Další otázka do pléna související se zamýšlenou cestou na Nordkapp: čím se živíte při dlouhých cyklistických expedicích? Máte nějaké tipy na to, co jíst, aby to člověka finančně nezruinovalo, ale zároveň měl dostatečný přísun energie pro ujetí cca 100 km denně?
Mým základem byly při cestě na Norkapp ovesné vločky, rýže, těstoviny. Aby mě to moc nestálo sbíral jsem kolem cesty vratné Pet lahve a na základní potraviny to skoro stačilo.
To tam mají podél cest takovej bordel, že se dá uživit vracením PET lahví? :-)
Docela jsem zvědav na odpověď, mě se v Německu nepodařilo nasbírat lahve za víc než 3 €/14 dní.
Tak důkaz, že se tím dá přilepšit. V pohodě mi to hodilo každý den tak 3-4 éčka. Většinou jsem si kupovala kolu nebo džus, ovoce a takový ten rozinkový chleba, který mi vydržel tak 3 dny. Horší bylo většinout ve městě najít samku s automatem na výkup (protože jsem neřešila vymytí). Pet lahve 15 centů a plechovka od piva 25 centů.
Ty plechovky mohly být i zmáčknuté, ovšem tak šikovně, aby ten scaner přečetl ten EAN kod a čtvereček s obr. vratného obalu. Jo někdy to nechtěl automat vzít a vyplivl to nazpět, většinou na několikátý pokus, kdy jsem to já nevzdala si dal říct. :-) Vozila jsem to vzadu v igelitce. Jo a jela jsem Odru-Nisu.
A němečtí bezdomovci hladoví.... :-)
Je to už dost let, tehdy to bylo sklo, ale je fakt, že nám to taky dost pomáhalo.
Hledali jsme v lesíku flašky po party, přijel chlap na motorce a hledal klíče, co tam ztratil.
Honza je našel a dostal 100 franků.
Já se takhle nikdy nezkoušela živit, ale prý to dobře funguje ve Švédsku nejlépe po pátečních nočních tazích, že to prostě ráno posbíráš rychleji, než to stihne uklidit úklidová firma. Nebo to prostě vybíráš z odpadkových košů. Vykupují za 1 SEK také neporušené plechovky od piva nebo limonád.
Vlastní zkušenost s tím nemám, své odpadky si odnesu k tříděnému odpadu, vytřídím a dál neřeším.
Mimochodem, řešilo se to v diskusi pod jedním mým trochu smutnějším blogem.
Zdá se, že je to rozšířený způsob obživy:-))
http://www.nakole.cz/blog/zobraz/599-cesko...
Ovšem pozor - ne všechny PET lahve a plechovky jsou zálohované a zpětně vykupitelné.
Nejprve si zjisti, o jaké typy jde.
U PET lahví, co si pamatuji, tak by to měly být určitě takové ty tvrdé PET lahve.
Nevim, jak vic na severu, ale v Nemecku jsou zalohovane vsechny 1,5 l lahve od vody, proto jsem si tam kupovala jako lahev na vodu nezalohovanou kolu, i kdyz ji dvakrat nemusim. A ta lahev od koly je zrovna tvrdsi. A plechovky od piva nam to ve Svedsku vzalo i nektere ceske.
No ja vam nevim, bohaty nijak nejsem, ale ze bych jel na nejaky cyklovylet, ktery planuju delsi dobu a na ktery se moc tesim, jak se budu kochat okolni krajinou, mesty, kde jsem treba jeste v zivote nebyl a na ktery si i samozrejme nasetrim, abych ho mohl vubec jet, by me nenapadlo jeste nekde hledet po zemi a sbirat prazdne flasky apod kvuli par eurum navic. Tim bych si ten vylet spise znechutil:-( ale tim se nechci nikoho samozrejme dotknout.
Ono to není vůbec o penězích. Představ si že každý den jseš v sedle 10hodin 30 dnů v kuse a sám. Potom seslezt z kola, ohnout se, udělat něco pro tu krajinu i pro sebe, není až tak špatné. A to je aspoň nějaká zábava. Asi jak sbírat houby. Sbírám je pro peníze, nebo pro pocit? A jako bonus jsou i ty peníze. Kdybych nechtěl, nemusím. Můžu si vybrat. Zahodit flašku, nebo jí sebrat :-)
Souhlas, pro mně to byla i pauzička, kdy mně bolela pr..elka. :-)
Když víš, co tě bolí a dokážeš to rozeznat, je to celkem v pohodě. Nejhorší je, když mě bolí úplně všechno, a člověk si těžko vybírá, co víc....
Hele a to sbíráte všechny odpadky nebo jen ty zálohované?
Abych příště věděla, co u těch silic nechávat, protože až dosud jsem se blbě trmácela se všemi svými odpadky k tříděným kontejnerům. Takhle bych mohla část zanechat po cestě:-))
Ono to má háček, v dálavách někdy prd poznáš, co je zálohované
Jinak horká novinka letošního léta.
http://www.adweek.com/news/advertising-branding...
Našel jsem za polárním kruhem u cesty ležet láhev od české kofoly. Jsem rád, že nebyla od tebe B-)
Jinak, já nemám vůbec nic proti sběru těch zálohovaných lahví a jejich vracení a troše toho přivýdělku. Svým způsobem to chápu, není to nic proti ničemu, nakonec to ty pankejty trochu pročistí. Zkrátka není se zač stydět.
Jen mě zajímalo, jak silná vazba na ty ekologické aspekty u toho figuruje.
Zda berete všechny nebo jen ty zálohované.
Nikdo mi prostě nechce říct, zda bere všechny a pak ty nezálohované nosí do nejbližšího odpadkového koše a ty zálohované do toho automatu.
A bohužel na vlastní oči jsem ještě nikoho neviděla, jak slejzá z kola a sbírá je po cestě. Koho se mám teda zeptat?
:-) Rád dělám věci o které někdo stojí.
V pořádku.
Pochopila jsem, že bereš jen ty zálohované a že: "Ono to není vůbec o penězích".
Nic proti.
A prostě se podle toho zařídím. Nebudu už ty plechovky sešlapávat na minimum, aby se mi vešly do báglu. Budu je snášet dolů nesešlapané a budu je stavět vedle kontejneru na tříděný sběr.
Ráda dělám věci, o které někdo stojí:-))
Jedna vlaštovička jaro nedělá.
Tady, pokud vím, občas vyženou školní děti uklidit ten bordel podél cest. Šoféři obvykle nesešlapávají ani nevozí v celku ke kontejnerům, ale mrsknou to ven z okýnka.
Dělají to všude, jen v Německu ty pangejty častěji čistí. Pár cykloturistů to nevytrhne, ale dobře že jsou.
Pane bože, ty mrskáš lahve z okýnka?
Vyženou školní děti uklidit? Uklidit po kom? Po dospělých šoféřích, kteří mrskaj láhve z okýnka? Uklidit co? Zálohované nebo všechny?
Já nikdy, ale vídávám to často, tady ve stoupáku na Bartošky.
Kamion v pivovaře naloží, koupí si sváču, v púlce kopce má dojedeno a dopito a flákne to z okýnka ven. Je tam zóna kumulace odpadu vo ta děcka pravidelně pucují.
Nevím co je zálohované a co ne, nevyznám se v tom, je mi to celkem fuk. U skleněných láhví to dělám tak, že je postavím ke kontejneru. Čáryfuk si je vytřídí.
Ale ty jistě na takového kamioňáka aspoň zahrozíš a ty jeho odpadky sebereš a hodíš do koše?
Nebo to necháš všecko na těch nebohých děckách, ať se tam popelí?
Zas ta děcka nahrabou víčka od PETek, ta odevzdají a z výtěžku se koupí třeba Laskelův (či čí) gamanůž.
Až ho budou samy potřebovat, zaplatí se obdarovanému vlastníkovi (gamanože) hříšné peníze za užití toho ´vehementu´.
Zahrozím, ale neseberu.
Sám se starám o jinou část obce, ne celá louka je moje, přesto udržovaná a čistá.
Školní děti nechť se zapojují, neboť možná pár z nich si uvědomí, že když něco mrsknou z okénka, jiný to musí sebrat a až jednou budou sedét v tom kamionu oni, zachovají se možná jinak.
Co si školní děti v tomto případě uvědomí, je nejisté a těžké předvídat.
Když si to neuvědomí ani dospělí řidiči, kteří by to měli vědět:-))
Soudruh Lysenko dovodil, že vše je ve výchově, tak když to nezvládli s náma, musíme my s dětmi...
Soudruh Lysenko nejspíš přišel na to samé co ty. Že totiž ty děti tímto způsobem vychováme tak, že si řeknou:
"Nekecej a sbírej, seš děcko. Až vyrosteš, budeš šoférem a budeš vyhazovat, aby jiná děcka měla co sbírat."
Nemyslím si to, naše vesnická dítka nejsou tak zvlčilá jak ta ve Stověžaté, naše dítka se starají o zviřátka, uklízejí odpadky, pomáhají starším a trávu hulí jen na Sokolovně.
Ono to není vůbec o penězích. Sbíral jsem i nezálohované zapalovače. Na konci cesty jsem jich měl kolem 50, vesměs jednorazovky. Na konci cesty jsem je vyhodil do kontejneru. Děti třeba "sbírají" modré škodovky, mě se líbily barevné zapalovače a bylo co dělat. Svět není vážně černobílý 8-)
U cesty se dá najít letos. Je kouzelná. Jsme v tématu jídlo, tak něco třeba z Polska.
Dá:-))
Zaleží na tom, co člověk sbírá.
Na odpadky nemám oko, ale já zas třeba kolem silnic sbírám toto
Mám k tomu jednu hystorku. Povídala jsem si jednou s jedním Čechem o Norsku. Říkal, že ti Norové jsou strašní držgrešle. Že prý když mají v kempu tah a vypijou spoustu z Čech dovezených plechovek piva, tak správce kempu chodí ráno do odpaďáků a ty plechovky vybírá a nosí je do automatu.
Dala jsem to k dobru, když jsme s našimi norskými kamarády jednou zase mačkali ty sešlapané plechovky do báglů, abychom je snesli dolů z kopce.
Nevěřícně zírali, kroutili hlavama a pak nám vysvětlili, že ten správec nelezl do těch odpadků kvůli přivýdělku, co by z toho prý měl. On tam lezl, aby vytřídil odpad po hostech, protože jinak mu to komunál prostě vevyveze a ještě dostane pokutu.
Beru jen zálohované. Ekologii řeším doma, to třídím málem i pytlík od čaje (kompost, textil, papír, kov), na dovolené nedělám binec, ale ani neuklízím. Takže mi jde čistě o prachy. :)
V pohodě. Nic proti ničemu.
Každý má svůj styl. Já se taky o své odpadky starám sama.
A když mám pravdu říct, tak jsem ani moc těch vysloveně odhozených lahví a plechovek ve Skandinávii neviděla, třeba málo koukám.
ak pokud chces udelat neco pro prirodu, to je jina a moznosti je i u nas dost..taky tu sbirate takhle odpady? Pokud bych jel dejme tomu na kole okolo sveta, tam je nejspis nutnost behem cesty pracovat nebo neco, ale kdyz vypadnu na par dni, tydnu, tak tomu moc nerozumim. Pokud je v tom ekologie, to beru. Jinak ne.
Vidíš kolem sebe v přírodě položené traverzy , trubky a jiné staré železo.
? Je to ekologické nebo ekonomické. Umíš si představit kolik by se povalovalo u nás petek, kdyby byly byť symbolicky zálohované? Nevidět svět černobíle.
Jj přesně takhle jsem uvažovala po návratu. Jenom cestou do práce (5km) je tohoto bordelu požehnaně.
Netuším proč se u nás nezálohuje, asi je to problém nad moje myšlení. :-(
Poslanci tuten návrh (už ho na stole měli) smetli se zdůvodněním, že by omezoval podnikatelskou svobodu
(tuším Pepsi se o zálohování pokoušela, ale když nově nemusela, tak proč by ...)
Jo, takhle to nějak bylo. Navíc česká zálohovaná PETka musí být jiná než německá aby se nedělal export. Proto je tolik rozbitých lahví od piva v Německu na cestách, záloha je nula celá nula prd, aby se nedovážely pivní lahve třeba z Čech, a taková flaška mrsknutá na chodník či cyklostezku se tak krásně chlapácky rozbije. Taková cyklostezka Rožany - Sohland je občas jak fakírské lože. :(
Jo, s tim zalohovanim by to nebylo od veci..to by si ostatni rozmysleli jestli vyhodit ci ne. Kolikrat kdyz v prikopech vidim ty prazdne obaly od ruznych cukrovinek apod..jsem si rikal, co kdyby se z niceho nic znovu naplnily stejnym obsahem pred vyhozenim:-) To by jsme se nestacily divit jak by to vypadalo "pote"..
Ono se to posléze zdůvodňovalo tím, že by ty PETky musely být čisté, resp. vymyté, aby se daly zpracovat.
Tomu nerozumím, chceš-li vědět víc, zeptej se Kalouska, on je chemik ...
Nevím jak to mají nastavené v Německu, ale prostě PETku ten automat prosvítí a schroustá, nebo vrátí.
Takže s tím by asi až takový problém nebyl, za špinavou by ten člověk nic nedostal. Samozřejmě, že pak u nějaké obyčejné vody může být záloha víc než cena lahve. (Voda 20 centů, lahev 25 centů).
....proč symbolicky? O vratné obaly by se měl postarat ten, kdo do nich plní své produkty (jejich výkup,odvoz a zpracování), dát to zákonem. Víte kolik platíme za takový kelímek na jogurt? (co pak ostatní) a pak se to válí všude...
Takhle to zní hezky.
Jako umírněný sklářský fanatik bych co se dá balil do vratného skla, které se vrátí do oběhu, jako se to dělalo před mnoha lety a u slušnějších nápojů dělá dodnes.
Jenže, stejně jako ty nevratné obaly, i tohle má svoje náklady, které pravděpodobně vedly k tomu, že se od vratných skleněných obalů celkem v hojné míře upustilo.
Především se ten obal musí před novým použitím slušně vyčistit, nastupuje chemie a velké množství vody, jak jsem pochopil v té láhvovně, to pak zaplatíme v ceně produktu, stejně jako ten obal nevratný.
Další věcí, která by nás měla zajímat je přepravovaný objem a hmotnost. Ve skle balené zboží bude těžší a vejde se ho na kamion méně, z toho plyne více kamionů na cestě směrem k zákazníkovi, a navíc další kamiony na cestě zpět do výrobny, které u nevratných obalů neexistují. To samé se zálohovanými PET obaly, zase vzniká zbytečná doprava a náklady, které tak jako tak zaplatí zákazník.
Zavádět vratné PET znamená zvýšit dopravní zátěž a to jen proto, že existuje určitá skupina neukázněných osob, přičemž problém to nevyřeší ani částečně, protože ohromné množství obalů zůstane vždy nezálohovaných - třeba ty plasty co do nich zatavují dnes všechno, od baterii do světel až po obložené chleby.
Řešení je ve výchově, udržování čistého prostoru a dostatečně účinné represi.
Sám jsem ten problém řešil zhruba před 15 let u nás na louce, ze které si udělali chataři černou skládku. Po nastěhování jsem louku důkladně vyčistil, udržuji ve stavu parkové úpravy a chataře přesvědčil, že je to tak hezčí. Asi dva to nepochopili, a těm jsem k prozření pomohl tím, že jsem je s výrazem šílence za ukrutného řevu prohnal vidlema po té louce, když tam vezli bordel. Už hodně led tam skládka není.
To těch "hodně led" počítáš i zimy bez sněhu a ledu? ;-)
Proč hned tak nehezky "rejpale"? Proč by nemohlo být i "hodně led"? Když může být mnoho jar, zim, lét/let... ;-)
Máš recht, jaro, léto, podzim, zima, vždy Pod ledem :-)
Ono nejde o klasické zálohování ke znovuužití. Ony ty plechovky od piva (ve Švédsku) by hyzdily krajinu, jejich "výkup" jsou vlasně takové malé Sběrné suroviny.
0,50, resp 1,00 Kč za kus a viděl bys, jak by krajina prohlédla. Pro zpracovatele plastů jsou ale surovinou jen lahve čisté.
Dělal jsem ´chvíli´ u Neumanna - výroba plastových boxů na auta. Dna i víka se zatepla lisují z desek, výlisek se ořízne a odpad rozdrtí. Drť se odveze do SRN, kde z ní udělají (zase) desky.
Stalo se, že někdo do drtě přihodil hrst víček od PETek. Němci ten ´znečištěný´ granulát vrátili, bo pro zpracování musí být čistý, jednodruhový.
= komplikace při výkupu, resp. výkup jen některých (aka obaly se užívají PET, PES a co já vím ...)
Jj, plastový odpad musí být pro další zpracování "druhově čistý".
Doma si myslíme, jak jsme ekologický, když třídíme plasty a házíme je do žlutého kontejneru. Jeho obsah se ale odveze do "sběrného dvora", kde nastoupí parta dělníků a z té změti vybere jen petky + nádoby ze stejného matroše. Ty se slisují a jdou k dalšímu zpracování. Vše ostatní jde do spalovny...
A víčka, ta taky vyberou.
No, není to dokonalý, ale díky aspoň za to...
Jasně, nebudou plechovky a petky, budou plasty od crocodile popř. staré pneumatiky.
Vyzálohováním se omezí jen jeden segment toho humusu kolem
Jak bys říkal, že těch cca -30% bordelu nestojí za tu práci s tím.
Vidle na tebe a hnát tě do Chaber (ke skládce TKO)
8-)
Do Chaber se vozí směs.
Plasty se jeden čas vozily do Kamenný Žehrovic.
Takhle to neříkám, kladu si otázku, jestli téch 30 procent stojí za ty náklady, jestli by nebylo lepší použít jen ty vidle a tak řešit 100 procent.
Udělat třeba na třeboňsku letiště (aspoň malé) a ohradit ten kraj vysokým drátěným plotem, s žiletkovým drátem.
Dát tam slušné lidi, co neškodí.
Ostatní nechat za trest v Česku (bo jich je tolik, že by se do všech věznic, co jich máme ani nevešli).
Ona by se ta většina svými zhůvěřilostmi zlikvidovala sama (i bez trestu smrti)
Ono to tak zlé zase není....
Ale stačí malinko, jak je někde bordel, i normální, jinak slušnej človék co by to nikdy neudělal, tu svoji dózu k tomu bordelu přihodí. Řekne si: já to nevytrhnu....
Je dost lidí, které živíme na různých dávkách, využít jejich potenciálu by bylo možná efektivnéjší než prodražovat zboží nějakými zálohami.
To není o normálních jinak slušných lidech. Ta schopnost dělat bordel je člověku asi vrozená.
Sem byl kdysi v kempu Bítov a tam jsem si vyčistil ohniště od odpadků bo sem si chtěl večer udělat oheň. A než jsem se vrátil od odpadkového koše vzdáleného od ohniště 15 metrů tak v tom ohništi už byl odhozený posmrkaný kapesník, konzerva a pár vajglů. Prostě lidi co šli k vodě tak než by si zašli těch 15 metrů k pudlici tak to hodili na ohniště. že to vypadá hnusně a jak na smetišti? no a co vždyť to večer zhoří ne.
Tak si myslím, že u plastových lahví nebezpečí vymývání a dalšího plnění nehrozí- pro potravinářské účely se smí použít jen nové. Jaký by byl problém je v marketech po vykoupení před odvozem podrtit(jeden drtič na stromový odpad=3.600Kč+ jeden nezaměstnaný na AP) a z 1000 petek by byl pytlíček k dalšímu zpracování na tech. obaly? U nás samože obrovský- důvodů proč to nepůjde se najde ažaž.....a proto máme petky místo trávy všude- po velké vodě i v přehradách...:-((
Asi by to problém nebyl, jen prostě by to zboží stálo víc, a nakapsovali by se ti výrobci drtičů a zpracovatelé odpadu, neboť by ty prachy nestačily, a bylo by to dotováno, jako každý pokud o "vylepšení světa".
Problém vidím v tom, že petky jsou jen částí toho odpadu, pak máme plechové dózy a konzervy, ostatní plasty a nevratné sklo.
A to v tom lese zůstane, čili nákladným způsobem vyřešíme jen část problému.
Ty nezaměstnané bych raději použil na přímé čištění okolí, než jako obsluhu drtičů, a sesbírali by všechno, nejen vratné pet.
Nezaměstnaný obsluhující drtič by mohl "jen dva prstíčky ..", dostal by invalidní důchod, který je o dost lepší než ´dávky´ ...
Tebe je škoda pro tenhle formát, s takovým kreativním myšlením bys měl z fleku do politiky! :-)
...prachy , které dostává min. živ. prostředí jsou asi jen na platy- jak to dělají jinde? už na školách by se mělo něco podobného učit- ale to by museli jít rodiče příkladem (a nekárat potomka, když chce zvednout papír co mu spadl)....
Takhle přesně to v těch švédských automatech funguje.
Automat si sám přečte ten kód na příslušném obalu, zjistí o jakou surovinu se jedná, sám to podle toho natřídí na příslušné hromady a ty se nakonec slisují a odvezou.
Takže mi není jasné, proč pořád ještě ty vratné obaly ve velkém v tom Švédsku leží po pankejtech.
Celkem jednoduchá úvaha, čas jsou peníze, vyplatí se mi čas věnovaný vracení zálohovaného, nebo ne?
A pak už je to věcí osobních návyků a preferencí, někdo tu flašku mrskne z okna, někdo postaví k popelnici pro Čáryfuka.
Pořád je to "ekonomická" motivace, pomůže z části, mírně odlehčí, problém neřeší a je otázkou, jestli to všechno ve finále nestojí daňové poplatníky více, než uklízecí čety.
Tak to pozor!
Varuji tě, neb ´neviditelná ruka trhu´ by tě mohla zprava i zleva ...
Náhodou tady je jasná ukázka, že "neviditelná ruka funguje" i to, jak je hloupé to "sociální inženýrství".
Vymyslím nákladný systém vracení zálohovaných obalů, který není ekonomicky zdůvodněn, jeho cílem je přimět lidi, aby se chovali nějakým způsobem (podobně si socialisti hrávají se zdaněním). Systém prodraží výrobky, a navíc je dotován z veřejných prostředků, umožní nehorázné výdělky pár "zapojeným" spekulantům a ve výsledku funguje mizerně. Socialista popřemýšlí, jestli by se tomu nepomohlo zvýšením oné částky na zálohu.
Všechno špatně, všechno dražší a problém nevyřešen a přetrvává, jen pár popelnicovývh "solárníků" zbohatlo.
...ono ne všechno se dá převádět na prachy - ale vlastně ano- na jedné straně se nám výrobky "prodraží", dotuje se výkup a sběr a zaplatíme to všichni, na druhé straně se čisté a upravené prostředí několikanásobně vrátí ve vyšším počtu turistů a návštěvníků, na které se "nabalí" vyšší počet poskytovatelů služeb, teda se sníží nezaměstnanost atd.- teda za vysokou nezaměstnanost si vlastně můžeme sami svým chováním (vlastně za to mohou odpadky :-(( )
jdu spustit volební svou kampaň :-))
Myslím si, že se pouze výrobky prodraží a nékdo se nakapsuje.
Ubude jen část zálohovaného odpadu, vétší část, co nikdy zálohovat nepüjde, na místě zústane, takže pozitivní efekt čisté krajiny a turismu se nedostaví, jen všichni zchudneme a pár lidí napojených na odpadkový byznys zbohatne.
Ve chvíli, kdy se začne nějaký druh odpadu vykupovat, najde se spousta lidí, co se tím začnou živit. Dokonce celá etnika :-) Funguje to pro naprosto jakýkoliv odpad, to věděl už poručík Goodbody, alias Himal el Kebruti...
Budeme-li chtít odpadkový byznys dotáhnout do dúsledku, budeme vyrábět vratný odpad, který za dotovanou cenu od nás vykoupí.
Tihle lidé, co chtějí pro svét dobro jsou fajn, taky bych si přál, aby to ideálné fungovalo. Jenže svét je samej vychcánek,na tak dobré úmysly končí v řepkových polích či solárních parcích.
Stát má hlídat, aby se hrálo fér a všem měřilo stejným metrem, nemá se snažit konat dobro.
Ve Švédsku je hustota těch flasek asi v průměru 3km/ks. U nás o řád více.
Jeden zálohovaný obal odhozený podél cesty na tři kilometry?
To se mi zdá dost hodně na to, že jsou zálohované.
Proto mě stál výlet 0 korun. U nás bych byl milionářem.
Jak říkám, asi na to nemám voko. Nebo jezdím jinudy než ty. Potkávám je místy, většinou na odpočívadlech, většinou koukaj z odpadkových košů. Ale fakt je, že my se celkem úspěšně vyhýbáme civilizovaným oblastem.
Jinak u nás bys milionářem nebyl, protože zálohované jsou snad jen některé skleněné. Nicméně sbírat by se daly asi taky:-))
Probůh, to si snad ani nic jiného nedělal než jen sbíral a sbíral a pak hledal market, kde to vrátíš, ne?!?
No jsou dvě možnosti. Buď do dané destinace se nechám odvézt a pak v krátkém čase chci vidět nejvíc, nebo nejsem časem omezen a mohu si toto rozprostřít do mnohem delšího časového úseku. Potom máš čas třeba i na to sbírání. Jak už jsem psal, chce to denně aspoň 100km. Záleží též na průměrné rychlosti. Já jel na tříkolce, ta je pomalejší. Jinak s tím sbiranim to zas není tak žhavé. A jde to jen v severských zemích.
Pak je ještě třetí možnost. Nechat se do cílové destinace odvézt letadlem a tam si pak všechno užít v klidu, žádný přístup "za co nejkratší čas vidět co nejvíc". Mnohem milejší je pro nás někde den dva zůstat, pokecat s místními, něco si prohlédnout. Vozíme s sebou knižního průvodce Lonely Planet a občas uděláme to, že se zastavíme naopak v těch místech, které v LP doporučovány nejsou. A celkově si užíváme kompletně všechno, co k cykloputování patří, žádné spěchání. Ráno když to okolnosti dovolí, tak oheň a třeba 2-3 hodiny u něj sedíme, vaříme a teprve potom se balíme. Není neobvyklé, že tábořiště opouštíme v 15.hodin. Nehrotíme kilometry, je nám jedno, jak daleko dojedeme.
Z tříkolky se dá cokoliv sebrat i za jízdy, já sbírám na silnici hlemýždě a vozím je do pangejta.
Hlemýždě sežrat!
Dobrej typ na téžko. Ale musí se zabít ve vařicí vodě, vyndat z ulit, uříznout ty masité nohy a ty pak vařit v několika vodách asi 2,5 hodiny
Samozřejmě, možností jak cestovat je spousta a každý si vybere tu svoji. Bohužel, mít 2 - 3 měsíce času bývá někdy problém. Važte si té možnosti, já mohu jen tiše závidět.
Ale i tak už jsem dost dávno opustila snahu v krátkém čase vidět co nejvíc. Dnes mi spíš vyhovuje nechat si dost času na vstřebávání dojmů, vnímání souvislostí nebo jen užívání si přítomné chvíle.
Kdysi jsme jezdili na sardinky v oleji.
Rozpůlit bagetu po délce, a naskládat do ní ty rybičky a zalejt tím zbylým olejem.
Po pár dnech nemůžeš sardinky ani vidět, ale zasytí to fest, Honza si ještě vozil pixlu s glukózou, tou se přikrmoval, když se mu klepaly nožky...
Letos jsme si vypilovali systém, který mi maximálně vyhovoval, nicméně má pár podmínek, pro které asi není přenosný na každého:
Za prvé - bylo to v Německu, čili celkem levné potraviny. Oproti stravování po hospodách to byla výrazná úspora, ale v porovnání s verzí "ovesné vločky a něco k tomu" to žádná láce nebyla.
A za druhé - počítalo se s tím, že se nakupuje denně, maximálně obden.
A za třetí - ani nijak časově úsporné to nebylo. Se stovkou km na den by se to ale vejít mělo.
První pauza - nějaký jogurt, či tvaroh, pečivo. Druhá pauza - pečivo s něčím "masitým". Šunka či salám a sýr, nebo rybí konzerva, nebo paštika apod. Plus zelenina.
Třetí pauza - tak nějak, co zrovna zbylo...
A večer si uvařit. Kus masa nevyjde až tak draho a celkem jsem byla překvapená, co se dá vyrobit s vybavením dvoješus, jedna pidipánvička, outdoorový vařič...
Obrazový kurz na recesní "vlastenecké" vepřo-knedlo-zelo v kempu u moře zde (a následující fotky): http://ifca-nakole.rajce.idnes.cz/Labska2014/...
Ty jo, takové vaření. K tomu by mě na cestách nikdo nedonutil.
Nejblbější na tom bylo, že když jsme se jeden večer potkali, Ifča nabízela "jídlo z domácí kuchyně", ale mi zrovna krátce před tím dostali večeři od nějaké školní sešlosti, tak jsme ani nemohli ochutnat, jak jsme byli plní.
A naopak... vy jste nabízeli přebytky z toho, co jste dostali - a já měla koupené mleté maso, které by nevydrželo, tak jsem musela vařit... :-)
Ale jinak jsem sice tak obden vařila, ale přece jen úsporněji. Tohle byla opravdu víceméně recese. "Slavnostní echt česká večeře" u příležitosti dosažení cíle (doma vepřo-knedlo-zelo dělám tak jednou za tři roky a kdoví jestli.
Koupené mleté maso?!?
Ty fakt takhle na cestách vyvařuješ?!?
Pokud cestuji u nás nebo někde v okolních zemích, tak vařím max jen čaj a kafe. Nějaká ta pizza apod. se dá vždycky koupit.
A specielně v Německu ujíždím na buttermilku a chlebu. To můžu 3x denně a nic mi nechybí :o)))
Varování, ne vždy lze spolehnout na to, že nějaká pizza a pod se dá vždy koupit. Jakmile se vzdálíš z profláklých tras typu Oder-Neiße nebo Elberadweg, může to být docela problém. Při posledním prodlouženém víkendu v Lužici jsme nějakou možnost teplého jídla v čase oběda hledali marně. A to se jednalo o poslední prázdninový víkend v Sasku.
Vždycky mám sebou něco "studeného" - kus chleba, sýr apod. a nejsem závislá na tom, abych denně měla teplé jídlo.
Navíc po teplém jídle se event. ohlížím v průběhu dne, a to se obvykle vždycky něco namane. Večer počítám vždy se studenou večeří.
Pravda, měla jsem i další motivaci. Ač je to s podivem, ale na kolech a podobých akcích vždy skokově přiberu. Toho různého pečiva stláskám vždycky víc, než bych potřebovala, k tomu s energetickým výdejem přichází chutě na sladké atd. Když už se mi loni podařilo stáhnout počínající nadváhu kus pod hranice "normy", tak jsem si to jakžtakž vyvážené stravování snažila hlídat i na té dovolené. Jak se jednou "rozežeru", nevím pak, kdy přestat - do té míry se znám.
A pak - ctižádost honit rekordy jízdou od nevidím do nevidím nemám, jít po dni na kole večer někam na procházku by se mi taky nechtělo, tak se zabavím tím, že si pohodlně sednu a míchám něco v ešusu...
chutě na sladké spolehlivě ukazuje na nedostatek bílkovin ve stravě.
Fakt? Ze bych nemela moc rada sladke, protoze mam rada stejky? :-)
Ne. To, že máš chuť na sladké znamená, že by sis měla dát stejk.
Však o tom taky byla mimojiné řeč. I když u mě to moc nefunguje. Já jsem typ, co má chuť kdykoliv na cokoliv. V podstatě je s podivem, že jsem to ve svém nejtěžším období dotáhla jen na párkilovou nadváhu. Kdyby byl svět spravedlivej, dávno mě měli kutálet. :-)
Když jsem jednou mluvila do duše manželovi (odmítá se už leta vážit - odhaduju něco mezi 120 a 130kg, pravda na 192 cm), že by fakt kvůli zdraví potřeboval zhubnout, tak mi vyčetl, že jak asi tak může zhubnout, když už teď sní půlku toho, co já.
Jestliže má 130 Kg a sní půlku toho co ty a ty nemáš 130 Kg, pak evidentně trpí podvýživou a jí málo.
zatím jsem žádnou dlouhou cyklistickou expedici neabsolvoval. Jen pár vícedenních výletů. A na těch výletech jím to co jím i když na žádném cyklovýletě nejsem.
Uvařím ovesné vločky s mlíkem a s rozinkama a se špetkou soli.
to je snídaně a pokud zbude tak i svačinka.
Na oběd nějaký kus pečiva (chleba či nějaké celozrné pečivo) se sýrem nebo se salámem prostě nějaká bílkovina. k tomu zelenina či ovoce.
svačinka mimo výlet obvykle jogurt a pečivo. na cyklovýletě si dovoluju i nějaký pišingr. Když už jedu na kole tak nějaká energie navíc by se mohla tělu hodit a tělo to většinou zpracuje bez problémů.
večeře - to se vaří nějaké jídlo, třeba br.kaše s masem, nebo těstovina s gulášem, nebo polenta s omáčkou houbovou, z hub co přes den najdem a k tomu nějaké maso. Taky ovoce se navečer sežere hodně, protože když navečer nakupujem, tak jak je člověk hladový, tak toho nakoupí víc a než se s tím vozit je lepší to všecko sežrat.
Finančně to neruinuje, protože když nejsou prachy tak je hlad a nekupuje se nic a žije se jen z těch vloček a rozinek a když není mlíko tak se to dá uvařit i ve vodě.
njn, "skvěle" se ovšem takhle cestuje, když nesmíš mléko (přesněji laktózu). Takže žádné mléko, žádný sýr, žádný jogurt, žádná brkaše s mlékem... Ještě, že to pivo můžu... ;-)
Já je můžu omezeně, takže si vozím pytlík s nějakou práškovou imitací - letos pohankového Zajíce. Jogurty a sýry jím, do kafe si doma dávám nějaké to rostlinné mléko tekuté, na cestách práškové. Teda přesněji, nedělá mi úplně nejlíp ani to kafe, takže to taky omezuji, takže jsem si vezla namíchané Caro s tím zajícem. Prostě piju "nekafe s nemlíkem".
...jo, náhrada mlíka není v dnešní době problém- stravuju se podobně(je pravda, že maso nemusím ani doma): ráno obměna ovesné,pohankové, sojové vločky+ suš. ovoce/hrozinky+ suš. mléko/pohankové sojové ap.zalít horkou vodou=kaše. Přes den napolitánky, sušenky BeBe+ pivo- oběd svačinová polévka(nebo ne)a večer hl. teplé jídlo- vývar plus těstoviny/rýže/pohanka(smíchat suché, zalít hor. vodou a nechat dojít-úspora paliva), smaženice z hub ap.
Není problém vézt sebou dehydrované potraviny na měsíc, semtam vyzkoušet místní speciality....Jezdím takovým stravováním 20 let a "shodím" max. 3kg v horském terénu po třech týdnech :-((
To já za 15 dní dal dolu 7 kilo, a pak za měsíc dal nahoru 9 :-)
Pohanka je taky super, v Rusku jsem za měsíc dal dolu 10, díky pohance, ničim jinym nás nekrmili...
...před 10-ti lety to bylo podobné- teď váha nechce pod 78kg dlouhodobě :-((
Jo postřehla jsem z fotek "Poctivou Gulášovku" :-) Těch vezeš zásobu? ;-)
...tak tak- dvě, taky držkovky dvě, hrachovku+suš.houby a základ tvoří slep. a zelenin. vývar(3x6kostek) na 21-30dní doplněno pohankou, oves.vločkami, těstovinami a rýží. Po přidání Zajíce, ovoce a zeleniny docela pestrá strava nezabírající moc místa ani váhy- voda je všude....
Ty kostky vývarů mě nikdy nenapadly a přitom jsou tak skladné. V těch vaříš ty těstoviny a tu pohanku? Můžeš zhruba napsat jak je používáš. Jednou jsem vezla kuskus, kvůli vychvalovanému rychlému vaření a ryby v rybníce měly mojí večeři. :-(
Hele, nevím jaký ty kostky kupujete, ale ono to asi nebude zdravotně vůbec nic moc....
Zalezi asi prave na tom "jaky".
http://www.bionebio.cz/katalog?page=shop...
...a co je dnes zdravotně "moc"? Máš zato, že pizza či obyčejnej chleba v krámě se peče "postaru"? Na všechno jsou předem namíchané směsi, přidá se voda a baštíš...kdo by se dnes babral s moukou, vejci, droždím ap. Na všem je chemie a éčka-takže jestli se stravuješ "u tetky v krámu", nejsi na tom líp- jen si to vnitřně možeš namlouvat...
Ano, to všechno vím, jak říká brácha "stejně to všechno vyrábí z ropy".
Ale někde těch "sraček" je víc, někde méně, musím si to hlídat, protože jsem trpíval dnou (od návratu do sedla jsem ovšem už neměl záchvat, zaklepejme na dřevo). V těhle koncentrátech bývá kumulace oněch výše zmíněných mnohem větší než ve běžný potravinách, tak jsem obezřetný, místo masoxu v kostce uvařím silný vývar a přechovávám zamražený k dalšímu použití při vaření, tam kde vývar potřebuji. Prý to i lépe chutná...
Bohužel ale na kole se ten zmražený vývar převáží docela blbě...
Myslím si, že kostka jednou za čas asi nikoho nezabije. Ona je to stejně z většiny jen předražená sůl (což, jak určitě víš, není na dnu zrovna ideální). A dají se koupit i "přírodní", bez glutamátu. Ale beztak je tam nějaká jiná sračka, co zvýrazňuje chuť... :-)
Čas od času nikoho nezabije žrát jen volejovky s bagetou, nebo croasanty...
zase si říkám já...
Ale lhal bych, vařič jsem si vezl, ten ponorák, použil jsem jej 2x na miso polévku ráno. Ale zdržuje to, než vychladne spirálka...
Přesně tak. Na "čundrech" se prostě spousta věcí "neřeší", důležité je mít co spustit do šachty... ;-)
Taky na cestách žeru věci, které jinak nejím (salámy, konzervy paštikové či masné, polévky z pytlíku).
Já jednou žral i slisovaný sladký zrní v nějaký tý humustyčce, takovej byl hlad...
jj, dokud člověk neožírá kyselá jabka u silnic, tak neví, co je hlad (potažmo hlaďák)! :-DD
Kdyby jablka, nezralé špendlíky od státovky. V kombinaci s Prazdrojem účinéjší než gutalax.
Tak to pozor, na špendlíky mi nesahej! Když jsem jednou vykřečoval na 80. km, postavily mě na nohy ještě skoro na dalších 100! :-)
Mě také pomohly, kousek od Poděbrad, měl jsem hlad, žízeň a všechno dohromady. Stovka s vozejkem, naštěstí dojezd do toho "nudného" Polabí.
Dojel jsem v pohodě, zastanoval, zašel na jedno plzeňský a s tím si nějak neporozuměly.
To je ten keř
Nedávno (kdesi) porovnávali jablka ´od silnice´ s kupovanými v Bille a v Penny. Zkoumali obsah těžkých kovů.
A výsledek: Obsah těžkých kovů stejný (neměřitelný), ta od silnice vzhledově horší, chuť +/- stejná, ale o 20 - 30 Kč levnější.
Tak, ono se olovo do benzínu už nějakej pátek nedává...
Nedobře činíš, s tím vývarem. Vývar a dna, to není zrovna doporučeníhodná kombinace...
Ano, vím, nekrmím se vývarem, ale dochucuji pokrmy, nebo používám do omáček.
Zápasil jsem s tou potvorou 12 let, tak jedenkrát za 6 - 9 měsíců ataka, kdo zažil ví o co jde. Dieta, allopurinol, celkem nic nezabíralo, jako rána z nebe, je to tam.
Teď jsem 3 roky v pořádku, dieta mírná, pivo jen plzeňské, žádné tabletky. Jsem přesvědčen, že mé léčí to celkem pravidelné byciklování.
Kostky si v krámu prohlídnu a beru raději bez ochucovadla(glutamanu). Dám vařit 0,5l vody,přihodím jednu kostku a nasypu přiměřeně těstovin, pohanky, oes.vloček, dám sáček rýže a nechám zevřít, odstavím, omotám a přikryju hadrema jdu se okoupat- akorát za tu dobu to "dojde" a i částečně vychladne. Letos jsem takhle vařil tři týdny na VARu a z jedné malé kartuše dovezl třetinu domů- vyšlo by to i na ranní čaj(kávu). Jo a do všeho "naslano" nakrájím proti bacilům jednu cibuli a dva stroučky česneku- zatím jsem neměl ani rýmu celých 15 let (cibuli a česnek pravidelně konzumuju i doma)...
Navíc pokud člověk do všeho dává česnek a cibuli vyvaruje se krom bacilů i problémů s lepými děvami, které při spatření urostlého mladíka by se chtěly s cyklistou seznamovat. :)
To ještě musím připomenout otřepaný vtip, jak se německy řekne hezký muž/hezká žena?
...
Ausländer/Ausländerin
...na "vandrech" jsem sám a zajímám se o jiný věci než lepý děvy (i když pěkným výhledem nepohrdnu)- pro skupináře jeden trik: na cibuli pochroustat pár kávových zrnek a česnek není "cítit", jestliže ho doma na 3 týdny dáš do medu (oloupané stroučky se ve sklenici zalijí medem a nechají 3 týdny-pak mají vše co mají mít, jen "nesmrdí" a nejsou sladký, med zvodnatí, není sladký- pálí a "smrdí", použije se při vaření místo česneku
Jakto, že na Varu? Myslela jsem, že taháš ty svoje kamínka a do něj liháč. Já jsem konečně sehnala ten starý hrnec (snad se mi podaří ještě někde sehnat příslušně velká víčka od barvy) a budu podle návodu tvořit kamínka.
...nevím, jestli si mne nepleteš- já nikdy dřívkáč ani liháč nepoužíval- mám dva benziňáky(jeden tlakový a jeden bez tlakování) a VAR2. Zatím jsem vozil benziňák, ale po letošním ozkoušení s plyňákem na 26-ti denní cestě a spotřebě jedné malé kartuše asi přehodnotím...
teď, když frčí biolíh je lepší liháč, ne? taky se dá vykapat z hadic u pumpy, když tě nepředběhnou bezdomovci...
...slabá výhřevnost, pomalá a složitější příprava jídla, problém s větrem, skladnost a rozměrnost, cenově podobný provoz....(mám vyzkoušeno ;-) )
to je u asiatů normální a taky žijou. :-) Nemůžeš-li mlíko tak doplníš bílkovinu hmyzem. :-)
Tak občas se cestou na kole podaří něco si ulovit, nějaký tem hmyz přímo do huby (škoda, že nelétají ti holubi, nebo aspoň holubce, ale to by se zase blbě polykalo, nejsem had, zkus požvýkat celého pečeného holuba), ale že bych z toho byl nějaký urvaný, to teda ne. Flák masa je flák masa... :-)
Ráno vařím černý čaj a sežvejkám včerejší pečivo, v poledne něco po cestě (pekárna, market), večer vařím těstoviny v bujónu s něčím přidaným (rozmíchané sardinky, olivy, nakrájená rajčata, párek...). Na to vydržím jet tři týdny. Pak mne to popadne a koupím olivový olej a na večeři nakupuju rajčata, papriky, polní okurku, olivy a dělám plný ešus salátu, jen olivový olej (nešetřím) a sůl. Ešus vytřu včerejší houskou(rohlíkem). Poslední večer před návratem (nebo v cíli) si dám v místní restauraci něco dobrého místního a kuchaře poprosím o autogram do cestovního deníku.
Pak přijedu domů a tolik mi to chybí, že okamžitě nakoupím olivový olej a pokračuju v zeleninových salátech až do hloubi podzimu. Olivový olej mi nahrazuje krátící se sluníčko.
Nezrychlí ti to předávkování olivovým olejem trochu všechny ty procesy?
než jsem to zkusil tak jsem si taky myslel že olivový olej ve větším množství rovná se srajda ale není tomu tak. Zvyknout se dá na všecko :-) A kolega v práci po transplantaci jater mi dokonce řek, že mu to dělá dobře na játra. Na rozdíl od chlastu.
Si dáš večer místo piva panáka oleje? :-DD
V Chorvatsku ti v rodině na uvítanou dají domácí chléb a na talířek nalijí trochu oleje. Chlebem se olej pěkně stře a sní se to.
Poprvé jsem na to koukala jak vrána, ale pak jsem si to velmi oblíbila. Moc dobrá záležitost - zejména před pařbou :o)))
Navíc Chorvaté celkem běžně pijí ráno štamprličku olivového oleje.
V Řecku jsem se zase naučila zalévat si salát olivovým olejem - ne pokapat, ale zalít. Výborná záležitost.
Ovšem bavíme se o kvalitním olivovém oleji, ne o sračce za 60,-/litr
Nepozoruju. Možná kdybych ho do sebe nalil ráno nalačno, ale večer se zeleninou nee.
Peter Mayle, co napsal ty pěkný knížky Američana žijícího v Provence, jako největší lahůdku nakonec objevil obyč bílý chléb máčený v olivovém oleji.
Velkou část diety na Severu, speciálně v srpnu, u nás tvoří lesní plody. Borůvky, brusinky, molte, houby. Také občas ulovíme rybu (pozor, na sladkou vodu je potřeba povolenka).
Většinou jíme pořádně 2x denně. Ráno se vaří čaj, kafe, případně i něco teplého (třeba houbová polívka), přes den nějaké pamlsky (borůvky, brusinky, sušené ovoce, kousek špeku). Pro strýčka příhodu "rychlý cukr". Večer teplá večeře, těstoviny, br. kaše s nějakou konzervou nebo ta ryba, když se poštěstí.
Pokud se vyskytneme v civilizaci, jsme pak tak vyhládlí, že hospodskou stravou nepohrneme:-))
S tím povolením je to pravda. Z moře ze břehu lze bez povolení, při chytání z lodi již je povolení nutné. Letos ve Finsku stálo povolení na chytání v lososové řece Tenojoki 25 € na 24 hodin a 100 € na 4 dny. Vím to přesně, ptali jsme se ze zvědavosti, ryby jsme nikdy nechytali a nikdy ani nebudeme. Ovšem rybami jsme se tam živili, kilo lososa jsme kupovali za stejnou cenu, jako lahvičku repelentu.
Abych nebyla úplně off topic: náš jídelníček sestával z následujícího:
Ráno pečivo, pokud bylo, většinou spíše suchary, k tomu salám nebo konzerva rybiček. Přes den müsli tyčinky, někdy i tři, no a večer pak teplé masité jídlo. Většinou nějaké těstoviny, do toho vmíchané rybičky nebo nakrájený salám, v obzvlášť těžkých úsecích expediční strava, což je lyofilizované hotové jídlo, co stačí jen zalít horkou vodou.
Když jsme se občas dostali do civilizace, tak jsme si koupili kromě jiného i vajíčka, na ty jsme vždy měli velkou chuť.
V kempech, kde byla kuchyňka, jsme tomu uzpůsobovali i nákup, viz výše zmiňovaný losos. Cíleně jsme měli s sebou půl litru oleje a nějaké koření /sůl, pepř, paprika, provensálské bylinky, sušený kopr/. Jednou se nám povedla dobrá bašta tak, že jsme nadrtili suchary, to smíchali s vajíčky, dochutili kořením a ve vzniklém těstíčku jsme lososa obalili.
Výhoda je, že jsme oba "rybičkoví", tzn. že jsme neměli problém jíst ryby dvakrát denně tři týdny. A když došel chleba či jiné pečivo, tak jsme běžně jedli konzervu rybiček zajídanou jinou konzervou rybiček i několik dnů za sebou.
Zlatá Francie :-)
U pečiva stojí za povšimnutí nabídka 3 + 1(zdarma), to se vyplatí :-)
Jinak ty sendviche co mají v sobě zabíchnutou cedulku "Chaud" vrazí rovnou v tom krámku do mikrovlnky a teplá strava zajištěna docela fofrem, a cenově to také lze přežít....
Moc práce, nevozím nic na vaření - zastavíš u tetky u stánku, a pak ti stačí vlastně už jen slušnější nožík, nejlepší přímo speciální....
No a trocha cviku, popřípadě slušnější náplast či obvaz.
....a ještě konto v bance!!! ;-)
Kreditky u stánku neberou, musíš mít cash :-)
Ne, jinak, ústřice jsou svinsky drahé ve vnitrozemí, v Mèze nebo Sète je chovají na těch konstrukcích v tom basinu, navlečený na provázcích jak podvodní chmelnice.
V restauracích stojí (zhruba) tucet otevřených na ledu 10eur, když ty mrchy koupíš od téch producentů u stánku vyjde tě 40 kousků něco přes 20 éček, jsou na váhu (té nejlepší jakosti).
V restauraci nedostaneš skoro nikdy 1.jakost, tedy ne v těch, do kterých si troufnu vlést beze strachu, že mě udělají tunel do karty.
Pokud na ústřice, pak tedy ke stánkaři producenta.
Jo, čerstvá ryba prostě do těchto oblastí patří.
Jinak povolenky na severu Norska jsou o něco levnější, záleží na oblasti, někde je třeba jen na informační tabuli tel. číslo, člověk pošle DMS a dostane povolenku. My se většinou pohybujeme mimo národní parky a cíleně v málo turisticky exponovaných místech, takže jak to vypadá v turistických centrech moc nevím. Častokrát se stane, že nás přímo místní pošlou si někam chytit rybu. Ta horská jezera se zarybňují sama přirozeně, nikdo se o to nestará, ptáci roznášejí jikry a někdy je těch ryb tolik, že už je to jezero nedokáže ani přirozeně uživit.
Jak to ti ptáci roznášejí?
Sežerou rybu a pak trusem?
Mě na jaře volavka vždycky spolehlivě rybníček odrybní a pak si odletí, zřejmé někam na sever.
...že bys nárokoval na severu neoprávněné obohacení? ;-) potom se namají mít líp, když je živíme!!! :-((
Navíc jsou rasisti.
Vyberou mé vždycky jen barevný ryby.
Prostě malý přírodní zázrak. Původně úplně sterilní jezero vzniké přehrazením a roztátím ledovce, ti zčista jasna rozbují životem.
Příroda je mocná čarodějka:-))
To bezpochyby, na jaře, po volavkách nakoupím ryby, pak 2x pořádné zaprší, ryby sesbírám po louce, a když přežijou zimu, dostane je volavka, a začne zase ten zázračný koloběh přírody, nakoupím ryby...
Zjevně té přírodě zbytečně moc fušuješ do řemesla. To tvoje jezírko tam na tom místě prostě nechce.
Tak si nestěžuj:-))
Asi fakt ne...
Ale nevzdávám to. Ono by přírodu šlo přitlačit betonem, aby to vzdala, ale to zase nechci já.
Po téch létech už vím celkem dobře co to udělá, problém je už jen v údržba, jak jede přívalák, bere to klacky, listí a všeljakej ten sajrajt, ucpe to požeráky a už to jde vrchem, a pak voda bere všechno.
Lze si trochu pomoci fólií, ale není to definivní. Bezúdržbový ale není žádný rybník, jak do toho přírodě kecáš, musíš se starat.
Ups, až teď jsem si všimla chyby. Nevím, jak příspěvek editovat, tak na pravou míru to dávám zde. Ta cena za povolení byla 100 € na 5 dnů, nikoliv 4. A týkala se chytání lososů.
Kolik kilo lososa koupím za 100 eur?
To taky není extrémně levné stravování :-)
Kilo čerstvého lososa stálo 5-11 € dle nabídky. Cena se lišila den ode dne. Kilo kuřecích prsou bylo 2x dražší.
Takže kdybys měl šťastnou ruku, kdy do obchodu dodá lososa dost rybářů, mohl by sis za 100 € koupit 20 kg čerstvého lososa :-)
Ale chytit si ho sám, je jiný kafe, že jo :-)
To by můj manžel zkolaboval a já na to nejsem.
Ovšem ulovit v chlaďáku supermarketu, to je jiná. Na to jsme machři :-)
Já si troufnu tak na tu ústřici, chytit rybu a říznout jí neumím. To mám po tátovi, králíky, slepice i holoubata nám zabíjel soused, táta tu umél už je oškubat nebo stáhnout.
No, tahat sebou a živit ještě i souseda na cestách...to nevím. Navíc není jisté, zda by se mu líbilo spát třeba 20 nocí za sebou ve stanu:-))
Každý se rozhoduje podle sebe. Někdo rád o dovolené civilizované kraje, pak se od pohodlné postele a stánku s pizzou nevzdaluje.
Jiní to dělají jinak.
A to je dobře. Aspoň se nehoufujeme a negrupujeme na stejných místech.
Já tomu rozumím, když je civilizace do tebe pár dní cesty, není zbytí.
Když máš deset euro na týden, nepomůže to moc ani ta civilizace a pizzérka za rohem.
Já řešil zase jinej problém - čas. Když vyjíždíš po páté, nenasnídáš se ani v hotelu, když ztratíš hodinu obědem, přijdeš v důsledku zdržení o 15 km a to může znamenat, že už se zase v cíli ani nenavečeříš a když, tak v žádném případě lacino.
Rychlá jídla v kebaberii strašně vysušují, moc slané, moc koření. Hot dogs - párky v rohlíku skoro zmizeli a vytlačili je ti Turci. Najíst se kvalitně a fofrem během dne je docela problém i v dost rozvinuté civilizaci, bez ohledu na to, jestli to bude drahé nebo laciné.
Já vím, ty furt honíš ten čas.
Kvalitně a přitom fofrem?
Marnost nad marnost:-))
Protože se bojím jezdit po tmě, vloni mě to párkrát vyškolilo, tma do toho liják, nevidím díry na cestě, je to o hubu, tak se rychlost zpomalí, z kopce jedu krokem a dojíždím do cíle vyklepanej a vystresovanej a nadávám si, že jsem ztratil hodinu, která mě po té tmě udělá rázem dvě....
To se raději přes den zasytím těma placatejma krosánkama a večer pak v klidu vyžeru pana Woka.
Mám prostě obří štěstí, že mě nikdo, ani já sama sebe, nenutí jezdit potmě.
Kráčeti zvolna a rozvážně. popojížděti od stánku ke stánku a hodovati budu, až budu starej :-)
Možná taky ne.
https://www.youtube.com/watch?v=3Pj15q8zMDI
Fakt? Já jezdím potmě moc rád, a obvykle taky cestuju potmě rychleji.
To je tak - kolem sedmé večer mám dost, utahanej jak pes, zalezl bych do prvního příkopu. Dám si něco k jídlu a nasadím pohodové, vyhlídkové tempo. Jedu si krajem, pomalu se stmívá a já postupně chytám druhej nebo třetí nebo kolikátej dech. Setmí se, a já zjistím, že takhle už můžu jet furt. Vsi pomalu usínají, v údolích jsou ledové kotle, na kopci vždycky ještě teplo. Prakticky nezastavuju, hezky to sviští.
Po půlnoci přijde další krize. Tu už překonávám jen nerad - leda když vím, že příští den se nikam nejede. Výhodné ovšem je, že po půlnoci už zalezu prakticky kamkoli - není, kdo by mě viděl nebo vyhnal.
Mám to rád, ale bohužel jsem v rodině jediný, takže to praktikuju jen na sólo cestách. :-)
To ti závidím, takhle jezdím autem, ale na kole to nedovedu. Když jezdím tady, co to znám, zvládám to, večer je už brzo tma, tak nic jiného nezbývá.
Ale cizí krajinou strašně nerad. Bojím se děr v silnici, špatné krajnice a tak zpomalím a pak cesta neutíká. To raději ráno vyjedu do šera, než večer pokračovat po tmě.
A tak si hlídám ty hodiny, délka světlého dne limituje dojezdovou vzdálenost.
Tak to já potmě jezdím nerada, vždyť bych se tím připravila o to nejhezčí, co mi cykloputování poskytuje, tj. o kochání se krajinou a o focení. Samozřejmě někdy nastanou situace, kdy je mi kochání znemožněno kvůli dešti či mlze, ale i to holt k cykloputování patří a svým způsobem je to též nádherné a někdy i fotogenické. Teď byla řeč o našich dálkových výjezdech.
Doma mi to nevadí ve známé krajině, kdy na kole jezdím spíše kvůli tréninku. To naopak jezdím ráda potmě s čelovkou, jelikož vím, že cyklostezky v lese budou prázdné.
Noční krajina má taky své kouzlo, jímž se lze kochat. Projížděla jsi někdy za tmy Českým Švýcarskem? Jihočeskými Blaty? Českou Kanadou? Rakovnickem?
A to nemluvím o tom, že potmě umí být krásné i jinak nudné Polabí.
Jenže noční krajina se blbě fotí, a to přesto, že s sebou vozím stativ.
a to si musíš všechno fotit? nestačí, když si to zapamatuješ?
Nudné Polabí? Cože? :-) Bydlím 10 minut pěšky od Labe a ať si každý říká, co chce, ale v okolí Brandýsa a Lysé je to hezčí než v kdejakých horách. A šmitec! :-)
Moc a moc se omlouvám.
Chtěl jsem říci něco jako:
"Každá krajina je v noci krásná."
A namísto toho jsem urazil patriota. :-(
Promiň!
(A navíc máš pravdu - miluju okolí Staré Boleslavi, o Bráně Čech ani nemluvě...)
... jak můžeš/můžete pominout litoměřicko (zahradu Čech), to nechápu - řeka, rovina i kopečky ...
Tos ´k.vl´ zase přehnal, i ve vesmíru jsou díry, které nestojí za návštěvu
http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/102568...
Jak bys to dělal, kdyby měl světlý den plných 24 hodin?
Jo, pamatuju z Finska, noc trvala 2 hodiny...
To by se dalo ujet 250 jako prd :-)
Tam na jihu to ale tak není, spíš mě zaskočilo posouvání světlého dne víc do večera. Ráno vstanu jako normálně, a ono ještě hodinu byla tma. Nějak mi nedošlo, že i kolmo se celkem rychle posouváš časovými pásmy.
Hmm... no když je teda zrovna dneska ta rovnodennost, tak si dovolím poslat pěknou (možná i užitečnou) hračku.
http://www.timeanddate.com/astronomy/andorra...
P.S.A už bychom se zase měli vrátit k tématu -tedy k jídlu:-))
Mě to ukazuje navigace Teasi, zobrazuje západ/východ slunce, jen si to uvědomit a pak se na to podívat....
Jídlo si myslím mám už pořešeno, na 100 kiláků nepotřebuji vůbec žádné, na víc, nějaký to sladký, mastný, pečivo. Zezačátku jsem přes den nejedl vůbec, a pátý den málem zkolaboval, ale pak se srovnal, stačí trocha toho škrobu a cukru, zřejmě v častějších intervalech než to zatím praktikuji.
Naučil jsem se to v autě, když jedu hodně daleko, nesmím se cestou vůbec najíst, jen hodně sladký kafe, nějakou tu sladkou limonádu nebo tu amerikánskou kolu. Jak se najím, začne se mi chtít spát, a to na silnici znamená smrt. Snad se na kole naučím jíst pravidelněji, protože i když není hlad, tělo to asi fakt potřebuje.
Jo to se nauč, třeba je zrovna tohle jeden z důvodů, proč pak křečuješ po nocích.
Jinak já taky na 100 kiláků nepotřebuju žádné jídlo, pokud tedy jedu autem po dálnici:-))
Starýho psa....
Pokusím se na tom máknout, noci se bojím protože jsem slepej jako patrona, ne z hladu...
Pozor na to, zalézání po tmě kamkoli může mít po rozednění nečekané rozuzlení :-)
To je pravda, ale to řeším až ráno, takže si s tím nemusím dělat hlavu v noci.
Například to místo za vsí, kde se tak báječně měkce a teple spalo, bylo pravda smetiště, ale kdo by si ráno stěžoval - po tak příjemném noclehu? :-)
My jako kluci šli ze sklípku snad dvě hodiny, zalehli v hlubokém lese, a ráno zjistili, že jsme na náméstíčku, mezi thújkama, hned vedle pomníčku osvoboditelům.
Sklípek byl přes ulici.
Já takhle přespal v Berlíně- Köpenicku. Ráno jsem zjistil, že a) ležím pár metrů od cedule "vodárenské pásmo", b) ta nenápadná úzká pěšinka je plná lidí spěchajících na S-bahn.
Letos jsem náhodou jel okolo, tak jsem zavzpomínal.
McDonalds/Burger King, ten nejlacinější "hamburger" - spousta cukru, spousta tuku (= energie), minimum bílkovin, tj. nezatěžuje to organismus, spousta soli (na kole člověk dost vypotí), nezpůsobuje to průjmy (proč taky, není v tom nic živýho). Rychlé, levné. Ideální sváča pro cyklistu...
Dobré jsou těstoviny jako dlouhodobý zdroj energie.
A pak je dobrá pohanka - stačí jí málo, protože se hodně navaří a dá se upravit na slano i na sladko a navíc je hotová za chvilku.
V posledních několika letech jsme na cestách nahradili rýži kuskusem. Chutná nám to, je to kombinovatelné v podstatě s čímkoliv a na rozdíl od rýže nebo těstovin je to hrozně rychle hotové.
proč sebou vozíte to zvíře? fakt je to jedlé? :-D
http://www.atlaszvirat.cz/kuskus-skvrnity-1673
Super, díky za odpovědi :-)
Osobně jsem vždycky jídlo řešil takhle (hlavně na horách):
- Ráno ovesná kaše, flapjack (http://www.bbc.co.uk/food/recipes... ) nebo pečivo s něčím skladkým na nastartování organismu. Ovesná kaše mi moc nechutná a musí s vařit, takže si poslední dobou vždycky před výšlapem do hor upeču flapjack podle toho receptu z BBC.
- Přes den sušenky, sladkosti, chleba se sádlem, chleba se salámem a prostě cokoliv, co je po ruce. Když jsou po cestě obchody a je kam vyhodit konzervy, tak klidně fazole nebo ryby.
- Večer těstoviny nebo kuskus. Rýže se mi neosvědčila, hrozně dlouho se vaří.
Docela se mi osvědčila pálivá jídla (hlavně zázvor), dobře to pak do mě leze.
Není to vůbec žádná věda, ale - tohle mám vyzkoušené nejvíc na čtrnáct dní a na horách, kde možná tělo funguje trochu jinak než na kole. Navíc po tom, co jsem na téhle stravě ušel 300 km, jsem nemohl vidět ani sladké, ani ovesné vločky, a jediné, na co jsem měl chuť, byly Fish & Chips a cokoliv od McDonnald's - čím mastnější, tím lepší.
Takže mi pořád vrtá hlavou, na čem se dá reálně přežít dva až tři měsíce při docela slušný fyzický zátěži. Navíc jsem hubenej jak cyklista, takže si úplně nemůžu dovolit spalovat sama sebe, aby to neodnesly svaly.
aha, takže nejsem cyklista... :-DD
Rýži (a obecně cokoliv) není nutno nějak xx minut "vařit". Stačí uvést do varu a prostě nechat dojít (je-li možno, ešus/hrnec do něčeho zabalit, aby vychládal pomaleji)... Pravda, nemám vyzkoušeno přímo na rýži, ale na ostatní "pokrmy" to funguje.
No, naposled jsem měl s sebou nějakou rádoby instantní rýži (dostal jsem ji v Alze k paměťový kartě do foťáku jako pozornost podniku :-?) a musel jsem to vařit skoro 15 minut. Takže už nikdy víc, i když mi to docela chutná.
funguje to na rýži i na těstoviny. Přivedu do varu, nechám vařit tak dlouho až rýže vyleze nad vodu (cca 5 minut) pak to zabalím do utěrky a strčím do spacáku. Za 15 minut je to hotové, možná je to hotové i dřív ale já to vytáhnu až po 15 minutách,bo je třeba za těch 15 minut udělat něco k té rýži. Třeba pečené kuřecí prsa nakrájené na nudličky. A k tomu nakrájet rajčata a papriky, a nektarinky, umýt hroznové víno. No je toho dost co se dá stihnout za 15 minut. Třeba baby se stihnou okoupat a vyprat zpocené věci.
...to máš recht- ale funguje to i bez 5min vaření. Přivedu do varu potřebné množsví vody, vhodím kostku vývaru(zeleninový, slepičí), zamíchám a vložím sáček předvařené rýže, přikryju, zabalím a po těch 15min hotovo- u těstovin dřív. šetří se palivo a čas- mezitím se "okoupu"...pokud chci rýži na sladko-nesolíma šetřím kostku- dám cukr...
Já to všechno sypu rovnou do studené. Tím se to vlastně i "vaří" déle... :)
... a nebylo by efektivnější sypat to všechno rovnou do krku (do ´vlažné´)
8-)
Jako nasypat do krku, zalít studenou vodou a přivést do varu? :) Pravda, ušetřilo by se nádobí... :-D
http://www.lidicky.cz/clanky/co-je-to-cous-cous...
by ses dovzdělal ;-)
Sice to nesplňuje Tvůj požadavek nízké ceny, ale jinak převažují samá pozitiva - zkus expediční stravu, jak jsem zmínila v nějakém příspěvku výše. Výborný poměr váha/obsah živin, zaliješ to přímo v originálním obalu vařící vodou a jídlo je připraveno. Odpadá tak dlouhé vaření a mytí ešusu. Samozřejmě by se člověk nedoplatil, kdyby chtěl být živ jen na tom, nám se ale osvědčilo na každém putování mít pár balení s sebou. Používali jsme to hlavně tehdy, když byla velká zima, vítr či déšť a bylo potřeba rychle navařit a jíst.
Jedno balení Travellunche má tak 500 kcal, to mě moc nevytrhne, navíc zásoby na tak dlouhou cestu bych stejně neuvezl... :-\
Nemyslela jsem na celou dobu. My prostě Travellunch máme jako nouzovku, kdy je potřeba se rychle najíst a zároveň do sebe dostat i nějaké živiny. Navíc na rozdíl od ostatních instantních jídel dokonce chutná.
Jeden-dva pytlíky téhle expediční stravy beru vždy sebou jako železnou zásobu, kdyby se něco vysloveně podělalo. Většinou sbalené spolu s lékárničkou a termoobalem pro případ zranění. Naštěstí, a to klepu na dřevo, zatím nebylo potřeba použít. Což mi připomnělo, že se musím podívat na datum spotřeby, zda to už neprošlo.
Když vločky dopředu namočíš, tak stačí povařit jen krátce. Stačí nasypat do nějaké plastové láhve se širším hrdlem a zalit mlékem (vodou).
... v tomhle
http://www.domov-kuchyne.cz/polozka/110841-doza...
se cokoli namočeného (resp. co nechceš, aby se namočilo) dá převážet
...a když je namočíš po večeři s hrozinkami a lžící Zajíce, máš ráno kaši i bez vaření a šetříš večerní mytí ešusu...;-)
Ja si nadoma kupuju vlocky s klicky. Sacek sice stoji neco pres dvacku, ale staci mi to rano zalit horkou vodou z konvice a pridat skorici, cukr a hrozinky a jidlo mam hned hotove. A jako bonus nemusim umyvat pripaleny hrnec :D
...jjjj- to jsem zapomenul, večer případně připálený hrnec je do rána pod těma vločkama odmočený!!!!!! ;-)
A nezapomínat na pitný režim. S vodou většinou na severu není nejmenší problém, ale bývá málo mineralizovaná, takže se snažím do ní občas něco přidat. Třeba šumivé tablety hořčíku (výborné proti svalovým křečím), nebo takové ty rozpustné pytlíky s minerály a fruktozou (teď si nevzpomenu, jak se to jmenuje). To se vyplatí vzít sebou od nás, kupuju to u nás do foroty i pro naše norské kamarády.
Voda je v pohodě. Tu většinou nabírám od místních - ještě se mi nestalo, že by někdo odmítnul, a člověk aspoň prohodí pár slov. A na severu bych se možná ani nebál pít z potoků.
Pokud nějaké potoky budou. My letos v druhé půlce června měli problém si vodu nabrat, většina malých potůčků a strouh byla vyschlých, podepsala se na tom velmi mírná zima, která letos byla v celé Evropě. Místní nám řekli, že jak velká řeka Tenojoki, tak jezero Inari má za běžných podmínek hladinu o cca 1,4 metru výše.
Nabírání vody od místních není problém, jen je potřeba počítat s tím, že vzdálenost mezi osídlením může být i 3 dny cesty.
Tak.
Nabrat vodu není problém. Na vysokém severu běžně pijeme vodu z potoků. Jen je potřeba dát pozor, aby byla tekoucí, aby nebyla přímo z ledovce (totálně demineralizovaná) a koukat kolem sebe. V některých letech se lumíci rozhodnou páchat hromadné sebevraždy, pak může být voda kontaminovaná a je lepší brát ji přímo od pramene.
No, lumíci.
A co? Takové malé zvířátko.
Snad by ses ho nebál:-))
I ty bláho!
Jo ve Francii bych si jen tak vodu z potoka nenabrala. To je fakt:-))
Pořád to říkám. Každý člověk by si měl aspoň jednou za život zkusit, jak se vypořádá se situací, kdy nemá po ruce třeba týden vodovodní kohoutek. Taková dnes úplná a totální samozřejmost to je.
Myslím si, že jsem to zažil už taky, ale tejden to asi nebyl.
Ve Francii voda není problém, mají dost veřejných kohoutkú - pítek. V horách by asi šlo vodu vzít z potoka, ale i tam jsou občas kohoutky.
V Paříži byla pitná voda politikum už v 18tém a 19 století, kanál Querc byl budován jako zdroj vody, nikoliv dopravní cesta. Množství fontánek i velkých fontán primárně bylo zdrojem pitné vody, někde jsem snad četl, že v nich teče pitná voda dodnes, ale neriskoval bych.
Voda, hochu, je politikum už pár tisíciletí:-))
To je fakt, někde větší, někde menší....
Delaji se male filtry na vodu, ktere odfiltruji bakterie (viry ne) a jsou na vozeni s sebou asi celkem prakticke. Vypada to jako 10 cm dlouhy plastovy valecek s prumerem 3 cm, ktery se sroubuje na pytlik na spinavou vodu, otoci smerem dolu a chvili ceka, nez to prekape. Videla jsem to ted v lete u jednoho kluka, se kterym jsem byla u Matterhornu, ale rikal, ze to v CR neobjevil a objednaval z USA. Kdybych planovala cestu nekam, kde by hrozil problem s vodou, poridila bych si to. Cpat do sebe chemicky desinfikovanou vodu by se mi nechtelo.
SAWYER MINI, v CZ prodává mj. Bushcraftshop. Zkoušel jsem přes to cedit vodu z místního rybníka a v pohodě (neposr. jsem se ani voda neměla žádnou příchuť). Dá se přes to pít i brčkem přímo ze zdroje vody.
z Kačáku? teď by někdy mělo bejt podzimní koupání, nechceš se zúčastnit?
Hele a uvažoval si někdy také třeba o sušeném mase?!?
Jako zdroj proteinů výborné, je to lehoučké a místa to zabere minimálně.
Nedostatek proteinů je svinstvo.
kámoška se vrátila z Thajska a říkala, že kobylky jsou velmi chutné, zato švábi ji prý chuťově nijak neoslovili. Taky proteiny ;-)
Dva mésíce neznám, měsíc ano, to ty sardinky a chleba, je tam vlastné dost toho, co potřebuješ a hlavně je to fest mastné. A ráno sušenou hovézí polévku s masovými knedlíčky, a pochitelně ten chleba, teda bageta.
Stereotyp, každý den to samé, protože to nejlepší dostupné, u polévky šlo o to, aby byla hustá a co nejrychleji vařená, kostky lihu odpočítané na dny.
Protože výdej stále větší než příjem, zhubneš tak jako tak, ale svaly to nesežere.
Jo a cestou, jak vidíš něco co se dá utrhnout a sežrat, neváháš.
Teď už to mám jinak, sardinky nesmím kvuli purinúm, tak ráno cestou pekařství, splácnout ty loupáčky do báglu a pak v poledne a v podvečer se jima docpat, večer na normální večeři, nebo néco nakoupit v sámošce. Protože strava nikoliv pestrá, vitamíny v tabletkách, rozpuštěné céčko v petce.
Snažit se do sebe cpát vyváženou stravu cestou stojí strašně moc času, pár monotóních dní tě nezahubí, sladké mastné pečivo a když můžeš, tak hodně mastné rybičky a hromada chleba. Vařit rejži, vločky nebou těstoviny? Nádobí,vařič, suroviny, voda na vaření i mytí, moc krámů navíc a hlavně hodina v trapu minimálně.
Máš tam moc sladkýho a málo cibule... ;-)
(IMHO)
Jinak - máš-li už zkušenost z pěších treků, moc bych to neřešil. Začal bych dle vlastních zkušeností a za dva - tři měsíce cesty to určitě slušně vychytáš. :-)
Jen se první tři týdny trochu sleduj, jestli náhodou třeba nezvyklá únava není daná nedostatečným přísunem energie apod. Větší vědu bych v tom nehledal... :-)
Také bych ubrala na sladkém. Cpát se tím nemá logiku. Hlad to nezažene.
Event. bych něco nahradila proteinovými tyčinkami.
Chemií, proč?
Zvedneš-li kámen při cestě, pobíhá tam dost zcela čerstvých proteinů ...
Proteinu v dospelem veku clovek nepotrebuje zase tolik a bavime se o par tydnech, kdy ma clovek obcas k dispozici obchod, takze podle me je cpani se proteinovymi tycinkami zcela zbytecne. Clovek si obcas muze koupit plechovku s fazolemi a opect neco od masa nad ohnem.
jak jako nepotřebuje tolik?
To chceš říct, že dva dvěstěgramové stejky denně jsou moc?
;-)
Udajne je prejidani se bilkovinami nezdrave. Mne staci jeden tristagramovy. :-)
přejídání určitě nezdravé je :-)300 gramů by mohlo být za přejídání považováno ale 2x200 g odpovídá heslu častěji a v menších porcích ;-)
"Alkohol v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství!"
alkohol jen z rukou lékaře. :-)
No počkej, nepíšu nic o cpaní se proteinovými tyčinkami, ale že bych některé müsli, které jsou akorát tak zdrojem cukrů, nahradila těmi proteinovými.
Denní dávka proteinů pro dospělého člověka je asi 0,8g na jedno kilo tělesné hmostnosti. Ty možná s příjmem problém nemáš, ale já, díky tomu, že nemůžu jíst maso (a ryby se denně opravdu nedají) a jím velmi málo, mám docela velké problémy a občas mi nezbude, než si i počítat, zda se na požadovanou denní dávku dostanu nebo ne.
Při krátké cestě, samozřejmě, nějaká stravovací odchylka neuškodí. Na delší dobu a zejména při cestě v oblasti, kde nemůžeš denně nakupovat, tam bych doporučovala na to myslet.
Proteinové tyčinky nebo ty sušené ryby jsou pak snadno skladovatelný a dostatečný zdroj proteinů.
Osvědčilo se mi: Ráno: tmavý chléb, tavený sýr, trvanlivý salám, čaj. Svačina dopoledne, odpoledne: něco z jogurt, jablko, sušenky, 1/2 mléka, 1/2 čokolády. Jako oběd instantní polévka do hrníčku s nějakým pečivem. Večer vařím těstoviny, nebo instantní bramborová kaše a k tomu většinou malá masová konzerva.
Protože často jezdím v místech, kde den až dva nepotkám obchod, tak vozím vždy zásoby tak, abych 3 dny vydržel bez nákupu. Nejdéle jsem takto jedl 2 týdny.
..prozraď systém na převážení čokolády, salámu a pečiva za 35°C a víc po delší dobu. Mám vyzkoušeno, že sebelíp ukrytá čokoláda je večer tekutá, salám(jakože suchý-cenou)mění barvu a chuť- což svědčí o dnešní "kvalitě" potravin. Za mých dětských let byl na školní výlet tradiční chléb s máslem a salámem a ani v tehdejším buse v létě(kdy venku bylo kolem 28°C) máslo neteklo a salám nezelenal- bylo to holt Máslo a Salám...
No, pokud máslo neteklo, tak to nejspíš tak úplně Máslo nebylo, to vypadá na nějaké umělé ztužení.
Se salámy na cestách problém nemám. Jasně, šunku kupuju jedině k okamžité spotřebě, ale třeba lovečák vydrží.
Myslím, že ten rozdíl je hlavně v tom, že na ty výlety nám to maminka ráno nabalila a my to ještě během dopoledne snědli, zatímco teď je řeč o zásobách na více dní. :-)
Spíš to právě máslo nebylo, ale nějaká Héra (tedy stužený tuk). Salám mi v pohodě vydrží i ve vedrech několik dnů bez změny barvy a chutě (např. kvalitní Vysočina). Stačí nekupovat totální sračky...
Měkké salámy, šunky, čokolády apod. kupuji jen pro okamžitou spotřebu na lavičce před obchodem... ;-)
...myslím, že v té době byl jediný umělý tuk Sana a Margarín a bavím se o turistickém salámu za 32Kčs/kg (nejdražší trvanlivý salám).Máslo bylo 100% přírodní za 8kaček/250gr- ne 80 a míň %, pančované umělinou a ani obyčejná hořká čokoláda netekla při 28°C. Nechci tím chválit režim, ale byly jiné normy. Dnes "laciné" potraviny stojí za......ai ty dražší, jakože kvalitnější, nedosahují ani poloviční kvality za desetinásobnou cenu :-((
Krapet problém s pamětí :-)
Máslo teklo i při pokojové teplotě. V horku žluklo už 3. den i když jsi neustále vyměňoval studenou vodu ve které se jakš takš dalo udržet v pevném stavu.
No a cena, málo stálo 10 Kč za 8 bylo máslo 2. jakost - krájené.
A "kvalitní" suchý turistický salám v horku chytal už 3. dnem takovou šedou barvu a 4. den pěknou svěží nazelenalou :-)
Já mám rád sever a navíc mimo sezónu, takže v květnu a v září jsem problém s trvanlivostí neměl (v noci kolem 5 st, přes den do 14, výjimečné více). A v létě, když bylo kolem 22 jsem to dal do brašny na stranu, která byla více ve stínu a ještě před to dal nějaké složené oblečení nebo ručník a uvnitř brašny zůstalo chladno. :) Je pravda, že za letního horka bych to asi musel řešit jinak.
čokoláda se jí ráno, když je ještě nočním chladem ztuhlá a dá se snadno oddělit od obalu.
salám dobře požvýkaný a spolknutý se nekazí.
Za mých dětských let se máslo vsáklo nejen do chleba ale i do toho papírového ubrousku, který se tím rozmočil a spojil se s chlebem do celku. Tím obohatil tehdejší stravu o vlákninu. A salám nezelenal jen měnil chuť. A chuť svačiny ponošené v chlebníku na výletě ta je nezaměnitelná.
Kus turistického salámu se suchým chlebem v promaštěném papírovém pytlíku, k tomu trojúhelníček sýra, pomeranč a tatranka...
Jo, to byly "balíčky na cestu" :o)))
Nejhorší bylo, že se člověk tím pomerančem zalepil a nebylo kde si ruce omýt.
Vozíte s sebou luštěniny?
(nadlehčují a princip akce-reakce také není k zahození)
8-)
Nekdy oranzovou cocku a deti ujizdeji na plechovkovych fazolich v tomate.
Milujem žlutý půlený hrách! S cibulí a salámem je to neskutečně dobrý jídlo, nevaří se zas tak moc dlouho a nemusí se namáčet.
Taky se téme jmenuje "jídlo na tęžko"
Jsem hračička. I slova je nutné vybírat, aby pasovala ...
Prej vejce ve vétším než malém množství také patří do kategorie na téžko
Na lehokole je princip akce-reakce u požití luštěnin spíše komplikací než pomocí. Takže za mě ne :-)