Zdravím všetkých,
pomaly sa pripravujem na prvú dlhú trasu "na ťažko". Pomohli by mi rady skúsených, čo všetko si zbaliť a naopak, to čo sa naoko natláča do tašiek radšej nechať doma. Som nadšený fotograf. Myslíte, že je možné priložiť aj fotobrašňu so statívom?
Možno by stálo za úvahu pridať do ponuky tejto stránky taký základný zoznam vecí, či destaro ťažko-cyklistu. Ďakujem za každú radu. Držím vám palce a vietor do chrbta!
Ahoj
nějaký takový seznam máme na našich stránkách.
http://www.epastorek.cz/vybava.php
Samozřejmě, ne vše je nutně potřeba a někdo jiný zase potřebuje jiné věci. Ale plus mínus - můžeš se od toho odrazit a třeba si i pak pro další cesty udělat svůj seznam.
Já jezdím natěžko už osmým rokem, a ten seznam mám taky a pokaždý podle něho balím :-)
Ehm, k čemu je cyklistovi dobrá plynová pájka, cín a kalafuna?
Třeba si bude letovat lanka.
Lanka si veze náhradní.
No jo ale i ty můžou jít k šípku když se daří, já vozím sebou svorkovničky z malých čokolád, nezaberou místo a dá se s tím dobře spojit lanko i na několik místek a ají vyrobit bambulka na začatku lanka a dak dojet domů popř. do míst kde se dají koupit nové lanka, dokonce na dvou kolech tam mám ty svorkovničky stále a ještě jsem je za nové lanka nevyměnil, když do funguje, že :-)
Hm, tak na to kašlu. Za posledních šest let mi lanko neprasklo ani jednou, takže pravděpodobnost, že praskne na přední i zadní brzdě během jedné akce je minimální.
To jo pokud ty akce jsou denní či týdenní tak to nemá cenu, ale na nějaké delší expedice měsíční či roční tak to už se vyplatí, jinak kupodivu brzdové lanko jsem ještě nespojoval, to vždycky vydrželo, jednak že u jednoho kola je nemám, mám tak hydry a svorku mám na přesmyku tam mě lanko odchází nejčastěji a na druhém ji mám na přehazce.
Tak zrovna lanko seženeš snad i v Bangladéši... To bych se tedy rozhodně na takové cesty nevypravoval s hydrama ale s mechanikama :-)...
No, nevím, nevím. V Bangladéši prý budují socialismus ...
8-)
Ale tam já se nechystám :-D
Brzdové lanko praská v páce u "válečku". Tam, domnívám se, se se svorkovničkou nechytáš. Takže delší lanko s sebou to jistí ...
8-)
Tak mě tam ještě neprasklo, vždy za šroubkem u přehazky či smyku, ale i váleček ti udělám z té svorkovničky a už jsem je kámošům v nouzy takhle dělal a lanko tam mají dodnes, jestli neumřelo, ale to by mě snad hlásili.
Honza Tomšíček si přes Sibiř vezl strouhátko na mrkev. Zato spacák odložil jako nepotřebný. Dyť v noci bylo teplo kol nuly...I8=()
To se mi zdá zbytečný, mrkev se dá strouhat i nožem:-p
Hoi, ja mám také univerzální seznam.
http://www.blids.nl/o106/seznam/Seznam.doc
Podobně jako Peggy nepoužívám, vše, co je v něm napsané, ale většinu ano ;-)
Zpravidla až na cestě poznáš sám, co vezeš zbytečně nebo ti naopak chybí.
chybí mi v tom tvým seznamu nějaký rychlotuhnoucí epoxidový lepidlo, šmirgl a kousek překližky na opravu rámu;-)
kdyby něco prasklo, tak s ním raději zatopím
Foto brašnu a stativ si každopádně vem. Já vozím fotobrašnu uvázanou vpředu na řiditkách. Brašna je přidvázána k řiditkům prostřednitvím tkaniček od bot. Stativ mám několik na delší výlety (týden a více) vozím takový malý drátový. Důležité je také pamatovat jak budeš dobíjet baterky a mobil. Takže kromě akumulátorů (používám 4xAA, vezu 3 sady) vozím nabíječku a rozdvojku. V kempu se k zásuvce dostaneš ale když potřebuješ dobít i mobil může být problém. Nabíječka je schopna dobít čtveřici akumulátorů (2300 mAh) za 1,5 hodiny. To se dá po domluvě s personálem i v hospodě na počkání. Dále bych ti doporučil vzít sebou několik mikroteinových pytlíků na ochranu před vlhkostí (co kdyby). Na vaření vařič, my jsem zastánci plyňáku a používáme VAR. Pro dva nám stačí na den 30 g plynu. Věci, hlavně oblečení máme rozdělený do vlastnoručně našitých různobarevných šusťákových pytlíku. Na to se názory různí, nám se to osvědčilo už jako vodákům, kdy jsme se přehrabovali v sudech. Vem sebou šňůru na sušení prádla a podobně (alespoň 7 m). Taky nezapomeň na šití (2-3 jehly a nitě). Jehly se hodí na vyndavání třísek a někdy klíšťat. Místo sirek už léta vozím plynové zapalovače. Jsou spolehlivější než dnešní sirky. Mají čistý plamen takže dezinfikují dobře třeba tu jehlu. S plamenem ze zapalovače jde také lecos zatavit. Jo a taky sebou beru malou tubu vteřinovýho lepidla. Občas něco praskne, například brýle. Vozíme taky igelit. Takový černý, občas se prodává jako metráž pro zahradníky. Je lehčí než ten průsvitný a na sluníčku rychleji oschne. Rozměr je asi 2x3 metry, hodí se jak pod sebe tak nad sebe. Taky se hodí plachta, taková ta zahradnická s kovovými oky. ber jenom černou nebo tmavě hnědou, ty světlý jsou moc vidět. K te plachtě budeš potřebovat 4x1,5 m provázky. Například proto aby jsi tu plachtu na noc uvázal přes kola. Nebo když vás chtne na cestě déšť, tak z ní vytvoříš nouzový kryt. Ta plachta by měla mít rozměr taky 3x2 metry. Ty rozměry si zkontroluj. tady ty malý plachty dělájí z odstřiřků a často mávají rozměry jen 1,7x2,5 m a to je málo.
Vďaka za rady všetkým. Marco, tú plachtu si mal na mysli namiesto stanu, alebo navyše k nemu? Čo sa týka stativu, tak som mal na mysli manfrotto. Je dosť ťažký. Keď idem na klasický fotocyklo výlet na pár hodín, beriem iba fototašku. Ale tá ma tak do 10 kilo, čo už by na ceste bolo nemysliteľné. Napadlo mi, ako riešite nočnú bezpečnosť v divočine ak ste sami? Nemáte strach zo zveri, alebo ľudí, alebo Blair witch?
Stan si každopádně vezměte. Zkoušeli jsme to mockrát bez stanu ale kromě romantiky to nestojí za to. Po svaté Anně (26. 7) už intenzivně padá rosa. Ve stanu je o 10 °C více než mimo stan a hlavně nedotírají komáři. Ta plachta, např. takováto je skutečně velice užitečná:
http://www.smrtihlav.cz/index.php?main_page...
Po mnohaletých zkušehostech se domnívám, že v kempech je mnohem nebezpečněji než ve volné přírodě. Konečné misto kde budeme nocovat nacházíme tak 20 minut před západem slunce (dva prsty natažené ruky mezi obzorem a spodnim okrajem slunce). Léta to používám ale stejně to vždy kontroluji dle hodinek na cyklokopjůtru :-). Ze zvěře nemám strach, ta je velice chytrá a preventivně se vyhýbá problémům. Přesto abych na nás upozornil zvěř, projdu si okolí. S trochou pozornosti se najdou vyšlapané cestičky od zvěře, ty co jdou k našemu ležení počůrám. Tohleto funguje bezpečně. Předloni se stalo, že jsme tím rozčílli lišku. Štěkalá a pak běžela od nás. Problém jsme se ženou převedli na fyziku, bylo zajímavé sledovat dopplerovský efekt s ozvěnou jak se liška vzdalovala. Manželka se trochu bála, ale dnes na to velice ráda vzpomíná. A ještě jednu příhodu z okolí hradu Točník. Vloni jsme spali pod širákem, tedy bez stanu. Přes sebe jsme měli přetaženou moskytieru, přestože jsem provedl obvyklé označkování, přišli se na nás podívat srny. Jejich zvědavost zvítězila nad obavami. Naštěstí pro nás, divoká prasata jsou jedny z nejinteligetnějších zvířat a přestože jsou nejrozšířenější zvěří, jsou nejméně vidět. Paranormální jevy by mne jako vědce amatéra velice zajímali ale neměl jsem to štěstí, vždy se to nějak rozumě vysvětlilo. K foto výstroji, taháme toho sebou 4-5 kg elektroniky. Ty mikroteinové pytlíky jak jsem doporučoval jsou opravdu super, navíc když dojdou tak se dají opatřik v každém supermarketu zadarmo, jako obal na pečivo. A ještě bych doporučil vozit sebou kromě cykloláhve PET láhev 1,5 litru. Pro dva lidi potřebujeme na noc a ráno 4-5 litrů vody (hygiena, pití a ráno snídaně) dost záleží jaké je teplo. Přes den ty petky vozíme prázdné, jen na večer je naplníme vodou v poslední hospodě. A ještě drobnost, jednu z těch petek si naplňte teplou vodou, pokud v té hospodě poteče. Nebudete muset dělat večerní hygienu ledovou vodou :-).
Ahoj Marco
to jsou zajímavé rituály, co provádíš každý večer :-) My většinou večer, když najdeme místo, tak akorát postavíme stan, uvaříme jídlo, pustíme si rádijko a padneme mrtví za vlast, na nějaké obcházení místa noclehu většinou není ani síla, ani chuť. A když zbyde čas, dopisuji deníček.
Jinak co se týče lahví, tak vozíme každý tři 1,5 litrové PET lahve, který měníme, až když když začnou plesnivět :-) Cykloláhve na co a co to vůbec je? :-)
V oblastech, kde je málo vody (např. Chorvatské vnitrozemí), většinou koupíme nějakou 2l limonádu a pak plníme vodou i tu. Jinak vodu nabíráme hlavně před spaním, jako vy, ale vodu (alespoň 1 rezervní petku) vozíme klidně i celý den (někdy se hodí si umýt třeba po opravě defektu ruce :-)
Ahoj Peggy,
díky svému metabolizmu patřím mezi ty, kolem kterých v okolí jednoho metru taje sních, když si sednu na zem. Večer courám po lese abych vychladnul, zatím co žena píše deník a poslouchá rádio. Na spaní v "divočině" mi stačí 4-5 hodin. Vozím sebou spacák ale téměř vždy spím pod slabým prostěradlem. Jakoliv se to nezdá i nás v Čechách může být problém z vodou. Vesnice občas jak po vymření, hospoda zavřená a na spadnutí. Na špinavý ruce mám nastřihaný proužky látky, asi 3 nebo 4 o rozměru 3x5 cm. Jsou napuštěný v koncentrátu Jaru a usušený. V malém igelitovém pytlíčku uložený u nářadí. Když se při opravě něčeho umažu, stačí lehce namočit a špína jde dobře dolu. Ty cykloláhve se kromě pití za jízdy ještě hodí jako spořiče vody. Tím, že mají regulovaný otvor dá se dobře regulovat množství vody na mytí a podobně. Z petky to vždycky vychrstne. Ale jinak cykloturisti jsou lidé šikovní a každý má své fígle :-))
A ještě bych meduzoonovi doporučil vozit kompas (nevím jestli jste ho ve vašich seznamech měli napsaný). Hodí se na moc věcí, třeba vědět kde ráno vyjde sluníčko a dle toho postavit stany.
Ty vado...s tema hadrikama...to je dobrej napad...Muzu obslehnout?:-)
Marco,
to je tedy fakt s tím, že má každý svoje fígle. Ty hadříky s jarem je zajímavý nápad. My vozíme takovou speciální Solvinu. Stačí malinká plastová nádobka (4x3 cm) od vitamínu C, a do ní natlačím tu Solvinu. Množství v tý krabičce vydrží třeba na celou sezónu, protože stačí fakt malinký množství a troška vody.
Je to taková zelená hmota a myslím, že se to jmenuje jinak než Solvina, ale je to na podobném principu, akorát že asi tak 20x výkonnější :-)
Kompas nevozíme, slunce odhadneme podle západu, někdy to nevýjde, no a co? Sranda byla třeba v Pobaltí, kde slunce vycházelo v úhlu asi 45% od místa, kde zapadlo a my jsme se pořád řídili, jako u nás, tj. že výjde přibližně naproti ....
A 4-5 hodin spánku? Tak to jsi dobrý, to já potřebuji naopak víc, minimálně 9 :-)
Samozřejmě, že ne 45%, ale 90%. Nějak jsem už zapomněla, kolik stupňů má pravej úhel :-))
A už vůbec ne procent (%), ale stupňů (°).
:-))))))
Ještě že už je dneska pátek .....
Tak 4-5 hodin spim ted, kdyz chodim do prace. Proto se tesim, az vyrazim na sever a budu si moc doprat poradnej spanek...a na cerstvem vzduchu.
A nebude ti v noci chybet tma? :-)))
Cece nebude...ja usnu vsude:-) A dneska jsem dostal k narozkam spaci ponozky:-))))))) Na co ti lide neprijdou:-)
Jupík, či jak se ta limča (šťáva) z Plusu jmenuje, má stejný uzávěr jako cyklofľaša, ale vint na PETku.
To ano, ale petka se vozí většinou hlavou dolů, tak ten uzávěr začne minimálně prokapávat. Krom toho, zkus se z petky za jízdy napít, na délku láhve se ti proti uzávěru vyřítí voda. Z petky se špatně pije za jízdy, tohle jsem zkoušel.
Já piju v rámci přestávek v jizdě. Nikdy není pití tak strašně akutní, abych musel pít za jízdy. Petku 1.5 l mám normálně v košíku uzávěrem nahoru. Někdy v drsném terénu vypadne, ale když jedu natěžko, tak většinou po silnici, takže se to stává málokdy. Není proto nutný mít nějakou speciální cykloláhev, do které se stejně prd vejde.
No prd. Prodávaji se také litrové cykloláhve. Dvakrát denně ji naplním vodou (někdy do ní vhodím tabletu s minerálama), to alespoň mi bohatě stačí. Navečer doplním potřetí, plus tu petku, co normálně vezu prázdnou. Já používán cykloláhev hlavně z důvodů, že si během jízdy namáčku do pusy tolik pití, kolik potřebuji (líp se ta cykloláhev mačká než petka). Na večer, noc a ráno mi 2,5 litru vody stačí. Krom toho nejezdím všecho na těžko (jednodenní výlety od 60 do 100 km), pak mi vyhovuje ta cykloláhev. Ale každý preferujeme to, na co jsme vyknutý, to je normální.
souhlas s pegy- cykloláhve jsou hlavně na to, abys byl naštvaný, když ji zapomeneš-litrovka pod stovku není a je to málo. vozím v košíku 1.5-litrovku od minerálky nahoře uchycenou páskem přidávaným k blikačce(signál. zeleň, reflex) s uzávěrem od Jupíku(takže jde pít i za jízdy). večer naplním prázdné dvě 1.5 litrové láhve navíc(vozím je pod gumicukem) a 4.5 l vody mi stačí na komplet okoupání, ostatní umytí a uvaření večer a ráno. na koupání je vyměním uzávěr za dírkovaný(žhavou jehlou asi 20 dírek) a je prvotřídní sprcha!!!fotím taky a výbavu mám v brašně nad předním kolem na nosiči,vařič benziňák a celkem tři sady baterií + nabíječku na ně i mobil, příp. kameru-vše na http://www.picasaweb.google.com/hudjanko
s vodou k večeru před spočinutím to řeším stejně -- ale ty 4,5 l vody na očistu je hrozně moc. Dyť se nechystám na ples...
já taky ne- 4,5 l je celkové množství na večer-1,5l na namočení se a namydlení(i těch pár vlasů co vozím sebou), 1.5 l na důkladné opláchnutí a 1.5 l na vaření večer a ráno a umytí ešusu- někdy i zůstane.
to jo. Doporučuju ešus neumývat. Do dalšího vaření nestačí zplesnivět. Každopádně není nad spočinutí u potůčku...což se na cyklo-vandru někdy nepodaří.
Prosim te, mas primo tuhle plachtu? Ja jen, jestli neni moc tezka. Bych ji totiz asi objednaval pres net, tak abych se pak nedivil.
Ja loni koupil v OBI takovou tu modrou...jenze ta je videt na mile daleko...ble:-)
Ahoj,
plachtu mám přesně tady tu:
http://www.army-shop.cz/index.php?action=item...
Co se týče barvy, je úplně supr. Jak už jsem někde psal, když zalehnem v lese, tak já před spaním courám po lese. Přesto že vím kde stan a kola jsou, není to vůbec vidět. Má jen jednu vadu na kráse, ten rozměr 170x300 cm je nešťasný. Příkrejváme s plachtou dvě kola a hodil by se rozměr 200x300 cm (kola mají na délku právě 170 cm, Author Reflex SX). Protože mi jde o to schovat taky tašky, které jsou na kole, tak se to musí pečlivě štelovat, těch 30 cm do dvou metrů by se vážně hodilo.
Stan vozíme tento:
http://www.army-shop.cz/index.php?action=item...
Koupil jsem ho jinde a trochu levněji. Taky jsem ho trochu upravil a je super. 400 mm vodního sloupce není nic moc ale my opravdu jen bivakujeme. Skutečná váha toho stanu (teda našeho) je 2,4 kg. Za ty prachy si po dvou sezonách, když bude třeba, můžu koupit nový. Jo a ještě bych doporučil upřednostňovat u maskovacích barev maskování woodland. Hodně se u nás nabízí německé purktarn, to se hodí do pozdního podzimu a to už nejezdíme.
Koukam, ze obe jsou asi ze stejneho materialu, takze vaha by mela byt 800g (2x3m)...hm...to je uz docela dost. Zkusim se juknout po jine. Mozna zas koupim tu samou jako mam, jen zelenou:-) A nebo kouknu v Praglu do nejakeho armyshopu
Já jsem si taky koupil modrou (nějak jsem u toho nepřemýšlel) a až po nějaké době jsem si všiml, že je na rubu zelená:-)
Ahoj
taky vozíme takovou zelenou plachtu z OBI, má oka, přikrýváme s ní kola na noc, připevníme jí gumicukama.
O divočině mi povídej .... :-) Ale je otázka, čemu říkáš divočina :-)
Jinak já se taky trochu bojím :-)
Blair witch je smyšlená historka, ale neříkám, že jsem se pár týdnů po shlédnutí toho filmu spát v lese nebála :-)
Ideální je jet s nějakým silným a nebojácným chlapem :-)
Noční bezpečnost řešíme asi následovně:
1) vybereme místo, kde nehrozí nebezpečí při potenciální boučce :-)
2) snažíme se, aby nás nikdo neviděl, když zajíždíme do lesa nebo na místo noclehu
3) když už nás někdo vidí, je ideální za ním jít a dát s ním řeč ... když se nám ten člověk nelíbí, klidně se posuneme jinam ... taktéž když zjistíme, že nám místo nevyhovujeme z jiných důvodů, jedeme jinam.
4) zvířat jsem se bála jenom jednou a to na Kosovsko - Černohorské hranici před průsmykem Čakor. Ve stanu jsem měla nůž, ešus a lžíci (pro odehnání zvěře) a celou noc jsem nespala v hrůze, že přijde medvěd nebo vlk :-))
Ale ona ta zvěř má většinou strach z tebe větší :-)
5) peníze, pasy, cennosti s sebou do stanu
6) vypadat jako chudej příbuznej, tj. starý oblečení, žádný super kola a zbytečně drahý vybavení.
7) peníze mít alespoň na 2 místech. My to děláme tak, že vezeme normálně v peněžence pár provozních drobných - tak tři stovky (při nějakém přepadení bychom řekli, že víc nemáme ....) a zbytek peněz máme schovaný někde v báglech.
8) už mě nic nenapadá, ale až to odešlu, tak si určitě na něco vzpomenu :-)
Jo a ještě takový heslo, že strach má velké oči :-) a že strach z nebezpečí je většinou horší, než nebezpečí samo :-)
Vidím, že "máš najeto". Neviem síce, či Ti môžem tykať, ale dovolil som si. Keby vadilo, daj vedieť. Tá Blairova Witch bola samozrejme abstrakcia, ale zopar krat som uz nocoval sam a ako tu mnohi pisu, nikedy tie zvuky na pohode vela nepridaju. Ja som Ti uz od prirody taky dovercivy, ze to, ci ma niekto videl zajizdet de lesa som zatial nikdy neriesil. Ale napad je to dobry. Vdaka. S tym silnym chlapom, no neviem, ja skor slabu zenu...Nutilo by ma to hrat sa na toho silaka. S tym starym vybavenim to nebude az taky problem, len fotak a kolo mam dost dobre.Ale ono uz tak dobre vyzerat nebude az vyrazim.
Kolko asi tak vazi cela Tvoja vybava a aky mas denny priemer, resp. kolko si mam tak pocitat (nalahko urobim do 150 km/den). Vdaka.
Sakraaa...co strasite:-) Zacinam se bat:-)
Taky jsem zazil neco, co mi nedalo moc spat:-) A kdyz si na to vzpomenu, tak me mrazi:-)
Někdy měsíc v noci svítí tak intenzivně, že stromy a větvě vykouzlý zevnitř na stanu svými stíny nadhérné věci. Tohle člověk zažije jen v "divočině". A i přes opatření, která provádím před spaním (popsáno výše), je šlyšet cupitání srčí zvěře kolem stanu. Nebo křepelky z polí, ty si "povídají" až do rozednění.
Teda tu plachtu s okama bych vláčet nechtěla. Leda tak ještě místo stanu. Já doporučuju ještě nezapomenout lékárničku se základním vybavením. Sice jsem ji ještě nepotřebovala, ale bez ní bych ani nevyjela. Na praní se mi osvědčila MIKA EXPRES v tubě. Je dobrá i na nádobí a opravdu skvěle odmašťuje (myju s ní i kolo).Jinak taky balím do různobarevných malých igelitových tašek a pak to vše dám ještě do velké tašky a pak teprve do brašny. Taky je dobré když má každá věc své stálé místo, člověk pak hned ví kde co má a nemusí prohledávat brašnu po brašně.
S tou plachtou to není žádná hrůza, ta naše váží 800 g. Ta MIKA na praní je super, taky ji vozíme. Z manželkou to máme rozdělený tak, já pod sedlem vozím nářadí ona lékárničku. Do základní výbavy lékárničky jsme přidaly něco proti bolení hlavy a malou pinzetu a nůžky.
Plachta je super, odkoukali jsme to od kamaráda na jedné cestě a teď ji vozíme pořád. Máme nějakou tu barevnou s očky koupenou v karsu (něco jako Řempo). Těch pár deka nvíc se uveze a vyplatí se: jako přikrývka na kolo, jako předložka před stan,"deka" na sezení, posloužila už i jako přístřešek v náhlém lijáku.
Ano, přesně kvůli těm důvodům co uvádíš tu plachtu vozíme.
Jeden zajímavý seznam mohu také doporučit: http://www.koloroweru.pl/strony/cz_00.html...
Jinak další tip: na toto téma psalo ve speciálech časopisu Cykloturistika. Není ovšem nad různé fígle, které taky diskutující popisují. Já osobně doporučuji před velkou jízdou natěžko si vyzkoušet jízdu kratší. Sám když jsem měl jet na tři týdnyna dovolenou poprvé na kole (http://www.cyklostranky.cz/vypravy/cr1999/index... tak jsem nejprve vyrazil na tři dny na trénink s kamarádem někam kousek za Brno.
No ta polština mi dála zabrat. Ale fotečky z cyklostránek fakt dobrý.
I když nejsem zakladatelem této diskuze, chtěl bych se vás ostatních zeptat. Co takhle po ránu snídáte? Máte nějaký typ na něco sušeného, instantního a podobně?
Co snídáme na cestách? To je tedy zajímavá otázka :-) Asi celkem obyčejný věci: chleba s paštikou, se sýrem, s nutelou. Když dojde chleba, naložím přes noc do ešusu ovesný vločky, ráno do toho dám cukr, sušený mléko, puding (pokud je), kakao, stačí to pak jen ohřát, nemusí se vařit (pokud tam je ten puding, tak ano).
Předpoklad ale je mít večer čistý ešus a taky dobře uzavíratelný, aby do toho přes noc nenalezli broučci :-)
Dobrá snídaně taky je třeba puding ze sušeného mléka nebo krupicová kaše, ale to spíš míváme na večeře.
Pokud ale vím, existuje spousta instantních ovesných kaší, jenom zalít teplou vodou (možná mlíkem), s různýma příchutěma. Já vozím úplně obyčejnou instantní krupicovou kaši.
A taky se ráda přiučím nové recepty. Na www.epastorek.cz jsem se pokusila o něco jako recepty z ešusu, tak doufám, že se dozvím nějaké novinky, abych to tam mohla trochu obohatit.
Ahoj,
Instatntní kaše, ty já rád, hlavně ty od Emca. Nemáš nějaký nápad na čaj z toho co se dá najít v lese nebo na louce? Ja si dělám rád čaj z máty (vítr v puse).
Tak to tedy vůbec nevím, protože vozím normální pytlíkový čaje. Ale svařit jde podle mě určitě: bříza, lípa, šípek (bobule), kopřiva, podběl, maliník, třezalka a další. Dobrý je třeba borůvkový čaj s přidáním plodů.
Akorát to jsou stromy a rostliny našich zeměpisných šířek a délek.
Díky,
já vím, že velice dobrý nápoj je míza z břízy. Například hodně vitamínu C. Na břízu se lesníci dívají jako na plevel a taky ji fest v jehličnatých lesích mýtí (pije hodně vody). Ale nevím jestli by byli rádi za ten odběr mízy.
když nám dojdou pečené zásoby z domova (ty zabírají ukrutně mnoho místa), tak pojídáme hlavně ty o. vločky-večer se zalijí horkou vodou, můžou se přidat hrozinky-sušené ovoce,oříšky, sušené mléko, kakao (či karob) cukřík-prostě co se najde-jsou dobré i jen s cukrem a mlékem a do rána je to lahůdka-my tam teda všechny suroviny dáváme už večer :-) Nebo se mohou opražit, ale to jednak kdo by to drhnul z ešusu a děti to nemají rády natvrdo. Ráno vařit, to bychom se nevypravili. Pudink s piškotama zase milují děti, ale přímo na vandru jsem teda pudink ještě nevařila..
snídani řeším podobně- oves. vločky hrozinky, ořechy, suš. ovoce, kokos med, kakao a když se přejím sladkého tak jen se suš. sojovým mlékem. Vše zaleju večer, do rána nabobtná a změkne a uvařím jen čaj, kakao, kávu- prostě něco na zapití. Nemůžu se totiž ráno moc nacpat- plný žaludek je dobrá věc, ale ne když je před tebou 100-150km túra na kole-to bych se nepohnul. Pořádně se najím večer- což je sice nezdravé v běžném životě, ale nutnost na kole-přes noc se kalorie pěkně přemístí do patřičných partií a ráno jsou připraveny ke spotřebování za jízdy!!!(nespalitelné části ponechám na místě noclehu k využití hmyzu a rostlinstvu- nic nevyjde nazmar).
Na těžko... To je přesně styl, který tu většina popisuje. Nikomu tenhle způsob cykloturistiky nevymlouvám, jen se zde pokusím nastínit další alternativu. Se svojí holkou jezdíme zásadně nalehko.Proč? Míň zátěže a starostí. Projeli jsme Skotsko, Pobaltí, minulý rok Barca - Turín, v červnu poctíme Irsko, no a Česko křížem krážem. Popíšu jen ty zásadní odlišnosti.
1. Nevaříme. Nechci tahat ešusy, bombu(do letadla ofic. nesmí, kupovat na místě-nesmysl), vařič, suroviny, mycí blbosti. Nechci mýt na cestách nádobí, toho mam dost během roku.Spotřeba vody tím také rázem klesá o polovinu. Jím, když mám hlad, a ne až se to uvaří. No a co tedy jíme? Místní sýry, občas nějakou tu šunčičku a rybí konzervy ve všech možných provedení. K tomu všechny druhy chlebů, vek a baget, jemiž v dané oblasti Evropy disponují. Pojímáme to prostě degustačně a když nakupujeme v supermarketech, cenově to vyjde jen lehce dráž než u nás. Tak 2x týdně pravda mě na cestách chytají absťáky po teplém jídle. Není nic snažšího než si opět dopřát v supermarketu třeba kuřátko, pizzu či rizoto. Bereme to opravdu i jako poznávání místního bohatého sortimentu potravin, na jídlo ala studentská strava made by VAR není chuť ani nálada.
No a snídaně to je balada. Mega konzerva s mixem ovoce a místní oplatky. Event. rýžový pudink a sladké pečivo.
A čaj? na co. Mnohem líp mě zahřeje místní červené vínko a ještě vylepší náladu.
2. Vozíme každý jen 1,5l petku. Výjimečně v suchých oblastech přiberem ještě jednu petku. Je to jen o tom trochu při cestách myslet a dobře plánovat. No a když výjimečně voda dojde a není žádná v dosahu, nezačínám panikařit. Vím ještě ze základní školy, že lidské tělo obsahuje vody 60% a do hodiny bez ní nejspíš nezhyne. Stručně řečeno za celou dobu našich jízd z tohoto našeho přístupu nevyplynul podstaný problém.
3. hygienu řešíme hygienickými kapesníky. Výborná věc jak pro každodenní očistu ženských partií, občasnou mužských a pro bleskurychlou očistu od šmíru.Minimální váha, skvělá účinnost.
4. náhradních dílů na kolo vezeme jen opravdu minimum. Duše, lepení, lanka, špice, nářadí...zbytek jen zabírá místo a komplikovanější defekty řešíme improvizačně s místními domorodci.
Jde prostě o to mít co nejmíň zbytečných věcí, snížit tím svou zátěž a námahu, zrychlit svou jízdu, najet víc kilometrů, poznat víc krás...
Jestli ten rozdíl nebude v tom, že většina ostatních diskutujících poznává krásy v místech, kde nejsou supermarkety... :-))))
Přesně tak, já tyto expedice beru jako návrat k přírodě, takový "Útěk z města", ale na kole a ne okukovat jaký mají jinde hypermarkety.
Ale jelikož občas nejedu sám, tak nějakou tu restauraci s nějakým dobrým jídlem vyhledáme, ale vždy zahradní, už kvůli výhledu na kola a pak nemusí moira k vlastnímu smradu natáhnout nikotinový odér
http://jipi.rajce.idnes.cz/Ostas/
Promin, nebyl jsem dostatečně přesný. Také se jedná o nákupní střediska, hypermegamarkety, hypermarkety, markety, obchody, obchůdky, obchůdečky, mini a mikro vesnické obchůdky, soukromé prodejce, trhy, trhečky. Asi vám to dá velkou námahu se všem těmto zařízením měsíc zcela vyhýbat. Pokud ne, ano, děláš moc dobře že si bereš vlastní suroviny (opravdu na měsíc? - máš tedy silné nohy), nejspíš bys zemřela hlady:))
No, tak se hned nečerti... Mě jen ty průpovídky typu "bereme to jako poznávání místního bohatého sortimentu potravin" v téže větě s konkrétními příklady "kuřátko, pizzu, rizoto" spravily náladu nejmíň na hodinu... :-)
co děláš, když přichází večer a daleko široko není žádný hyper.., super., obchod, ..ůdek ap. zařízení- příp. tě něco nenadále zdrží, zaskočí a nemáš sebou skoro nic? Takové cestování by mne nebavilo- mám rád nezávislost na čemkoliv v každém směru- můžu se klidně zdržet, zastavit v pustině i kdekoliv jinde bez nebezpečí, že by mi cokoliv chybělo a těch pár kilo, co vezu sebou mi tuto volnost zajistí kdykoliv a kdekoli- a vvvo tom ttto je!!!
opět opakuji, ale rád: chutné a originální jídlo máme vždy tak na 5 dnů. A když 4. den narazíme na obchod, nečekáme na další den a nákup uskutečníme hned. Láhev vína bohužel také neskládám každý den navečer, ale snad se k tomu bzy dopracuji:) a kreditka? ještě jsem v zahraničí nevyužil. Náš denní průměr jest cca 100,- na osobu. No a jak to vychází cenově vám?
Jak na potvoru, když odložím nákup na další den, mají zítra ňáký svátek a kšefty jsou klozet.
Denně utrácím v průměru na východě 20kč, na západě asi trochu víc..budu to muset spočítat..
Teda - nic mi po tom není... ale fakt tomu systému nerozumím... Původně jsi psal, že jezdíte nalehko... pak že se v penzionech nespí (tak přece věci na spaní vezete?) a jídlo na pět dní taky nakládáte na kola. Nejdřív, že čaj ne (na něj by se řekněme dala voda po převaření pitná nabrat kdekoli), ale víno... které přece taky váží víc než ten vařič s ešusem. Vody jenom jednu petku, protože hodinu tělo bez vody nezahyne.. pak zase, že se jezdí i mimo civilizaci, když to jídlo se kupuje jen jednou na pět dní (ale jak pět dní vystačí na pití ta jedna petka? Když už teda na mytí vodu nepotřebujete, protože se komplet ošudláte kapesníčkem...). Nějak ten rozdíl nalehko-natěžko v tvém popisu nechápu... (Teda ne že by to nějak extra vadilo, netrvám na tom, že musím rozumět všemu...)
Jidlo na pet dni, to uz je docela na tezko:-) Alespon v mem pripade, kdyz se na kole pohybuji nekde v civilizaci a nechci setrit:-) Staci jen jet v CR a zeru jak protrzenej. To si ani nedovolim nakoupit na pet dnu dopredu:-) Ale nekdy na to kaslu...pak si clovek vystaci i s houbama a boruvkama v lese:-)
Taky tomu moc nerozumím :-o
Jidlo na 5 dnu...to uz je docela ranec, kdyz to neni susene:-)
Ja utratim tak libru za den (Anglie, Rakousko...) a asi 50kc v CR....vic neni treba. A posledni trek ve Skotsku nas na jidle stal 100liber mesicne pro dva. A nikdy jsem si neztezoval na spatne jidlo. Ono i z tech susenejch jde udelat docela basta. A kdyz ma clovek trosku fantazii, tak i z mala se da udelat uzasna dobrota. Navic, ja na tyhle akce nejezdim za jidlem, ale za zazitky. Takze kdyz jsem byl posledne tejden na Muesli, tak mi to bylo celkem ukradene:-)
A neni nad to si nekde v horach k veceru u jezera natahnout karimatku, pustit si varic a michat. Koukat na tu krasu. Kam clovek dokoukne, tam zadna civilizace, zadnej clovicek...nic. Obcas clovek potka lisku, obcas zajice, obcas i neco vetsiho.
Ale je fakt, ze u skotskeho Tesca muzes potkat i kravu...sam jsem to zazil. Docela pekny manevry pro zdejsi policii:-)
Je to o povaze....nekdo hleda samotu a divocinu, nekdo ji nepotrebuje. Staci mu, kdyz to vidi tak nejak z dalky...
No, právě... a navíc ten sortiment typu sýry-šunčička po pěti dnech v tašce (teda pokud se nejezdí zrovna v zimě) je už asi jen pro odvážné... (U nás bych se touto stravou teda do stovky nevešla. Že by v zahraničí byl tento sortiment levnější... ?)
Suncicka, syr, kuratka...Muzu se podivat na uctenku, ale predevcirem jsem kupoval v Tescu kuratko a dal jsem za nej 4.5liber. Bylo tak akorad pro dva k veceri. A kde je snidane...a takove ty vecicky na chut a hlad pres den (na to ja pouzivam hrst muesli)?:-)
Pokavad v UK clovek nakupuje v Tescu a podobnych, tak je to cenove stejne jako u nas. Obcas se da vyhmatnout i nejaka akce (mam ted treba 4 baleni kureci sunky v lednicce, protoze bylo za libru pul kila:-)) ). Nebo treba velice dobre veci v konzervach (polivky-husta polivka a fakt dobra tu vyjde na 8Kc) nebo chlazene veci. Ale na to zas clovek potrebuje varic, ze.
Ale pokavad jezdi od mestecka k mestecku, kde tesco neni a nakupuje v mistnich obchodech...tak se to sakra prodrazi:-) I mistni tam nakupuji jen z nouze...nebo spis z lenosti. Tam bych tu stovecku moc netipoval:-)
Bať bať -- v Rumunsku jdu 14 dní horama a neuvidím stopu lidský činnosti - teda kromě salaší. Žádná dědina , silnice či továrna v dolině. Večer ani světýlko.
taky si nedovedu představit cestování s haldou hyg. kapesníků, zásobou vínka a pekárnou na čerstvé pečivo- to bych musel tahat do míst, kde mne platební karta akorát může sloužit jako podložka pod stojan- do míst, kde je vše kdykoliv přístupné a ke koupi totiž moc nejezdím- jen jimi nutně musím projet.
Vždyť ti to nikdo nenutí. Jede za něčím jiným, je ale možné, že byste si mohli dohodit (navzájem) místa, která stojí za zhlédnutí. Proč se hádat, co je lepší? Nejlepší je jet, něco vidět, prožít, přivézt zážitky. A, přivezeš-li fotky, koho tady zajímají? Babišku? A zajímají ji doopravdy? Tak vidíš ...
8-)
Teď jsi mi otevřel oči- proč někoho přesvědčovat o něčem, o čem ani nesní, velký dík!!!
to jsou všechno detaily...zapomněls na to podstatné - řešení bivakování
......jaký vzít oblečení.....
No přeci a la Vlasák " ... po týdnu už sám sobě nesrdím ..."
(eště že to J.V. tady nečte ...)
8-)
na čundru teda peru relativně zatraceně často a promptně. V mé batožině špinavé prádlo nenajdeš. Nemá co páchnout.
ostatně - detailně tuhle problematiku - i jiné - probírám ve svých knížkách.
Preventivně posílám do řítě všechny, co tu projeví výhrady k této "reklamě".
Jako bych to živě viděl -"..v politém,prosoleném,vytahaném,vybledlém,odřeném triku a šortkách s rozedraným zadkem s odchlípnutými zbytky záplat,měsíc nečesaným vlasem a vousem na obličeji zpracovaém drsným povětřím...." :-))
tohle je mně povědomé...vždycky holt nejsou vhodné podmínky pro hygienu.....
myslím, že podmínky se dají vždy vytvořit, ale v knížce "to líp zní" a taky se to líp čte- doslovně pravda to být nemusí...
jasně, jenže tvoření podmínek je někdy příliš psychicky náročné
...hlavně, že o tom píše...:-))) kdo šlápne do pedálů - tomu není zima a vyprané triko nejlépe uschne "na těle", cyklokalhoty jsou v dešti od kolen dolů stejně mokré ... a co na tom - jednou to uschnout musí... :-)))
je to trochu jinak - mokrý textilie často nelze sušit jinak než na těle. Zkušení to řeší tak, že vespod necháš to suché a až na to oblečeš mokré. takhle to nejmíň studí.
No tve bivakovani jsem vzdy obdivoval....Jak se u nas rika: zadne srani s mladou pani:-))) Jak vzdy pises...nejaka stodola se vzdy najde:-)
Ba jo - za mlada jsem někdy měl pocit, že kdyby nebylo nocí, nic zajímavýho bych na čundru nezažil. Se stanem je to takový jednodušší.
No me to se stanem jednodussi neprijde:-( Clovek se snazi, aby ho nikdo nevidel a mel klid. To se mi lepe dari bez stanu. Ale uz jsem taky zlenivel (tim nerikam, ze i ty) a jezdim jen se stanem.
Na nem je zas krasne to bubnovani, kdyz prsi....to jen lezim a posloucham treba celou noc.
když nemám jistotu, že do rána bubnování přestane (tu nemám nikdy), moc dobře se mi nespí. Ale když přestane, prvně kouknout ven, než se začnu radovat...aby nesněžilo...
ale vážně - chceš, auby, naznačit, že spáváte v penzionech, abyste nemuseli vláčet přístřeší ? To se ale zase pronese peněženka - aspoň ze začátku - ne ?
To rozhodně ne. Mám dokonce i alergii na kempy. Spíme v něm tak max. 2x za měsíční putování. Obvykle z důvodu několikadenní průtrže či probuzené touhy po důkladné očistě. Místo ke spaní se najde všude, ikdyž je někdy výrazná nouze.
Naše akce jsou opravdu nízkorozpočtovky.
v posledních letech už vozím stan (2 kg). Přece jen - jen s plachtou k napnutí mezi dva stromy, nebo nějak na ten způsob - je to někdy večer honička. Plácek vhodný pro stan najdu snáz.
Že nebereš ešus + vařič moc váhy neušetříš. Pořídil jsem dřívkáč a to je výrazné odlehčení proti benziňáku -- za další - je to takovej kompromisní oheň = kompromisní poezie...
kempy též zavrhuju. Bývají na nepříjemných větrných místech,, randál, auta, opilci, reprodukovaná hudba...fuj
To ja pred par lety cetl o nejakem rusovi, co vozil sebou cela kamna:-) Tenkrat se tu i setkal s nejakym nasim cyklotouristou...nebyl jsi to ty?:-)
A ted jde o to, jestli je to o tom, ze lip ctes, nebo mas lepsi pamet:-)
http://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
8-)
No jo. Ale... Tohle nejsou kaminka toho Bulhara, ale zdejsiho cyklopoustevnika. A navic jsou mensi nez ty origos z Bulgarie...tomu Bulgaristovi zabraly snad celou predni brasnu (teda on tam mel nejakej pytel ci co)
nebyl. Mám dojem, že jsem o něm kdysi kdesi četl, ale je to děsně dávno..
nízkorozpočtovka je docela široký pojem- pro někoho to je do tisícky za týden, pro jiného do dvou stovek....
Nízkorozpočtovka?
Hm, to je přece Pavel Knebl, že? Přivážel dom víc peněz, než s kolika odjížděl ...
8-)
Koukam, ze i cykloturistika muze byt peknej business:-)
nikoliv - Pavel s Janinkou odjížděli každej s 500 USD a vrátili se s 250, takže byli dost v mínusu...
ps : nejdál dojeli do Tibetu ...cesta zabrala rok a půl -- viz knížku "putování pro nic za nic" - jestli někdo neví---
Ten cestovatel, kterého ti kluci potkali (nebyl´s to ty?) to pořídil také dost levně. Šikula.
8-)
Dajako mi to vypadlo:
http://www.kalimera.cz/jak_usetrit_v_norsku_za...
8-)
v Norsku jsem byl naposled v r.2002. (viz "PESTRÝ ŽIVOT CYKLOTREMPA". pár Čechoslováků jsem potkal. Možnost vracet prázdné piksle od pitiva jsem objevil v r.91 cestou na Nordkapp (viz "VANDRY S BEJKEM". Už se tu ty prázdný obaly v Skandinavii několikrát probíraly.
To je raj pro turisty a cykloturisty. Udelat si na 14 dni brigadu a pak to procestovat. Cykloturista ma tu vyhodu, ze muze spojit brigadu a cestovani:-)
Do norska se chystame pristi leto, takze zacnu trenovat:-) Mozna uz v CR nalozim vozejk pet lahvema:-)))))
bacha na to. Oni berou jen made in tuzemsko...
Jednou večer jsem viděl vzadu za prodejnou u popelnic obrovskej pytel s plechovkama.. kdoví jestli to recyklujou. Každopádně "zrecyklovat" jim to já, tak mám Noků měšec - ale to by mne pak sežral Troll ;-)
To se jim tam takhle vsude valej penize?:-)))
.......a nesmí být moc zdeformovaný.....
No ja jet na dovolenou s 500 dolarama a vratit se s 250, tak bych hrde prohlasil, ze jsem na tom vydelal:-) Kde vezme clovek dovolenou za 250 emerickych papirku?:-)
Vzhledem k délce cesty je i tak mezi moravskými (a potažmo i českými) cyklopoutníky nejspořivější ...
8-)
býval. Teď chová na své usedlosti muly a jezdí na čundry s nima. Teda, oni mu jen nesou bagáž. Jde se pěšky. Taky dobrý.
Minimalizoval svoji spotřebu. A zdá se být spokojený. Grýnpízák sám pro sebe.
8-)
Myslim ze muly to nejsou, ale 2 osli a stadecko koz. Strasne rady vandrujou a maji kazdy den cerstve mliko.
tady to máme jednoznačně http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1097944695...:50-kobzole-a-zele-zivobyti-cele.html
třeba si ustele na své kreditce...
Ja si to klidne povlacim sam... Vareni, nadobi, .... to mi vubec nevadi. Naopak. Na tom cestovani je to uzasne. No a hlavne. Ja necestuju tak, abych jezdil od supermarketu k supermarketu.
Jestli jste takhle "projeli" Skotsko, tak jste to Skotsko skutecne nepoznali:-))) Prave Skotsko je az za tema supermarketama a daleko od lidi:-)))
Jsem rád, že se to tu konečně rozproudilo. Jak říkám na začátku svého příspěvku, každý nechť si zvolí svou cestu...
Samozřejmě pokud bych jel kamsi do divočiny, čas hledáním obchodů bych nejspíše nemarnil. Myslílm tím východ. Evropu,Sibiř, Arktidu, Antarktidu, Atlantidu.
Kdo pochopil, že jsme každý den v obchodáku, zle pochopil. Zásoby nám průměrně vydrží na 5 dnů. A kupodivu i na severu Skotska žijí lidé a ti musejí k překvapení mnohých také občas jíst a nakupovat do Inverness všichni opravdu nejezdí. Ergo i tam jsou obchody, kde nakoupíš v poklidu.
A jak spíme? Nespíme, pořád jedeme a víc toho stihneme:)
tvý výroky ke spaní beru jako básnickou nadsázku.
Každopádně si zrovna čtu "hru na hvězdný širák" v Karpatských hrách od Miloslava Nevrlého. Perfekt. Škoda že jsu shnilej to tu opsat.
...vždy si vzpomenu na výroky o \"vertikální\" krajině...
:-)))
...hlavně, když nenalézáš tu horizontální a večer se blíží... :-)))
vidím, že to znáš. Tady ve střední Evropě je to naštěstí dobrý
při mém prvním noclehu v senníku u Enže se ti muselo celou noc děsně škytat...:-)))
No kazdej to bere jinak. Ja si rikam, ze dokavad jsem relativne mladej, tak budu jezdit na tezko. At to ma poradne grady. Mam rad, kdyz se musim o sebe postarat:-) A takove to, ze clovek jede jen s kreditkou, to si necham, az budu starsi. Nezatracuji to, ale jeste je na to cas:-) Ikdyz v posledni dobe uvazuji, ze bych koupil VW t3 a vyrazil bych v nem:-)))
Jinak o Skotsku vim sve:-) Rok a pul jsem tam zil:-) A dokonce kousek od Inverness:-) A myslim si, ze sever znam docela dobre. A dle meho...Skotsko opravdu nepoznas kousek za mestem. Ani kousek za kramem. Skotsko poznas az kdyz budes na severu a nekolik dni nepotkas cloveka. Jen ovce, pastviny, reky, mocaly, opustene staveni... Zvlaste na severu to ma sve kouzlo.
Jinak ver, ze vsichni jezdi na nakupy do Inverness:-))) Je to takova oblibena nedelne-odpoledni aktivita:-) Oni na severu obchodaky nemaj a Skotove je maji radi:-)))
No ja jsem taky starši ročník a nedam dopustit na pořádnou výbavu. Tak si vezu nějaké to kilo navíc, ale zase mě nepřekvapí na cestě v podstatě nic. Pochopitelně jsem k tomuto názoru došel po několika letech cyklodovolených. Jediné co měním je kvalita vybavení, takže za ta léta jsem o nějaké to kilo lehčí, ale co by člověk neudělal pro svou vášeň.
TIP: V hygieně mám víčko od PETky s asi 5-ti vyvrtanými otvory prům.1,5mm. S 1,5 l vody se navlhčím, namydlím i spláchnu. A to mé krásné tělo má skoro 2 metry a 110kg živé (večer často přichcíplé) váhy. gibo
to samý vozím i já- jen ne vyvrtané ale "propíchnuté" žhavou jehlou-asi 20otvorů,velmi jemná sprcha a vodou nemusím šetřit.
Já s aubim plně souhlasím, na co se tahat se zbytečnými věcmi. Pamatuji si, jak jsme jednou vyjeli na těžko a musím říct, že to byl pěkný vopruz. Strava z rendlíku mi fakt nechutnala a pak ještě mýt nádobí. Pane bože!!!!Přijde mi, že daleko větší konzum je tahat všechny ty vymoženosti sebou: ešus, vařák, neco na mytí nadobí..atd než navštěvovat supermarkety. To rovnou můžu zůstat doma u dřezu. Navíc mi nepřijde zrovna eko mýt v přírodě nádobí saponátem?!
my to vaření berem jako příjemnou věc -- ešus a vařič váží zanedbatelně.
...umývat ešus je neracionální - viz můj příspěvek výše -- saponát nepoužívám ani doma (mastnotu smyje teplejší voda)
.. nikdy jsem nikde s kolem na těžko nebyla, ale úplně souhlasím s irvinem - co je na tom - "blíž k přírodě" - mytí nádobí saponátem, jídlo z nějakýho hliníku... také raději nějaký kšeftík nebo márket...
Blíž k přírodě je na tom pouze to, že natěžko se do té opravdové skutečně dostaneš. Nalehko ne.
Ale rovnou dodávám, že nemám nic ani proti jednomu způsobu. Sám jedu radši natěžko, ale vcelku: hlavně když vůbec jedu. A - pozor - vždycky BEZ saponátu! ;-)
ti greenhorni mají ňáké pokroucené myšlení, že spojují čundr natěžko se saponátem ....
To tě tedy upřímně obdivuji- hlavně tvůj organismus, který už dopředu ví o blízkosti ...marketu a zahlásí žaludku aby začal kručet. A když není kolem dokola nablízku nic, tak nekručí třeba i dva- tři dny. Ostatní, co takový organismus nemají, musí vařit- a myslím že než ty najdeš ...market, nakoupíš, vystojíš frontu u pokladny a najíš se, mám já i po kafi umytý hrnek a to zastavím kdekoliv se mi zachce si ho dát- ne až bude ...market!!!
Ja nechápu, proč pořád řešíte ten hlad. Co jezdíme na lehko, tak jsem ho ještě nikdy neměla, spíš naopak.Možná, že byste to mohli taky zkusit. Ty si po jídle ještě vaříš kafe... Na dovolené i doma stále stejné stereotypy.
To ale nebývají delší výlety než na odpoledne, ne? :-D
Teda, já to poměrně chápu, jsem taky typ cyklisty "od hospody k hospodě". Když už jsem se letos rozhodla vyrazit na takovou dovolenou na "polotěžko", tak jsem si k tomu vybrala Dunajskou stezku, abych si fakt mohla každé ráno (nebo aspoň obden) skočit pro čerstvé pečivo. Ale předpokládám, že lidé, co si vyměňuji zkušenosti v tomto vlákně, určitě jezdí úplně jinak a úplně jinam. Nebylo by to pro mě to pravé... ale asi bych zrovna tady můj styl nepropagovala... :-) To si nechávám na posezení s kamarádkama v cukrárně, tam mám šanci působit málem dojmem kandidáta na titul "sportovec roku" :-)
Taky se ti nekdy stava, ze kdyz nekomu reknes, ze jsi ujela 100km na kole, ze jses za hvezdu?:-)) Ja jednou takhle jel s pritelkyni k babicce. Je to asi 80km. No a kdyz se dozvedela sousedka, ze jsme neprijeli ani autem a ani vlakem, ale na kole, tak z toho byla cela paf a povidala to kde komu. Nemohla to pochopit, protoze do Prahy jezdi jednou za uherskej a jeste se na to chysta tyden, protoze je to daleko:-)
A kdyz jsme ji rekli, ze chceme jet na kolech do Norska, tak jen zabrebtala, at si z ni nedelame srandu:-)
Tsss jsem za hvězdu, už když řeknu, že jsem ujela třicet! :-)
(Moje osobní maximum - ale ne jako výstřelek, celkem opakovaně dosahované - je teda pětasedmdesát. Ale kamarádky mě znají od mala a ví, že jsem na kole nikdy nejezdila. Tahle čísla pro odjakživa nesportovní ženskou, co začala jezdit po čtyřicítce, jsou fakt docela dost.... :-)
:-)) Taky znam. Znam i par lidi, kteri nechapou, ze na tom jezdim i dal nez do hospody, na nadrazi nebo na fotbal:-)))
Clovek je alespon chvilicku hvezda. Ale nekdy je i za blbce:-)
Jasně, to je - teda při nejmenším u mě ve spojení s cyklistikou - výrazně častější jev. :-)
To kafe byl jen příklad-i doma piju tak dvě kávy za týden. Ale nemít hlad na měsíčním putování(a nejíst)- to se měli líp i židi v koncentráku, aspoň jedno teplé měli za den. Platí, že když nejíš- dlouho nepojedeš. Samože na odpolední projížďku po okolí jídlo ani vařič nevozím.
Myslíš něco jako: doma i na dovolené pořád chodit do obchoďáku? ;-)))
Souhlasím s tebou ono to vaření ma taky svoje kouzlo a jelikož jsem žravej a jezdím pouze sám, tak mi konce dní hezky ubíhají při plánování ,co vytáhnu z brašny na vařič. A je tu taky aspekt cenový. Pohyboval jsem se poslední roky Norsko, Švédsko, Finsko a Island a tam nakupovat to je vítr v penežence. A co se týče ostatního vybavení, v těch končinách je potřeba být spíš na těžko. Různé druhy improvizovaných ležení se tam díky počasí nemusí vyplatit.
No tak mejt neco v prirode sapomatem je docela humus. To asi normalni cyklotremp nedela.
A predstav si, ze ja obcas chodim trekovat. To to vsechno harampadi taham na zadech treba mesic. To si ani neumis predstavit, vid:-) Ale taky si pak muzes jen predstavovat mista, ktera jsem ja navstivil. Mozna bych ti mohl poslat fotky z mist, kde jsem tyden nepotkal cloveka, kde jsem tyden nenarazil na obchod...Tam ty se nikdy nedostanes, protoze tam bohuzel obchodak nikde neni.
Skoda. Nepoznas spoustu krasnych mist na zemi, kdyz musis kazdy den hledat obchod:-( Poznas jen ty turisticky atraktivni mista...po tech ja netouzim:-)
Mě tohle dohadování přijde naprosto zbytečné!!Každý je jinej,každého baví něco jiného.Někdo radši měsíc samoty a divočinu,někdo radši trochu civilizace.Ti co jezdí na těžko z domova,ohrnují nos nad těmi,co na dovču jedou autem a pak vyráží na krátké výlety.Ti co spí pod širákem,nechápou ty co spí ve stanu,nebo v penzionu.Někdo vaří v ešusu,někdo baští v restauraci.To co je pro jednoho super dobrodružství,může být pro druhého utrpení.Já si hrozně rád počtu v knižkách od J.V. a jiných a obdivuju je,ale sám bych takhle nikdy nejel,protože vím,že bych cestou umřel.Chtělo by to trochu pochopení pro ty druhé,dyt nás každého bolí zadky stejně !
Ale vzdyt jo. Taky jsem nahore schvaloval obe varianty. Ja ani jednu nezatracuji. Dokonce jsem psal, ze az se na to budu citit, tak taky vyrazim jen s kreditkou. A taky premyslim o tom, ze bych si koupil obytnaka VW T3, dal do nej harampadi, kolo, veci na lezeni a vyrazil. Taky zajimavy zpusob cestovani.
Spis jsem chtel poukazat na to, ze kdyz bude clovek vazanej na civilizaci a na to, ze se musi kazdy vecer nekde najist (restaurace, bufet...), tak nikdy nemuze poznat to, co pozna clovek, ktery jede na tezko a je mu jedno, kde bude jist a spat.
Treba Skotsko. Kdyz budu chtit jezdit od kramu ke kramu, od pubu k pubu, tak budu muset jet po silnicich, ktere me vzdy povedou kolem mestecek. Nikdy nenajdu ty pidi silnicky, klikatici se v horach a ktere me privedou k te prave skotske divocine. Vzdy budu muset jet primo a nikdy nebudu moct odbocit k zajimavemu mistu, protoze me tlaci zaviracka v Tescu.
Všechny ty zadky nebolí, ležáci by mohli vyprávět....
:-) Souhlas s highlandrem. Ale dávám hlas kvalitnímu příspěvku.
Dodávám ještě jeden svůj článek : http://www.ocestovani.cz/clanky/131-jak-se...
vezmi si peníze, vezmi si nářadí a lepení, vezmi si něco na spaní a hodí se něco co ochrání před deštěm. A z toho dalšího si vezmi, co si myslíš, že bys mohl potřebovat (určitě jsi jel alespoň na tábor) a co se ti vejde do brašen. Když pojedeš poprvé tak nejspíš pojedeš narvanej co to de a postupně zjistíš, že půlku nepotřebuješ a na každý cestě zjistíš, že sebou nemáš něco, co by docela bodlo. Na druhý cestě se to upraví podle zkušeností. Každej máme jiný nároky.....
I když jedu "natěžko" jak Vy tady říkáte, tak prosazuji zásadu maximální minimalizace.
Oproti normálním touristům se totiž na kole většinou člověk pohybuje daleko blíž civilizace, tak nemá cenu s sebou moc toho vláčet.
Takže beru např:
- pokud možno lehký spacáček Coleman (0,9 kg)
- karimatku radši nafukovací (pohodlí v noci)
- vařič bluet - starý napichovací, přijde mi
nejuniversálnější
- lehkou lžíci, ešusek
- malý kartáček a malou silnou pastu (červený obal - Acome nebo tak nějak)
- pláštěnku vždy zvažuji
- náhradní dráty vždy, na naloženém kole zadní víc
praskají
- velký outdoorový o)) ručník je nutnost (mám rád velké
ručníky)
- co nejméně jídla podle předpokladu dojezdu do další
civilizace. Jistota je trochu bramborové kaše do vody a
malá konzerva tuňáka (v olivovém oleji)
- horní kapsu radši neberu a přidělám tam deutříka. V
něm vozím i vodu, když je potřeba navíc. Klidně ho dám
na záda s několika plnýma petkama.
Už jsem takhle dlouho, hergot, nebyl, asi vyrazím...
Jdu na to obráceně - prosazuju minimální maximalizaci! :-)))
Jinak bych mám k tvému seznamu pár změn:
- karimatku obyčejnou (váha)
- žádný ručník, mám s sebou přece oblečení, nějakým tričkem se utřu vždycky
- mapy. Miluju mapy. :-)
Obyč karimatka má své výhody. Dá se použít do krabice při balení, na konci akce ji věnovat místním vidlákům atd.
Jenže já už jsem si zvykl..o)). Velký ručník vozím od doby co se objevily ty lehké outdoorové, koupil jsem si ho na Gardě a trochu přeci jen odstříhl.
tak kartáček a pastu sebou nevozím. je to zbytečná zátěž ... :o)
Ešus jsem už taky nebral ani nepamatuju. Taky proč, když ho vozí Václav :o)
S tou nafukovačkou s tebou narozdíl od kv.l souhlasím. navíc ta 3cm tlustá se dá sbalit do menšího maximálně do stejnýho prostoru jako pěnovka a to pohodlí za těch pár gramů stojí. Ručník jsme letos vezl prvně. Velikosti většího kapesníku a asi ho už příšt ěnepovezu.
Náhradní dráty jsem neměl nikdy, protože mi na kole ještě nikdy nepraskly... Ale vozím duše a lepení a nářadíčko a pidilékárničku.
Stan vezmu většinou těžší a do méNě stupnů a vykašlu s eradši na stan. V součtu je to mnohem lehčí.
Ale jinak s sebou tahám hroznou spoustu nesmyslů typu nože s 30cm dlouhým ostřím, bublifuku atd. atd. :o)))))
ehm SPACÁK vezmu většinou těžší....
BUBLIFUK? Teda já teď zrovna už pár dní dávám dohromady všechno na letní putování s dětmi, ale JEJICH bublifuky jsem jim zakázal kvůlivá hmotnosti... ;-)))
to jako, že chceš jet bez bublifuku?????? :-O :-O
a jak budeš přivolávat hezký počasí?
Tak to bych teda neriskoval.... :o)
Počkej, a jak ten obřad přivolávání přesně vypadá? Koukám z okna a říkám si, že asi ty bublifuky přibalím. Radši dva. Ne - tři! :-)
ále to je z toho jak se říkalo, když jsme byli děti: "malý dětičky si hrajou, zejtra bude hezky."
No a před třema tejdnama na 1.SVČS bylo pršavo a já ráno vytáhl bublifuk a pouštěl bubliny a ony mraky začaly miznout a vylezlo slunce...
Takže jsem minulej víkend dostal "vynadáno" že jsem nepouštěl bubliny:o)))
Ale včeras pouštěl, viď? Dík!!! :-)
:o)) rádo se stalo :o))
Pozor na to, myslím, že v Německu je v rámci boje s terorismem zakázáno mít u sebe tak velké nože.
A nejenom v Německu.
Nůž mi přeměřovali na srbských hranicích a obyčejný pepřový sprej jim teda dost vadil.
S tím pepřákem bych v Německu taky byl opatrnej nemislím si, že by to bylo povolené. To jsou pitomý předpisy, takhle každej grázl má téměř jistotu, že napadený se nemá čím bránit.
Pravda, pravda ...
Tady u nás může mít pepřák každej násilnickej hajzl a když ti cákne do xichtu, tak si může vzít cokoli, aniž by se ptal ...
8-(
to je ve spoustě zemí.... Když jedu na kole tak ho mám v brašně a ty mi ještě nikdy nikdo v Evropě neprohledával...
V Německu jsem ho měl několikrát. A taky v Polsku, Lucembursku, Belgii, Francii, Rakousku, Itálii, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Hercegovině, Makedinii, Řecku... Možná jsem ještě něco vynechal :o)
Nedělal bych si s tím starosti. Obzvlášť v Schengenu....
Tak kamaráda v Německu, kam jezdí občas s náklaďákem, kontrolovali policajti. Uviděli v kabině jeho zavírací nožík, se kterým si maže paštiku na chleba. Okamžitě mu ho přeměřili a zjistili že délka čepele je o 1 cm delší než jejich normy. Na místě dostal pokutu tuším že 300 Euro - tou částkou si nejsem jistý, ale bylo to hodně. Takže nože ukrývat a zapírat. Policajti jsou oslové.
fakt? :o))
V brašně ho neuvidí, ale přemejšlím, jestli si nemám dávat bacha na pěším vandru, to ho neosím na opasku. Ale doteď mi v německu nic neřekli....
Je to bohužel pravda. Platí co oko nevidí...
Synek byl v Itálii vandrem. Navštívili i Vatikán - při vstupu kontrola jako do krimu (do letadla) - tedy roentgen. "ten nůž musí ven, nebojte se, švýcarská garda vám ho ohlídá". Když se vrátili, nůž nebyl.
(asi ho některý ten gardista hlídá doteď ...)
8-E
tak to bych se asi po...l
Ten nůž má pro mě mnohem větší cenu než se dá penězma vyjádřit. Mám ho od plnoletosti a kamkoli se hnu na vandr, tak jede se mnou. už má roky i jméno :o)
V Izraeli jsou takovy noze taky zakazany, ale pokutu jsem nedostal. Akorat mi ten nuz zabavili.
a vrátili ti ho nebo ti ho ukradli?
No jasne ze ukradli. Predtim jsem prosel pres letiste a asi peti dalsimi checkpointy vcetne zapadni zdi a celnikum, Shin Betu ani vojakum to nevadilo, pritom vsichni jasne videli, ze ho mam. Ale pak jsem narazil na policajta:-p
hajzlíci :o(
Asi bych svůj nůž nedal. Nejspíš bych se radši otočil a vrátil...
Měl palebnou převahu.
http://www.livepla.net/clanek.php?idClanku...
já jsem se vydal jiným směrem. Zalíbily se mi vandry v tomhle stylu...teda - bez té závodnické honičky.
http://www.cykloserver.cz/aktuality/?a=30002142
Ale to se dá jen v letní střední Evropě oplývající horizontálními lesy.
Zajel jsem do Oravských Beskyd (= hranice PL / SK nad Kysucema / Oravou ) ...tož tudy ne , přátelé. Pro kolo je to tam naprosto nevhodný, zvlášť když vás tam chytne takový déšť jako mě...(podrobný popis sesmolím přes zimu..)