Příští rok se chystám na tři týdny do oblasti Narvik-Tromso-Nordkapp-Kiruna. Z různých důvodů mohu jet v jednom ze tří přibližných termínů: 1) konec května do poloviny června, 2) od poloviny července do začátku srpna, 3) druhá polovina srpna, začátek září. Chci se tedy zeptat především na osobní zkušenosti co se týče počasí, komárů, případně jiných záležitostí souvisejích s termínem. Kdy je nejvhodnější doba a kdy ne a proč? Předem díky!
Dle mých zkušeností asi nejlíp konec července a srpen. Pořád ještě dlouhé dny a poměrně stálé počasí, i když samozřejmě ti to nikdo předem nezaručí. S komáry je těžká rada, buď jsou nebo nejsou. Vzít sebou dobrý repelent. Květen bych moc nebrala, ještě může v kopcích ležet dost sněhu nebo i připadnout.
Když tak zahlásím koncem srpna, chystám se teď právě do oblasti Narviku.
Někde jsem četla, že na Norsko je nejlepší červen. Moje holka se vrátila v neděli z měsíčního cestování po Norsku a měli prý stále pěkné počasí, déšť jen ve dvou dnech, komárů málo, stačil kouř z ohně, repelent použili asi 3x.
Podle toho, co píše Marek, tak se budou pohybovat dost vysoko nad polárním kruhem.
Koncem července a v srpnu jsem tam byla několikrát, většinou bylo krásné počasí. A vlastně to nikdy s komáry a muchničkami nebylo nijak moc zlé. Některé roky nebyly vůbec. Rozhodně na muchničky mám daleko horší vzpomínky ze skotského Skye
letos:konec května, červen komárů plno od Polska až po Norsko. od. července po komárek ani pamatky
Letos od 27.7 do 17.8., celkem 22 dnů cesty na Sever, z toho 13 dní za polárním kruhem - oblast Fauske, Narvik, Bjornfjell, Abisko. 6 dní krásně, 4 dni polokrásně, 3 dni propršelo, jedna bouřka v dálce, žádné kruté větry. Deset nocí ve stanu, 2 noci v samoobslužné chatě DNT. Většinou ráno zamračeno, ale přes den se vyčasí, ale tady vůbec nevadí, když člověk prolelkuje dopoledne ve stanu, protože den má celých jasných 24 hodin. I ve slunečných dnech teplota kolem 15-17 stupňů, což je pro outdoorové aktivity ideální. Skoro žádní komáři ani muchničky.
Místní říkali, že měli nádhernou celou druhou půlku července.
Klasicky seversky kýčoidní fotka pro inspiraci:-))
Já si říkala, kam jsi to asi tak vyrazila a sever jsem si tipovala nejvíc.
Doufám, že sem postupně hodíš trošku víc fotek :o)))
Snad časem přidám trochu infa a fotky, ale potřebují nejdřív přebrat.
Zatím jsem ve stádiu praní a debordelizace a taky uschování severských přebytků na zimu:-))
Copak brusinky, ale co houby?!?
Mě u švagrové vždycky fascinuje, jak tam v podstatě za chalupou (za chatou) rostou lišky a křemenáče. A to v množství víc než velkém.
A v Göteborgu v lesoparku vlastně také.
Houby jsme jedli čerstvé. Norové nesbírají nic jiného než lišky a pak to na obrázku. Říkají tomu piggsopp, česky snad Lišák zprohýbaný. Chutná fakt jako naše lišky.
A samozřejmě molte (ostružiník moruška), bez toho by sever nebyl severem:-))
Ano, to je fakt, lišky jsou jediné houby, které švagrová sbírá.
Pred par dny jsem byl v Norsku, jen tedy dole u Osla a počasí super. Do 20 stupňů a bez problémů koupání v mori. Ted jsem ve Svedsku u Borasu (350 km níže) a je tu skoro stejne. Nahoru jsme se bohuzel nedostali (