Ahoj, chtel jsem se zeptat, jestli mate nekdo cyklozkusenost s Bosnou. Jsme rozhodli tam jet koncem srpna a zacatkem zari. Cestujem natezko, spime venku. Budu rad za kazdou zkusenost ci radu, krome tech "tam nejezdi, tam te okradou, znasilni a podobne" :-) Taky vime, ze tam jsou zaminovana uzemi. Diky moc!
Ahoj
cyklozkušeností mám celkem dost, byla jsem tam 2x. Po prvé jsme jeli severem (Bihač, Banja Luka - r. 2002), podruhé jsme byli víc na jihu (Mostar atd.- r. 2005).
Bosna je úžasná země, určitě se tam nebojte jet. Vloni vyšel skvělý průvodce Bosna a Černá hora od nakladatelství Treking a hory http://www.treking.cz/knihy/bosna.htm
Je teda spíš zaměřený na pěší tůry po místních horách (ale podle mě úplně fantasticky popsané), ale je tam i spousta opravdu praktických informací a i místopis měst atd.
Co se zaminovaných území týče, musíte dodržovat základní bezpečností opatření (nevstupovat do míst, která jsou označená MINE, nelézt do rozstřílených a rozbořených domů, nelézt do nepřehledných křoví a roští, kde očividně x let nikdo nešel.....).
Doporučuju ptát se místních a spát na místech, kde se jasně chodí, kde se pase dobytek (i když v tý knize píšou, že se to někdy dělalo, že se na louky pustil nejprve dobytek a když pár let nic, tak se tam odvážili i lidé :-) ideální jsou posečené louky.
My jsme úplně první noc v Bosně ze strachu před minama poprosili místní o nocleh na jejich zahradě, ale další noci jsme už byli otrkaní a v pohodě.
Nevím, co by tě ještě mohlo zajímat.
Kvalita silnic je ucházející, prostě jako na Balkáně, občas se stane, že silnice, která je na mapě označená tlustou žlutou čárou, je v reálu taková polňačka - tohle se nám konkrétně stalo mezi Bihačem a Banja Lukou, nechtěli jsme jet po hlavní Exx.
Peníze tam platí konvertibilní marky, kurz byl podobný bývalé západoněmecké marce, tedy myslím kolem 18ti korun za 1 KM (ale to se mění), v pohraničí nebo blízkosti moře se dalo v pohodě platit chorvatskýma hřivnama (ovšem v nevýhodném kurzu :-)
Cenová hladina je o něco vyšší než u nás, samozřejmě čím blíž moři a ve městech je ještě dráž.
Lidi jsou fantastický, ze všech úst budete slýchat "něma problema" na cokoliv - požádáte-li o vodu nebo o nocleh. Ale samozřejmě v Mostaru nebo prostě kam jezdí turisti už se tohle taky vytrácí a zajímá je jenom vaše peněženka.
Jinak je to taková směsice kultur (místní říkají, že Bosna je "malá Jugoslávie", jako že tam žijí všechny národnosti bývalé Jugo - proto ty nepokoje tam), objevíte oblasti, kde žijí jenom muslimové, oblasti hodně poznamenané válkou, vysoké hory, hluboké soutěsky s průzračnou zelenomodrou vodou, starobylá města, rozlehlé a opuštěné náhorní planiny ....
Jenom maly dodatek k minam. Miny se vetsinou pokladaly na mistech boju a v opustenych domech jako ochrana majetku. Tato mista jsou znama a oznacena nebo odminovana. Pravdepodobnost, ze by jste najeli na protitankovou minu je takrka nulova. Prichazi v uvahu jen pechotni naslapna, ktera ma malou naloz trhajici do pul metru. Proto na Balkane jsem se citil na kole bezpecneji nez pesky, mina roztrhne rafek, ale nohu uz ne. Navic na kole jedete vzdy po nejake pesince a ty jsou bezpecne. Zbytky jakekoliv munice ale muzou lezet kdekoli. Stastnou cestu, Bosna za to stoji!
Hmm, ale i z toho kola musíš občas slézt a jít si třeba odskočit mimo cestu nebo při hledání noclehu zalézt někam do lesa nebo na louku - a to jsou okamžiky, které jsou nebezpečné. Opuštěné domy a zpustlé zahrady - to vše láká k noclehu, zejména když třeba prší, ale tam nelézt!
Jasně, na kole pravděpodobně na minu nevjedeš, pokud se pohybuješ po pevných cestách, ale třeba když jsme jeli Chorvatskem přes průsmyk Mali Alan ve Velebitu (povrch zpevněný makadan), všude kolem cedule o přítomnosti min, tak jsem čůrala na "silnici", jak jsem se bála - projelo tam jedno auto za půl dne. No a nahoře rezatý tank a všude ty cedule - nepřipadala jsi si vůbec bezpečně.
A to bylo Chorvatsko, moře nadohled.
Jo a ještě něco, v občanské válce se tam používaly hojně miny dělané "doma", z různých plechovek atd. a u těch bych nepředpokládala, že se budou chovat standartně (tedy toho půl metru ....) . A i prasklý ráfek, děkuju pěkně ..... nechci (byť lepší, než přijít o nohu nebo o život), ale na co zbytečně riskovat.
V tý knize ještě psali, že se počítá s cca 10ti letou životností těch min, navíc na horách se likvidují sami pod vysokovou vrstvou sněhu, tedy lze předpokládat, že po roce 2006 by Bosna měla být TEORETICKY čistá, ale ....
Hlavně pozor na to, miny nejsou jenom v Bosně, mnohem častěji jsme se se zaminovaným územím setkávali v sousedním Chorvatsku.
Kdysi odbornik na semtex povidal, ze semtex po padesati letech straci plasticitu, nikoli vsak ucinnost. Miny maji rozhodne vetsi zivotnost nez deset let. Na to se nespolehej :-/
Nevim jakou roznetku maji seriove vyrabene miny, ale ty podomacku vyrabene v Bosne byly iniciovane rozmacknutim sklenene ampulky, a ta spolecne s plastickou trhavinou ma rozhodne velkou zivotnost. Jen ta drevena schranka (aby ji nebylo mozno najit hledackou kovu) brzo schnije.
Odborník nejsem, ale zrovna to o té životnosti mám z toho průvodce, psali to většinou lidi z Bosny. Ale souhlasím, v žádném případě bych na to nespoléhala :-))
Diky moc za zkusenosti a rady! To je byl presne ten typ, co potrebujeme. Jinal mirime spis do hor, nez do mest. Uz se tesim! Cauky
Je se na co tesit, Bosna je krasna. Byl jsem tam na kole dvakrat. Na ty miny fakt bacha, mohou byt "vsude", takze ty rady nelezt nikam, kde nikdo nechodi a kde se ani trava nesece. Existuje sice mapa minovych poli, ale to neznamena, ze dalsi bod v mape by nemohl pribyt. Ten pruvodce co popisovala Peggy je pouzitelny dobre i pro cestu na kole, dost mi pomohl najit zajimavosti. Lide jsou tam pratelsti, jen trochu vic zakriknuti nez ostatni Balkanci. Ale to uz se nastesti meni, stejne jako postupne mizi rozstrilene domy. Tak stastnou cetu a spoustu zazitku!
:-) haha, to bylo před rokem, tak snad se loni cesta povedla :-)
Já tam vyrážím ráno, tak jsem zvědav. Nějakou zajímavost, kterou bych neměl minout? (pojedu spíš při Chorvatských hranicích z Bihače do Mostaru)
Doporučuji samozřejmě most, od toho je Mostar Mostarem. Opravili ho (znovupostavili) fakt pěkně. Pěkné je i staré muslimské město. U Mostaru pak doporučuji mohutný vývěr Buny pod vysokou skalou s malým klášterem. A kousek v Chorvatsku u Imotski pak i krasovou oblast s jezery Plavo a Cerveno. Jde o mohutné propady jeskyní s jezery na dně, které jsou stovky metrů hluboké. Doporučuji se zeptat místních na další podobná jezera, je jich tam víc, skoro stejně hezkých, jen moc nejsou na mapě.Pokud budeš chtít opustit Bosnu k pobřeží a jet přes ten malý cípek bosenského pobřeží, tak pozor, jeden malý přechod přes vnitrozemí (ne ten co přes něj vede pobřežní hlavní tah), tak ten nebyl pro cizince. Ale s kolem mě tam pustili a dělali že nic neviděli :-) Tak šťastnou cestu.
Prosim o informaci jak vypadá silnice E761 Bihač - Jajce, nebo alespoň její část.
Prosím pár slov, jak to dopadlo. Jel jsi to (Bihač - Mostar)? Díky.
V novějších příspěvcích jsem ho tu neregistroval. V nicku bohužel nemá mailovou adresu (jako ty nebo já ...).
8-(
Díky.
Úplně odjinud, teď je tu zmatek s novou podobou webu. Můžeš mi prosím popsat, jak jsi mi dokázal poslat obálku? Já ji zavřel a nedokážu ti odpovědět obálkou, nevím jak. Můžu psát obálky jen přátelům přes seznam přátel, ale jinak ne. Díky a omluva za mimochodnost tohoto dotazu.
vpravo, jak je seznam přátel online, klepneš na trojúhelníček u offline -- pak na příslušné jméno...
Obálku můžeš poslat i komukoli, koho nemáš v přátelích jednoduše tak, že klikneš na nick a pod jeho profilem je okno pro zprávy. Historii zpráv ale uvidíš jen v případě, že se stanete „přáteli“. Jediný případ, kdy nemůžeš někomu poslat obálku je, že dotyčný má ve svém profilu nastaveno, že obálky nechce přijímat.
Ahoj, zrovna se teoreticky připravuji na bosenské etapy. Našel jsem docela hezký stránky http://www.bhtourism.ba/eng/ , kde se dá lecos vyčíst. V plánu mám i jednu noc v Mostaru, tak bych docela uvítal nějaký tip na cyklisticky přívětivé ubytování. Dik.
Začátkem září jsme byli taky v Bosně. Letěli jsme se SkyEurope, kola jsme měli v krabicích, které jsme si schovali asi 300 m od letiště v Dubrovníku do rozestavěného domu. Jeli jsme okruh přes hory (Prenj a Velež) a Mostar a pak zpět. Bosnu doporučuji. Super. Naše fotky jsou zde - http://bosna-hercegovina.mysteria.cz/
Paráda. Docela mne překvapilo, kolik jste toho stihli za pár dní, podle fotek jsem myslel že jste to jeli dva týdny.
Jinak ty rozstřílené a vypálené hotely jižně Dubrovníku jsou pořád ve stejném stavu, byl jsem ve stejných místech letos. Děsivé.
Dalším zájemcům o cestu po Bosně či do Bosny po ose by mohlo pomoci promítání Martina Adámka na Cyklofestu 2009 - 28.11. v Bio Oko na Praze 7, Martin promítá jako první v 10:00. Víc o jeho cestě i celý program festivalu na www.cyklofest.cz.
MJ