem už tak Lotrinsko.
Obecně jsou Frantíci solidní sobci, a to i ve vztahu mezi přáteli či rodinou, prostě "já" je pro ně významnější než u nás nebo Němců. Prostě jsou jinak vychovaní a člověk s tím musí počítat.
Taky dost ignorují svět kolem sebe, jsou přesvědčení, že jsou nejlepší úplně ve všem. Ostatními nepohrdají, nepovyšují se, ale spíše je litují, že také nejsou Francouzi, protože být Francouzem je pro ně to nejlepší na světě. Takhle to velmi upřímně cítí.
Ale kromě toho, že jsou všichni Frantíci jsou všichni také lokální patrioti, podle svých departementů, zase jen ten jejich departement je na světě nejlepší.
Mentalita lidí ti buď sedne nebo nesedne - na to stačí pár dní.
Nesmysl. Kdyby soudili národ podle pražáků, divila by ses
Je fakt, že Francouzi jsou v Evropě možná ten nejzatvrzelejší národ ve smyslu neochoty používat jiný jazyk než svůj, hlavně ti starší.
Ona to ani není snad až tak neochota, jako spíš neschopnost. Angličzinu do nich cpou do dětsví, ale oni to mají asi jako my měli s ruštinou, prostě na to kašlou.
Ale někteří mladší a vzdělanější zase ne, postupně se to mění. Na venkově ovšem je šance domluvit se jinak mnohem menší.
Pyrenejský n.p. Vypadá to že bivak (jednorázové přespání) je povolen. Přelož to, prosím
bivakování je povileno pokud jsi hodinu chůze od hranice národního parku nebo od přístupové cesty a to mezi 19 a 9 hodinami.
co palečku, blbě jsem to přeložil,nebo jen vysíráš?
To znamená tedy, jestli to chápu správně, že uvnitř n.p. Protože za víc než hodinu chůze tě nemohou přinutit jít se vyspat mimo n.p.
Já to takhle pochopil.
Prostě když jseš hodinu chůze od nějaké šance se dostat z parku, a je mezi 19 večer a 9 raní, nemohou tě vyhnat. Ale nesmíš kempovat, ale jen bivakovat, a to vážně netuším, co si pod tím představují. V žádném případě ohníček.
Taky je docela srandovní ta "hodina chůze".
Dovedu si představit, že ty ujdeš za hodinu dvojnásobek toho co odpajdám já.
Bivak je v původním slova smyslu stanování. Ale dneska se podívat do slovníčku toho národního parku.
Ale třeba u nás, pokud si to dobře pamatuju z té kauzy přespávání v CHKO, platí, že jakmile zapíchneš kolík do země, pak táboříř, bivak je jen "pod širákem".
Samonosné stany nepotřebujé k postavení ani "kolík zapíchnutý do země"- platí teda, že stan postavit můžeš? Neplatí- v CHKO jsou předpisy přísnější. Hlavní rozdíl mezi tábořením a bivakováním je v délce- bivakováním se myslí vo všeobecnosti nouzové přespání(přečkání noci na jednom místě pod nalezeným přístřeškem, vlastní plachtou, ve Žďáráku, spacáku, pod širákem ap.)a toleruje se plachta/folie pod sebou, vařič a nulový bordel na místě. Táboření je pobyt na jednom místě po celý den/více dní/nocí, s ohništěm, postaveným stanem, přístřeškem ap. Samozřejmostí by měl být úklid opuštění místa a likvidace ohniště...
V Moravském krasu sbírají trempy i pod širákem na oblíbených i vytipovaných místech, když někde hlesnou o jdoucích turistech v té oblast, takže zásadní věc je maskování. Normálně se to nazývá ochranářama polovačkou. Kvůli ohni jsem přešel na vařiče.
Kempování berou podle mě pobyt na jednom místě více dní. Bivak jen na jednu noc, jakési nouzové přespání. Dokonce jsem jedno legální místo objevil u nás (mimo Šumavu) v Nových Hradech
Mě se moc líbí program, který od roku 2021 zavádí polské státní lesy. Mají určená místa, v terénu nijak označená (s dnešní turistickou technikou to není problém), kde lze legálně přenocovat. Jsou tam jen nějaká drobná omezení, např. že když je to víc než skupina 5 osob, tak se to musí hlásit dopředu příslušnému lesnímu správci.
Jen doufám, že se to rozšíří víc a hlavně směrem k německo-polské hranici, kde to mohu využít.
V Polsku jsme žádný problém při nocování nadivoko zatím nezaznamenali. I rybáři u jezera náš stan hezky v klidu obešli :-)
Ve Francii taky lze kempovat všude, kromě těch národních parků, a i tam jak Karel ukázal mají nějaké výjimky.
Ale kempeři asi nejsou problém.
Nejvíc bordelu nadělají piknikáři.
To je jejich národní zvyk, i víkendech, když je slušný počasí, naskládat do košíku jídlo a víno, a jet se nažrat někam do přírody. A někteří jistě ne všichni, pak po sobě ten bordel neodvezou a neuklidí, a pak taková "tábořiště občas vypadají jako chlív
Ro u nás v takové míře nevidím.
Podobný systém už funguje léta v Dánsku. Je tam stovky jednoduchých tábořišť, často s přístřešky. Nebo i ucelené lesní prostory, kde je možno volně tábořit (bivakovat). Některá jsou vyznačená i na Mapách.cz
Je na to i mobilní aplikace. Některé je dají i zamluvit dopředu za poplatek 50DK.
V Polsku je dobré Malopolsko, na Krakowsku podél Wisly. Je to tam jak v Německu, perfektní cyklostezka, relativně čisto, dobrý asfalt všude. Vede tam fajn cyklostezka, jsou tam zastávky pro cyklisty s vercajkem, grilem, pumpou... Později čím blíž k Waršavě, tím větší bordel, EV11 po písku atp... Zhruba uprostřed mezi Waršavou a Litvou je to úplná katastrofa, bordel podél silnic, rybník zaházený odpadkama, ale kempit tam není žádný problém.
Chtěli jsme s kolegou po dvanácti letech zopakovat cestu na Spezzi do Germersheimu. Po tříleté pauze kvůli kovidu, už sice bude, ale v Lauchringenu. Je to také v SRN ale až u Švýcarských hranic, přibližně o 100 km dál, než bylo původní místo. Tak nevím, kolik jsem za těch 12 roků zchátral, zda na to ještě mám.
Pro mě je podstatnější poznat krásy domova, než vyjet za hranice a vyhovují mi jen výjezdy na cca 4 - 5 dní. Takže:
- ráda bych dojela Jihlavu - z Jihlavy k prameni (a dál až do Veselí).
- Dámská - už asi víme kam, ale ještě to není napevno.
- necyklo "dovča za trest" aneb týden s mrňaty v Jizerkách. Ikdyž kolo si beru, abych se odpoledne mohla odreagovat a projet si známá místa, kde jsem už hodně dlouho nebyla.
- a kousek "ciziny" mám v plánu také - podél Dunaje odněkud z Maďarska do Bratislavy a někudy někam zpět k nám.
- a pokud vyšetřím dovolenou, tak na podzim zase lázně - pro mě už jen Jáchymov.
To hledání pramene Jihlavy mně zaujalo, jestli bych Ti nevadil, tak bych vyjel s Tebou, a myslím, že by nás jelo i víc. Stačí dát echo.
Co chceš hledat? Před pár lety ho trochu upravili. Je tam směrovka a dokonce i lavička. :-) A nějakých 20km je i pramen Moravské Dyje.
Máš samozřejmě pravdu, ale hledání pramene Nilu nebo Amazonky zní rozhodně lépěji :-D
To je asi jako když u nás ve Výběžku se chodí na Nordcap.
https://mapy.cz/s/hamomekake
Dnes jsem si napsala konečně 1. letošní plán - na Ostcap.
Hezky velkolepě, jako pramen Seiny? :-)
A první most přes slavnou řeku?
http://www.doucefrance.cz/mosty1/pont-paul...
Hezky velkolepě, jako pramen Seiny? :-)
A první most přes slavnou řeku?
http://www.doucefrance.cz/mosty1/pont-paul...
Ahoj,podél Dunaje sice ne až z Maďarska jsem jel asi 2 roky zpět a vím,že dobrovolně již ne.
Z Bratislavy doporučuji přes Rakousko. V Děvínské přejet most, podívat se na Schloss Hof a po cyklo č.8 Kamp-Thaya-March do Břeclavi nebo až do Znojma.
Po slovenské straně je to dost nudné a cesta je tam v hrozném stavu.
Asi do Polska, loni jsem nakonec nejel, tak snad letos.
Vlakem do Přemyšle a podél slovensko-polské hranice kolem Dukelského průsmyku a dál převážně Polskem zpátky. Podle toho, co je zakresleno v opencycle map, žádné pevné plány. Ev. záložní nástupní bod slovenský Kysak.
Okolo Adige v Taliansku (teda velka cast je v Juznom Tirolsku) s odbockou na Stelvio a tiez k Lago di Garda. Startovat budeme v Nauders a koncit pri mori, tam kde rieka Adige konci svoju cestu. Na tyzden tak akurat. Inspiraciu som nasiel tu na tychto strankach.
Nezapomenout na odbočku k prameni Adige.
Dakujem za radu, ja som si naivne myslel , ze Adige prameni v jazere Reschen see(Lago Ressia) skusim ten pramen pohladat .
Je to stoupání (někde docela prudké) navíc, ale když už se jede celá Adige ...
https://de.mapy.cz/s/nabahemufa
Místo u pramene je pěkné, byla jsem s kolem těsně u pramene, ale dá se zaparkovat mezi stromy kousek nad pramenem. Řeku mám projetou celou, nádherná cesta. Jede se dobře i proti proudu.
https://www.google.com/search?q=kaM+LETOS+vyr...
Tohle mě vždycky překvapí, nějak jsem si kdysi vsugeroval, že potkal Vojtu Náprstka a furt se mi nedaří to v hlavě změnit.
Na kole u cele reky Ohře ( z pramen Ohre do Litomerice). Moc tešim! Ješte chybi Nejjižnejsi bod ČR asi budu kveten s statni svatek.
Ohře je moc pěkná a ještě tak neprofláknutá jako třeba Mělník - Ústí, kde to místy vypadá jak na Václaváku.
pramen Ohře byl také jeden z našich plánů, letos bych ráda dojela k nejzápadnějšímu patníku v Ašském výběžku, před 10 lety jsme byly jen 4 km od něj, ale lilo tak, že jsme vzdaly. tak snad to letos o Dámské vyjde.
Damske jizdy každy rok porad mnoho hezči,neni možne ,že umite vybrat užasne trasy pamazky,zajimavost,.....
Kdyby jsem ok fyzicke,jasne rada spojim s vami každy rok Damske jizdy. Bohužel jsem mnoho slabši vykon,neda nic delat, pro mne lepši sama jezdit na kole malo km :-))
Já jsem každý rok hodně ráda, když Dámskou zvládnu :o)))
Trasy jsou krásné, ale bývají i hodně náročné. Hlavně ty horské...
HMS a Lenka mají čas jezdit, protože nemají žádná vnoučata. Já do Dámské moc trénovat nestihnu...
Ohře je dobrá volba, já tam byl 2x na kole, když jsem jel 3x kolem Česka a byl to možná nejlepší úsek, dvakrát taky na kajaku. Ale zatím nikdy ne celou, pochopitelně na kajaku to ani nejde.
Jelikož jsem taky vodák, uvažuji o tom, že si pořídím packraft a budu sjíždět kompletní řeky - někdo tomu říká bikerafting.
Je spousta řek, kde vede cyklostezka po břehu a potom odbočuje někam do kopců a zase se vrací k řece... a to jsou přesně ty úseky, kdy se to hodí sjet raftem.
Řeky jsou kronikou historie, vždy si něco nastudovat a potom to sjíždět v reálu a poznávat příběh řeky.... To mě docela láká.
Níže malá ukázka hříchu mého mládí na čínském PVC kajaku za stovku. Sjížděl jsem Váh a málem jsem se utopil na Slňavě - kajak vydržel jen den.
Vláčet na nafukovačce kolo, vozík, pohorky, jídlo, pivo a spoustu dalších krámů a udělat se tam, to musí být o utopení.
Moje kolo má letošní expedici odjetou, 1 075 km.
Podle 3 fotek určitě poznáte, kudy to asi bylo, že i v zemi krále Jindřicha.
První tipuji Amsterdam, druhou Brusel, třetí nevím.
Půlka je správně.
Naarden - Brusel - Apach (u Schengenu)
Už by mohlo být založeno "Kam 2024?" Kam já? Nevím :-(
Založ 2024, ať zase né já.
Taky ještě nevím,... na Nový rok sa ožeru a ráno sa rozhodnu: Santijágo, Athény, Palermo... co já vím.
Už delší dobu mám v hlavě Route 66 na kole.
Letenky do US se dají vyhmátnout docela levně - s baťůžkem.
Kolo a všechno ostatní koupit tam, pak to tam zas nechat.
Je to z NY do LA jen nějakých 5-6 tis. km. Jako letos k Atlantiku. Nic extra.
Ale je mi jasné, že to chce velkou finanční rezervu, aby tam člověk neskončil jako bezdomovec, protože neměl na cestu zpátky.
Můžeš to být klidně zase ty. Jsi velký cestovatel.
Já se musím vejít asi do 14 dnů. A moře nebo hory, nebo obojí a to má do konkrétního plánu hódně daleko.
Včera jsem jela na kole k zubaři (kousek i po sněhu), jelo se mi tak dobře, až jsem se zasnila, že bych jela dál a dál.
Tvou porci kilometrů na jedné cestě já mám na rok, letos se mi ta sedmička opět musí podařit, chybí 25.
Tak tvoje zkušenosti s Route 66 by mě docela zajímaly. Route 66 je pojem, ale v reálu je to údajně děs běs.
Známí ji jeli před 2 nebo 3 roky na motorkách a mám takový dojem, že ji ani nedokončili. Místy to prý bylo OK, ale z valné části jen asfalt a šílená nuda z pusté krajiny. Navíc je místy silnice zničená prorůstajícím plevel a nálety, protože je neudržovaná.
Neber to že bych tě chtěla nějak odrazovat. Je to jen zkušenost známých. A fakt by mě zajímala tvoje zkušenost.
Ono hodně záleží co od toho kdo očekává a co by chtěl aby bylo
Právě, jak píšu Route 66 je pojem.
Na motorce to ještě může vcelku odsejpat, ale na kole bych se seriozně bál zásobování, jmenovitě vodou. Místama to tam táhne vyprahlou zemí nikoho.
Právě že na motorce byly dost komplikované neudržované úseky ponechané na pospas osudu, kde se bývalá silnice začíná stávat přírodou.
Chápu, taková mašina se blbě přenáší a stroj co ledacos projede je na prd na dlouhou cestu po slušném povrchu.
Nicméně cyklista bude pomalejší a sto kilometrů pro něj za den bude spíš vrchol než úsek mezi snídaní a svačinou. Co jsem tak pochytil z internetů, američani na kole jsou docela posedlí taháním vody i když jedou jen zablbnout na kopeček k jehož úpatí se přivezli autem.
Byť i zkušený cestovatel by tam mohl narazit, pokud je zvyklý cestovat v průměrných EU podmínkách...
V létě jsme s kamarády plánovali R66 příští rok na motorkách. Oni pojedou, já nakonec ne. Bál bych se zklamání.
R66 ve své původní podobě už neexistuje. Existují jen některé úseky, někde je nahrazena dálnicí, některé úseky zmizely úplně. Mám v hlavě představu, jak pomalu jedeme z Chicaga do Santa Moniky a potkáme tam Petera Fondu a Denise Hopera a vůbec všechny ty báječné lidi z konce 60. let. Ale tohle tam není a už nikdy nebude. Ta atmosféra je pryč. Proto nejedu.
Na kole to může být dobrodužný výlet, který člověk podnikne jednou za život. Na kole se dá dostat i na některé úseky, které jsou dnes autem/motorkou nedostupné. Pokud člověk neočekává Easy Rider 1969, tak si to jistě skvěle užije.
Odkaz na cestu pro cyklisty nemám, ale i tento jistě pomůže...
https://chcidoameriky.cz/road-trip-po-route-66...
Na kole projedu/přenesu všecko, mám zkušenosti ze Španělska, toho se nebojím.
Bojím se jenom chřestýšů, medvědů a dalších breberek (foto), protože bych jel samozřejmě na divoko.
S Hells Angels bych se nějak dohodnul.
A s těma chlápkama určitě taky:
https://www.youtube.com/watch?v=zSvwmgWCJ2s
Ještě:
https://www.youtube.com/watch?v=pq2SirtDqnE
Pokud to nepamatujete, neprožili jste mládí
prasata.
Doporučuji přečíst:
https://www.databazeknih.cz/knihy/route-66-na...
Mám doma - zajímavá knížka, už bohužel starší, takže nebude moc aktuální.
http://www.r66.cz/novinky/108.html
:)
Poskytuji půjčky každému, kdo si přeje bez jakékoli diskriminace, za předpokladu, že má schopnost zajistit splacení požadované půjčky až do data ukončení. Ať už je vaše socioprofesní situace jakákoli: máte zákaz činnosti v bankovnictví, jste v důchodu nebo invalidní, můžete si předplatit různé typy úvěrů s flexibilní dobou splácení, která se přizpůsobí vašim finančním možnostem. Kontaktujte mě prostřednictvím mé e-mailové adresy: [email protected]