Projel jste někdo východní pobřeží Korsiky, případně sever nad Bastií? Nezajímají mě ani tak památky, jako spíš příroda, taky pojedu natěžko a nechci se pořád drápat v kopcích a s někým závodit, chci pohodovku na koukání a relax:-) Máte zkušenosti s nějakými menšími klidnějšími kempy třeba v blízkosti hezkých pláží? Je tam nějaké vhodné místo ke hvězdicovým výletům, po 2-3 dnech popojet a zase takhle dál?
Na Korsice jsem byla v roce 2001 s Adventurou - naše parta ale obsadila celý zájezd, takže jsme měli pohodu.
Spali jsme ovšem ve větších kempech a jeli jsme klasiku, tzn. sever ne.
Tady je vše kudy jsme jeli, třeba tam nějakou inspiraci najdeš
http://www.bbcc.cz/hist/2001/0630Korsika...
Jo a nejvíc se nám líbil kemp v Zonze :o)))
My jsme projeli tohle, tak nad Bastií nic, nezbyl už čas :-( Ale dle všeho se tam zajet vyplatí, alespoň podle J. Jokla a jeho knižního průvodce. I když je to delší výlet na den nebo na dva.
Na východním pobřeží to sice jede po rovině, ale spousta aut a komárů. Ale výlety do hor (Solenzara atd.) by byly odtud zajímavé, ale opět - odjezd trajektu se neúprosně blížil...
Dám vám zadarmo dobrou radu - nejezděte na východní pobřeží Korsiky a nejlépe nejezděte na Korsiku vůbec :-) Jestli chcete vidět opravdu hezké pobřeží a pláže, tak jeďte k polskému Baltu, moře tam má stejnou barvu, je to blíž a je to lacinější, navíc tam jsou krásné borové lesy a bez příplatku!
Pravda, není to ale IN :-)
Nesrovnávala bych Středozemní moře a Balt - každé je zcela o něčem jiném.
Stejně tak jako Korsika a Polsko.
Na Korsice jsem byla, do Polska zatím jet plánuji. Podle mého mají obě země své zajímavosti, které rozhodně stojí za to vidět.
To, že se tobě Korsika nelíbila neznamená, že je to ztráta času.
To je v pořádku, já osobně jsem rád zažil Korsiku zblízka, protože si zase o něco víc vážím tady toho okolo.
Jen jsem si připomněl, jak jsem na pláži v kempu vyvaleně koukal na korsický moře a říkal si, že tohle je přece polskej Balt, jen to pobřeží je v Polsku hezčí:-)
Ale takhle moc mě zklamaly např. i Benátky, Saint Tropez nebo Monako, zkrátka některé sny bychom si raději neměli plnit...anebo bychom měli být lépe připraveni na syrovou realitu!
Zato třeba Nice je krásný místo k žití!
A na těch fotkách je Korsika nebo Polsko? Pravda, nepoznám to :-)
Na Korsice jsem nebyla, ale byla jsem u moře v Polsku. Na Korsice bylo ale hodně kamarádů, viděla jsem z Korsiky nádherný fotky a jakože mám Polsko poměrně ráda, myslím, že to je nesrovnatelné.
Pravda ale, moře může být v Polsku krásný a modrý, stejně asi jako na Korsice šedivý a hnusný. Záleží asi na počasí.
Nejsem člověk, který by z moře šílel nadšením, ale z těch Evropských u mě zatím vede Jónské moře v Albánii a potom pobřeží v Nice :-)
Tohle je ta správná otázka a správnej komentář!!
PROČ vlastně které z těch dvou míst není hned z fotek patrné, když přece veřejné mínění automaticky řadí Korsiku před Polsko? Musí tedy existovat nějaká obecně rozlišovací schemata, jaká zná např. každá slušná televize!
Peggy, je to Korsika, ale já to tam na první pohled taky nepoznal - přesněji divil jsem se, proč jsem trajektem z Livorna připlul až k polskému Baltu :-)))
PROČ je Polsko s Korsikou nesrovnatelné?
Četl jsem některé knihy z vašich rodinných cest a vím, že preferujete země, kde lidé družně sedí na zápražích místo aby se zavřeli do svých oplocených hradů - i když vás občas prožene ovčácký pes:-)
Problém Korsika versus Balt není v počasí, ale v našich hlavách. Doslechl jsem se, že Češi jsou u polského Baltu vítaní, protože velmi vzácní hosté - a věřím tomu, protože jsem tam dvakrát byl:-)
Zatímco na Korsice vám v kempu seberou pas (nebo občanku) a místo něj dostanete plechové číslo, třeba jako v Bulharsku v r. 1969! (V kontinentální Francii jsem se s tím nesetkal.) Zaplatit dopředu nemůžete, a prokazovat se např. korsické policii plechovou visačkou je opravdu neopakovatelný pocit - ale čirou náhodou o tom nezávislá média mlčí:-)
Ale taky mi jedna neznámá paní v jednom polském městě na lavičce řekla, že ví, že my Češi je nemáme rádi. Na to se těžko odpovídá, přikývl jsem jen, že o tomhle velice dobře vím, měla pravdu.
Korsika je opravdu jiná, ale nejsem ideolog, u polského Baltu se mi skutečně líbilo víc:-)
http://uznikdyvice.zonerama.com/Album/320271...[]=album-overlay
Souhlas, že nějaká ta pokřivenost tamních obyvatel (Korsičanů nebo ať už jsou kdokoliv) je tam patrná.. Na jednu stranu "My nemáme rádi Evropu, Francouze.. " - střílíme do cedulí, zapalujeme bagry, které staví hotely nebo cesty pro turisty. Na druhou stranu dotace od EU jim nesmrdí (nejspíš by bez nich nemohli vozit vepře na pastvu pod kaštany ve vozíku zapřaženým za SUV). Možná je zkazili Francouzi nebo turisti... Každopádně platí, že na Korsice je hezky, až na ty obyvatele. Záleží, o co komu jde.
Upřímně řečeno jsem se na Korsice ani moc necítil jako ve Francii :-) Na francouzskej bordel jsem zvyklej, ale v kontinentální Francii je úplně jiná atmosféra, tam se cítím skvěle!
Faktem ale je, že třeba prostředí korsický nemocnice bylo velice příjemný, chodil jsem tam skoro týden a na rozdíl od českých nebo pařížských nemocnic v té korsické bylo pořád veselo - zpěv, živý hlasitý hovor, dveře dokořán, bezprostřední nálada...
Ale musíte mít dobré pojištění :-)
Nuz mal si asi smolu. My sme boli na krozike asi den po burkach, more vyzeralo presna tek, ako je na fotke, ale domaci povedali, ze za dva dni uz bude ciste. A veru aj bolo.
Korzika ma jedny z najcistejsich riek, lebo tam nie je ziaden priemysel. Po burke je samozrejme voda zakalena, ale s tym sa neda nic robit, len pockat, kym sa vycisti. Na Korzike treba ist do kopcov, tam spoznas tu pravu Korziku, na vychodnom pobrezi nie su take strme kopce, ako na zapade, ale ked nejdes do kopcov, nezazijes Korziku.
Na zaver, boli sme na vychodnej strane Kroziky cely tyzden, jazdili sme hviezdicovo sli sme aj na sever pod Bastie a kupali sme sa na krqasnych plazach, na jednej dokonca vtekal cistucky sladky potok, takze po kupani v slanej vode sme sa v potoku "osprchovali"
Byl jsem i v těch kopcích, viz předchozí odkaz, ale nijak mě to nenadchlo...
Jádro pudla je v tom, že úplně první korsická pláž mi silně připomněla Polsko, a na to jsem nebyl absolutně připraven. Ani po týdnu hezkého počasí se však ZBLÍZKA barva korsického moře nezměnila, pořád to byl polský Balt jak ho znám, dokonce i s tou teplotou, i když z dálky na fotkách už byl jiný.
Je dobré do takových lokalit jezdit připraven především duševně, tudíž totálně ignorovat sdělovací prostředky:-)
Což asi platí o každém cestování - pokud někde byl a Květuš z účetního i Novákovi, tak to tam musí být skvělé. Proto asi není náhoda, že když se někam zavítá, většinou nějaký turistický národ převažuje. A tak určitě není od věci na nějaký ten nebroušený diamant upozornit. I když na druhou stranu je třeba smířit se s tím, že se holt s tou "ajfelofkou" nevyfotíme.
Ano, opravdu stačí být na takové věci připraven, pak by to bylo zřejmě jiné!
Ale jak vidno problém vzniká už v samém zárodku, takže o nebroušených diamantech se pak raději elegantně mlčí - s nadějí, že tím přestanou existovat:-)))
Myslím, že právě takové nebroušené diskuze pomůžou podobné problémy odstranit i pro jiné nebo je před nimi alespoň varovat.
Na východním pobřeží nic zajímavýho není. Jen rovná silnice placatou krajinou. Druhá strana je mnohem zajímavější, případně vnitrozemí.
Byl jsem i na druhý straně, ale s Baltským pobřežím bych to taky neměnil:-)
Tak to je logické. Kdybych chtěla k Baltu, zeptala bych se na Korsiku. Stejně každý řekne, že je tam hnusně, taže budu vědět, že jsem Balt zvolila správně:-))
Prokristapána, jistý pan doktor Plzák tvrdil, že ženy upřímně nenávidí logiku - a teď se chudák dozajista obrací v hrobě!
Jsem pouhý muž, takže pořád nerozumím podstatě věci, jen tuším.
Budu se tedy nejspíš rouhat. Korsika mě těžce zklamala a ani usilovné veřejné mínění na tom nic nezmění:-)
Na svých cestách preferuju klid venkova, krásnou přírodu,semtam zajímavost či hist.památku doplněnou příjemnými a vstřícnými domorodci.Proto by mne moc nezaujala jednotvárná krajina (bezlesá holina, poušť, samé moře)- snažím se vyhnout ruchu velkoměst a přelidněným místům kde jde o turistu jen pokud se dá "oškubat". Po rozmachu demokracie mizí kvapem lidské vztahy a nahrazuje je nezájem, honba za penězi, strach o práci a jiné "výdobytky" nové doby nejen u nás, ale i "venku"(čest výjimkám).Proto je jedno či Balt, Korsika, Albánsko- musím se tam cítit dobře a mít pocit, že jsem vítán....
Sláva, a jsme doma!
Musím se tam cítit dobře a mít pocit, že jsem vítán! Tohle je strašně důležitý při návštěvě jakékoliv země za jakýkoliv prachy - a přitom tak jednoduchý, že to neumíme jen tak definovat:-)
Na Korsice jsem se necítil dobře, navíc pouhé plechové číslo místo "svobodně odebraného" pasu mi něco připomnělo. Takže už nikdy!
Zato ty náádherné dokumenty o Korsice.....
Mám kamarádku, která tvrdí, že země, kde neznačí turistické cesty systémem minimálně čtyř barev na každých 200 metrech, jsou k turistům nepřátelské, a když si vystačí občas s jedním červeným puntíkem na šutru nebo s kameným mužikem, tak na turistech děsně šetří.
Každý jsme nějaký. Ona to řeší tak, že do těch zemí prostě nejezdí.
...a pro svoji "předpojatost" přichází právě o kouzelná tichá a zapomenutá místa bez návalu turistů (kteří uvažují stejně a nejezdí tam taky), s nepřátelstvím to nemá co dělat....
To má blbý, to nebyla skoro nikde a v krásný Francii už vůbec ne :-))) Tam jsem prochodil pěšky a najezdil na kole stovky kilometrů a viděl jsem jen jednu jedinou turistickou značku v našem chápání, viz příloha. Rozcestníky vůbec ne, cyklo jsem viděl značené jen ty hlavní, ale přirozeně vozím mapy. Je s podivem, že náš systém turistického značení prý už leckteré země úspěšně kopírují.
Ano, přesně, každý jsme nějaký a právě proto má každý z nás svůj identifikační doklad - tedy pokud nám ho kdejaká bába v kempu nesebere s tím, že je to tam NORMAL...
Je taky pravda, že například v tiché polské vesničce Nowa Karczma u ruských hranic jsem na rozdíl od Korsiky nepotkal vůbec žádné turisty, natož ty z Čech, proto tam pojedu znovu :-)
Svým způsobem ti rozumím. Jen si nejsem jista, zda za to může ta krajina a to moře.
Byla by malebnější a moře modřejší, kdybys měl v kapse tu malou zatavenou kartičku nebo tu červenou prťavou knížečku?
Cítil bych se jako svobodný člověk, a to moře by bylo MOŽNÁ o trochu méně šedivé:-)
Nejtěžším trestem v lidské společnosti vždy bylo a je vyloučení z této společnosti. A plechové číslo se už hodně blíží čipu mezi lopatkami, navíc je nezákonné.
Přišla jste už někde na policii nebo do nemocnice a předložila svoje plechové číslo - zatímco jiní tu blbou kartičku?
Já ano.
Ano, stalo se mi už, že mi byl bezdůvodně zadržen pas. Zavolala jsem na český konzulát, protože ten pas je majetkem České republiky a oni to okamžitě vyřídili.
Ty když jsi se dostavil na policii a řekl jim, že ti byl zabaven pas, tak co udělali?
Podle toho co píšeš, se jedná o běžnou a přitom nelegální praxi.
Ale mně nebyl bezdůvodně zadržen pas, prostě si ho recepční v kempu nechala s tím, že mi ho vrátí při odjezdu. když jsem namítal co na to korsická policie, tak se zasmála, mávla rukou a řekla NORMAL - a měla pravdu! Neboli důvod byl ten, abych neutek bez placení:-)))
Jiní Češi na Korsice mi pak řekli, že mají stejné zkušenosti i z jiných korsických kempů. Ale taky od turistů vím, že se to stává i v některých německých kempech, jeden pár to zažil i ve Švýcarsku...
Korsický policista se tomu nedivil, v nemocnici taky ne, prostě každý kemp má zřejmě svoji visačkuu a to je identifikace.
Já osobně to mám vyřešené - nelíbí se mi taková praxe, proto ji nebudu svými skutky podporovat, no a co:-)
No a nic:-))
Všechno v pořádku.
My, co si pamatujeme dobu, kdy jsme na Korsiku či jinde nemohli, ne proto, že by tam byli na nás oškliví, ale proto, že u nás byli na nás oškliví, to moc neřešíme.
Užíváme svobodu:-))
Pane jo, to je tedy ideologickej nářez.
Chápu, je to na Západ od nás, tak je to bebíčko - zatímco na Východ od nás to je na kriminál :-)))
Proboha, kde jen jsem tyhle argumenty slyšel, už je to tady zase...
Jde o prostou podstatu věci. Nemohu se cítit svobodně tam, kde mi "legálně" vezmou jediný doklad totožnosti, ať je to nalevo či napravo, a dokonce se za to vůbec nestydím.
Nejsem naštěstí politik, ale turista, a turistika by měla lidi sbližovat:-)
Já ti vůbec neberu tvůj pocit nesvobody, ať je to nalevo, napravo nebo nahoře:-))
Chápu naprosto, že s takovým pocitem nemůžeš jet na Korsiku:-))
A pokud tam jet chceš, jakože píšeš, že jedeš a ptáš se na kempy, tak se chovej jako svobodný člověk a pas jim prostě nedávej. Otevři jim ho na straně 2 a řekni, že ho do zástavy nesmíš nikomu dát. Domluv se na jiném způsobu ručení. Dej najevo, že jsi svobodný občan své země.
Plakat na netu moc nepomůže
Chápu, urazil jsem turistickou továrnu, navíc na té správné polovině zeměkoule:-)
Jak vidíš, tak svoje slova podporuji skutkem - neboli fakticky bojkotuju to, co se mi nelíbí. To rozhodně nemá charakter pláče, navíc cílem je taky upozornit ostatní, že je to tam naprosto běžné, protože ideologové je na to bůhvíproč nepřipraví. A jedno odmítnutí nebo jeden telefonát s konzulátem v takovém prostředí nezmění vůbec nic! Takže - turisté všech zemí spojte se!
Já sám jsem o tom neměl ani tušení, přestože jsem kolem Korsiky předem přečetl a shlédl kdeco. Proč je tak zásadní věc v otevřené společnosti tak tajná - snad abychom neplakali?? A proč moje konstatování vyvolává takové negace?
Mraky lidí nadávají na reklamu a pak jako ovce jdou a skoupí kdeco. Je dobré požádat v Čechách třeba v drogerii výhradně o zboží, na které nejsou reklamy, reakce jsou nezapomenutelné:-))) Zásadně nekupuju zboží z reklam, i když si pak na mě ukazují prstem. Vím, mám si vážit toho, že konečně tady na mě ty reklamy čouhají i ze záchodu, ale jsem prostě fňukna!
Jisté zásady by měl mít každý z nás navzdory všem ideologům.
Když se chceš cítit svobodně, tak nespi v kempech. Místo na přenocování se dá najít všude, třeba i uprostřed Londýna (vlastní zkušenost). Korsika je nádherná země právě díky malé osídlenosti a velké vylidněnosti. Samozřejmě, že se nemůžeš pohybovat v blízkosti mořských pláží, jižní národy jsou přeci všeobecně známé tím, že po sobě moc neuklízí..
Co se týče značení ve Francii, mám většinou pozitivní zkušenosti, viz obrázky z východních Pyrenejí. Přeci nemůžeme chtít, aby bylo po celé EU značení jednotné. Jde pouze o zvyk a schopnost se aspoň trochu orientovat.
Pro cyklisty je značení ve Francii na vysoké úrovni, hlavně díky tomu, že rozcestníky jsou přímo na křižovatce a ne jen třeba 200m před ní, jako leckde u nás, což musí být pro cizince u nás dost matoucí. Než na křižovatku dojede, zapomene, co na těch cedulích vlastně bylo napsáno.
To je omyl, já přece nečekám a nechci jednotné značení, nic takového jsem ani nenaznačil, jasně píšu, že si vozím mapy!
Spal jsem na vandrech kdekoliv. Na Korsiku jsem ale přijel jako host z cizí země a tuším, že před několika roky to tam snad jeden Čech podpálil, nechtěl jsem provokovat, dělat ostudu,ale respektovat jinou kulturu, na tom není nic divného.
....ono ani moc nezáleží ne tom co má kdo v kapse, ale v hlavě!!!
Dobrá, omlouvám se, že jsem urazil Korsiku :-)
...to byla reakce na poznámku lanny...
No vidíš a mě zase třeba nepřijde zase až tak skvělá Francie.
Strašně moc jsem tam toužila jet a to přání jsem si prvně splnila v roce 2007, pak jsem tam byla ještě v roce 2011.
Ano, Francie je krásná, zvláště když se pohybuješ v místech, která jsou v turistických průvodcích opomíjená, ale Francouzi mě při obou cestách zkrátka jednoduše nesedli a Francie pro mě má díky jim poněkud hořkou příchuť.
Jsou ve Francii místa, která bych ještě ráda navštívila, ale nevím, nevím.
Francouzi mají zvláštní mentalitu a na mě to dělá dojem, že je turisté štvou. Jejich ochota být vstřícní a přátelští končí přesně tam, kde začíná jejich polední pauza nebo by bylo narušeno jejich vlastní pohodlí.
Přesto nehodlám nikomu Francii rozmlouvat.
Po pravdě - pokud bych dostala na vybranou mezi Korsikou a Francií, tak si vyberu radši tu Korsiku.
Zkrátka každý vidí svět svýma očima a má své zkušenosti. Ale když se mu někde nelíbí, neznamená to, že by to byla špatná lokalita.
Ale Korsika je přece taky Francie :-)
Já osobně dodávám BOHUŽEL...
Ano, já vím, že jde o součást Francie.
Tak tedy upřesňuji, že ve svém příspěvku to spíš beru jako název území.
A každé z těchto území má svá specifika. Nicméně vůči turistům mi přišla vstřícnější Korsika. A to i přesto, že jsme tam byli poslední noc okradeni.
Přemýšlím zda se opakovat nebo ne. Zopakuju se.
"Svůj žernov si sami ještě platí: prodali svou neschopnost se o sebe postarat cestovním kancelářím. Nešťastníci! Trest si odpykávají ihned, jak to má být. Je s nimi létáno světem v kovových bednách a vteřiny je pohánějí od hotelu k letišti. Jiní cestují v plovoucích mořských bednách, nuznější si přivoďují opruzeniny ve vedrem rozpálených autokarech. Jedno mají společné: vracejí se domů z nezasloužených cest velmi neosvěženi, s pocitem, jako by smíchali lahodnou snídani, oběd a večeři v jedné kádi a břečku naráz vypili. Odvážnější břicháči-turisté usedají do vlastních, většinou výbušnými a páchnoucími motory poháněných strojů. Duch tíže pak na nich sedí od začátku do konce. Hory nad nimi svítí ve slunci, lesy na úbočích se převalují ve vonných větrech jako mořské louky, ale marně lákají, asfalt připoutává a stahuje k zemi. To nejsou praví poutníci, podřídili se hmotě. Pánové s tlustými lýtky a chlupatými podkolenkami patří již ke královské třídě turistů. Těžkých poutníků. S velkými batohy hřbetolamy procházejí přírodou, nezřídka i hornatou, velmi bytelně a zajištěně. Bydlí v chatách, srdnatější ve stanech stálých táborů. Milují spolky sobě rovných, hlaholí a společně loví turistické odznaky, plakety, diplomy, uznání. Jsou solí turistické země. Udržují poutnické povědomí, sčítají míle uchozené po ztuha naplánovaných trasách, jejich počty kamsi nesmyslně hlásí a lesy pomalovávají tisíci barevnými čtverečky, čím hustěji, tím lépe. Ti s nejchlupatějšími podkolenkami jsou i držiteli výkonnostních tříd, ano, i Mistry turistického sportu!"
Nemáme ji litovat, tak ji litovat nebudeme!