Štěstí prý přeje připraveným.
Připravoval jsem se poctivě. Šlapal jsem na kole zavěšeném na té brzdící stvůře, co mi v ložnici simulovala stoupání na La Corniche, koukal přitom na francouzské filmy v originále, za oknem slota a nečas, a těšil se na jih.
A teď tu jsem, a zase přistižen v nedbalkách.
Čekal jsem teplo, čekal jsem i sluníčko, ale ne takové,je přeci ještě únor.
No, tak jsem si spálil uši i frňák.
Hned první den. Ale klidně bych přidal i zátylek,bylo-li by to potřeba, protože nefalšovaně zažívám sen.
Chápu proč si Roastbeefové Nice oblíbili.
Ne jako letovisko, naopak jako zimovisko, kde mráz nezalejzá pod nehty, a vítr neštípe do tváří.
Trochu ve stylu asijského turisty jsem "viděl všechno" co průvodce píše, že se vidět má, a téměř tanečním stylem šlapal podél kýčovitě azurového moře, beze spěchu, rozkošnicky.
Antibes, takové zrcadlo Saint-Tropez. Hra na provinčnost, kterou popírají davy rekreantů i v tomhle období.
A pak Cannes.
Kdyby snobárna měla stupnici, Cannes by na ní bylo safra vysoko. Ale na to já nehraju.
Ostatně, ani nemohu, protože můj šatník je omezen velikostí brašen, a před šviháckým sáčkem přeci jenom dám přednost fungující bundě na kolo.
Dnešek byl vyhražený aklimatizaci, ten kousek snad ani za cyklovýlet počítat nelze.
Zítra bude ta La Cornische, podél pobřeží na Rivieře totiž neznamená, pořád po rovince.
Co jede na prvním obrázku úplně vlevo (je toho vidět jen část)?
Nemáš nějaký lepší obrázek?
To jsou jejich elektrotříkolky, fungují tam jako rikšové, zkusím někde najít fotku nebo nagooglit.
Důležitej je ten barák, teda jeho kopule, konstrukci pro ní dělal Gustaf Eiffel.
Barák- hotel, se jmenuje po nějakém rumunském magnátovi,jehož jméno jsem 2x zapoměl, tak potřetí až ho najdu,bych si ho snad mohl pamatovat :-)
Ještě pro Báru, jestli pak to nějaký její kůň dokázal, projít kvádrem.
Je to u hippodromu ve městě, co snad je k přečtení na poslední fotce
Paráda! Ta socha koně je moc hezká a zajímavě pojatá. Škoda, že voda není na kopání, nádherné prázdné láže tm máš. Taky se dnes chysám k moři, ale jen k tomu Jihomoravskému, nemá foukat a má svítit sluníčko :-)
Jaké to bylo, "když v ráji pršelo" jsem se nedozvěděl. Když jsem se konečně vybabral na cestu, spustil se liják. Teplá sprška, ale protivná.
Hned jsem to fotil a posílal domů, aby věděli, že taková cesta kolem Středomoří vyžaduje tvrdé chlapy s nezlomnou vůlí a až ďabelským odhodláním. Napsal jsem tedy "prší" a než jsem k tomu stačil najít a připojit toho správně naprdnutého smajlíka, deštík ustal.
Zlověstné, tmavé mraky se odsunuli někam k Alpám a nade mnou zavládl provencálský apríl i když v únoru.
Chvilku tak, chvilku jinak, ale v celku, houby zle.
Až na ten kopec, ke kterému jsem se s maximální nechutí blížil.
"La Corniche, tam si dávejte pozor, kamaráda tam náklaďak nahnal do škarpy a potloukl si rameno. Řidiči jezdí jako prasata!" varovala i strašila mě slečna na recepci.
Pochopil jsem, že Fanoušové, jak jsou tím "velkým národem" a nikam moc necestují, vůbec nevědí, co je to "řídit jako prase".
Takový normální provoz nikterak moc frekventované středočeské státovky. Necítil jsem se ohrožený ani malinko. I kopec nebyl tak zlý, jak jsem čekal, strach má prostě velké oči. Červené skalní útesy o které se rozbíjí vlna za vlnou - takovou dávku romantiky nějaký ten kopeček nepřetlačí.
Jsem v ráji, a neprší.
Do města Port Fréjus jsem přijel v blbé době, na oběd pozdě, na večeři brzo, tak jsem zmáknul "velké prádlo".
Zítra, v Saint-Tropez, budu jako ze škatulky.
Na kole znám dva druhy větrů.
Vítr - kamarád, a pak vítr - nepřítel.
Vítr-kamarád se ti opírá do zad a tlačí dopředu, a často, jak už to s pomocí kamárádů bývá, považujeme to za normální a přirozené, pokud si té pomoci vůbec všimneme. To, že nám kamarádi pomáhají bereme tak nějak za samozřejmé, pohříchu tak mnoho, že občas zapomínáme i poděkovat.
A ten druhý, nepřátelský vítr nam fučí přímo do tváře, zpomaluje pohyb vpřed, prostě škodí. Ten už nedokážeme ignorovat. S takovým větrem bojujeme a válčíme. Někdy se vyplatí se bitvě vyhnout, schovat se někam do závětří, počkat, až se to přežene.
"Žádná bitva, ani válka netrvá přeci věčně" říkám si u kávy, když pozoruji ty kymácející se cypřiše.
"Jindřichu, prober se, jsi v zemi, kde zuřila stoletá válka, nechceš přeci trávit zbytek svých dní v Port Fréjus?".
"Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme", cpali nám od dětství do palice, nuž, Boží bojovníku, do sedla!
No, když jsem tak rozdělil kamarády a nepřátele, zapoměl jsem na jednu, celkem zásadní věc.
Nejhorším nepřítelem je bývalý kamarád.
Ten dokáže vymyslet pěkně mazané sviňárny, protože tě zná.
No, a toho "bývalého kamaráda" jsem potkal na cestě do Saint-Tropez. Chvilku, jako by nic, a pak najednou takový flákanec z boku, že nebýt živého plotu napravo, pokousal bych pangejt.
Doplácal jsem se do Saint-Maxime a s radostí zjistil, že trajekt do Saint-Tropez funguje, berou kola, a nejbližší jede za čtvrt hodiny. Žádné vyhlížení vyhlášeného letoviska z paluby, navlečen čtyřmi vrstvami něčeho, co když mi prodávali, říkali, že v tom můžu do Antarktidy, zůstal jsem zbaběle v kabince lodi Gipsy X.
V Saint-Tropez "chcípnul pes" a chlápek na rohu vypadal, jako by se chystal mě požádat, abych mu ho pomohl zahrabat, vzal jsem tedy "kramle". Pochopitelně, až po nezbytné fotce u četnické stanice.
Teď napříč tím poloostrovem, přes horu.
Hora má jednu positivní vlastnost, tvoří závětří.
Nějakou muziku na kuráž?
Připojím reproduktorek a už se je to tam - motivační píseň "Aj tak sme stále frajeri".
Baže jsme. Ale ne zas takoví, abychom si 55 km od cíle ztrhli pajšl na blbě strmém kopci. Procházka do kopce za přemítání, jak se stalo, že se v té mé "diskotéce" v mobilu dostali za Petera Nagy Buty. Nevadí, šlape se dobře, a jen píseň "Umírám" načasovaná přesně na vršek kopce, byla nepatřičná.
Není kopec, co bych na kole nezdolal, tedy procházkou vedle něj.
A pak už jen samá positiva.
Z kopce dolů a pak zhruba od města Cavalaire-sur-mer až do Hyeres, po trase bývalé železnice.
Cyklotrasa není zcela hotová, ale "ce n'est pas grave", když stoupání jsou natrasovaná tak, aby to zvládl "ohnivý oř, devatenáctého století.
A jinak?
Jak psát o Rivieře?
Luxus, paráda a hezky popsané. Nepřiložils foto té stanice.
Už jsme tam byli, se Soňou, ta udělal Kafku místnímu kejklíři, dneska kejklíři nikde, teda,furt lidi co se fotí, ale oni vědí, že nikdo nechce na fotce cizí ksichty tak se to slušně střídá, až na takovýho kluka se psem, ten mermomocí toužil vyfotit to zvíře ono neposlouchalo,na všechny ostatní prděl.
Musel jsem změnit pozici k té zlaté BB.
Kdybych neběděl, že ro má být Bardotka,mepoznal bych ji
https://photos.app.goo.gl/zTntJae2QbWzxtnK8
Francouzi jsou velmi komunikativní.
Dokáží s tebou prostát hodinu na rohu ale domů tě nepozvou, narozdíl od Britů.
Vím proč, ale to až jindy.
Člověk na kole,co mluví blbě, je terčem okamžitých otázek. Tedy jakmile slyší, že si objednává jídlo.
Československo existuje.
Alespoň v myslích mích francouzských vrstevníků. Ale už víc ne. Zkoušel jsem Havel, odpověděli Tito. Říkal jsem 1989, řekli Caucescu.
Prej, že mluvím "bien française" ale dobře vím, že je to zdvořilostní fráze. Ale už odvykají, že cizinci umí francouzsky.
A pak jsme se dostali k tomu, jaktože já, odn3kud z toho Ruska vlastně trochu mluvím.
Nasrali mě, ne moc, ale přesto.
Tak jsem jim řekl, že nás to učí ve škole. Vedle angličtiny, francoužština, němčina a španělština.
Tak protáhli držku.
Že prý u nich se učí jen anglicky a blbě.
Tak jsem jim řekl, že mají co dohánět.
Vím, kecal jsem, ale moc bych si přál, aby tomu tak bylo. Aby se u nás přitlačilo, v jazycích,u dětí. Dědek v 55 má fakt víc problémů se to naučit,než děcko. I kdyby to mělo zapomenout, někde vzadu to je.
U mě vzadu je jen "vyšel zajčik poguljať"
Nemám rád, ba hůř, přimo nesnáším, průjezd s naloženou silničkou velkým městem. Tu dlažba, tu výmol či výtluk, jinde zase chybí dekl kanálu, a když se daří projíždět místy,kde to v noci žije, člověk musí kličkovat mezi střepy z rozbitých sklenic.
A do toho ty semafory, kolony a zúžení, pořád se brzdí a rozjíždí, nebo fest přišlapuje, abych nebyl za cykloprudiče co brzdí provoz, dobře a zkrátka, pět kilometrů městem mi dá zabrat jako padesát na silnici.
To jsem si uvědomil, když jsem projel centrem města Toulon.
A hned mě došlo, že dneska bude ještě hůř.
Čeká mě Marseille, a to už je safra velké město, druhé největší ve Francii.
Ale před tím pohádková cesta kaňonem d'Ollioules, a pak ten kopec ...
Když tak potím krev v takovém kopci, než dostanu rozum, sesednu a tlačím,honí se mě hlavou všeljaké věci.
Proč to dělám? Proč si nevezmu toho gravela s motorem? A proč vůbec se někam pořád ženu, ale pak, když svah už je méně strmý, a zase sedím v sedle, vše zapomenuto a kdyby jen to, přičte se to do seznamu "proč ne, vždyť to nebylo tak hrozný, hele, jsi nahoře".
A cestou dolů, vítr co hučí kolem uší, zase ty rozumné nápady odfoukne, abych si v nějakém příštím kopci zase říkal "jsi to, Jindro, fakt nenapravitelnej mezek".
A pak ta Marseille.
Dvacet kilometrů něčím jako předměstí, kde přebývají, protože kdyby tam bydleli, nebyl by to takový chlív, podivné existence, co za mnou otáčí hlavu s výrazem nefalšovaného opovržení. Brrr.
Navigace ukazuje Vieux Port 5 km, když se to smetiště náhle mění v město. Demonstrace na podporu Ukrajiny, ale mnohem více lidí se baví po okolních kavárnách, restauracích a barech.
A já?
Já toho mám dost. Nebylo to daleko, malinko přes 80, ale bylo to výživné.
Jindro, jsi na své cestě úplně mimo. V Evropě je válka, Putin si dělá nárok na všechny ruské satelity. Jedná se o tom, zda se Evropa dobrovolně odstřihne od trubky s plynem, aby pomohla Ukrajině a ty tu básníš o průjezdu městem.
A proč by nejel, určitě tam je hezky a cesta stojí za tu námahu. Já taky jezdím a myslím, že ani ty kvůli tomu nezamkneš kolo.
Politici a mocní světa je politikaří a zvažují co bude pro ně a jejich zemi ekonomicky výhodnější a na čem míň budou tratit. Zatím je to spíše k zblití a rozhodně není nic proč by si měl člověk odepřít co má rád.
Jasně, souhlasím, ať jede a užívá si.
I když ono to úplně užívání si neni. Spíše sportovní výkon a životní styl.
My jsme ti poslední, o koho se papalasi zajímají. Takže je logické, že nás nemusí zajímat jejich pochybné hry.
Acomám podle tebe dělat?
Psal jsem vám to už v tom UK tématu.
Západ Ukrainu odepsal, stejně jako nás v 68 a před námi Maďary v 56.
Prostě tak to je.
My můžeme jen doufat, že si na NATO rusák netroufne. Vyvěšování fangliček ani projevy verbální projevy solidarity UKáčkům nepomůžou.
Nám taky nikdo nepomohl.
To není výčitka, nebo snad škodolibost, prostě je to fakt. Bylo to jasné od té doby co zabrali Krym a svět nic neudělal.
Takže nesleduji postup rusáků,protože prostě proti trojnásobné přesile nemají šanci. Zajímá mě, jaké bude počasí zítra tady.
Nemůžu nic pro Ukrajinu udělat.
Jsme rádi, že rusáci proti trojnásobné přesile nemají šanci.
fakt?
mentální útlum na postupu?
nechtěla si napsat "navzdory"
Nemyslím si, že to vydrží dlouho, ale nejsem expert přes vojśkování.
Kiev dobijí, vytvoří loutkovou vládu a najdou své "pragováky". Rusko, protože má jaderné zbraně,vojensky dobít nelze.
Musí se rozložit zevnitř,jako SSSR.
https://www.nakole.cz/diskuse/29730-azurove...
"Takže nesleduji postup rusáků,protože prostě proti trojnásobné přesile nemají šanci." © Jindra8526
:-))
Hmmm, stále se držíš ruské varianty názvu města Kyjev. Tak aspoň víme, na čí straně stojíš.
Nech si ty hlouposti...
S UK běž na téka Ukraina, tady je Provence
Jsi poněkud vzdálen běžnému českému názoru na tu válku. Tak vzdálen, že to docela provokuje. Většina Čechů si moc dobře vzpomíná na 68 a na způsoby po něm a znovu do toho spadnout nechce. No a když si poslechnou Putinův projev před zahájením okupace, tak jim přesně dochází, že u Kyjeva se bojuje o všechny bývalé satelity SSSR.
Mrzí mne, že ti kazím tvé Azurové pobřeží, ale nejsem to já, kazí ti ho car Putin a znovuzrození Ruska.
Mě ho nekazíš, ani mě ho nekazí Putin.
Neznám nic o většinovém názoru Vechů, ale paralela s 68mym mě docvakla rychle.
Nikdo jim nepomůže, jako nám tehdy.
Teď jsem někde četl o možnosti Rusům vypnout SWIFT, což by byla velmi účinná ekonomická blokáda. Jenže k tomu se neodhodlají, protože "by to bolelo" i zbytek světa, který tak hlasitě a vehementně podporuje. Ani kdyby se na náměstí upálil nějaký 29 letý kluk, nic to s nima neudělá.
Já jsem připraven, ochoten, nést ekonomické následky a myslím si že by to bylo správné je fakt odříznout od civilizovaného světa. Už jsem to psal jadernou mocnost nelze zvenku dobýt. Kdyby jim teklo do bot, zmáčknou čudlík.
Rozložit je zevnitř ale lze.
No debatujte si, já dneska jedu do Arles.
Nebe je blankytné a Ukraina daleko.
Není mi to jedno ale fakr nic efektivního nikdo z nás není schopen udělat.
44 milionům UKáče azyl nedáme ani celá EU
V rámci této diskuze bychom si mohli(měli) efektivně posvítit na ruské trolly a podobné existence.
Prostě na ty, se kterými jsi dosud, velmi hlasitě, zpíval stejnou písničku.
V rámci našeho národa bychom mohli(měli) udělat to samé. V současné situaci si nemůžeme dovolit jakoukoli shovívavost k ruské páté koloně, dostali jsme pádný důvod, proč se s nimi, velice rázně a definitivně, vypořádat.
A v tom bys mohl(měl) výrazně pomoci i ty, držím palce, abys k tomu našel odvahu, nenapravitelný mezek jako ty by se teď hodil, ale jen pokud bude stát na naší straně.
Hanka Zagorová v písničce "Kdyby se vrátil čas" zpívá:
"Je to něžné jako vánek,
je to moudré jako spánek".
O tom, jak to s tou něžností větru je jsem psal předevčírem, a dnes tak přemýšlím, co může být na spánku moudrého. Neznám nikoho, kdo by se prospal ke genialitě, ale kdo ví...
Mě se podařilo na dnešek spát bez několika minut celých 12 hodin. A to jsem v Marseille neponocoval a nehýřil, ale už v devět večer "tloukl špačky".
Kdyby mě nevzbudil kravál pod okny hotelu, spal bych možná až doteď, a stal se tak mudrcem.
Přesto, protože "ráno moudřejší večera" rozhodl jsem se že nemám ani trochu malinko chuti kodrcat se tím nevlídným a nepřátelským předměstím města, které se stalo i Edmontovi Dantèsovi osudným, a že popojedu vláčkem někam ven. Co někam, pojedu rovnou do Arles, a nebudu se pachtit proti větru cestou, kterou už znám. Prostě ten den využiji k regeneraci, odpočinku, a i zevrubnější prohlídce města.
No, a pochopitelně, musím zajet k tomu Goghovu mostu, který je tak falešný, asi jako moje dnešní "cyklojízda". Viz: http://www.doucefrance.cz/mosty1/pont-van-gogh...
Měl-li bych určit město z Provence to nejprovencovatější, nebyl by to Avignon, ani Grasse, ale právě Arles. Úzké uličky vyzdobené květináči, žlutavé fasády, a oprýskané okenice, kavárničky a bary.
Vincente, já ti rozumím.
Navštívil jsem i místo, kde do roku 1944, než by vybombardován a následně stržen, stál Vincentův "Žlutý dům". Jinak starý Arles asi v roce 1888, nevypadl mnoho jinak, ale to poznám až za šera, protože se chystám na výpravu do nějakého toho baru, kde s Gauginem vyváděli ty své kousky.
No, a pak ještě dům, kde zjevně ambice předstihla talent, nebo dobu, nebo, a to nejspíš, obojí zároveň.
Tak pár fotek, tohle je ten dům kde "ambice předběhla talent"
https://photos.app.goo.gl/5KFUmxTBPbecMLPL8
Sám o sobě by asi nebyl tak odpudivý, kdyby prostě tak mefominoval v té provensalské zástavbě. Na to aby se atal Eiffelkou je zase moc malý
https://photos.app.goo.gl/5KFUmxTBPbecMLPL8
A tohle je starej Arles, ještě do DouceFrance.cz vytřídím, je to jen jak jsem to namačkal...
https://photos.app.goo.gl/tBcZ8MkNg3NR8tHe8
To sis dovolil hodně, popojet vlakem!
Ale pěkně's tam měl, sluníčko, regenerovat je potřeba. Fajn cesta mimo sezónu.
Já vím, ještě kliku že nemám motor :-)
Ale jinak, než jsem obejel všechno kolem, furt jsem měl těch "poctivých 30" :-)
Tak jsem se ocitnul v Occitánii.
Ostatně jako i místní.
V roce 2016 proběhla ve Francii územně-správní reforma s bohulibým cílem ušetřit peníze daňových poplatníků. Tak některé regiony sloučili ve větší a sloučením Languedoc-Roussillonu s Midi-Pyrenées vznikl region, kterému říkají Occitanie, která ve skutečnosti je jen malou oblastí v tom regionu.
Asi jako kdybychom sloučili Severomoravský a Jihomoravský kraj a ten nový region nazvali Haná.
Větší region potřebuje větší úřad, ovšem přesunout ty haldy úředníků z Montpellieru do pár stovek kilometrů vzdáleného Toulouse se nezadařilo, tak se přijmuli noví, a ti staří, v Montpellieru zůstali, jen jim úřad nějak formálně přejmenovali. Takový státní úředník má vždycky práce až nad hlavu, a kdyby neměl, vymyslí nějaké povinné hlášení, co musí občané vyplňovat, a on to zase nebude stíhat kontrolovat.
Větší region, více úředníků, vyšší náklady.
Neušetřilo se, naopak.
Další, co máme my - Evropané, společné napříč Unii.
Reformuje se, aby se ušetřilo a dopadne to jako vždycky.
To opevněné město Aigues-Mortes, které dříve stávalo na mořském břehu, tu bylo dříve, než tato oblast vůbec náležela Francii. Francouzský král Ludvík IX, ale potřeboval přístav, a tak v bažinatém kraji, v druhé polovině 13. století prostě vybudoval město.
Dnes je vlastně jen turistickou atrakcí, ale za vidění vážně stojí.
To o pár kilometrů dále je jiné město, založené na zelené louce, tedy spíše bažině, už s cílem, tou atrakcí pro turisty být. Letovisko Grande-Motte bylo vystavěno mezi léty 1960 - 1970, jako výkřik tehdejší moderní architektury. Nechtěl bych tam v nějakém z těch apartmánů trávit dovolenou, ale styl to má, ne že ne.
A pak už jen kousek, podél kanálu do Sète.
Mezi lagunou a kanálem je úzká šíje s cestou z uježděné hlíny. Prosvištíte-li to na kole, což je zakázáno, zkrátíte si cestu z Pálavas do Sète o 10 km.
Nedělejte to, pokud si nebudete jisti, že je už dlouho sucho. Ten zákaz má svůj důvod.
Nedělejte to, pokud si nebudete jisti, že je už dlouho sucho. Ten zákaz má svůj důvod.
Na vlhkém blátě to nebezpečně klouže, jednou mi to podjelo tak, že jsem si o plot provedl "veletrh", jak říkal můj táta situaci, kdy si natrhneš kalhoty, trenýrky i zadek.
Mě se těch 10 kiláků dneska hodilo, tak jsem to risknul , ale neříkejte, že jsem vás nevaroval.
A Sète?
O tom se zase někdy rozepíšu na www.doucefrance.cz.
La Grande Motte
https://photos.app.goo.gl/1PMfcVXsMQWySvdX9
Aigues-Mortes
https://photos.app.goo.gl/JjqmazF1JyVGMPVa6
a ještě ta zkratka Pálavas-Frontignan
https://photos.app.goo.gl/yN8RsVXa5vhHHHpR9
Dneska ráno jsem řešil jeden zásadní problém: jak se obléknout.
Jestli jako na kolo, nebo spíše jako na večeři. Jiný úbor s sebou nemám. Rozhodl jsem se pro kolo z jediného důvodu. Prostě mám toho na sobě víc, tedy méně v zavazadlech.
Vydal jsem se tedy vymóděn na cyklouna směr nádraží v Sete.
Včera jsem to zatajil, ale dneska už s musím s pravdou ven.
Město Arles má na mě asi pifku, protože když jsem zde byl na kole poprvé, v květnu 2015, roznemohl se mi právě tam artrotický kotník, že jsem na pravé noze sotva stál. Letos na mě přichystal jinou léčku. Zhruba o půlnoci mě začal bolet zub, tedy lépe dáseň pod nějakým tím zbytečným, co mi do 45 rostl a bolel, a od té doby jen zlobí. Měl jsem s tím problémy už před odjezd,em, a tak mu můj drahý dentista dal na cestu antibiotika, kdyby bylo zle. Ono když se to hojí, potřebuje to absolutní čistotu, a taková bagetka v poledne, bez toho aby si člověk pak pořádně vydrbal dásně a vypláchnul listerinou prostě způsobí pohromu. Vím to, přesto jsem tu chybu udělal.
A pak už drhnutí a čištění nezabírá, zánět se rozjíždí, došlo na ty antibiotika.
Aniž bych včera lámal rekordy, byl jsem zase večer na odpis.
Soně nic neutajíš, pozná na mě i na dálku, že tu něco nehraje.
„Ty jsi pitomec, narveš se antibiotiky a místo abys odpočíval, sedneš na kolo!
Buď s tím přestaneš, nebo, příště nikam! “
Tak jsem přestal, přesunul se vlakem do Narbonne a odtamtud do Carcassone.
Zítra tedy budu mít jen krátkou etapu, do Quillanu, třetí den na práškách, to už bych měl dát.
Z Narbonne jsem stihnul vidět to co se za dvě hodiny stihnout dá, tedy vlastně jen „impresse“.
A přesvědčení, že se sem vrátím, a prohlédu to zevrubněji, aniž bych musel jedním okem neustále střežit kolo. Jasně, zkouknul jsem Cathédrale Saint-Just et Saint-Pasteur, i slavno Via Dominia na náměstí před radnicí.
Přesný opak včerejší Grande Motte, která byla navržena Jean Balladurem v jednotném stylu, na tomhle náměstí se potkávají snad všechny architektonické styly najednou, a přesto jim to dohromady sluší.
A pak další vlak do Carcassonne.
Kdo by neznal Cité.
Vím, je to všechno trošku falešné, trošku umělé, ale tááák romantické, zvláště v tomhle období, kdy není přetižené turisty. Těšil jsem se, že si dám někde v té jakoby středověké restauraci pívo, ale na ty bobule co zobu by to asi nebyl dobrá nápad. Tak alespoň kafe.
A úlet v myšlenkách do dětství, kdy jsem jako osmiletý kluk vydržel na obrázek tohoto města zírat celé hodiny a představoval si ty rytíře v brnění, halpartníky a napjaté tětivy kuší.
Nejsem tu poprvé, a doufám, že snad ne i naposled, přesto nacházím stále něco nového.
Věděli jste, že v Cité je museum inkvizice a mučících nástrojů?
Chystám se jim závěti odkázat své zelené kolo.
Cité de Carcassonne
https://photos.app.goo.gl/KThZeRURwwjqyShQ7
A tohle je Město Carcassonne
https://photos.app.goo.gl/8iGCJs738L3UNGGA8
Ten chlápek je Armand Barbès a má na podstavci krásné heslo:
Vive libre ou mourir
Svobodně žít, nebo zemřít.
Teda asi se myslí moje svoboda a cizí smrt, protože tohle dneska pozoruji vykřikují ti, kteří se tak báli, že bez hadru na hubě nevystrčili čumák a předbíhali v pořadnících na očkování, aby vzápětí svobodu těm, co nejsou očkovaní, ve strachu o své nicotné existence upírali.
Ti jsou dnes na barikádě a kříčí: raději zemřít!
Cestopis prima, ale s tou svou covidovou propagandou jdi víš kam?!
Už jsi trapnej
Tak snad ještě to Narbonne, do www.doucefrance.cz to nějak porovnám a setřídím, zatím jen jak jsem to mydlil.
Ale přesto bych rád upozornil na to náměstí se starou římskou cestou (tehdy asi nejezdili na silničkách) a vlastně nevím, jestli to celé není nějaký blábol, nebo tam něco chybí, nejspíš to měli vyplněné pískem. Po suchém udusaném blátě by se jinak jelo i pochodovalo líp.
Ale to není to co mě zaujalo, jako ten soulad stylů, secesní obchoďák naproto gotické radnici, mezitím spousta stylů a uprostřed ten Řím a všechno je v pořádku.
Někdy je dobré nespěchat a nehltat kilometry. Jenže vysvětluj to člověku , který je zvyklý celý život běžet k nějakému cíli, odškrtávat "splněno" a vytěsnil slůvko "nejde".
"Když nemáš rozum ty musím ho mít já, řekl si Osud a naládoval mě těmi antibiotiky, co stejně nějak moc nefungujou. Ale stalo se, cestu jsem rozpůlil, místo abych dojel do Ax-des-Thermes, zůstal jsem pod horami v katarském městečku Quillan.
Z okna koukám na hrad a ríkám si: "Jindřichu,asi nastal čas ubrat, vždyť je to fajn!.
Místo, abych jako před osmi lety vyrážel do tmy, pohověl jsem si u snídaně, v klidu se natáhnul do všech vrstev oblečení, čekám chladno, a poklábosil se slečnou recepční o včerejší večeři a dnešních plánech.
Vím, že jim je šumák, co budu dělat, ale je milé, že jim povinnost velí zdvořile se vyptávat.
Stoupám do mírného kopečka a hlavu stáčím k zmenšujícímu se Cité de Carcassonne, nevím proč mi ta turistická past tak imponuje.
Slunce nezáří jak na Riviéře, třešně a meruňky sice kvetou, ale jinak ta země moc jarně zatím nevypadá.
Jsem na cestě sám. Kopíruji tok řeky Aude, není to čistá rovina ale hory taky žádně.
Město Limoux.
To si pamatuji ze své první cesty do Pyrenejí.
Tedy pamatuji si jen místní supermarket, kde jsem kupoval k snídani nějaký ten sendvič. Město jsem ignorantsky obejel, když se chce někam dojet, není čas na okounění. Ne dneska.
Přemýšlím o těch Katarech, které vyraždili, aby pak tomuhle kousku země říkali Pays Cathare - Země Katarů. Stejně nic nevykoumám.
Proč se museli lidi furt mordovat?
Proč je to za ty tisíce let nepřešlo?
Jaký to má smysl?
A hele, tady novější vzájemné vraždění se.
Na tomhle místě padl 17.srpna 1944 poručík americké armády Paul Swank, a na vlastní přání tam byl i pochován.
Proč tohle všechno?
Taková krása kolem.
A malinko nahoru a malinko dolů a je tu Quillan, který, kdybych spěchal,bych také znal jen z cedule u silnice.
Limoux
https://photos.app.goo.gl/nb7Hz1A6CuskTB5SA
Alet-les-Bains
https://photos.app.goo.gl/YsSroiHo8jJfNq9ZA
Quillan
https://photos.app.goo.gl/xANWpZqcQ2ECu6rSA
Hele, tos jel po dálnici? Přes 200 km za den nebo dva a ještě si všechno stihl prohlédnout? No to seš teda Borec . .
Když se koukneš výš a budeš číst, pochopíš, že hloupě útočíš.
Hezký den
Jinak, pokud se koukneš do mapy zjistíš, že mezi Carcassonne a Quillanem žádná dálnice není, a že to opravdu není 200 km, ale čtvrtina té vzdálenosti.
Dneska to také nemám daleko, asi 50, ale už přes kopec, asi 1400 m.n.m. a Quillan je tak na 250...
Ale proč ze mě(ne sobe?) neudělat blbce :-)
Těší mě, jak tě to sere, Palečku :-)
Tak ty Pyreneje a jejich přejezd závidím :-)
Je to nádhera, fakt,Lelku.
Oni tu mají sklony tak, aby ro vyjela ta auta i v zimě, tedy nechá se to ušlápnout, i v našem věku, na silničce. Na horáku bys měl prst v nose.
https://photos.app.goo.gl/4786t9zyYavubeEM6
Pyreneje jsou jiný rozměr.
Za 100-200 km bys u nás změnil hory za rovinu, oak pahorkatinu, tady jsu furt uprostřed hor
Žít bych tam nechtěl, ale jednou za rok několika denní pobyt a vyjížďky přes hory doly musí být úžasné podobně jako v Dolomitech nebo různých pohořích Alp.
Ty neumím.
Francie je pro mě tak úžasná a fantastická, protože vím, že se kdykoliv můžu vrátit domů.
Je to tu všude úžasné, ale tak trochu mimo moje, české,měřítko.
U nás ujedu 100 km do Sobotky a co 10 km se mění tvář krajiny "payesage" tady říkají. Tadu ujefu 100 a jsem furt v těch samejch horách.
Skvělá země, miluju jí, ale doma jsem jinde
Nejsem asi sám, komu děsně vadí loučení. S lidmi co mám rád , nebo i těmi, co vlastně jen znám a mohl bych je mít rád, kdybychom se nemuseli rozloučit.
Ale se mnou je to asi trochu horší. Já se nedokážu rozloučit i s věcmi. Moje Soňa to nechápala, jak je možné, že každé léto, tedy bylo jich asi 15, oblékám stejnou plážovou košili, a potají mi ji sebrala ze skříně, a odnesla do popelnice. Prý že dělám ostudu v opraném hadru.
A tak to bylo i dneska ráno.
Řekla mi: do kopců si žádné zbytečné věci neber. Zapomeň na to. Staré slipy. Vyhoď to. Triko, co už pohromadě drží jen z povinnosti, vyhoď to.
Zbav se té veteše, ať si v kopcích co nejlehčí.
Když to neuděláš ty, udělám to já až dojedeš a pak si tu zátěž vezl zbytečně!
"Tebe já mám zahodit?" stýskám si nad tričkem co mě na kole provází 10 let. Ach jo.
Tak naposled, spolu.
Oblékám jej jako odsouzence, dneska tě, milý brachu, propotím, a půjdeš do "basury" (tak Soňa říká popelnici od té doby co se naučila španělsky).
Takové smutné oblékání bych nepřál nikomu.
Bylo se mnou léta, to tričko, to si nezaslouží.
A tak trochu v nostalgickém rozpoložení jsem se vydal do hor. Prvních 12 kilometrů, se jen stoupá, zhruba z 250 na 850 nad mořem. Ale sklony jsou něžně mírné, žádná "zlá hora" Mont Ventoux, doucement, jemně vzhůru. Strašili, že bude pršet a výše sněžit, nic takového. Čisté azuro.
Po 12 km následuje něco jako náhorní plošina, to už kolo jede samo, a já lituji, že nikdo z lidí, co mám rád tu není, protože jestli tohle není štěstí, jaké by už mělo být.
Modré nebe, Pyreneje, já a moje zelené kolo,nic mě nebolí (už ani ten zub), tohle je den jak má být.
Cesta z Quillanu má takové tři stupně, těch 12 km, pak asi 20 km na náhorní plošině, pak zase schod, na asi 1280, Col Sept Frères, a pak zase dolů, malinko.
A pak třetí stupeň z Prades na Col Chouila, 1431 m.n.m.
Žádné násilí, brutální sklony, a i ten vítr se stal kamarádem. Vím, že je to jen past.
Ale chci se sem vrátit. Ten štástný den zopakovat.
Pan hotelier byl připraven, a to tak dobře, že to na mě zkoušel anglicky. Vlezprdelka, uměl jen číslovky.
Tak tu sedím nad tím tričkem, a říkám si.
To ti neudělám. Nezůstaneš v cizí zemi, kde ani netuší, že Československo už 30 let není.
Bylo si se mnou leckde.
Mám plán, schovám tě před Soňou v knihovně za Dumase, tak nepůjde.
Jindro - s tím tričkem to plně chápu, jsem na tom podobně. Ane mi občas na něco přijde a zlikviduje mi to. A má duše pláče. Baba jedna :-).
Nevzdávej to triko! Jestli v tom podlehneš Soně (baba jedna, i když Tvoje :-) ), tak si u mě mrtvej Homolka! :-)
(reportáž z Francie opět perfektní)
Takové zase, já vím, ale já musím.
Prostě jsem Čecha chci jim to dát natvrdo sežrat. Nafounkancům.
"Odkud jste?"
"Prague" to ušetří mnoho vysvělování, i když pražák nejsi.
Mluvíte dobře francouzsky (dobře vím jak jsem od toho daleko)
Kde vás to naučili?
A tak jsem mu zase napral do palice:
u nás se děti učí, anglicky, německy, francouzsky a španělsky.
A on udělal to gesto "oooooaaaagh".
A já se styd3l, zato že jsem lhal.
Moc bych si přàl, aby, anglčtina, němčina a francoužština byly povinné jazyky od třetí třídy.
To je naše šance v EU.
Být chytrÿm národem
https://photos.app.goo.gl/LtuNrFSnAWkghZB5A
Hezky pocukrováno :-)
Nevypadá, že by to namrzalo, to zřejmě padalo do mokrého, na teplý povrch.
Bylo od 7 do toho 1,5 stupně na vrcholku, nenamrzalo nic, chvála Bohu. Ani ten déšť nebyl zlý, takové mrholení. Nejdřív mě štvala ta mlha, protože vúkol krása a já viděl prd ale nakonec jsem si říkal, dobře, že tak, nevidíš ty demotivující serpentýny. Jel jsem jak pilot podle výškoměru, radoval se, hele už ksem na 1000, 1500, a tak. Jak malej :-(
No jo, to je riziko toho tam jet začátkem března. To je všude v té výšce. v Alpách je plno cest uzavřených třeba až do dubna.
Pro takovýhle výlet by byl vhodný až tak konec dubna, ale aspoň sis to pořádně užil :-)
Paráda! Sjízdná silnice tak vysoko! Asi za měsíc chci přejet Serra del Cadí, tak doufám, že to klapne.
Koukám, že se z tebe stává stejnej blázen jako já, viz obrázky níže, také z března (před asi pěti lety)
To ne, já pak zalezu do hotelu s vanou, tohle by mě zabilo.
Mě to prostě takhle vychází, na konwc února, začátek března. Vloni jsem vynechal kvůli tomu locdownu, ale předloni jsem na kopci byl, z druhé strany, to bylo 28/2 a počasí jak když vymaluje
https://photos.app.goo.gl/d1NDECMQwAXG1AX87
Před tím zase hnusně, tak to tady chodí. I uprostřed léta může být 35 ve stínu, nebo na Portě 8, vítr a studenej liják.
Já ten kopec potřeboval ješte znovu přejet ze severní strany, a už mu dám pokoj.
Jezdí tam furt spousta aut, je tak sice vyhražený pruh, tak je to v pohodě, nebrzdíš ani nejsi ohrožen moc blízkou jedoucími auty, ale není to extra příjemné, a když navícnic nevidíš,je to jak na rotopedu.
Kolem toho Quillanu jaou krásná místa, příroda i památky, předevčírem jsem jel kolem tohohle:
http://www.doucefrance.cz/pam%C3%A1tky/ch%C3...
Přemýšlím o tom, že si sem vezmu toho silničního elektrickýho gravela a pořádně to tu prošmejdím, ale až v létě.
Našel jsem přes booking ubytování
Chateau View Chambes d'Hotes
bez chybičky, levné, majitelka angličanka, tak pro mnohé odpadnou problémy s komunikací
Včera byl zřejmě poslední azurový den tady, v Montpellieru. Předpověď nevěští nic moc, do konce týdne má pršet, a o víkendu prozměnu lejt.
Uripapaláši odjeli, a ve městě skončili policejní manévry, i nasvětlování budov ukrajinskými barvami.
Ve škole nás je málo, třídu 50+ tak tvoří 4 nešťastníci včetně mě. Různé úrovně znalosti jazyka. Američanka co umí pasivně, ale nechápe co se říká, velmi pokročilá Belgičanka, začátečník z Holandska, a já, mě zařadil test do úrovně B2, protože sice žvatlám, ale neumím psát. Ukrajina jako by nebyla, kromě titulků v novinách. Nemluví se o tom,je to "moc daleko".
Naopak, v novinách zabírá hned několik stran, překvapil mě průzkum:
Přejete si zastavit nákupy ropy a plynu z ruska?
64% hlasuje pro ano, i když to bude znamenat zdražení. (ale abychom byli spravedliví, tak třetina Frantíků si to nepřeje)
Město se dostává z covidí letargie, roušky se už v hospodách nenosí, pass sanitaire je povinný ale nikdo to nekontroluje, od 14/3 padnou všechna omezení, kromě roušek v hromadné dopravě. Většina lidí z toho má nezakrytou radost, i když "odborníci" varují před "uspěchaným rozhodnutím". Některým ovšem hadr asi přirostl k srdci i hubě, a běhají s tím i venku furt.
Dobrá zpráva z Paříže.
Hlàsí "velký návrat" minisukní.
Konečně dobrá zpráva o těch minisukních. Potíž je jen v tom, že když to na sebe navlíknou asertivní tlušťošky s kozíma lejtkama, celulitidovejma stehnama a vykukujícím panděrem, nutí to spíš k zvracení.
Francie vždycky byla tak trochu víc socialistická. To je známý fakt. Frantík nevynechá žádnou příležitost zademonstrovat si za svoje, či cizí práva, hlavně ukázat že proti něčemu jsem.
Cestou do školy jsem uviděl, že kdosi "vyzdobil" fontánu v Antigoně nápisem "Ženy vražedkyně: nazapomínejme a neodpouštějme!"
To je jako co? Říkám si. Kouknu do novin, jestli právě neprobíhá nějaký proces nějakou francouzskou Vávrovou, ale nic. Až později mi to docvaklo. Na náměstí vyvedeno spreji "girl's power" a nějaké neumělé podobizny žen všech zde známých ras, tedy bez blondýn.
Aktivistky rozdávali ženám balónky ve tvaru srdíček, jinde zase tulipány.
Francie slaví den žen.
Odpoledne na Place de la Comedie srocení feministek, domàhající se rovnosti, práv a kdoví čeho ještě, co už sto let mají. Socha Tří Grácií oblepena feministickými hesly.
A milé překvapení. Snažím se dostat k té soše co nejblíž, abych si přečetl co vlastně píší, a taková holka s cvočkem ve frňáku na mě volala: "pozor pane je to kluzké, někdo tam něco rozlil". A opravdu, stačil krok a podjely by mi kejdy a šel bych na hubu.
atak to s tím feminismem, alespoň tady, v Montpellieru nebude tak horké.
Pekářství, nebo pečivo ve Francii pro našince představují především ty nadýchané dobroty, jako jsou kroasánky, rozinkové šneky nebo čokoládové kapsy, kterým se tady souhrně říká "viennoiserie", protože nejsou vůbec francouzkého původu, ale do Francie je přinesla nešťastná Marie Antoineta z Vídně.
Nebo ty vodové bagety, které během chvilky ztvrdnou na kámen, proto je potřeba je kupovat 2x denně.
Ale byl by omyl se domnívat, že Frantíci se cpou k snídani výhradně kroasánky, to ani náhodou. Na to jsou moc drahé a tučné. Ve Francii mají i chleba, i ten náš, tedy spíše německý, černý, tak i spousty jiných druhů, pšeničné, žitné pohankové, sladké, slané i neutrální, sortiment pro mě trochu matoucí.
Samozřejmě, tyhle věci se nenakupují v supermarketech, ale právě v pekařství. Ne, že by v samoobsluhách nebylo takové zboží k dostání, ale je to průmyslově vyráběné a podle roho to i chutná. Takže do pekařství.
Ale tady taky pozor, i zde globalizace zařádila a mnoho pekařství patří pod řetězce (snad i u nás už je Paul) a tam jde o totéž, centrální průmyslová výroba, rozvoz polotovarů, dopékání na místě.
A pak jsou skutečná pekařství, ale není jich mnoho. V Montpellieru je takovým Réve du Pain, kousek od Vítězného oblouku
https://desrevesetdupain.com/
Tam pečou chleba navíc v tradiční peci, otápěné dřevem. No, pochopitelně, po celý den jsou před obchodem fronty, ale žádný strach, odsejpá to.
Zavede li osud vaše kroky do tohoto skvělého města, tuhle "atrakci" si nenechte ujít, a kousek toho pečiva si dopřejte.
Skvělý příspěvek po té hrozné válečné masáži. Tohle prostě pohladí duši. Hned bych si kus nadýchaného chleba dal, ale sedě za compem v práci ostrouhám. Tak alespoň v poledne půjdu na boršč, který vaří ukrajinky a dělají ho stejně dobře jako babička. A po boršči si dám ještě řízek. Už se těším.
Pekářství, nebo pečivo ve Francii pro našince představují především ty nadýchané dobroty, jako jsou kroasánky, rozinkové šneky nebo čokoládové kapsy, kterým se tady souhrně říká "viennoiserie", protože nejsou vůbec francouzkého původu, ale do Francie je přinesla nešťastná Marie Antoineta z Vídně.
Nebo ty vodové bagety, které během chvilky ztvrdnou na kámen, proto je potřeba je kupovat 2x denně.
Ale byl by omyl se domnívat, že Frantíci se cpou k snídani výhradně kroasánky, to ani náhodou. Na to jsou moc drahé a tučné. Ve Francii mají i chleba, i ten náš, tedy spíše německý, černý, tak i spousty jiných druhů, pšeničné, žitné pohankové, sladké, slané i neutrální, sortiment pro mě trochu matoucí.
Samozřejmě, tyhle věci se nenakupují v supermarketech, ale právě v pekařství. Ne, že by v samoobsluhách nebylo takové zboží k dostání, ale je to průmyslově vyráběné a podle roho to i chutná. Takže do pekařství.
Ale tady taky pozor, i zde globalizace zařádila a mnoho pekařství patří pod řetězce (snad i u nás už je Paul) a tam jde o totéž, centrální průmyslová výroba, rozvoz polotovarů, dopékání na místě.
A pak jsou skutečná pekařství, ale není jich mnoho. V Montpellieru je takovým Réve du Pain, kousek od Vítězného oblouku
https://desrevesetdupain.com/
Tam pečou chleba navíc v tradiční peci, otápěné dřevem. No, pochopitelně, po celý den jsou před obchodem fronty, ale žádný strach, odsejpá to.
Zavede li osud vaše kroky do tohoto skvělého města, tuhle "atrakci" si nenechte ujít, a kousek toho pečiva si dopřejte.
Žabožrouti
Tak jim říkají. Představa, že Francouzi do sebe cpou žabí stehýnka jak nezavření je stejně lichá, jako stereotyp francouzského chasníka s mocným knírem a v baretu.
Vlastně vyzkoušet si jak vlastně taková "cuisse de grenouille" chutnají, není ve Francii tak jednoduché. Dobrá zpráva je, že to není sezónní pokrm, protože surovina, tedy ty nešťastné kousky žab, chovaných pro tento účel na farmách lousek od Lyonu, jsou dodávány mražené. Ale tím asi dobré zprávy končí. Mrazáky samoobsluh tímto produktem neoplývají, narozdíl od šneků -escargots, a na jídelních lístcích i luxusních restaurací, se objevují zřídka.
Větší šance sníst žabáka je v turistických oblastech hojně navštěvovaných cizinci, kteří konzumací žab si chtějí potvrdit to tradované klišé. Proto je naděje, že vám žabí kůstky zaskočí spíše v Calais, než kde jinde.
Znám, nebo lépe, před velkou covidí panikou, jsem věděl o “žabí restauraci" v Dijonu, tam se specializovali. Překvapivě ovšem i v Montpellieru jsem narazil na "cuisse de grenouille" na jídelníčku obyčejných restaurací už podruhé. Vždy podáváno jako předkrm, v ceně 12-15 eur za oblíznutí kůstek.
Smažené na pánvi, dijonská verze ovšem sofistikovanější, a o to otravnější na preparování miniporciček masa, ve smetanové omáčce.
Popravdě, vlastně nic extra, jako kuřecí pidikousky. Ale neokoštuj jako frankovil kuňkalku!
Jak se to vlastně Francouzům přihodilo, že se stali "žabožrouty"? Nikdo přesně neví, ale tenhle pokrm tu není tak dlouho, asi 200 let. Zkousnout skokana bylo prý doménou Číňanů. O slávu a popularizaci se zasloužil velikán francouzské literatury, Alexander Dumas. Ten na sklonku svého života sepsal "Velký kuchařský slovník" a právě tam se recepty na ta stehýnka poprvé v psané formě objevily.
A už to frčelo. Frantíci ročně spotřebují 3 až 4 tisíce tun toho milého obojživelníka, aniž by se pokusili zjistit, jestli to není zakletý princ.
Douce France, a k tomu cz, tak se jmenuje můj web, věnovaný výhradně Francii. www doucefrance.cz.
A jeho jméno jsem si zvolil právě podle písničky stejného jména, kterou ve válečných letech napsal, zpíval Charles Trenet.
A dnes, přestože lilo jako z konve, nebo naopak, právě proto, jsem měl šanci navštívit jeho rodný dům v Narbonne.
Nic zvláštního, fotky rodičů, postel, kde se v roce 1913 Charles narodil, židle, stůl, piáno.
Až v druhém patře domu, kde Trenet bydlel.
Místnost, s něčím, co by bylo karaoke, kdyby k tomu Charles Trenet nezpíval. Ale on zpívá, a ten karaoke text jde v titulcích, a my zpíváme s ním, Francouzi zkušeně, bez nápovědy, já se Soňou s popovickým přízvukem, přesto, je to La Mer.
A když dáme Douce France, jsem tak jsem na hadry.
https://youtu.be/8UZr11Ne0bg
Carrières des Lumières v Les Baux des Provences
https://www.carrieres-lumieres.com/fr
je něco, co určitě stojí za malou zajížďku, když už budete v Provence. To městečko je asi 25 km východně od Arles, uprostřed pískovcových skal, jiných, než jsou naše skromná skalní města v Českém ráji, "la grande nation" má prostě všechno větší, pro nás trochu z měřítka, snad tu jsou větší i trpaslíci...
A v těch skalách bylo do pískovce vyřezáno cosi úžasného. Ohromné prostory, trochu jako jeskyně, ale s rovnými stěnami na které promítají ty obrazy. Důmyslná videoprojekce podbarvená monumentální hudbou, nás na ctyřicet minut dostala doprostřed italských Benátek dávných věků. Projekce sestavená z nejlepších děl benátských mistrů je všude kolem, nestačíš otáčet hlavu, obrazy se vynořují a mizí, vše dokonale vypointováno, včetně hudebního doprovodu.
Geniální presentace výtvarného umění.
Letos jsou to ti benátští mistři, ale byl tu Gogh, Klimt i Dalí, každý rok nový program.
Vím, je to daleko, a pro našince hodně z ruky.
Ale nelžu slovem.
Stojí to za to.
Cestou zpátky do Montpellieru přemýšlím, jak by vypadala v tom skalním komplexu prezentacě československých sklářských výtvarníků. A vím, že skvěle. Libenský, Hlava, Vízner, Klein, Šuhájek, Roubíček - třeba, ale u stovky dalších, podle režijních záměrů, výstava, jakou svět neviděl.
"Kde je vůle, najde se i cesta."
Říkal Reinhold Messner.
Tak ji pojďme hledat.
Sklo na ploše asi tak nevynikne a ani ty obrazy na skalních stěnách mě nějak nenadchýňají. Skály zvenku nemáš?
ono je to spíš presentace, zkus kouknout na nějaká ta videa, bylo hnusně, vítr, zima, lilo, tak jsme moc kolem necourali, ale na výlet by to okolí bylo
https://photos.app.goo.gl/gGfzbsvQXL5ZTWoWA
Kapelník na Hrubé skále:
https://d34-a.sdn.cz/d_34/d_15121062/img/80...
Ta osamocená věž vepředu je Kapelník. To vzadu je kapela.
Takhle vypadá české či saské pískovcové skalní město.
Z horolezeckého posunu a zjednodušení to znám od francouze Gastona Rebuffata, jednoho ze čtyř vrcholových horolezců na 1. vylezené osmitisícovce Annapurně. Jinak tohle úsloví už v obecnějším významu najdeš po celém světě včetně latinské verse. Je to hodně staré a hodně rozšířené úsloví.
Jinak pochybuji, že by ti něco tak lokálně českého a ke všemu jen fotografie ve Francii vystavovali.
Já to viděl na nějakém plakátu s tím Messnerem....
Asi se tam leze, ale ne v tomhle počasí,
ted tu je něco jako "Épisode méditerranéen"
https://meteofrance.com/comprendre-la-meteo...
Leze se tam jako v Českém ráji? Jsou tam volně stojící věže, na které nevede jiná cesta než horolezecká? To byl totiž primární cíl pískovcových lezců. Dříve se na nic jiného nelezlo než na ty samostatné věže. Když na nějakou občas někdo vytesal schody, tak jí lezecká komunita vyřadila z lezeckých cílů. Věž označili za zničenou a cesty na ní zrušili (zrušili jisticí body, ocelové kruhy).
Ty skály jsou vápencové a ten prostor je bývalý vápencový důl.
Aha, tak to je úplně o něčem jiném.
Les Baux des Provences je opravdu malebná vesnička a stojí za vidění. Ostatně podle ní se jmenuje hliníková ruda bauxit.
No, ono je to tam teď takovej turistickej barvotisk, hezký, ale tak trochu uměle, prostě jako všechna místa, kde turismus dominuje.
Z Provence bych doporučil Saignon
Hezky o něm píše tahle dáma
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lenka_Civade
A že si to tuhle hnedle o kus výš propagoval jako místo, kam určitě stojí za to zajet:-)))
Non, pas de tout.
doporučuji nevynechat:
https://www.carrieres-lumieres.com/fr
ale jestli si rozhodla přenášet válkui sem, do "azura", klidně tě bloknu.
Je dost témat, kde můžeš exhibovat, takna tohle se vyser,moc prosím.
olala, mislel jsem že pískovec, no hlavně že jsem to nepoplet se žulou
Neřekla bych:-)) Tři za vápenec a pět za to, že navrhuji raději myslet, než mislet:-))
Jo ty počítáš plusy a mínusy. To jsem už dávno přestal úplně sledovat. Někteří lidé to dávají jen tak pro své potěšení bez jakéhokoliv vztahu k tomu, co se píše. Nemá to valný vztah k realitě.
To vím, nejsem dnešní.
Ale mám z toho srandu, jak se některé všelijaké nicky potřebují vyjádřit, ale jsou bohužel tak nesvobodné, že mohou maximálně tak palečkovat:-))
Zkus si představit, že je klidně možné, že 5 lidí, nezávisle na sobě, pozná, že jen blbě vysíráš.
Složité?
Ale tohle je realita. Pro tebe, bohužel
Le premier jour de la liberté - první den svobody, po dlouho trvají šikaně.
Francouzi odložili roušky, zrušili veškerá omezující opatření, a brutálně šikanózní "pass vaccinale". Ne všichni jsou ovšem na svobodu připraveni,jsou lidé, kterým omezující nařízení zjevně chybí, a hadr z huby nesundají jen tak lehce.
Paradoxně, právě z naší třídy kvůli positivnímu testu odpadla Belgičanka Verle, Holanďan Hans odjel domů protože mu klekla automatika vytápění v jeho terariu, kde chová nějaké vzácné plazy, takže jsme zůstali ve škole jen dva, Američanka a já. Protože Joyce je úplná začátečnice, a já B2, dle té EU klasifikace, je to trochu na palici, hlavně pro učitelku.
Joyce nerozumí každému druhému slovu, a tak to učitelka vymyslela tak, že já mám té nešťastnici vysvětlovat,co to slovo znamená, nějakým popisem. Občas to vede k legračním nápadům, ale svým způsobem je to efektivní methoda jak nás učit oba. Užití jiného jazyka, tedy angličtiny,je v celém objektu školy přísně zakázáno a důsledně vyžadováno.
Je to také dost vysilující.
Modlím se, aby Verle měla zítra PCR negativní, a mohla ve středu do školy, a o "výuku" Joyce jsme se podělili.
Ještě před pár měsíci by nás rozpustili a nahnali do karantény, teď doporučují, abychom si nechali udělat test, ale vyžadovat to nemohou.
To víš, že jo.
Celej se třesu abych vytáhnul 25 éček a nechal se šťourat v nose, když memusím :-)
Blbé je to, že nových nakažených Covidem ve Francii už neubývá, stejně jako u nás. V Rakousku, Luxemburgu a Monaku už to přibývá a v Anglii jsou na hranici. Zrušili jsme v Evropě ta opatření trošku předčasně. Tak se zas tolik neraduj, budeš pak méně zklamán.
Jo, čísla "positivně testovaných" rostou.
Nerostou,naopak klesají čísla, která jsou rozhodující. Tedy úmrtí, obsazenosti JIP a nemocnic.
Nicméně, 4 dávka je už k dispozici pro osoby starší 80 let a pro všechny s poškozenou imunitou.
Tolik oficiální vysvětlení ministra zdravotnictví, protože stejně jako po celém světě,i tady jsou "odborníci",kteří si udělali z covidí paniky zlatý důl a z těžkým srdcem a neradi se toho kšeftu vzdávají.
Jo, jsou to paradoxy když jsme měli 50 positivních na sto tisíc obyvatel, bylo nutné zavřít všechny doma, když jich máme 1000, nic se neděje.
Ovšem, stejně jako doma, ti šmejdi si trochu toho strašení uhájili, tedy v tramvajích a auto usech bo Montpellier metro nemá.
Je to hovadina na kvadrát, v kině jsi dvě hodiny , hadr na hubě mít nemusíš,v obchodech je zase hlava na hlavě, a jsi tam atejně dlouho jako v tramvaji, taky hadr mít nemusíš.
Je potřeba se přestat zabývat čísly, která generují šmejdské testy, dokoncw není třeba se ani zabývat čísly skutečně nemocných.
Covid,byl, je a zůstane přibližně stejně nebezpečný jako běžná chřipka.
Ostatní byla jen přehnaná, uměle vyvolaná globální reakce, či spíše marketingová podpora pro byznys století.
No hlavní je používat vlastní hlavu a ne jen nařízení politických vůdců. Prostě, když je někde těsno, tak je větší pravděpodobnost to chytit. Pokud to chytit nechci, nebo nesmím, tak musím použít nějakou dodatečnou ochranu. Je to jednoduché a každý ať se zařídí podle svého rozhodnutí.
Naprostý souhlas.
Když všichni kejchají jeposlednímístokampolezu, nějaká skrumáž lidí.
Jen nepotřebuji a nechci, aby mi to Babiš, Fiala, či Macro nařizoval. Jsem dospělý a možná i dost vzdělanější než ti dva šaškové dohromady.
Problém je v tom, že tohle platí ve stabilizované době. V době, kdy se přeplňují špitály a musí odmítat běžné pacienty, tak je třeba udělat opatření i pro ty hloupé, kterých je minimálně 50%. Můj tatínek se kvůli covidu nedostal na preventivní operaci srdce a teď už dožije bez ní, poněvadž už je moc starý. Jestli ho zabije, nebo zkripluje ucpaná céva v mozku, tak je to jen další nepřímý následek epiemie covidu.
Na preventivní operaci srdce?!?
Proboha, odkdy se dělají preventivní operace, natož u srdce?!?
Před 2. resp. 3.roky ještě starý nebyl, nyní je už starý???)
Před třemi lety to byl vhodný objekt, na kterém mohli pocvičit a vykázat úspěšný výkon. Teď (ať už opodstatněně či ne) riskují, že chytne ve špitále kovida, třeba ho neustojí, a budou mít v srdcařských výkonech neúspěch. Oni na tom dělají vědecké práce a potřebují vykazovat úspěšné zákroky.
Už toho ani z mého pohledu není schopen. Už by mu to jen uškodilo.
Když ho tady taky dva roky strašej smrtí, tak je jasné, že na tom už není dobře a věk mu na náladě nepřidá. Beztak bere něco na ředění krve, tak proč řešit sraženiny chirurgicky. Pro ně to mělo hlavně ten cvičný význam, to se nedělá nijak dlouho.
Ty jo, dva lidi ve třídě. To je luxus. Konečně máš možnost se pořádně ten jazyk naučit.
Dva lidi ve třídě! To kdyby měl zajíc, tak skáče metrdvacet do výšky.
Jseš tam snad kvůli tomu, aby ses naučil jazyk?
Ale jo, a ne.
Jsem tu popáté. Vždycky v kurzu, co odpovídal mým znalostem. Teď, protože je nás málo, nás, staré, dali dohromady, všechny čtyři.
Samozřejmě,mohu profitovat z toho, že mám učitelku vlastně jen pro sebe, ale nechci. Céline mě učí už potřetí. Známe se dobře.
Ale je tu Joyce, a ta nesmí mít pocit, že je "páté kolo u vozu".
Já už ten jazyk umím. Jen, jako ve všech jazycích co umím plavu v gramatice. Minulost, budoucnost, dávám. Ale v blbých tvarech. Skvěle se domluvím, ale francouzsky to není.
Pravidla znám, ale není to co chci Nechci minutu přemýšlet, než vymyslím správně gramatický tvar. Prostě ty fráze, tvary musím mít zažité. Asi jako malé děcko
To také umí slušně jazyk, aniž by vědělo, co je sloveso.
A to chce "ecouter et repeter" poslouchat a opakovat.
Nemám ambici se stát Kunderou a vím, že vždycky po prvním slovu poznaj8, že jsem cizinec.
Co jsem si předsevzal jsem dokázal Domluvím se v každé situaci. Teď už se jen snažím, aby to znělo líp. A taky jsem líný. Jsem tu kvůli fránině, ale taky tak trochu na poznávacím zájezdu
Jsou místa, která od dětství miluji jen pro jejich vůni. Velmi specielní a podmanivý odér promě vždy měla knihkupectví.
Popravdě nevím, co tu zvláštní atmosféru tvoří,jestli tiskařská čerň, papír,nebo jen skutečnost, že v prodejně knih se čas jakoby zpomaluje, ne-li stojí.
U regálů z knihami se lidé nepřetlačují, nepředbíhají, mluví se polohlasem, a zdvořile.
Prodejen knih v Montpellieru je,jakov každém větším městě spousta.
Ale já vám chci představit jedno velmi specielní knihkupectví jménem Gibert-Joseph. V cěm je právě tahle prodejna speciální?
Především svojí velikostí, a tím pádem i ohromnou nabídkou vlastně všeho tištěného. Ve čtyřech patrech najdete snad úplně všechno, co ky ve Francii kdo napsal,nebo do žabožroutštiny přeložil.
Cyklisty bude asi zajímat, že zde nalezne všechny cykloatlasy, mapy a průvodce celou zemí, ale i přilehlým, pro Fanouše ne až tak podstatným, okolním světem.
Ale úžasná, u Gibert-Josephaje jiná věc.
Jde o kombinaci kladického knihkupectví s antikvariátem - tady tomu říkají "ocassion".
Před obchodem je několik regálů napěchovaných knihami, brožúrami či sešity z "druhé ruky" ale často také úplně novými, jen jaksi zapomenutými v čase.
Mám odsud 10 dílů Tintina v originále, po 2 eurech kousek, stejně jako dvoukilovou antologii francouzského šansonu za tři eura.
Hromadu průvodců,i kuchařek, snad jen pro ty fotky jídel, protože sám prd navařím.
Ocassion - antikvariát, se neustále doplňuje.
Takže, ze školy rovnou sem,co kdyby....
Montpellier je skvělé město, umerci
Antigona je čtvrť v Montpellieru.
Vlastně vznikla jako erupce přebujelého ega místního starosty jménem Georges Frêche.
Ten, po svém zvolenív roce 1977 se rozhodl, že se zapíše do dějin města mocněji, než jeho předchůdce François Delmas, který na hranici historického centra nechal zbudovat moderní čtvrť s věžáky zvanou Polygone.
Frêche šel dál. Pozval katalánckého architekta jménem Ricardo Bofill, který na místě bývalých kasáren, hned vedle Polygonu stvořil atalinistickou bombastickou zrůdnost v neoklasicisním stylu, a to až v 80tých letech 20. století. Arkády, oblouky, falešné členění, kterým 6 pater má být vnímáno jako 3, něco, co už v době, kdy t a jeho katalánského "umělo Bofill skicoval bylo v učebnicích architektury odmítáno jako kýč.
a jeho
Ne dosti na tom.
Politické zadání znělo: 350 bytů, z toho polovina jako sociální bydlení pro nízkopříjmové, druhá polovina pak bude draho prodána zámožným občanům, natěšeným na to sdílet patro s lidmi na podpoře.
Dopadlo to jak se dalo čekat. Importované vzrostlé palmy na nově vytvořeném náměstí zdechly stejně jako iluze soužití bohatých s chudými.
Okolní budovy už navrhovali místní architekti, ale ctili, do jisté míry, neoklasicistní styl předurčený ambiciozním Kataláncem. Dnešní Antigona je asi 5x větší než původní dvorana bytovek a táhne se asi 1,5 km od centra až k řece Lez.
V přízemí budov vznikly i restaurace a kavárny, byl zbudován olympijský plavecký stadion i knihovna Emila Zoly. Ale ta čtvrť nežije, večer je tam mrtvo.
Prostě lidi nechtějí sedět tam, kde si to architekt přál, ale tam, kde se cítí dobře.
Antigone, i když okolní zástavbou v jednotném, ale skromnějším stylu visuálně pacifikována, zůstane navždy pomníkem příliš ambiciozního ega starosty Frêche a jeho Bofilla.
https://photos.app.goo.gl/vSLR2VMTbXXJGDzM7
Chci-li krajanům malinko přiblížit město Monpellier, nemohu a nechci vynechat irskou hospodu Fitzpatrick's.
Je to studentská hospoda, Montpellier je universitní město. A pro Francouze to tu je jiné, než jsou jejich restaurace a kavárny. Bar, kam si chodí hosté nakupovat pití, a ihned platí,jak je zvykem v Británii, a asi i Irsku (nikdy jsem tam nebyl) umožňuje komunikaci mezi lidmi. Ne jak v klasické francouzské restauraci, kde tě uvedou ke stolu a tam čučíš jak šumák, tady to žije, a to i přes den,nebo v podvečer. V noci, ovšem je to už skoro masakr, s přehledem zvládaným sedmi chlápky za pípami, co nedovolí, aby snad někdo na svoji pintu čekal déle než zdvořilé.
Ale jak víme, je tu vtok, a pak výtok.
A tady je slabé místo Fitzpatrickovi hospody v Montpellier. Zatímco napouštět hosty zvládají bravůrně, na druhé straně to vázne.
Možná se nepočítalo s tím, že do hospody budou chodit i holky, prostě fronta na dámskou toaletu je dokladem toho, že něco "patroni" těžce podcenili.
U Fitzpatricka v Montpellieru se mluví anglicky. Proto je to místo setkávání všech expatů z Ostrova, i našinců, co se francouzsky učí, a chtějí si na okamžik odpočinout a bavit se jazykem, kde nehledají slovíčka a nepřemýšlí nad časy.
Ale angličtina není povinná, všichni mluví stejně dobře i francouzsky. V šoku z jejich bilingualosti jsem hledal proč?
No, všichni do jednoho,mají jednoho rodiče frantíka a druhého "odjinud".
Já mám pech.
Prokecl jsem se, ale to budou už tři roky, že jsem tady ve škole, abych se naučil francouzsky.
A tak si anglicky neobjednám ani vodu.
"Nebuď línej, snaž se!"
Tak mě povzbuzují, když blekotám.
Je to lumpárna, chci si dát pivo, a odpočinout si. Nedovolí mi to.
Ještě drobnost, dneska je den Sv Patricka, což je speciàlní důvod lejt si pivo do hlavy.
Ale plno zde bývá i jiné dny.
Poslední den na jihu,poslední den ve škole.
Otevřel jsem to téma, které, jak jsem koukal na ČT24 je vlastně jediné, co se u nás diskutuje.
(podobnost s covidí situací před 2 lety mi nepřipadá náhodná).
Céline, profesorka, má pocit, že toho v těch zprávách už je trochu moc, a připadá jí to pokrytecké. Podle ní se furt někde válčí, a umírají lidé, a možná mnohem víc.
A teď prý furt v rohu TV bedny vidí ukrajinskou vlajku, a jako by Ukrainští mrtví byli nějak víc mrtví, než ti v Syrii, na Mali nebo tak.
K UKáčkám tu prostě není žádný sentiment, je to nějaká země daleko v Rusku a berou to stejně asi jako my, když se do sebe pustí Tutsi a Hutové v Rwandě.
Problém,co je skutečně pálí, je to, že se na Korzice objevilo hnutí, které důrazně žádá autonomii a později nezávislost ostrova, a hůř, říkají, že když to nepůjde po dobrém, budou bojovat. A už tam k nějakým těm šarvátkám došlo.
Skoro bych v tom viděl i pracky Kremlu, někdo ty separatisty jistě sponzoruje, a právě teď se mic hodí, aby Frantíci měli jiné problémy,než Ukrajinu, ale to je jen moje úvaha, nepodložená důkazy.
Ale na starém městě jsem objevil krámek s tímto:
patří Polákům.
Úhel pohledu.
Zrovna včera nás na semaforu v Praze "obklíčila kolona tří dodávek". Všechny s francouzskou značkou a nápisem něco jako aide humanitaire pour l'Ukraine a pak taky v azbuce.
Kam jeli nevím. Zda náklad vyloží u nás či v Polsku, či snad pojedou až na Ukrajinu?
Prostě blikla zelená a jeli jsme dál, každý po své práci.
Nikoliv úhel pohledu, ale měřítko.
Jedna vlašťovka jaro nedělá.
Macron deklaroval, že Francie je připravena přijmout 100 tisíc UK. My,jak čtu, jich u nás už přijali čtvrt milionu.
Odpoledne mě volala ředitelka naší školy, že u nás, v Perle, mají 20 dětí z Vasilova, a že nám chce poděkovat, že mají díky naší firmě na dva měsíce zaplacené obědy.
No, taky jsme mohli koupit pár granátů a o pár dní to zabíjení protáhnout, že jo.
Il faut choissir- člověk si musí vybrat.
Ve Francii si většinově vybrali, mají svých problémů dost, ale to neznamená, že se pár těch "vlašťovek" nenašlo.
Myslím, že náš národ neselhal, a ukázal zase dost hezké sounaležitosti, které jsme v kritických okamžicích schopni, bez ohledu na spory, které mezi sebou máme.
Jak už jsem psal, nevěřím tomu, že se kdy tihle co jsou u nás vrátí domů. Ale věřím, že ta děcka, o které se ředitelka ZŠ stará i o víkendu, mě jednou trochu budou vydělávat na penzi.
Uvidíme jak to dopadne, ale tak jako tak,jsem na naší Perlu Středních Čech hrdý, obec funguje jak má.
Francouzi mají to štěstí, že jsou mimo svéru vlivu, my bohužel nikoliv. Jaltské dohody stále platí..
Asi to s nimi není v tak jak se mnozí snaží namluvit
https://archiv.hn.cz/c1-826500-velmi-nebezpecna...
Jasně, a do dvojčat nenarazila letadla, ale byla to řízená destrukce.... :-)
Zavání to konspirační teorií se závěrem, který se dnes nosí a hodí.
Co to? jaké konspirace a dnes? Řekl bych že si poněkud zblblej, nebo proč si napsal tenhle blábol,
Zkusil ses podívat na datum kdy to bylo napsané? Zkus si k tomu tématu dohledat další materiály v podobném znění co v odborných textech vycházejí již po roce 1993.
"""No, taky jsme mohli koupit pár granátů a o pár dní to zabíjení protáhnout, že jo.
Il faut choissir- člověk si musí vybrat."""
Nemusí. Mohl jsi podpořit obojí, matky s dětmi, i jejich otce a syny, kteří se rozhodli zůstat na Ukrajině a bránit svoji zem před ruskými vojenskými akcemi.
Připadá mi, jako bys jejich rozhodnutí odmítal akceptovat.
Natož abys je nějakým způsobem podpořil..
Tvůj názor, že s teroristy se nevyjednává, na válečného zločince a teroristu Putina neplatí?
Já jen doplním malou technickou poznámku - více granátů zabíjení neprotahuje, naopak urychluje a zkracuje.
Můžeš své tvrzení doložit nějakým příkladem?
To je přece logické. Když na Rusa s kalachem hodíš granát, válka dřív skončí.
To mě připomíná ten starej, jak Dolní Lhota vyhlásila válku Sovětskému svazu.
A tak přijel do Lhoty velvyslanec CCCP Vlezzprdelkyn a ptá se starosty:
"Hele, kolik vás v tý Lhotě vlastně je?"
"Nás? Dvěstě!"
"Člověče, nás je dvestě milionů! Mysleli jste na to si na to?"
"Starosta se podrbe v hlavě a říká, no, to je pravda, na to jsme nemysleli. Kam vás všechny zahrabeme?"
----
takže problém je ten, že rusákům na nějakém soldátovi nezáleží, hodíš granát, zabiješ jich pár, oni pošlou další soldáty....
Už jim soldáti docházej, po vzoru Hitlera prej povolaj Putinjugend (Junarmija), Šojgu už lejstro prý podepsal
... prý podepsal ... a pak zmizel:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek...
No, to máš tak.
Vyhodnotil jsem válku jako prohranou už na začátku. Úplně zbytečně tam ti kluci umírají, protože ten jejich hrdina nakonec odevzdá Krym i východní Ukrajinu bez jakýchkoliv podmínek, slíbí, že so NATO nevleze a všechno,co po něm KGBák bude chtít.
Ale vystřílí se dost munice, zbrojaři vydělají, a zahyne moc kluků. Zbytečně.
Pouštět se do něčeho, co nelze vyhrát, je hloupé.
Vím, že je to nemoderní říkat, prorože vzdáleni v čase, z tepla svých kanafasů,neriskujíce vůbec nic, hrdinů je mnoho.
Beneš tenkrát moudře rozhodl, když nás v Mnichově zradili. Ten ukrajinský president nerozhodl moudře a obětuje lidi.
Myslím si, že právě ty, který se posral cestou na motorce do Španělska už v Německu, a to potobě nikdo nestřílel, jen ti hučelo kolem uší, bys měl docela držet hubu, a nehrát si na hrdinu.
Člověk si musí zvolit - dát někomu chleba,nebo raději pušku.
Mám takový pocit, že se budeš muset rozhodnout, zda to válka je nebo není.
https://www.nakole.cz/diskuse/29747-ukrajina...
Tam kde v boji, v uniformách, umírají lidé,tam je válka.
A na Ukrajině tedy je nebo není válka?
Nebo je to ta tvoje divnoválka, když jsou tam po útoku dělostřelectva JEN DVA MRTVÍ?
Je to válka, o tom není pochyb.
Divná ovšem je.
Rusák neútočí plnou silou, řekl bych, že používá takovou "opotřebovábací" taktiku.
Jak to psal ten Frantík ve Figaru, asi to hraje na to, aby co nejvíc lidí - z jeho pohledu nepřátelských rusku, ze země vyhnal.
Tím jednak oslabí odpor, až Ukrajinu připojí, a také se domnívá že miliony uprchlíků oslabí Evropu, prostě po mějaký čas to jistě bude ekonomická zátěž.
Ale těžko říci, do těch palic v Kremlu nevidí asi nikdo, a hledat nějakou logiku, nevím jestli to lze.
Jisté je, že kdyby to rozjeli jako kladický útok - dělostřelectvo, rakety plošné bombardování, a oak teprve tanky a pěchota, mahí Kyjev za dva dny v troskách jak Berlin v roce 1945.
A do toho se nějak moc nehrnou.
Jo Rusák to má prakticky prohraný, teď se čeká prakticky na to, kdy Putin umře na otravu houbama s maličkou dírkou v čele, že nejedl houby. Prachy posílám na pušky, náboje , granáty a další věci, co jsou vhodný proti Rusákům. Zelenskyj nikoho neobětuje. Putin stvořil ukrajinskej národ, kterej se bije za svou zem... V čele s prezidentem. Jestli Zelenskyj neudělá nejakou debilní chybu, Ukrajinci ho postaví časem místo Bandery (zatím nikoho lepčího než Banderu právě nemaj).
Krym a východní Ukrajinu asi opravdu odevzdá. Ale, a je evidentní, že tě to dost mrzí, ukrajinský prezident nedopustil, aby Putin bez boje obsadil celou Ukrajinu a po krátké pauze pokračoval dál na západ.
Ti kluci nezahynou zbytečně, Putin ztratí vliv na převážnou část Ukrajiny, dostává se do mezinárodní izolace, Rusko teď bude mít dost starostí samo se sebou a na další válčení nebude mít dost dlouho ani pomyšlení(doufám).
Každopádně "Putin is over".
Ne mrzí,mě to vysloveně sere.
Ten náfuka v Kyjevě obětoval a stále obětuje moc životů, jen pro svoje ego.
Pokud tobě nevadí, že žene lidi na zbytečná jatka, mě ano.
Ono v každé válce je moc "hrdinů" co neváhají "obětovat pravé křídlo" či "levé křídlo", popřípadě celou divizi v simulovaném útoku, aby hlavní úder byl veden jinudy, tedy "hrdinů" od stolů s mapou s praporky....
To co z dálky vypadá jako "hrdinné sebeobětování" a pak se staví pomníčky a udělují řády in memoriam, jsou často jen obyčejná, hnusná jatka, kam byli vojclové nahnáni a nedostali na výběr, buď dopředu,nebo kulka zezadu. Umírání na frontě není tak krásné a vznešené, jak vypadá ve filmech, rozervaná těla, vnitřnosti, žádná dobrá kulka a umírání s úsměvem a vzpomínkou na milovanou dívku a vlast.
Iluzi o tom, že svět Putina ztrestá, nesdílím.
Německo potřebuje ruské suroviny.
Jj, náfuka v Kyjevě obětuje moc životů pro svoje ego, žene lidi na jatka, Putin je nedotknutelný, nikdo si na něj netroufne.
Lanně o kousek píšeš vlastními slovy to samé, co tvrdí Putin - denacifikace a demilitarizace Ukrajiny i nadále probíhá podle plánu..
Kdy vlastně podáš tu žalobu, že jako nejsi proruský troll a vlastizrádce???
Žádná žaloba nebude, hrdino?
Sice jsem posral na motorce v Německu, ale tobě se to samé přihodilo doma, na židli ;-)
žalovat psychicky nemocného můžeš, ale pro tu psychickou poruchu, je ovšem magor soudně nepostižitelný, ty to víš, proto si tak troufáš, Pavle Čmuchaři z Káraného....
(zbeřejněno tvé odentity je pro tebe, jako paranoika, už celkem slušným trestem( :-)
Ten v Moskvě je zločinec, myslím toho náfuku v Kyjevě, který vykřikuje do světa, že když mu nepomůžou, že bude třetí světová válka....
A co tedy navrhuješ? Aby se Ukrajina vzdala a přijala Putinovy podmínky? Všichni přece potřebujeme ruské suroviny,že? Kde je záruka,že další bezpečnostní operace nepovede do Polska,na Slovensko a k nám? S jídlem přece roste chuť! Až Putin ovládne celou Evropu,tak nebudou války. Lidé v nich nebudou umírat. Budou jen gulagy na Sibiři pro nepohodlné jedince a jejich smrt se přece nepočítá.
V podstate ano.
To měli udelat uz pred 20 dny. Oni to udelaji ale az za dalsich 14 dni to bude v Evrope 5 milionu bezencu, mesta na Ukrajine na hadry a spousta mrtvych.
Jo, je to tak, s jidlem roste chut.
Chyba byla nechat jim Krym, ted uz se neda nic delat, svet se pravem boji ruskeho jaderneho arzenalu.
Asi bych se snazil co nejdrive prijmout do NATO Finsko Doufam, ze na NATO si rusak netroufne Ale takova Moldavie to uz ma spocitany,mozna i Gruzie.
Ted platime za chyby mirotvurce Obamy, co se s eusakem kamaradil....
Ukrajina od zacatku, jak od ni dali vsichni ruce pryc, nemela sanci a mela smulu, ze si zvolili komika misto politika, ktery celou zemi bere jako podium pro jeho exhibici. Kdyby meli nekoho jako my po Mnichove Benese, rusak by sezral sice co chtel, ale zeme nemusela byt na hadry.
Ted sleduj,jak se EU ani neni schopna dogodnout na skutecnych sankcich, Nemci rusaka potrebujou
Kdyby byl Zelenskyj komik,tak už ti ruští "speciální operatéři" tu Ukrajinu mají. Teď je otázka,jestli Putin tam záměrně nechce poslat více sil,protože to by oficiálně připustil,že napadl sousední stát a vyvolal válku,což správný soudruh nedělá,nebo jestli by to rád udělal,ale má armádu socialistického typu,která podle hlášení,která on dostává na stůl,vypadá úžasně a bojeschopně,ale ve skutečnosti je to jeden velký bordel,kde je půl věcí rozkradeno a půl nefunguje. A taková armáda nedosáhne ničeho. Pak zbývá jen to tlačítko...
Já fakt nevím, co se mu honí hlavou, a jakou má strategii - jak jsem psal - zdá se mi, že jde o "opotřebovávací" a "vylidňovací".
Ostřeluje, obléhá, devastuje objekty důležité pro hospodářství Ukrajiny.
Nějde, asi zase u těch Frantíků, jsem četl, že se asi chce zapsat do dějin, jako velikán ruska
Zdá se mi, že on vůbec nepochybuje o tom, že žádní Ukrajinci vlastně nejsou, ale že to jsou jen nějací popletení rusáci, co na to žejsou vlastně rusáci zapoměli. A možná se mu to podaří, když ti, co se identifikují silně jako Ukrajinci, prostě přinutí utéct.
Nepodceňoval bych armádu ruska, bordel tam měli vždycky, ale mají dost lidí, a o životy jejich lampionům nešlo nikdy. Taky bych nepřeceňoval "demokratičnost" Ukrajiny, ta nešťastná země je taky prolezlá korupcí jak málokterá.
Neznám spravedlivé řešení, prostě když si silnější došlápne na slabšího, pokud tomu slabšímu jeho kámoši nepřijdou na pomoc, dostane po tlamě. Hodit ručník do ringu, přestat se rvát, přestat se zabíjením, to bych viděl jako prioritu.
Viděl jsem za svůj život strašně moc pomníčků, památníků, slavných bojišť a heroických nápisů o "věčné památce". A hroby přibývají, ty stará zvěrstva nahrazují zvěrstva nová.
no, a dopadne to nakonec takhle....
https://youtu.be/JYcDjz3MJ0E
Na tom s tou opotřebávací válkou může něco být. Ti mladí,kteří mají nějaký názor a chtějí nějaké změny,ti se v ní navzájem pozabíjí a zbudou na obou stranách staří pupkatí tatíci,kteří mají na sakách spoustu komoušských medailí. To jsou ti správní soudruzi. Těm nebude vadit jít do průvodu s transparentem ať žije Putin. A kdo zbude aby pracoval? Zřejmě by se to celé financovalo z toho prodeje surovin. A ta Tvoje druhá úvaha,pokud mám pochybnosti jestli nemohu prohrát,tak rovnou hodit ručník do ringu,to asi nebude ten správný pohled na věc. V historii i menší armády zvítězily nad většími. Tady jde o to,zač bojují.
Občas jo, ale častěji ne.
Když tak trajdám tím kouskem Evropy, vidím, jak se různě ty hranice stěhovali tam a sem, a na obou stranách vždycky umírali lidé "za vlast která na ně nikdy nezapomene", říkám si, že jak tohle všechno je vlastně úplně zbytečný a nekonečně marný.
To bylo v dubnu 2019, jel jsem ze Strasbourgu do Metz, google maps mě vedly mě to nějakou blátivo cestou mezi polema, a docela "uprostřed ničeho" jsem uviděl pomníček.
Na desce stálo francouzsky:
Chvilku jsem si říkal, co safra Frantík dělal za Velké války v Rusku, a pak mi to docvaklo. On to nebyl zas tak moc Frantík, byl z Lotrinska. No a to tenkrát patřilo k Německu, takže chudák Arthur padnul v německé uniformě v tom dalekém Rusku.
Lotrinsko spolu s Alsaskem jsou takové příklady území, kvůli kterým vyteklo spousta krve aniž by si to Lotrinčani nebo Alsasané přáli. Ti chtěli jen, aby je nechali být, jedni i druzí.
A když jedeš tou zemí, je tam takových připomínek spousta, z roku 1871 a prusko-francouské války, z Velké války a i z té druhé světové.
Vznešená slova, a miliony hrobů.
Koukám, že jsem nějak vymazal ten překlad nápisu:
Postaveno na památku Arthura Grosse, manžela Liny Bergové, padlého v Rusku 16.2.1915.
Vy, kteří jste jej znali a měli rádi, modlete se za něj.
No a kde je tedy ta hranice,do které se mělo bojovat za nějaké ideály a od které se má házet ručník do ringu? To by přece mělo být nějak přesně stanoveno. Připomíná mi to plánovité hospodářství...
Bylo nebylo. Přiletí Putin do Prahy a navštíví Zemana. Řekne mu Miloši,vedeš to tady špatně,máš málo komunistů,nejsou ve vládě,lidé nechodí do průvodů a nevyvěšují praporky. Přenech mi to,já to povedu lépe. Miloš řekne nic naplat Volodymire,jste větší a silnější,nechci,aby naši muži zbytečně umírali,tak tady to máš! Přece kdybych nechal ty muže pozabíjet,tak kdo by potom chodil do těch průvodů a vyvěšoval ty praporky? Jen ženy?
Koukám,že když rozepíši Jindrovu pohádku,tak se nikomu nelíbí...
Bo, já to nebyl.
Jsem teď v Německu, Bochum.
O válce se tu v knajpě mluví, ale jen ale v termínech "kolik uprchlíků u nás zůstane, a kolik jich chce skončit v Německu".
Až mě to dost naštvalo.
Knajpa řeči nejsou žádným věrohodným průzkumem, ale signalizují celkem spolehlivě většinový názor
Já bych to zase tak nehrozil.
My jsme v NATO, na nás Voloďa nepůjde, navíc, Marian slíbil, že ho na Váhu zadrží než stihnu dojet za Plzeň '-)
Pochopitelně,jsou věci, za které se má cenu rvát, ale tak nějak, čím jsem starší, tím jich nějak nacházím stále méně a méně.
Na tý Ukrajině to bylo prohraný ještě než rusák sednul do tanku. Jsou věci, které silou prostě nezvládneš,a tuplem ne, když si slabej a bez pomoci.
Koukni, jak navzdory všem proklamacím, naši náčelníci v Bruseli nejsou schopni ani zavřír kohoutek ruské ropě.
A tady jsou naivové, co si myslí, že by snad s rusákem mohli válčit? Nikdo to nechce, nikdo nim nepomůže, a ten kašpar z Kyjeva dokázal už asrat i Izraelce. Moc drahé podium pro jeho teatrální výstupy.
Západ hodil flintu do žita v okamžiku, kdy nechal rusákům Krym. jedinej politik, co měl odvahu byl náš Andrej, ten poslal na Krym svéhi syna, ale co takový jeden Babiš junior zmůže proti rudè armádě....
Ta hranice je nejasná, rozmazaná a s časem se i mění. To, co se zdálo v daný okamžik jako prohrané a obrany neschopné se po čase občas ukazuje jako smysluplné pro hájení, i když při tom dostaneš přes hubu. Minimálně ty národy, které se hájily přesile a prohrály jsou vážené, kdežto s těmi kapitulanty si později všichni jen vytřou ... Sparťané u Thermophyl, ač do jednoho zahynuli, vstoupili přímou cestou do světových dějin.
Ukrajinci ač měli prohrát a kapitulovat ve třech dnech, se úspěšně hájí už třetí týden. Pan Zelenskij je herec a ne diplomat. Proto se nepo... a vede zemi k obraně. My jsme měli diplomata a vzdali jme to předem. No a od té doby máme nálepku Švejků a Broučků a všichni s námi podle toho zachází.
To jsou všechno jen takové řeči.
Mrtví zůstanou mrtví a na nějaké "nálepky" si nehrají.
Fanoušové umírali po milionech, a mají pověst zbabělců, že jo.
Hrdinů z otomanu, co vědí kdy a jak povstat a statečně bránit svoji čest máme habaděj.
Zase, neříkám, že nejsou situace, kdy je potřeba se postavit, ale ta na té Ukrajině zrovna taková není. Statečný president to nakonec vzdá a emigruje někam do bezpečí, a zůstanou po něm jen hroby, a Ukrajina okleštěná tak, jak by byla, kdyby na ten "diktát" přistoupil. Zlobím se na něj velmi.
Podívej se na to z tohohle pohledu.
Tohle je vojenský hřbitov, jakých je jich ve Francii spousta. Tenhle je na předměstí Verdunu, skoro ve městě. Je podobný všem ostatním, ale když se nikam neženu, vždycky sesednu, a trochu se projdu a přemýšlím si.
Tady bylo něco jinak, hned mě to praštilo do oka.
Na jednom křížku byla německá vlaječka. A ejhle, mezi dvěma Francouzi, co "zemřeli za Francii" jedne v roce 1916 a druhý už v roce 1914 leží Němec Hubert, podle nápisu padnul 16.6.1940, a nikoliv za Francii, ale tenhle "zemřel za vlast". Nehodilo by se napsat za Německo, tak mu nechali jen "vlast".
A on, ač zahynul o čtvrtstoletí později, si tam v klidu odpočívá mezi nepřáteli a prd se děje.
Staré křivdy zapomenuty, jen ty kříže zůstali.
Nevím, jak se přihodilo, že se ten Hubert dostal do takové fajnové společnosti francouzských hrdinů, ale myslím si, že mu to jeho místo ani trochu nezávidím.
A tak, až za sto let, bude někdo courat mezi pomníčky na Ukrajině, třeba ho budou napadat stejné myšlenky jako mě? Mělo to nějaký smysl? K čemu to všechno zabíjení bylo dobré? Stalo se lidstvo obětí těch, co tam leží nějak lepší?
Ale je možné, že jsem to celé popletl, a že Hubert nebyl Němec, ale Belgičan, protože ti mají ty pruhy nastojato a Němci na ležato.
V každém případě je ale mrtvej už dlouho
U krajně agresivního chlapa, který chtěl věšet české odborníky na lucerny kvůli povinnému očkování, působí tyhle poraženecké teorie krajně podezřele..
Řekni svému psychiatrovi, že ry prášky nezabrali, ať ti dá jiné :-)
Když si vzpomenu na zášť, se kterou jsi psal např. o Prymulovi, Flégrovi, Koubkovi, nebo tenkrát o účastnících Cyklojízd atd., něco mi na tom hrubě nesedí.
Vždyť ve srovnání s Putinem jsou tihle lidé naprosto neškodní.
U masového vraha Putina, tvoje obsese psát o někom super hnusné příspěvky, a volat po jeho likvidaci, náhle zmizela.
Z povinnosti jsi napsal, že je zločinec, a od té doby nadáváš na Zelenského, tvrdíš, že se na Ukrajině umírá jeho vinou.
Prášky, které zhoršují paměť, kvůli tobě brát nebudu.
Ale abych ti nekřivdil a nevinil tě z vlastizrady - myslím, že existují dokonce tři důvody, proč tady šíříš narativ, který Putinovi vyhovuje.
Děláš za prachy, nebo trpíš nějakou duševní poruchou. Nebo se jedná o souběh obojího.
Ať už to skončí: Jak v Česku funguje dezinformační scéna za války Ruska proti Ukrajině:
„Ať už to konečně skončí!“
V komentářích ke článkům o dění na Ukrajině lze často spatřit mírumilovné heslo „ať už to konečně skončí“, přičemž důraz je kladen na to, že ustoupit jako „slabší strana“ by měla právě Ukrajina a prezident Zelenskyj.
Tento přístup manipulativně obrací roli viníka a oběti agrese. Je nezbytné mít na paměti, že Rusko je agresorem a Ukrajina se brání. Za válku jsou zodpovědní pouze Rusové, a právě v moci Ruska je zastavit válku.
https://www.forum24.cz/at-uz-to-skonci-jak-v...
Vážně si myslíš, že otcové těch dětí bojují na Ukrajině proto, aby se jejich děti už nevrátiliy domů a mohly ti jednou trochu vydělávat na penzi?
Co je tohle za nesmysl?
Co mi to zase podsouváš?
Když dostatneš mobilizační rozkaz, prostě narukuješ, protože v opačném případě je to vlastizrada se všemi důsledky. Někdo rukuje s vlasteneckou písní na rtech, jiný spíše zachmuřeně, jsou i tací, kteří před mobilizací raději zdrhnou do ciziny.
Pak z místa bojů uteklo spousta lidí, a spousta lidí utekla i z míst, kde se nebojuje ani náhodou, my tady máme komunitu ze Zakarpatí. Nejsem tu od toho, abych kádroval, na tomáme politruky.
Prostě ti lidi sem přišli, ať už z jakéokoliv důvodu, zjevně většina z nich potřebuje okamžitou pomoc, a domnívám se, že většina z nich nemá v úmyslu se na Ukrajinu vracet.
A jsou tu i děti a je jich hodně.
A ty je potřeba co nejrychleji naučit česky, začlenit do škol, slušně vzdělat, protože to skutečně je investice nejen do jejich, ale i naší budoucnosti. Říkám chovejme se k nim co nejlépe, aby měli rádi svoji novou vlast.
Jestli si myslíš, že z ten půl mega Ukrajinců, co k nám přijde se vrátí, až se tam přestane střílet, na Ukrajinu, mýlíš se. Kdyby se jich vrátila polovina, byl by to gigantický úspěch.
Ti lidé jsem přišli natrvalo a patetické kecy o umírání otců s tím nic nenadělají.
Takže ty už jsi za ně rozhodl?
Prostě ses rozhodl, že oni už se domů nevrátí.
Ne, proste ono je to jak s tim virem, co podle tebe nemel mutovat, protoze ti to "odbornici" rekli.
Ja za ne nerozhodl, ja jen predvidam,jak to bude. A skoro bych se vsadil, ze se nemylim, ze z tech co sem prisli tady minimalne 75% zustane
Misto zesmesnovani takoveho nazoru, bych to bral jako realnou variantu, na kterou se musime vsichni pripravit. Pokud se stane zazrak, a Ukrajina zacne rychle vzkvetat, a utecenci se budou houfne vracet domu, nic se nestane.
Horsi by bylo pocitat s tim, ze jsou tu jen na par mesicu, a ono z toho bude par desetileti nebo jeden furt.
Ach ano, ten vir a ty mutace:-)))
Chudáčku!
Tak si to zkusíme odhadnout.
Tvrdím, že ještě za 5 let jich tu bude 300 tisíc . Těch utečenců z Ukrajiny Čekám tvůj "kvalifikovaný" odhad.
Na rozdíl od pobíračů socialních dávek a jiných brebend si ovšem nemyslím, že je to až tak špatně. Podle "vzorku" co žije tady v okolí, se zařadí a žádné dávky nikomu ujídat nebudou, naipak, tím, že se pro mnohé pobyt zlegalizuje, vyjdou ze stínové ekonomiky a budou pro náš rozpočet spíše přínosem.
Já žádné kvalifikované odhady nemám.
Mně nebude vadit, když zůstanou, stejně jako mi nebude vadit, když se sami rozhodnou, že odejdou buď zpět na Ukrajinu nebo kamkoliv jinam.
Ale zeptám se tě.
Už jsi s někým z nich mluvil? Zeptal ses jaký status u nás dostali a na jak dlouho?
(Pokud vím, tak doteď to bylo speciální vízum za účelem strpění, od zítřka budou mít nárok na dočasnou ochranu v rámci celé EU)
Nuže, Jindro, o jaké informace a relevantní fakta se opíráš? S kolika lidmi z té současné uprchlické vlny jsi osobně mluvil, že si drže osobuješ tady prezentovat své "kvalifikované odhady" o tom, kde za pět let bude 300 tisíc lidí, kteří právě teď, teď aktuálně, takřka v přímém přenosu, mnohdy s jedním kufrem a miminem na rukou prchají ze své země před válkou a mnohdy nevědí, kde budou zítra či za týden, natož za pět let?
Ty víš, co bude za pět let?
Ty prostě jen víš, že ten "židovskej náfuka" se měl už dávno vzdát ruskému zločinci a ti, jak je ty sám pořád tituluješ, "úkačka a vasilové" si budou štěstím olizovat prsty, že mohou u nás zůstat.
Neopírám se o žádné informace.
Spoléhám pouze na svůj úsudek vytvořený tím, co kolem sebe vidím.
Nechtěj po mě žádné zdroje, ty nemá nikdo.´
Prostě teď, v březnu 2022 odhaduji, že v březnu 2027 jich tady pořád bude 300 tisíc, možná víc.
Neměli bychom se připravit i na další vlnu dezinformací z Ruska? Budou nás strašit, že většina uprchlíků tu zůstane, že Rusáka nikdo nezastaví, protože má jaderné zbraně, že je EU nejednotná, tihle dobytkové se nezastaví před ničím..
Dej si prášek, ty hrdino.
Jak jsem ti psal, ty ses podělal jen z blbé cesty na motorce, paranoidně píšeš přes anonymizéry, aby ti někdo nehacknul komp a dokážeš jen vykřikovat.
A myslím si, že si těm úkáčkům nedal ani tu blbou karimatku, jako předřečnice.
Přestaň se předvádět, ty psychopate, buď se seber, vem flintu, a jeď tam zabojovat, nebo si zajdi k doktorovi, ať ti změní medikaci, a zklidní tvé bludy. Poštěkávat, osočovat lidi kolem, v tom jsi nedostižnej, protožemáš v palici paranoidní bludy.
Zalez, nebo tě vypnu.
Jak je to dlouho, co jsi se tady vysmíval, jiným, že pomohli běžencům?!?
Sám si pomoct odmítnul a teď si hrdý na svou vesničku střediskovou?!?
Tak hlavně, že ty si pro to nemusel hnout ani prstem.
A proč?
Na seznamu potřebných věcí pro Ukrajinu byly karimatky (kromě jiného).
Tak jsem vytáhnul pár těch "památníků" co jsem potkal na Azurovém pobřeží, jen během týdne cesty na kole místy, kde se vlastně žádné slavné bitvy neodehrávali a člověk by je tam nečekal.
Tedy snad kromě té poslední - tedy hradem Montségur, je tam takovej plácek, kde katolíci, poté co asi po roce obléhání hrad dobyli, upálili 225 Katarů, co se odmítli vzát své víry, dne 16. března 1244.
https://photos.app.goo.gl/oydqmVuyv4hPW9kF9
Když si u fotky kliknete na to (i) v kroužky, mělo by vám to ukázat na mapě, kde se to místo nachází.
Já tak nějak pořád nechápu, proč ti všichni dávají ty mínusy za celkem pěkné povídání a pěkné fotky. Pochopil jsem, že jsi antivaxer, takže můj nepřítel, protože já mám tři dávky a není čas řešit proč. Možná jsi i rusofil, ale to jsem nijak zvlášť nevypozoroval, jsem tady nový. Dávám do placu taky fotky z Francie a jsem zvědavý kolik dostanu mínusů.
To je místní folkrór, prostě "volíš Losnu nebo Mažňáka" a já jsěm pro mnohé asi Mažňák, a neprávem.
Francie je naprosto posedlá památníky, pomníky a možná, že je to i proto, aby nějak relativizovali to, jak rychle se vzdali náckům.
Já je fakt, upřímně chápu. Za Velké války zmasakrovali celou generaci, tu jeden maršál vymyslel zautočíme zleva, onde jinej zprava. Neskutečný jatka, a proto pořád, koho znám, vozím do toho Verdunu. Aby to pochopili.
Že žádné takové vraždění, ve jménu čehokoliv, nemá smysl.
Za 50, 100 let zůstanou jen pomníčky.
Frantíci, dvacet let poté co je semleli, neměli fakt chut moc bojovat, a já jim rozumím.
Na druhé straně, byly Francouzi, co bojovali.
To je velmi podobné naší historii.
A pak tu byl "resistance" odbojové hnutí, taky velmi podobné tomu, co bylo u nás.
U nás od prusko-rakouské války vlastně žádná velká válka nebyla. Vypálené vesníce, zdemolované domy a existence. Neměli jsme Verdun, jen vždycky nějaký ten "výsadek" v podobě legii, či kluků v RAF.
Ale statečnosti, té máme plné huby. "Měli jsme se bránit" řve kdejaký dobroser, na mnichovskou dohodu.
Sám, pokud byl tak stár, udělal milý dobroser vše, aby nemusel na vojnu. Ale taky to má idelologicky vyfutrováno, vysvětlí ti, jakej byl odbojář.
Krsyl to řekl jasně:
zaujímáme postoje, místo aby jsme stáli
A je to tak.
Dnes je zlatá doba "zaujímání postojů".
Předhánějí se, kdo víc karimatek na Ukrainu poslal, protože jim řekli, že toho tam je třeba.
A myslí si, pomáhají, tak jim to cpou do palice.
Válka je vůl. Není nic tak vznešeného, co by stálo zato, obětovat život. Kromě vlastní rodiny, kterou bráním. To nás učí památníky u Verdunu.
Prostě ti kluci tam umřeli naprosto zbytečně, nic, ale ani malinko, se nezměnilo.
Vím, že je hnusné, že rusáci napadli Ukrajinu, ale před tím to udělali Pobaltí, Finsku, nám, Maďarsku...
nebyl jsem to já kdo byl tad;y vstřícný k ruskému trolovi....
Vím, že je to nepopulární
Ale podle mého je nejdůžetijší ze všeho přestat zabíjet. Za jakoukokoliv cenu.
To je nejdůležitější ze všeho.
ojí
"Vlast" já vím, tak snadno se za ní obětují životy jiných.
Vezměme to jinak.
Do vašeho domu příjde grázl, gauner.
A řekne: "hele, pakuj se, se svojí rodinou pryč, tenhle dům je můj dům, od teď"
Oooops.
Zhodnotím situaci. Gauener má s sebou partičku jemu podobných, proti těm sám, fakt nic nezmůžu.
Sousedi křičí: "Nedej mu to, buď statečný" ale pošlou ti pár rezavých nožů, prtotože gaunera nechtějí nasrat.
Tam to vzdám.
Beru rodinu a mažu pryč. Mám jen jeden životm moje žena a děti také, tohle není počítačová hra.
A protože vím, že zlo se oplácí zlem, a dobro dobrem, vím, že se jednou domů vrátím.
Seru na všechny, co mi říkají, raději umřít, než se vzdát svého domu.
Těch je plné to pohřebiště u Verdunu.
Tak jsem to naládoval na web, i s odkazy na fotky, pak je to snad trochu čitělnější, než on-line reporty.
https://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na...
No, a jak si tak těma fotkama listuju, už mě zase svrbí zadek, nedá se nic dělta, budu muset zase vyrazit....
Vidím, že jsi znalec Francie, tak mi řekni - je to pivo opravdu z hrachu?! Bylo to sladké jak cecek, ale spíš to chutnalo jak karamel, hrach ani žádné jiné luštěniny jsem v tom necítil.
Tohle pivo neznám, nechutnal jsem ho, tak jsem odkázán na francouzské weby.
Kompletní informaci přináší asi tahle stránka:
https://unepetitemousse.fr/blog/biere-tourbee...
Nevím, jestli překlad "rašelinové pivo" nebo "rašelinový slad" dává sládkům nějaký smysl. Tenhle druh piva pochází prý z Německa - Rauchbier - snad "uzené" pivo.
Slad opravdu udí, Němci prý dubovými polínky, tohle snad tou rašelinou.
Neznám pivovarnickou terminologii, proto můj překlad může být zavádějící a pro znalce směšný. Prostě slad před aplikací vyudí. O hrách nejde.
Jinak k pivům ve Francii. Tedy točeným.
Obecně nejlepší (pro mě) jsou piva alsaská.
Kronnenburg, 1664, Fischer a Meteor.
Poslední dvě jsou po Francii málo rozšířená, ale ve Strasbourgu častá.
Po zemi jsou i malé pivovary s místním pivem,na které jsou místní samozřejmě patřičně hrdí, ale většinou jsou to jen takové pokusy o pivo, s výjimkami potvrzující pravidlo.
Hodně často jsou vidět piva belgická, Afflingen, Grimbergen, Chouffe, Stella Artois, Leffe a Jupiler. Ta jsou silnější, většinou nad 5%.
Všudypřítomné je pak europivo Heineken.
Ve větších městech se poslední dobou objevují irské puby s nabídkou irských a anglických piv, dominuje pak Guinness.
Bacha:
bière blanche - kvasnicové (1664, Grimbengen,nejčastěji)
bière blonde - světlé pivo
bière brune - tmavé.
Občas je vidět prasárna, které říkají "panaché" to je pivo pajcované limonádou.
Pivo se ve Francii pije nejčastěji z třetinek, velké - grande - na to občas nemají skleničky. Kromě Alsaska a irských pubů se pivo pije vbohem menším množství a je celkem drahé - pulitr od 5 do 8 euro,na plázi v Cannes za něj dáš 15 jako prd.
Vloni napodzim, když jsem po trablích s pumpičkou zakotvil v Châlons en Champagne, vše opravil, zašel jsem si na večeři do restaurace hned vedle hotelu. Aperitiv? "Dejte mi pivo, velké". To prošlo, číšník si asi myslel něco o buranech. Tak přišel maskovat s vinným lístkem. "Zůstanu u piva".
Blbej Belgičan, myslel si číšník.
K večeři dvě, pak jedno na spláchnutí, tedy čtvrté. To už se ke mě řítil vrchní a začal mě vyslýchat. Jako kde bydlím a jak pojedu domů.
Povídám mu, že jsem hned vedle, v hotelu, tak se uklidnil. Že prý, kdyby mě pustil ožralého autem, že by měl malér. Prostě měl pocit,že pi čtyřech pulitrech musím být totálně na šrot.
Kdybych si dal nějakou kořalku jako aperitiv, pak sedmičku vína a navrch panáka, považoval by to za normální.
Ale ro byl kraj Champagne.
Jinde se mi to nestalo.
Docela by mě zajímalo jak tomu Guinnessovi frantíci říkají. Asi žiné -z.
Giiines, přesně takhle...
Ale třeba v Montpellieru se u Fitzpatricka mluví anglicky, personál i hosté, schází se tak všichni nefrancouzi. Manažér je Holanďan, servírky pak studentky, většinou půl na půl, cizina/francouzský rodič.
Já tam chlemtal holandské 8.6 - tmavě modré original má skutečně 8,6% a pak jsem jednou bez brýlí koupil stříbrné a ta potvora měla 10,5%.
No a pak už jsem kupoval jenom to :)
Chutnají mi trapistický piva, mají je na čepu v pražských belgických hospodách Gulden Draak Bierhuis, Pauwel Kwaak Bierhuis a dalších. Ovšem ta cena, na zvýšení hladiny rozhodně není. :-)
Ochutnal jsem v těch belgických hospodách nějaké višňové nasládlé silně alkoholické pivo. Moc mi chutnalo. To je také trapistické?
Slibuji si zase ty hospody navštívit na košt, ale nikdo se mnou nechce jít.
Jo, tohle jsem dostal v městě Amiens :-)
Ve městě Meaux mě zase přesvědčili, že musím ochutnat všechny druhy jejich místních, měli to jen v láhvích
https://photos.app.goo.gl/BbcfzR6LXKTPNCYw6
Popravdě, v každém městě ovšem nejdříve ze všeho hledám ty Iry a Guinness.
Plzeň ve Francii nikde není, tedy zatím jsem jí nikde nepotkal, ale vím kde jí čepují v Andoře :-)
Možná aj totok, bylo to červené, nevím co do toho dávají, možná maliny, ale špatné to nebylo.
Jupiler je pro3 nejpřijatelnější belgické pivo, teda světlý bez malin :-).
Nejvíc se podobá těm našim. Ostatní jejich piva jsou hodně silná. Naposledy jsem ho měl večer, v Maloucene, pod tou zlou horou :-)
Pánové, vypili jsme lecos, já se pokoušel jen sumarisovat to co o pivě a Francii umím
Mohl bych asi něco napsat na www.doucefrance.cz, ale myslím si, že majorita Čechů (a těch Moravanů z Prahy) do Francie nejede pít pivo
Plácnu to sem, ať nezakládám nové téma.
Francie teď nežije Ukrajinou, ale blížícími se presidentskými volbami. Protože Francie má presidentský systém, je to pro ně volba v podstatě nejdůležitější.
Zatímco před měsícem se zdálo naprosto jisté, že to Eman vyhraje, teď už to tak jisté není, dokonce se objevují komentáře, že vůbec není vyloučeno, že tentokrát ho porazí Marine Le Penová.
Macronovi se nedaří, jeho popularirta každým dnem klesá tak o procento, a naopak Marine roste.
Zřejmě šikovně načasovaně vypukknul skandál, o kterém se zatím u nás moc nepíše. Na exekutivu, tedy Macrona, prasklo, že vláda využívala americkou poradenskou firmu McKinsey, a to i na "očkovací strategii" a platila jí celkem významné sumy, což by asi šlo ještě nějak ukecat, ale nejde ukecat to, že jim z těch plateb nějakým způsobem odpouštěla daně. A právě teď se to vyšetřuje a Macron se kroutí jak Andrej na Čapáku.
Navíc, Eman, si byl naprosto jist svým vítězstvím, tak oficielně oznámil svoji kandidaturu v poslední možný okamžik (protože do té si mohl dělat kampaň-nekampaň za jako president za prostředky státu), vůbec se nezůčastnil žádných volebních debat. "nasral" (jeho obrat) neočkované, s Putinem se mu nedaří nic dojednat, ceny raketově rostou. A do toho Eman chce protáhnout důchodový věk na 65.
Marine místo toho objíždí zemi, usmívá se, byla i v zámoří na Guadelupe, a slibuje ráj na zemi, nebo alespoň přispěvky 150 Euro na žrádlo, něco na benzín , Francii Francouzům a Martinik Martiničanům. Připomíná, a správně, že vždycky byla proti šikaně covidími pasy a druhým dechem dodává, že nemá nic proti dobrovolnému očkování, snaží se podlejzat všem a nenasrat nikoho. Ve Francii určitě není vnímána tak, že by byla Putinova loutka, jak naznačuje často naše žumpa.
Navíc, proti Zemourovi, vůbec nevypadá jako nácek, ten z aní převzal úlohu toho "rasisty".
Macron musí na hradby - hlásá titulek.
Letos to bude ještě napínavější než před 5 lety.
Ti blázni by si chtěli zvolit Putina v sukních?
Vždyť jí Putin platil volební kampaně a tatínek byl ten antisemita a populista Jean-Marie Le Pen.
Nejsem si jist, jestli jí Putin něco platil, ale byla před 5 lety za ním, a lezli si vzájemně do prdele.
Teď o rusákově mlčí a jde jí o "francouzské zájmy" tedy v souladu s většinovým míněním.
Od otce se "politicky" odstřihla, i od rodiny, její neteř Marion je teď v partaji u Zemoura, protože Le Penová už není ten echt nácek.
Le Penová má asi nějakýho hodně schopnýho Prchala, jede na vlně populismu naprosto mistrovsky. Pomáhájí to, že Eman je fakt kokot, a taky to, že roli fašouná, nad kterým je třeba se pohoršovat hraje Zemour, babě to fakt vychází.
Putina a proruské sklony jí fakt nepodsouvejte, ona si jede svoji šínu. Už ani neremcá proti EU, tedy nijak agresivně.
Fakt má velkou šanci Emana ohrozit.
V závěsu je totiž Melechon, marxista minulého století, ten dá tak 15 procent a totální selhání je madam Pecresová od Republikánů, ta má charisma jak ta Von Lejnová z Brusele, nedá ani 9.
Zemour, ten echtovej nácek dostane 12.
Tvůj rozbor francouzské volební situace je na mne moc komplikovaný. Vlastně mi něco říká jen Macron a paní Le Pen. Pokud tam mají jen Macrona, paní Le Pen a pak ještě horší nácky, tak pán Bůh s nimi. Co kdyby se s Macronem něco stalo? V presidentském systému by to byl úplný konec. To není jako v Česku, kde zvládneme i úplného dementa ovládaného partou vlastizrádců. Škodí, ale není to tragédie.
Ano, asi bude souboj bude Le Penová a Macron, v druhém kole.
Presidentský systém má svá pravidla, co by se stalo kdyby, o to se neboj. Lelek by to asi uměl vysvětlit.
Francouzi jsou na tom úplně stejně jako my.
Není koho volit,
protože všichni co kandidují mě nesedí. Tak volí "menší zlo". Nebo taky ne.
To se uvidí 24/4 protože 10/4 postoupí do druhého kola Macron a Le Pen.
Tedy podle novin
Já tam byl před 3 týdny, a s kýmkoliv jam mluvil, říkal, že Macron.
Ale byl jsem hotelech pro nižší střední třídu, a tam jsem debatil.
Já s někým mluvil a on my řekl, fakt není průzkum a nic neznamená
Tak Eman mobilizuje, svolal velkolepé shromáždění do Areny v La Défense, a žvaní a žvaní....
představuje údajně svůj "projekt pro příští období".
Sledují ho všechna media a hned docela drsně komentují.
Uvidíme, jestli mu to pomůže, průzkumy jsou jasné, ma grafech jsou průměry všech průzkumů za 2 týdny a na druhém za měsíc.
Tendence, že konkurence roste a Eman jklesá je patrná, ovšem jsou to pořád průměry za dlouhá období, teď se hraje o dny, a zatím měl ostrý sešup....
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici...
To slýchávám nebo čtu často.
Že Francie už není, že tam vládne islám a že se normální lidé musí bát vyjít na ulici.
Není tomu tak.
U některých velkých měst jsou fakt taková ta arabská předměstí, ale to není celá Francie. Jako u nás není všude Chánov.
S extremisty a islamisty je problém, ale zade jejich útoky neprobíhají denně. Francouzi jsou extrémně nábožensky i "rasově" tolerantní ale všichni přiznávají, že s "černými" problém vůbec není, zato ti arabové.
Mají dost tvrdý systém školství, škola je povinná od 3 let!!!
A v těch pestrých třídách se snaží ze všech vychovat Francouze. Jinak to asi nejde, než začít u dětí.
Pokud jde o politiku, tohle téma "islamismu" převzal od Le Penové právě ten Zemmour, čímž na sebe vzal tu roli "rasisty" a Le Penová se na tuhle parketu už netlačí.
Hraje zeď proframcouzskou kartu jinak. Podpira proti drahotě, slibuje zrušení DPH u 150 druhů zboží denní potřeby a potravin, slibuje odpuštění či umenšení daní mladým do 30 let, slibuje dávky na benzín, a věnuje se hezky "po prchalovsku" tomi, co právě teď frantíky štve, a projekty odislamizace Francie nechá Zemmourovi.
A Macron každým dnem klesá, dnes 26, a ona roste, dnes 21.
Francie má teď víc problémů, Korsika volá po autonomii, stejně tak Antily - Martinik a Huadeloupe. A i toho Le Penová využívá, a slobuje jim to či ono, zatímco Macron ne ně posílal specielní jednotky.
Bude se hrát o každý hlas a ta baba objede kdejakou zapadlou vísku, aby místní přesvědčila že mají jít k volbám a hodit jí to.
Islám a Ukrajina?
O tom se mlčí.
Volby za 6 dní, tedy první kolo.
Poslední týden před volbama, všichni jsou "na hradbách".
Novinama teď bublá pseudoproblém.
Covidí opatření (kromě roušky v dopravě) byla zrušena, ale incidence jim nijak moc neklesá, a i Francie má své Kubky a Flégry, co bijí na poplach.
Je to belká země, denně 150 tisíc pozitivních jako prd. Ti musí do karantény. A tady je problém. Mají právo volit a žádný positivní test jim v tom nemůže zabránit. Nemohou jim zakázat vstup do volební místnosti.
A tak Kubkové nahlas špekulují, jakou katastrofu a explozi covidu účast positivních u voleb způsobí.
Žloutenka nevadí, ale positivní rýmička, to je
problém :-)
Tak Le Figaro má takový kvíz, kdo by jako z těch kandidátů mě vyyhovoval nejvíc, podle toho, co má jako v programu, či lépe, o čem předvolebně žvaní....
no, a mě vyšlo, že jsem v pdstatě pro Emana, těsně v závěsu pak Percrese od Republikánů, a ze dvou třetin mě konvenuje nácek Zemmour :-)
Problém je v tom, že sliby se slibují ale realita je jiná, a Macron je evidentně nejlepší slibotechna
Tady ty kvízy a volební kalkulačky nemají žádnou záruku nestrannosti. Klidně to může být cinknuté ve stylu "ať jim vyjde, ať volí našeho kandidáta".
To vůbec nemusí být cinknuté. Tohle není průzkum, ale pouhý dotazník, takže záleží na tom koho příznivci nejvíc nevštíví tyhle noviny. Podobné dotazníky jsou k vidění i u nás a člověk se občas nestačí divit co se to v národě děje, ale když si člověk uvědomí kdo n jsou nejčastější čtenáři toho konkrétního plátku, tak je to celkem jasné.
Mě spíš zarazilo, jak blízko vlastně jsou si ty odpovědi - 71 procent souhlas s Macronem, který si hraje na nějakého středového a skoro 68 procent souhlas s nacionalistickým Zemmourem.
Pro mě je to takovej signál, že ty jejich programy jsou vlastně většinově jen taková snůška jakýchsi frází ve snaze zalíbit se všem, tedy nějakých 65 procent asi budou mít všichni tak nějak podobně a liší se se jen v několika málo bodech.
Byl jsem z toho překvapenej, protože jsem se snažil odpovídat opravdu pečlově a poctivě.
Ne, oni tam mají seznam 50 otázek - tedy vlastně bodů volebního programu a já jen zaškrtávám ANO/NE, tedy jestli s tím souhlasím nebo ne.
Ve výsledku pak vidím v čem se s tím kandidátem shoduji, a v čem mám odlišný názor.
Tedy opravdu mohu porovnat svoje preference s jejich sliby.
Problém je v tom, že jsou to jen sliby.
Marine se dneska/včera zase roztrhla, slibuje, že minimální důchod ve Francii bude 1000 euro, a kdo má menší, že mu ho dorovná....
Totéž je i před volbami u nás, kde si můžeš na předvolební kalkulačce porovnat která strana je nejblíž tvým názorům a kdo by ti měl vyhovovat. Zhruba to odpovídá.
K nám se to asi hned tak nedostane....
Autobus samovolně vzplál včera kolem 16:30 na zastávce Maubert-Mutualité na Boulevardu Saint-Germain.
Řidiče upozornili kolemjdoucí, kteří viděli z vozidla unikat podezřelý kouř. Okamžitě začala evakuace autobusu. Právě včas, aby nedošlo k tragédii.
Pár minut po poplachu se požár rozšířil po celém autobuse a vyvalil se hustý sloup černého dýmu viditelný z celého centra hlavního města.
Příčiny samovolného vzplanutí elektrobusu zatím nejsou známy.
V Paříži dopravní podnik RATP od roku 2016 nahradil zhruba u čtvrtiny z celkového počtu 4800 autobusů dieselový pohon za elektriku.
Docela malér, je to jako by u nás vzplál autobus třeba na Vinohradské, tedy dost v centru....
Čistě z historického hlediska určitě shořelo daleko více autobusů se spalovacím motorem. Každá nová věc má,bohužel,svoje mouchy. Vytvořit rovnou něco dokonalého se tvoru zvanému člověk asi nepodaří. I když,napadá mně země,kde to umí. Tam ale nežije člověk,nýbrž soudruh.
To asi jo.
Ale průšvih to je jako Brno, když to z ničeho nic blafne autobus plný lidí uprostřed města....
Jestli ty troleje nebyly lepší řešení než ty akumulátory....
Docela slušně fajruje, ty obrovské akumulátory pod téměř celou délkou vozu může být při požáru hodně velký problém pro včasné opuštění vozu. U dieslu který je v zadu se oheň tak rychle nešíří.
U nás už taky jezdí nějaký elektrobusy, tak snad to bude vzácný jev.
Před chvilkou publikováno:
Bezprecedentní postup umožňuje pozastavit výplatu evropských fondů v případě porušení principů právního státu. Poprvé použito, míří na Maďarsko.
Evropská komise se rozhodla zahájit proti Maďarsku bezprecedentní řízení o pozastavení vyplácení evropských fondů v případě porušení principů právního státu, oznámila toto úterý 5. dubna prezidentka této instituce Ursula von der Leyenová, v Evropském parlamentu.
-----
Tedy v Bruseli se rozhodli potrestat maďarské voliče, že "špatně" volili.
Tady je něco moc špatně....
A to vážně píšou, že to je za výsledek voleb? To snad ne.
Spíš to jenom odkládali do voleb, kdyby to Orbán prohrál. Teď už není co odkládat.
a to je špatně. Kdyby vyhrál orobruselský korupčník bylo by všechno v cajku
Ale oni to chtějí zatrhnout Maďarům ne kvůli Orbánovi, ale kvůli porušování demokratických principů. Což v cajku je.
Ne, to nepíšou, ale to je evidentní.
Píšou, že je to "bezprecedentní" a další komentář, píše, že by se takhle Brusel k suverenímu státu chovat neměl. Ale protože ten komentář psal n3kakej Istvan Andrasi, nemusí odrážet mínění redakce :-
Ale Marine Le Penová hned ráno publikovala blahopřání Orbánovi a společnou fotku.
Von Lejnová fakt nemá jiné starosti než se navážet do Maďarů???
Mělo by se jednat o zahájení řízení s Maďarskem a rozhodnutí EK souvisí s podezřením na korupci a s problémy s veřejnými zakázkami.
Takže nikoliv demokracie, ale podvody a korupce pod dohledem maďarské vlády a úřadů.
Není dost dobře možný být čistým příjemcem dotací a zároveň brojit proti otevřené ruce.
Normální by bylo říct lidem před volbami, že se dotací vzdáme a pojedeme si po svým.
Protože to chceme a od nikoho nic nechceme.
Je naprosto normální brojit proti bruselské byrokracii, která je těžce zkorumpovaná, neefektivní a prosazuje naprosto fantasmagorické věci. Maďaři mají dostat přes prsty ne za korupci, ale za to, že jaksi se jim nelíbí třeba svatby buziků, a mají pebný názor, že jsou jen dvě pohlaví.
Přijal bych-li tvoji theorii, tak by všichni, co neplatí daně, měli být zbaveni volebního práva, protože nemají co brojit proto otevřené ruce státu
Každý, kdo si jen malinko troufne krotizovat Brusel je automaticky proti EU a pro rusácký. A ro je velmi demagogické.
Nemšm nic proti tomu sebrat dotace všem a na všechno, bo tyhle evropské švíky jsou zdrojem korupce a plýtvání, ale trestat Maďary za to že si zvolili Orbána?
Existuje nějaký důkaz, že by snad volby v Maďarsku byly zmanipulované?
Nikdo Maďary za Orbána netrestá. Jesli si to opravdu myslíš, tak by sis už měl zažádat o opatrovníka, poněvadž nejsi schopen uvážit rozdíl mezi příčinou a důsledkem.
Orbán je hodně velký kritik Bruselu a dost se vymezuje proti některým přitroublým nápadům. Občas má pravdu a to se ve vedení EU moc nelíbí.
Je docela načase na nějakou rozumnou reorganizaci a změnu v orgánech EU.
Maďaři zvolením Orbána nastoupili cestu exitu z Evropské unie, to je celkem jasné. Nedemokratický stát nemůže být součástí svobodného evropského společenství států. Pan Putin je jistě přivítá. Škoda.
Co bylo na volbách v Maďarsku nedemokratického?
Tenhle přístup EU je nedemokratický, celá Unie je nedemokratická, jmenovaná Komise, parlament bez výraznější možnosti kontrolovat Komisi.
Ty si volil Jourovou???
Nic moc nedemokratického tam nebylo. Je jasné, že Orbán vyhrál. Maďaři si ho vybrali a teď s ním půjdou do pekel. Putin také zpočátku vyhrál skoro demokratické volby a diktátor z něho je až nyní.
Já jsem dneska četl v našich novinách, teď fakt nevím kde to bylo, že Madaři Fides volili proto, že jim za jeho vlády roste životní úroveň.
Nebyl jsem v Maďarsku od vypuknutí covidí paniky a tak jsem nemluvil s naším kolegou Peterem (mám jednoho prográmatora v Budapešti) tak nemám žádné informace, protože pracovně se o politice nebavíme, jen u piva.
Tenkrát on byl dost na Orbána naštvanej, zdálo se mi, že on je něco jako náš Andrej, prostě populista, co si sám hezky ze státního rozpočtu přikrádá.
Ale asi to dělá o dost chytřeji a má lepší Prchaly, když dokázal dát nadpoloviční většinu, na to Andrej nemohl nikdy ani pomyslet. Vnitřní maďarskou politiku neumím, ale zdá se mi, že z něj eurobyrokrati dělají Lukašenka, a to von fakt asi není.
Ale pamatuji si jinou věc.
Jak, když do Evropy začala invaze těch údajných běženců nechal postavit plot, a jako jediný dostál tak Schengenské dohodě. A byl za to z EU kritizován a peskován, aby za půl roku Rakušíci postavili také plot, ovšem ti už peskováni nebyli. Že jasně říkal, že Evropa je křesťansko-židovská a že odmítal multi-kulti. A od té doby je označovámn za nedemokratického a neevropského.
Já bych řekl, že opak je pravdou, že on hájil ty evropské hodnoty.
No a teď, místo lavírování co předvádí Němci nebo Francoouzi jasně řekl, že prostě od rusáků plyn i ropu brát bude, že žádné zbraně na Ukrajinu posílat nebude, a že hájí maďarské zájmy, ne ukrajinské. Což je sice zjevně velmi sobecké, ale dělá totéž co Němci, jen to nemaskuje.
Na druhou stranu, v Maďarsku je taky přes 300 tisích ukrajinských utečenců, a Maďarsko se o ně stará a neodmítá materielní pomoc.
Ale byl to Orbán, kterého eurobyrokraté vybrali za toho pravého proputinovského zlosyna, prostě jako klamný cíl. Stačilo by se kouknout, pro koho dělal bývalý kancléř Schröder, jak Německo svým plynovodem systematicky budovalo závislost na rusácích. Jenomže Německo, narozdíl od Maďarska je pro EU moc velké sousto. A Fon Lejnová je Němka...
Orbán je stejná Putinova onuce jako náš Zeman. Akurát jeho si Putin váže na pravou smradlavou nohu a Zemana na levou.
A že vyhrál volby? Však tenhle národ si Zemana taky zvolil dvakrát, a kdyby mohl znovu kandidovat, tak mu to tam zase lidi nahážou.
Takhle si možná národ zvolí agenta STB Bureše.
Smrádek ale teplíčko, klídek na rozkrádačky, hodíme vám koblihu a pojedem svoje v klídku.
A kdyby něco, tak máme milost, vo ho.no de, že jo.
Když nejsi s Von Leyen, jsi Putinova onuce.
Svět, pro lidi, kteří nechtějí moc namáhat hlavu, je krásně jednoduchý.
Pamatuji si na jednu Putinovu onuci, co tu do krve hájila prolhaného ruského trolla, přes několik témat, div se jí klávesnice nezavařila.
Tehdy se ovšem Brusel s rusákama kamarádil a v módě, jako dnes odsuzování všeho co není prvoplánově a hlasitě protiruské, tedy tehdy v módě bylo hlasité odmítání "kolektivní viny".
Před lidmi, co takhle rychle mění názory a jsou ochotni používat zostuzující hesla je potřeba se mít na pozoru. Nemají vlastní názor, přijímají ten, co jim madová media implementují.
...a já si pamatuji na jednoho, co toho "prolhaného ruského trolla" opakovaně zval do Čech, že ho pohostí, nakrmí, vše mu zaplatí a uhradí.
Až nakonec opravdu přijel.
Jo tehdy sis moc hezky naběhl na vlastní vidle:-)))))
https://www.nakole.cz/diskuse/19931-kde-je-ten...
abych dokázal, že lže, a taky se ukázalo, že lhal, přiznal, že v ČR není poprvé...
A dokázal jsi pouze to, žes celou dobu obelhával jen sám sebe:-))
Tvoje nesmiřitelnost s jedním Rusem, co sem přišel a zeptal se, zda se tu nechce někdo učit rusky oplátkou za to, že on se bude učit česky, velmi nápadně kontrastuje s tvoji smířlivostí k současné "speciální vojenské operaci" na Ukrajině.
Holt ty jsi si svoji "revoluční úlohu" splnil na něm a teď už máš odpracováno:-))
V bytě jedné mé blízké osoby bydlí v tuto chvíli Kyjevané. Záměrně nepíši, že jsou to Ukrajinci. Protože, ač již před nějakou dobou utekli před putinovským režimem na Ukrajinu, tak dosud nemají ukrajinské občanství.
Oni vědí, že do Ruska se vrátit nemohou a jako Rusové (držitelé ruského pasu) se budou těžko vracet na Ukrajinu, i kdyby chtěli.
Kdo ví, kde je dnes ten tvůj Rus, cos ho tady asi dva roky furt hledal?
Možná narukoval na frontu? Možná neví proč? Možná nechtěl?
Ale prd, to byl nasazenej troll, kterej prostě vám, českým prossťáčkům, ukázal, jak výkonný dokáže být "ruský moloděc" a je schopen se naučit za dva roky česky. Přitom byl aktovní na mnoha jiných webech a šířil ruskou propagandu, ostatně i na tom našem někoho vyzval aby "stál na Václaváku s cedulí Ať žije Putin..." jako sázku. Jeho manželka v Německu, ruský "student z Rostova", taková byla jeho legenda, se po Evropě pohyboval jako doma bez větších finančních problémů...
Ale to je celkem fuk.
Já rusáky nikdy moc nemusel, ne prosťáčky, ale přesně tyhle namachrované týpky a ty a pár trotlíků, v souladu s tou tehdy populární theorii "odmítání kolektivní viny" jste mu lezli do prdele, a ze mě dělali blbce, co když sám se není schopen naučit za dva roky skvěle cizí jazyk jen z knih a filmů na DVD, že to neznamená, že to rusáček nedokáže.
Nedokáže, tak, na jeho úroveň fakt ne.
Jen z knih a filmů.
Takže mi došlo, že tu hraje falešnou hru. Jenže to rozehrál moc natvrdo, tak byl z "mise Nakole" odvolán, a slehla se po něm zem. Ovšem nepochybuji o tom, že na jiných českých webech stálel působil a působí.
Narozdíl od tebe, já názor na rusáky opravovat nemusím, a na rozdíl od tebe, zase o každém, kdo nežere veškerou ukrajinskou propagandu beze zbytku hned netvrdím, že je Putinův agent nebo podržtažka.
Tyhle methody politruků jsem hnusné.
Každopádně ovšem tvoje tehdejší nesmiřitelnost s tvoji současnou smířlivostí jsou v neuvěřitelném kontrastu.
Ale nejsem smířlivý,ani malinko
Jen prostě tak nějak umím myslet a počítat a v případě Ukrajiny, ačkoliv media se snaží vytvářet jiný obraz, je už dávno rozhodnuto.
Bylo vlastně rozhodnuto mež rusák zaútočil.
Psal jsem to před měsícem a nic se na mém názoru nezmění. Jsem v tomto *mnichovanem". Krym je ztracený definitivně. Východní, proruské oblasti rovněž.
A kvůli nim se válčí. Zbytečně umírají lidé. Piněkolikáté tu uvádím příklad Alsaska a Lotrinska, které byly zdrojem sváru po pár staletí, umíraly miliony lidí za "vlast", která nikdy Francií tak úplně nebyla, stejně jako nikdy nebyla Německem. Teď mezi Strasbourgem a Kehlem jezdí tramvaj a hranice není. A to ne proto že u Verdunu padlo milion kluků.
Bojovat ztracený boj, když je jisté, že ti nikdo nepřijde na pomoc, k ničemu nevede a hnusí se mi silácké řeči pseudovlastenců, kteří vědí prd o tom, jak by se chovali na frontě sami.
Mělo se ustoupit a důkladně se připravit na ro, že rusák s připojením Krymu a východu se nespokojí. Vzít rychle Finsko do NATO a získat čas na opravdové vyzbrojení a výcvik, a možná i vytvoření spojeneckých svazků.
Válka dopadne tak, že rusáci stylem "nas mnogo" obsadí východ, a mám strach, že i celé pobřeží, aby měli koridor k Moldavii, kterou taky sežerou. Udatenství Ukrajinců nepomůže, dojdou mladíci jako kanón futr. Zbytková Ukrajina zůstane zničená, oslabená a nezbranná. A rusák, až se zotaví, ji pak schlamstne celou stylem Československo 68, vy jste nás pozvali.
Západ,v čele s Němci, totiž není ochoten chudnout. Západ si Putina vlastně vypiplal, dvacet let posiloval energetickou závislost na rusácích, a teď to prostě jen tak neřízne.
Smutné, tragické pro mě je, že zbytečně umírají lidé. Do světových dějin jako Sparťané u Thermopyl stejně nevstoupí.
A bacha Je omyl si myslet, že rusko je Putin. a když jeho nebude,něco se zlepší.
Je to oligarchický systém vzdálený tak demokracii asi jako Lanna cyklistice :-)
Píše se to i u nás:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni...
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-evropska...
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3466119...
Mluvčí polského ministerstva zahraničí tento pátek na Twitteru oznámil, že si předvolal francouzského velvyslance v Polsku po vyjádření prezidenta republiky Emmanuela Macrona na adresu polského šéfa vlády.
O co šlo.
Eman Macronů, v rámci budování svého volebního image světového politika navštívil Putina v rusákově (pamatujeme si tu potupnou fotku, Eman se vymlouval na covidí opatření) a potom s ním několikrát telefonoval, i tento týden, s výsledkem naprosto zřejmým.
Polský premier si šťouchul a veřejně se tázal:
„S Hitlerem nikdo nevyjednával. Jednal byste s Hitlerem, se Stalinem, s Pol Potem?"
No, ješitný Eman si to nenechal líbit a včera prohlásil o premieru Polské republiky že je: „krajně pravicový antisemita, který zakazuje LGBT“.
Což je tedy celkem brutální obvinění kolegy v EU.
No a tak půjde francouzský velvyslanec v Polsku na kobereček, a bude muse vysvětlovat, jak to Macron s tím "antisemitou" myslel.
Odpoledne to vytáhnul deník Le Parisien, a okamžitě citoval i Le Figaro.
To bylo teď opravdu zapotřebí, začít se hádat v EU...
ještě takový detail, kterého si tisk všímá, Putin Macronovi tykal....
Tedy, Macronovi nezbylo než tykat rovněž a tvářit se, že je to v pořádku
Co jsem si všimnul tak tihle potentáti si celkem běžně tykají. Nevim jestli všichni, ale mnozí běžně.
Francouzská etiketa je poněkud upjatější, takže to pro ně bylo trochu horké sousto.
V oficielním styku (před kamerami) si tam politici vykají, i když si běžně tykají.
Je to taková hra, která nám vůbec nedělá problémy chápat jak funguje a používat to, kolegové - spolužáci, za anglicky mluvících zemí s tím občas mívají dost problémy a je to dost legrační, když jsou zmateni.
no hlavně Putin Macronovi do očí lhal, že nic nepodniká a přitom měl už invazi na spadnutí.
Ne, tak to nebylo, jestli si dobře pamatuji, řekl mu "že bude pokračovat podle plánu".
Ale to, že má v plánu vlítnout s armádou na Ukrajinu mu neřekl. Ale věděli to všichni, přeci stahovali velvyslance už tejden před útokem.
To by fakt ty tajný služby byly jen Ovarovi čučkaři, kdyby to nevěděli. Stejně tak už než to začalo ten herec z Kyjeva dobře věděl, že mu NATO nepomůže a že v tom budou sami, řekl u to minimálně týden před tím německý kancléř....
Ten hérec se ukázal být víc státníkem, než ty jakoby rádo státníci.
Ve Itálii a ve Francii před pár dny objevili salmonelu před pár dny, snad ztáhli ty údajně vadný šarše, ale zdá se, že ten problém je větší než čekali, a tak dneska odpoledne zavřeli v belgickém Arlonu celou tu čokoládovnu Kinder.
Ale Frantíci, ti musí být vždycky lepší, našli salmonelu i v nějakých jejich sýrech Brie, ale z mlékárny, která to k nám jistě nedodává.....
Ano, u nás se o tom psalo před třemi dny.
Ano, ale teprve dne zavřeli tu čokoládovnu
Pochopitelně, svět je globalisován, tak už za dvě hoďky to bylo i u nás.
Poučení pro všechny,všímejte si jak rychle to funguje. Pravda/Nepravda nikdo neřeší.
"Něco nám hrozí"
Taková informace je dnes snad rychlejší než smrt
První kolo voleb dopadlo tak jak se čekalo, možná macronisté čekali větší odstup od Marine.
Komunisatovi Mélechonovi se podařilo zmobilizovat hodně levicových voličů, ale jak se dalo čekat. na druhé kolo to nestačilo.
Tihle voliči teď rozhodnou kdo bude ve Francii president.
Zajímavá je ovšem mapka s vítězi voleb podle departementů. Z Francie se celkem zřetelně vyděluje jih.
Ještě podrobnější mapky, ze kterých je patrno, že o vítězi v departementu rozhodovala města, jako při volbách v 2017.
Komentátoři upozorňují, že před pěti lety volb rozhodla nikoliv přízeň voličů k Emanovi, ale "vše proti Le Penové" a že tyhle volby se to může snadno obrátit v "jen ne Macron".
Mélechonova levice je silná, a Macron má renomé "presidenta bohatých". Takže pokud se červení přidají k fialovým, může to Eman prohrát. Kromě toho je skoro jisté, že voliči Zemmoura (7 procen) podpoří taky Marine.
https://photos.app.goo.gl/PH8r362aabWzJZQS9
Vyjít to u nás tak nějaký ten samozvaný "elf" za hysterického vřískání politruků žádá okamžitý zákaz těchto novin.
Stručně:
Jak Amerika vydělává na válce
1) Prodej drahého plynu do Evropy
2) Požehnání pro zbrojaře, nové zbraně pro státy EU
3) Jackpot pro farmáře Středozápadu, trh pro obilniny, kde jinde než v solventní EU.
1. Citace ve francouzštině jsou pro většinu nepoužitelné.
2. Mají pravdu. Američané si namastí kapsu. To je prostě realita.
Nikdy žádná pomoc není pouhý a bez prospěchový dar.
Je mi to jasné, ale "gros" (gró), taky z frániny, jsem napsal, zbytek je jen doklad toho, že to psali,pro šťoury.
Tak jsme po šesté přijeli
Je tu teplo, 26 stupňů, město žije jako v pátek večer, pro mě po dvou letech lock downů a omezení (byl jsem tu v únoru) prostě milý návrat. Snad se dostanu i na ten zatrolený ostrov If,na čtvrtý pokus. Dantes měl problém se z ostrova dostat, já zase na něj.
Protože bylo jasno, krásně, chtěl jsem ukázat Soně i Mont Ventoux, ale 4 km pod vrcholem měli uzávěru, bez udání důvodu. Ale i tak, krásné rozhledy a poznání, proč ta hora je o tolik horší, než kopce v Pyrenejích, o to nepřišla a někdy se vrátíme.
A pak dole,v Carpentras, stánek u silnice a čerstvé jahody, takové ty pravě utržené. Musí to mít ve skleníkách nebo foliovníkách, ale i tak, takový příslib jara či léta.
Vše se vrací k normálu, alespoň tady.
Tedy kromě cen, všechno, tedy skoro všechno co si pamatuji, je oproti únoru o 10-15% dražší.
https://photos.app.goo.gl/PMXGtQeLDqjL3Crw5
Tak mám Emana hned pod oknem. Asi 1000 příznivců a stejný počet policajtů - těžkooděnců.
Kontrolovali mě bágl,než mě pustili do hotelu, to že tam můžu mít flintu od včerejška nějak nezvažovali....
Šaškárna, myslím že uzavřením jižního nábřeží Starého přístavu v Marseille kordony těžkooděnců si moc občanů nenakloní, zvláště když je teolo, hezky, posedět si v kavárničce...
Eman říkal, že i to počasí si přeje, aby tyvolby vyhrál. Mluvil hodně, uprostřed kruhu,otáčel se do všech stran a sliboval Francii silnou a solidární, bohatou a štědrou, školy školákům a důchody důchodcům. Pochválil se,jak zmáknul pandemii, a nikdo po něm nehodil rajče
A opravdu, v Marseille bylo dneska léto.
Staré město plné Italů.
https://photos.app.goo.gl/UV1ygV5GAguq8tYP7
Na ostrov If se dneska i dalo jezdit, ale tolik lidí mělo podobný plán, že jsem to vzdal, a zítra, za kuropění se postavím do fronty.
Tedy jestli se nezkazí to počasí.
Bylo mi vysvětleno, že když jsou velké vlny, na If se nedá přistát, takže objednat lístky předem nelze, prostě podle toho jak fouká jezdí mebo nejezdí.
Tak na popáté to vyšlo.
Château d'If.
https://photos.app.goo.gl/MTDAEAJUHPSPbDwDA
Už jsem psal, že narozdíl od Edmonta, který se nemohl z ostrova dostat já měl problém opačný. Stačí když zafouká, a lodě u ostrova nemohou přistát, tak předprodej on line nemožný. Původně jsem chtěl odejet v 10, ale nakonec jsem byl rád za 11:40, loď v 11 už měla jen jedno volné místo, a Soňa trvala na tom, že taky chce jet :-)
Pochopitelně cela abbé Farii stejně jako Dantèse jsou vyfabulované, ta Dantèsova byla prý dřív prachárna. Ovšem If jako vězení, a to velmi kruté, fungovalo až do konce Velké války v roce 1918. Ze slavných vězňů zmíním postavu Francouzské revoluce: Honoré Gabriel Riqueti, comte de Mirabeau, který si tam kroutil celkem fešácký půlrok, protože byl zámožný a mohl si platit lepší celu (budu si muset asi dostudovat, protože průvodce tvrdí, že ho nechal zsvřít jeho tatík, jako darebného synka, a wikina, že tam seděl za nějaký jiný delikt).
Pro jiné vězně to ovšem žádné lázně nebyly, dimenzováno na 150 maníků, v roce 1848 jich tam nacpali hned 300, a ti kapali jako mouchy.
Jiný švihák tam prý odkroutil 23 let a dočista se zbláznil, mě by asi stačilo jedno pdpoledne...
V roce 1844 vydal Dumas Monte Christa, a udělal z If legendu, ovšem za "Dumasem" se sem začali jezdit až v 20tých letech minulého století.
Do 60tých let byl If majetkem armády, teď patří státu.
Původně to ale nebylo vězení, ale pevnost, která chránila vjezd do Starého přístavu v Marseille vzdáleného 1,5 km po vodě.
Pro detailisty, pevnost nechal zbudovat král František v letech 1524-1531, a pevnost pak zmodernizoval Vauban v roce 1701 ve službách Krále Slunce.
Ačkolif "if" ve francoužštině znamená "tis" na ostrově není ani jeden strom, a už vůbec ne tis a tak je to tady se vším.
Ani "tis" ani "hrabě Monte Christo", snad prý tam někdy bručel ale ten abbé Faria, jehož jméno si Dumas vypůjčil, ale narozdíl od jiných nešťastníků na ostrově nezemřel.
Jedno je jisté, If za vidění stojí
Stmívání v Marseille, žádné filtry, úpravy,prostě reálné barvy.
Takhle divně modrý nebe jsem ještě neviděl.
Je extrémně jasno, už odpoledne byly všude neuvěřitelně ostré obrysy, Goghova modrá.
Ostatně, Marseille je v Provence
Bouillabaisse,
je často presentována jako rybí polévka z Marseille.
Je to pravdajen částečně.
Bouillabaisse je večerní jídlo. Základem je vývar z místních ryb, paprika a cibule a brambory.
Vaří se to asi hodinu a půl, dohromady.
A pak se vývar podává,jako polévka. A máčí se v tom krutony potřené česnekem a zadypává strouhan sýrem. Al příjde hlavní chod - ryby a mořské potvory, z té polívky
Asi jako když náš táta vyjídal hovězí z polévky než ho máma stačila so té polévky nakrájet.
"maso - ryby" z polévky
Tahle dvojchodová bujabéza stojí v Marseille dnes 75 euro. A nedá se to sníst, kolik toho je.
Někde mají i "lehčí variantu" na poslední fotce - tedy "Bouillabaisse aux assiette" bujabéza na talíři, kde dostanete v podstatě jen ten druhý chod, ale omáčka - polévka je víc maggi než ryby, kdybych nejedl pravou, nepoznal bych. Ta stojí 35.
Včerejší televizní debata dopadla, podle Le Figara, lépe pro Macrona, který byl útočnější a Le Penová v obraně chabší.
Na druhou stranu, podle rychlé ankety, debata neovlivní volební preference.
Zajímavé jsou jiné grafy - jednak rozložení macronistů a lepenistů po zemi, ale, a to už je překvapivější, Le Penová vítězí ve všech "aktivních" věkových kategoriích a Macrona podporují jednak děti a pak senioři.
Ostatní grafy, profesní skupiny, vzdělanostní kategorie, společenské postavení, tam ta čísla nepřekvapí a čekal bych je.
Podle průzkumu 3 dny do voleb, vyhraje Macron
Francie si zvolila znovu Macrona.
Bez větší radosti, bez oslav a jásotu.
Tady,ve Štrasburku, fakt neměli zapnuté televize abys napětím čekali verdikt.
Zvítězil opět někdo, koho 70 procent národa nechtělo. Zvítězil logicky, tu druhou nechtěli o malinko víc
Koukám teď na ty grafy, a vypadá to, že velká města přehlasovala vesnice.
Čekalo se to, a vypadalo to, že to Emanovi fakt nemusí vyjít, ale strach z Marine převážil (ale o malinko, 10 procent je nic, prostě 4 z deseti furt volili Marine).
Je to fakt truchlivé, volit "menší zlo".
A před touhle volbou vlastně stojí všichni.
Kam zmizel étos, nadšení, chuť se rvát o "správné věci"?
Kam zmizela demokracie, když kdejaký hejhula si může vytvořit "nouzový stav" ve Francii regulérní stanné právo - confinement,kdy lidi nesmí dál než 100 metrů od domu.
Nařízený tlamokryt ta dokonalá visualizace nebezpečí, co všechny pobije a vyvraždí.
Dobrovolně, a rádi se pak občané nechají zbavit občanských práv, kde je demokracie?
Kde je ta vize rovnosti,volnosti a bratrství?
Volí toho, u koho se míň bojí, že by jim mohlo být hůř. Žádné ideály.
Čulík tomu říkal "gulášový socialismus".
Dejte jim nažrat, a budou spokojeni.
Myslím, že tenhle "guláš" (a ve Francii to je jistě jiné žrádlo) vyhrává dnes volby.
Seberte lidem svobodu, a pak jim kousek vraťte, ne celou, a půjdou za vámi.
To se teď v EU děje.
Tolik můj koment k presidentským volbám
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek...
tak asi nejsem v tom"správném" Strasbourgu.
Francie si naštěstí zvolila Macrona. V době otevřené války Ruska proti Ukrajině a potažmo zbytku Evropy by vítězství paní Le Pen s jejím dolézáním Putinovi necháním si od něho platit kampaň, bylo tragédií pro celou Evropu. Chápu, že pro ty, co nemají Macrona rádi, to byla nepříjemná volba, ale tak to v demokracii často je.