Před třemi roky v Alpách 22. června padal sníh, na jihu Francie foukal silný Mistrál a pak se postupně oteplovalo, že na začátku července bylo už hodně přes 30, což bylo už dost nepříjemné.
viz http://karel-ch.rajce.idnes.cz/jizni_Francie...
Jestli jedete do oblasti Provence či Languedoc, počítejte začátkem července s teplotami +- 30°C.
Je to stejné na celém pobřeží nebo jsou Pyreneje chladnější?
Pyreneje jsou chladnější. Záleží na nadmořské výšce a na aktuálním počasí. Skoro každý den jsme zmokli, ale byly to většinou jen přeháňky. Jen jednou nás chytla pořádná bouřka.
Díky deště jsme si loni užili vHolandsku a Belgii.Jsou v Languedoc cylkostezky v lesích nebo je tam otevřená krajina.
Cyklostezky jsme tam nějak neviděla, ale dá se jezdit v pohodě po vedlejších silničkách. Severněji je Laguedoc typická středomořská oblast, směrem k Pyrenejím se začíná krajina hodně vlnit.
Kolem kanalu Du Midi (pokud se kus chystate) jsou useky v otevrene krajine i useky lemovane platany. Byli jsme tam loni zacatkem cervence na hausbotu a bylo kolem tech 30ti na slunicku. Pod stromy to bylo fajn - chladek, pocitam ze tak 20-25. Na zacatku bylo more teple, pak ale prisel nejaky studeny proud nebo co a byla to hrozna ledarna. Plaze celkem plne, ale ve vode skoro nikdo...
Muze to byl ale rok od roku ruzne...
Kolem kanálu se určitě chystáme.Moře nám nevadí nejsme zrovna vodomili.Jezdíme spíše jako poznávačka.ráno nějaký cíl třeba hrad,jeskyně,vodopády a odpoledne zpět max do 100 km.Dcera má teprve 11 roků.Kdyby měl někdo tip na pěkný kemp v této oblasti necháme si doporučit.
To studené moře vznikne v době, kdy fouká mistrál - vítr z pevniny odfoukne vrchní teplou vodu od pobřeží a ke břehu se dostane studená voda z mořských hlubin.
Aha, tak to jsem netusil - zajimave. Celkem nam to vrtalo hlavou, tak dekuju za vysvetleni :-)
Také jsme tam viděli - v červenci - silný mistrál foukal pod Alpami po několikadenním vedru. Některé pláže byly uzavřené a opáskované s přísným zákazem vstupu. Případného plavce by proud asi odnesl hodně daleko od břehu bez šance na návrat.
....teploty jsou na přežití i pro děti...
Je jasné,že na počasí se asi víc lidí nezhodne,ale jde mi spíš o orientační teplotu třeba srovnání s Itálii,tam bych na kole nejel
Nejblíže Tvojí lokalitě jsem jezdil v Pyrenejích (červenec a srpen) a na opačné straně v Provensálských Alpách. Provensálské Alpy byly začátkem června. Teploty velmi příjemné 20-25°C, povětšinou slunečno, jen jeden den mlhavý a chladnější do 20°C a jeden den jsme chytili doznívající frontu = děšť. Pro Pyreneje platí, že západní část je výrazně deštivější, než východní středomořská (srážky jdou od Atlantiku). Teploty na východě Pyrenejí se pohybovaly v údolích (500-800 m) mezi 25 a 35°C. Počítej teda spíš s vyššími teplotami a slunečnými dny, ale taky s tím, že může být nepříjemně větrno.
Díky každopádně to bude východní strana.Dá se terén v této lokalitě srovnat s nějakou částí v česku abych věděl na co se nachystat.
V březnu se chystám do východních Pyrenejí z obou stran hranice, tak ti dám tip.
Jedeš solo nebo z cestovkou.Zajímá mě i cesta tam,kudy jet a jak dlouho trvá cesta jestli máš zkušenost.
Jedu sám, vlakem do Narbonne. Cesta z Prahy trvá asi 25 hodin. Zpět chci jet odněkud z Katalánska (Lleida).
Myslel jsem autem.jedeme celá rodina.Tak si to užij a třeba se i potom ozvi.
Jinak autem jsme před 3mi lety jeli přes Švýcarsko, natankuješ tam o něco levnější benzín. Cesta ale trvá aspoň 2 dny. Ve Francii se docela dobře jezdí i mimo dálnice, síť hlavních silnic je dobře značená. Viz odkaz na fotky výše. Jezdili jsme tehdy podél kaňonů Ardéche a Tarn.
My jsme tam leteli do Toulouse, ale zpatky nas vezli znami autem po trase Narbonne - Lyon - Strassbourg - Nurnberg - Plzen - Praha
Cele po dalnici, odjezd odpoledne, prijezd na druhy den rano. Trasa viz:
http://www.viamichelin.com/web/Routes...
Mario, cestu na jih mám docela zmáknutou, jezdím tam každoročně přes 20 let, do Španělska.
Nevím odkud z vlasti jedeš, já protože z prostředka jedu na Rozvadov a pak Norimberk, Heilbronn, Karlsruhe, a pořád podél Rýna až k Mulhause. to je už na druhém břehu ve Francii. Až sem pořád dálnice. Pak už po státovce Belfort, Besancon a pak jsou dvě možnosti - buď dolů na Lyon přes Bourg-en-Bresse. Lyon a pak podél Rhony dolů, ale tam bývá v létě dost provoz a loudá se to, nevo místo na Lyon jedeš dál na Chalon sur Saone - dobrá silnice, občas 4 pruhová, pak Vichy, Clermont-Ferrand a odtamtud už vede na jih dálnice, která je grátis, až na most v Milau, ale nechá se to object přes údolí a navíc ještě jako bonus vidíš ten most.
Cestu končím v Séte. 1400 kiláků, zhruba 14 hodin jízdy dost natvrdo. Vyjíždím do noci, v poledne jsem v Séte. Bacha na ubytování, kempy jsou drahé a většinou i tak mají plno, stejně tak s hotely přijatelné cenové úrovně. Je potřeba si to zabookovat poměrně dlouho dopředu, zakempovat nadivoko u pobřeží moc nejde, ale dál ve vnitrozemí to jde. V Séte se mi osvědčil hotel Etap (http://ibisbudgethotel.ibis.com/gb/hotel-5980...
V centru, parkování grátis a za plotem, přikatelný cenově. F1 a ostatní low costy jsou od centra dost daleko, jiné zdánlivě levné nemají parkování, nebo za něj platíš extra a dost dardu.
Zkoušel jsem přes Švýcarsko, platíš dálnici, na dálnici speed limit, neosvědčilo se, stejně jako valit po francouzské dálnici, protože v létě bývá silně přetížená, a co najedeš rychlostí, prostojíš pak v kolonách nebo na mýtnicích. Ještě jedna věc, ve Francii nejlevněji natankuješ u benzinek u supermarketů Super-U, Intermarché nebo Carrefour. Fungují ale v prodejní době, tedy od 9 ráno. Přiject s prázdnou nádrží ve 4 ráno není dobrý nápad, 24/24 funguje jenom s jejich kreditkama.
http://www.cs-sklo.cz/ceskoslovenskesklo/25...
No, jsou to hory, takže terény tomu odpovídají. Nicméně východní část Pyrenejí je více zerodovaná, vrcholky jsou nižší a plošší. Údolí jsou hluboká a úzká - mají charakter soutěsek, střídají se s náhorními plošinami. Fyzická obtížnost by se dala srovnat třeba s Jeseníky, i když je to spíš jen orientační. Jezdil jsem teda jen ve francouzské části v kraji Ariege ( a kousíček Aude). Ta španělská bude aridnější, je tam řidší silniční síť i hustota osídlení. Jinak provoz mimo hlavní cesty velmi malý, horská oblast Ariege nepatří k turistickým destinacím a vypadá to tam místy jako u nás za 1. republiky :-). Podobně to vypadá i v té Horní Provence v povodí Var. V kempu v Augireinu jsem v noci slyšel výt vlky :-). Jinak možná by stálo za to podívat se i do Andorry (bezcelní zóna) nebo do Carcassone a okolí (památky). Tahle místa jsem ale nenavštívil.
Cesta je dlouhá skoro 2000 km. Jel jsem s cestovkou. Tam jsme jeli dva dny (spali v Orange poblíž Mont Ventoux). Nazpět to bylo rychlejší - za necelých 20 hodin v Praze. Výhoda je, že se prakticky pořád jede po dálnici. Za francouzskou se ale platí mýtné.
Cesta středem Francie umožní ušetřit cca 50 e na mýtném a nĕco i na phm, na dálnici je benzín dražší výraznĕ.
Carcassone je turisticky přetížené, a je taky tak trochu dotvořené "památkostavem".
Podobné ale menší a ne tak přetížené je mĕstečko Villefranche de la Comte, je na trase z Perpignanu na Bourg Madame a Andoru.
Na Andoru z francouzské strany lze v podstatĕ ze dvou stran, přes Perignan a Bourg, nebo právĕ kolem Carcassone, Aix les Termes a L Hospitalet. Andorou samotnou napříč vede jen jedna silnice.
Nevím jestli je to ideální pro kolo, bývá tam hustý provoz, vlastnĕ pořád jedeš v kolonĕ aut a pořád do kopce. Jak se uhne kousek z turistických cest je tam ale klídek a krásnĕ. Do Andorry ale holt musíš tĕma serpentinama. Z bezcelního se vyplatí snad jen natankovat, pokud autem a pak nĕjaké ty voňavky či co. Jezdí tam i pro alkohol a cigarety, celníci si to ovšem dost hlídají, na španĕlské stranĕ prohlížejí kufry všem, francouzi namátkou ale často.
Carcassone vřele doporučuji minout. Jsou to jen prázdné načinčané kulisy. Byli jsme jeho návštěvou velmi zklamáni. Spíš bych vám doporučovala zaměřit se na některé z katarských hradů. Mezi hradem Montsegur a Foix jsme spali u městečka l´Herm v pěkném malém klidném kempu. Ale bylo v r. 2006, nevím, jestli ten kemp ještě funguje.
Nedoporučuji minout, když už jedeš kolem, ale jako cíl může vyvolat zklamání, hlavně tím davem turistů. V muzeu, až si vystojíš si slušnou frontu, se dozvíš o historii města, Katarech i rekonstrukci z 18. století docela dost, a určitě to nejsou "prázdné načančané kulisy" ale poněkud romanticky zrekonstruované středověké pevnostní město zapsané na seznamu památek UNESCO, prostě takový Karlštejn v o dost větším měřítku.
Pokud chceš připravit partnerce nebo dětem nezapomenutelný zážitek, doporučoval bych se ubytovat na hradě Le Roc sur l'Orbieu
http://www.booking.com/hotel/fr/le-roc-sur-l...
Paní Helena tam má jen 5 pokojů, opravdu na starém hradě, nezapomenutelný zážitek za relativně málo peněz, když porovnáš co ti nabídne řetězec IBIS nebo Helena za podobnou cenu. Paní Helena mluví velmi srozumitelnou angličtinou, dělá domácí jogurty a zavařeniny, večer uvaří domácí jídlo, v Hiltonu se nemůžeš mít lépe.
Tak co je zase špatnĕ?
Helena špatnĕ vaří, Carcassone není chránĕno Unescem?
Za co soudružko?
Jestli tím oslovením "soudružko" myslíš mě, tak ode mě ty mínusy nemáš.
Soudružek je tady víc, neber to osobnĕ :-)
Andorru jsem vynechal právě kvůli tomu provozu. Dal jsem si místo toho raději zajímavější okruh po vedlejších silnicích. Nicméně zajet si tam autem. trochu to tam prochodit nebo si dát vyloženě pěší tůru beru jako určité zpestření dovolené. A originální whisky tam stojí ani ne polovinu co u nás...alespoň teda chlapi říkali :-).
Andorra je teď můj další velký cíl, tedy asi poslední a to si budu muset hodnĕ přitrénovat. Každý rok tam vidím nĕjakého toho šílence natĕžko jak to dává, je to fakt výzva. Od Perpignanu asi 160 km furt do kopce, vlastnĕ z nuly stoupáš asi na 2600, chce to asi vymyslet čas tak nĕjak mimo sezonu, jinak to bude jak v pátek na výpadovce z Prahy.
Ale to je spíš jen výzva kdo z koho, já nebo hora, určitĕ pohodovĕjší poježdĕní je jinde a bez aut.
Whisky neumím, nevím co stojí u nás, litrovka Baileys vloni 11 Eur :-) ale to je babolep pro moje holky. O 20-30 % než ve Francii nebo Španĕlsku je v Andoře levnĕjší i ubytování, jídlo asi taky malinko levnĕjší ale ne zásadnĕ. Elektronika asi o 30 procent, ta kosmetika ovšem tak o 40 procent.
Zajížďka přes Andorru se zaplatí na tom levnĕjším benzinu a na tom, že ušetřím za mýto, pohybovat se Katalánskem podél pobřeží mimo dálnici stojí dost čadu a nervů a z Andorry až do Tarragony se jede v pohodĕ, teda autem.
V Andoře samotné jsou na cyklisty nachystaní, mají tam nĕjaké ty bike-parky a lidi co jsou na mtb si asi užijou. Asfalťáci ale moc ne, kvůli tĕm autům.
Jestli jsem dobře pochopila z původního dotazu, Mario chce cestovat natěžko s dvěma dětmi. Asi pro něj nebudou nejdůležitější informace o cenách whisky, elektroniky a kosmetiky. A taky si nejsem jistá, zda ho zajímá, kolik ušetříš za benzín a jaké jsou tvé "sportovní" cíle ve vztahu k Andoře.
Kdybych se o tu informaci chtĕl podĕlit pouze s Mariiem, pošlu mu to do obálky.
Informace o Andoře jsou pro všechny, kteří uvažují o Andoře jako"bezcelním ráji" a možná i oro ty, co plánují cestu autem do Španĕlska.
Zajížďka přes Andoru stojí den, ale zaplatí se na tom benzinu a mýtném. Ostatní co si kdo koupí je už jen bonus, a ten můžeš nebo nemusíš využít.
Letos pojedu přes Andorru po 21té, tak si troufnu tvrdit, že to tamtochu znám.
Je to marný, je to marný, je to marný!
Ano, to už nikdy nemůžeš dohnat.
Tak si užij s palečkama, když ti to nevyjde v Pyrenejích :-)
Jen chci doufat, že neučíš dĕjepis ani výtvarku.
Díky všem za reakce.Rád bych upřesnil naše priority.Před dovolenou si naplánujeme zemi,potom lokalitu a zajimavosti které chceme vidět.Ubytování si nikdy neblokujeme.Najdeme si předem několik kempů a v místě si je objedeme a vybereme pro nás vyhovující.Děláme to několik let a nikdy nebyl problém.Vyhledáváme místa kde není moc lidí.Nákupy a podobné blbosti nás nezajímají.Výhodou tohoto stylu je,že když se mi někde nelíbí tak se seberu a jedu třeba o 300 km dál.Vzdálenost neřešíme.Za 14 dní projedem i 4 státy.Informace hledám hlavně kvůli komunikaci s francouzi,abychom eleminovali případné problémy.Díky
K tomu bookování (zamluvení) ubytování.
Tam na jihu, Sete, Narbonne, Perpignan, je to v červenci a srpnu totálnĕ obsazené. A co není obsazené, je drahé a to dost fest.
Proto, když jedeš dolů, vyplatí se to zabookovat už v dubnu, v kvĕtnu už asi nebudeš mít šanci. Nic to nestojí, do 18 hodin to můžeš zrušit (tedy dne příjezdu). Taky jsem jezdil na blint, ale s nástupem mobilního netu bookuji. Jde jen o prachy.
Na pobřeží býval problém i s kempy, tedy pokud si autem.
Problém by byl u paní Helene v tom hradĕ. Té to zrušit v podvečer by bylo nemravné, ona čeká a už večer jiného nezíská.
Řetĕzce ale hravĕ. Ve vnitrozemí je to lepší, ale vĕř starýmu bobrivi Mario, mít zamluveno, neznamená mít zaplaceno, a všechno pak stojí o dost míň penĕz, než když je zle a hledáš ubytování. Mobilem rezervaci snadno zrušíš, ale tĕžko v sezónĕ, právĕ v téhle oblasti najdeš.
Objet nĕkolik kempů a vybrat si?
Ne v Sete, ne v Narbonne, v sezonĕ u pobřeží, tedy autem. S kolem se vmáčkneš asi všude.
Takže do Francie je asi nejlepší s obytným autem?
Off-topic:
Myslim, ze jsem nekde cetl (a na vlastni oci videl), ze ve Francii je tenhle zpusob cestovani hodne oblibeny...
Na hodne mistech sice maji zakazy tam s karavanem nocovat, ale pak tam maji spoustu mist k tomu vyhrazenych, kde se da nocovat bezplatne.
Obytná auta ženou taky do kempů a taky mají fest obsazeno..
Na exponovaných místech rezervovat, jinak síť kempů, pak najdeš tady www.camping.fr, když profrčíš ceny, možná se přkloníš při přejezdu spíš l ubytování v nĕjakém tom levném hotelu řetĕzce www.accorhotels.com.
Získá se nĕjaký čas, nejvĕtší položkou cesty vozem je nafta nebo benzin a pak, když se nevyhneš dálnici, mýtné.
O dálnicích vše plus mapa mýtného je na www.autoroutes.fr.
Záleží jak moc spĕcháš, pokud vezmeš kalkulačku, dá se spočítat, že co ušetříš na mýtném, můžeš dát do ubytování a ject s lehkou nohou na plynu a nĕco vidĕt a i přitom ušetřit.
Jízda na blint bez rezervací bývá o dost dražší, jsi-li unaven, nebo hůře, rodina toho má dost, bereš co je k dispozici.
Dobrý, třeba pomůže a zužitkujiu. Chtít jet na doolenou do Francie a jezdit tam po dálnicí je snad přímo zločin. To můžu u nás nebo přes Německo, ale určitě ne ve Francii i když to může trvat o dost dýl, ale proto mám dovolenou.
Já Francií jen projíždím :-)
Dřív, když ještě se mnou jezdila velká dcera, jeli jsme týden dřív a courali Francií se cestou, je toho spousta k vidění, co není daleko od trasy.
Koukal jsem na ty kempy, taky tam nejsou všechny, města mívají místní Camping Municipal, ty jsou tak o polovinu levnější, ale otevřené bývají bohužel jen v sézóně.
Ale pokud jseš drsoň, zakempuješ v remízku grátis, ve Franii to fakt jde v pohodě.
Díky za názory.Jak čtu tak kempy budou asi problem.Ubetování v různých hetelech odmítám po špatných zkušenostech s hygienou.Asi zvítězí azkušenost z loňska.Najít si dobrý kemp ve vnitrozemí,třeba 100km od moře,jet autem do nějaké lokality,sundat kola a celý den jezdit.Večer zpět.Není to problém.I když v Holadsku byly dálnice grátis.Na divoko jet nemůžem,potřebujem el.pro ledničku.Stravujem se zásadně sami.Projíst dovču mi připadá zbytečné to raději vrazíme ečka do vstupů.Kdyby si někdo vzpoměl na cenu kempu tak by se to hodilo.Dražší jak v Iálii 1200,- za noc to snad nebude.
Tady jsou ceny z roku 2007
http://www.vrstevnice.com/akce/2007/07cervenec...
Nyní to bude asi o kousek víc, ale aspoň si můžeš udělat základní představu.
Dík přijde to vhod.Ale jak koukám tak jídlo celkem drahé,ale to jde mimo nás.Kilometry rozhodně nehoníme.Jezdíme na pohodu akdyž se nechce tak vezmem hůlky a jdeme na tůru.
Jo, jídlo je docela drahé, ale co člověk potřebuje - pečivo, kus sýra, jabko.
V osvěžovnách jsme si dávali hlavně menu - nám to vyhovovalo.
Co se jídla týče, zrovna jižní Francie mi moc vyhovolala. Stačí koupit bagetu, olivy, zeleninu, tu a tam třeba i rybu. Navštívit místní trh. Vynikající, navíc do letního horka jak stvořené. I děcka si to vždy pochvalovala.
Proto radím ty řetĕzce.
Tam je hygiena sichr.
Na ceny z 2007 zapomeň.
Klikni na www.camping.fr a u kažéh202o kempu ty ceny najdeš, je to "tarifs".
Obyčejnĕ (loni) to bylo kolem 3Eur za položku.
Tedy osoba, stan, kolo, elektřina = cca 22 Eur.
Mají takové ty tarify, parcela + auto + stan + elektro + 2 osoby tak kolem 18-20 Eur.
Připočítají dĕti a místní daň a jsi na 25-30 eur.
S dvĕma dĕckama na jihu u moře, auo plus elektro, bych počítal kolem 30ti.
Proud. Problém co mĕ loni trápil.
Ten na tĕch nejlevnĕjších tábořištích nebývá. Budeš potřebovat také redukci z toho kempingového 3kolíkáku na naši zásuvku. Jestli chceš, půjčím ti jí, napiš do obálky. Letos bez motoru.
Protože mám mizernou autoledničku používám led. Taková ta plastová krabice, do ní vrazíš kostku ledu (mají v krámech na jihu bĕžnĕ, i na benzinkách) cca za 1.5 Eur a uchladí to 24 hodin na opravdu ledovo. Jen si jídlo musíš dát do plastových přepravek aby neplavalo. Do autoledničky ta kostka ledu půjde asi taky., a za večer kolekm 30 Eur doma, když zakempuješ na divoko.
Jinak ty hotely řetĕzců bývají pro 3 osoby, z nĕjakých požárních předpisů 4 nepovolí. Takže jako zamlada, na černo za mámou na intr. Jak se prozradíš, že je vás víc, hlídaj :-)
koukám že jsem kliknul vedle, já s jolemb12 Eur.
Jinak rodina řádovĕ 30.
Podle lokality.
díky za ceny,je to podobné Rakousku což byly pro mě nejlevnější kempy.S el.nemám problém vení mám celkem dobré a v záloze kartuš.Je zajimavé,že se nikdo nezmíníl o ubytování v soukromí nebo třeba na statku.Že by to v F nebylo?
Je a je populární, ale mimo "moji cenovou relaci".
Dalším problémem, teda pro mĕ, je neznalost jazyka. Přes net objednáš lecos, ale spousta levných vĕcí je jen na dotaz, na telefon, a tam už se nechytám.
Francouzi jsou takový bonviváni, furt posedávají, a žerou, ne že by se ládovali ale debužírují a žvaní, Stephen Clarke skvĕle popsal jejich způsob života a myšlení v knížce Talking to Snail (Tak pravil hlemýžď ) a pak v serii která má vždy v názvu Merde (skáču přes merde, jde o merde atd). Tak pravil hlemýžď je takové shrnutí, najdi si to a přečti, kdybys to nesehnal, asi to nĕkde mám.
Snad jen drobnost, pokud si zvyklý na nĕmeckou nebo rakouskou úroveň kempů, ve Francii je to slabší ale furt dobrý. Ale jak už tu připomenuli kolegové, zatábořit v přírodĕ jde taky a bez problému.
Francouzi jezdí na dovolenou do Francie, proto ty turistické atrakce bývají v sezónĕ přetížené a s ubytováním místy problém.
Tak jazyk je u mě taky problem,ale nemám strach kamkoliv vyrazit.Když chtějí obě strany tak se vždycky domluvím.Jednou jsemdokonce radil i japonce.Sice jsem ji poslal na druhou stranu než chtěla,ale tolikrát mě ještě nikdo nepoděkoval.Beru věci s humorem.
K posledním řádkům.Jak jsem již psal.Když budu s něčím nespokojenej zvednu kotvy a jedu třeba do Švýcar.A to mám na tom nejraději,volnost rozhodování bez závazků.
:-)
Trochu mĕ to připomíná putování z mládí. O prázdninách, to byla malá asi 4-5 let stará, jezdila s ní madam na nĕjaký ty maminkovský aktivity s dĕtma, a nĕjsk u toho byla nĕjaká televize a madam si vybrali že s ní jako na kameru pokecají.
A došla řeč na dovolenou, kam jako pojedem, a ona naprosto bezelstnĕ řekla, asi do Španĕlska nebo Italie. Další dotsz, kdy se chystáte? Pozítří. Redaktorka mírnĕ zmatená se ptala jak je možné že neví kam pojedeme.
A Soňa s ledovým klidem vypálila, že se rozhodnem až před Norimberkem, podle toho jaký bude provoz na dálnici.
Mám to na videu, kdyby zase byly pochybnosti.
Bylo to fajn, napínavé, internet v plenkách, po letech možnost svobodnĕ cestovat byla opojná, tĕžko pochopit tomu, kdo nezažil.
S nástupem intetnetu jsem zjistil, že je levnĕjší mít zamluveno a případnĕ zrušit, než jezdit na blint.
Ale já jezdím dost autem služebnĕ, ne jjrn na dovolenou, tak prostĕ tĕch nocí, večeří, snídaní a tak mám logicky víc. A když ti to
zaplatí, a naopak víš, že co ušetříš ti nezůstane, bydlíš a jíš podle maximálních limitů. U nás to finguje trovhu jinak než tady, na cestu máš schválený rozpočet a útratu dokládáš stvrzenkama.
Přejedeš limit, platíš ze svého, nevyčerpáš, dĕcku z úspor Barbie nekoupíš.
Do Francie jedu na kole 27 dubna, pojedeš asi pozdĕji, budu mít aktuálnĕjší info.
Určitĕ to nĕkde napíšu.
V roce 2010 nás vycházely kempy 180 Kč/os a noc a o rok později 155 Kč/os a noc. Byly to sice Alpy, ale ono je to +- stejné všude vyjma profláklá letoviska. Ubytování pod střechou na farmě, venkově se za slušný peníz dá jistě rovněž sehnat. Zkus se podívat sem: http://www.gites-de-france.com/
http://cz.franceguide.com/Netradi%C4%8Dni...
Kempy v horách jsou i v červenci poloprázdné. Osobně nikdy nerezervuji kempy ani pro skupinu cca 12 osob - je to zbytečné. Blíž k moři to bude asi horší, ale to nemůžu plně posoudit.
Já můžu a proto radím bookovat, pokud to nic nestojí.
Další vĕc je cena kempů. Mĕ vychází lepší si vzít za velmi podobnou cenu Formuli, než tam stanovat. Ale jak píšeš, kousek od pobřeží (tak 50 km) je všechno jinak.
U říčky Heraut jsem kempoval nadivoko v naprosté pohodĕ, možná najdu fotky.
Byla jsem sice v severní Francii, ale vyplatilo se mi nastudovat průvodce a projet místa, o kterých se v průvodci nemluvilo. Objevili jsme tehdy nádherná místa a bez túristů.
V konkrétním místě jsem pak vždycky ještě navštívila Tourist Info.
Co se týká kempů - nevím jak je to na jihu, ale pro ten sever jsem měla 3 různé mapy, kde byly kempy malované rozdílně. Snažila jsem se vybrat takový kemp, který byl alespoň ve dvou mapách. I tak se nám ale stalo, že jsme dojeli do města a kemp byl zrušen...
Více o mých zkušenostech při cestování "na těžko" ve Francii je tady
http://www.vrstevnice.com/akce/2007/07cervenec...
Je to sice z roku 2007, ale že v podstatě vše platí, ro jsem si ověřila i při předloňském pobytu.
Jo a ty cyklo mapy (modré jsou cyklo a stejné v zeleném jsou turistické) velmi doporučuji. Jezdili jsme zásadně po "malých bílých silničkách" a bylo to naprosto v pohodě.
A kromě toho, že neobsahují info o kempech, tak mají všechny potřebné informace pro putování.
Jo a pozor - nevím, jak je to na jihu, ale na severu jsme (konkrétně v Remši) narazili na kemp, který byl striktně "auto", takže nás tam s kolem a stanem nevzali. Na druhou stranu jsme ale díky tomu našli úžasný motorest v námořnickém stylu :o)))
Komunikace s frantiky mi neprisla tak hrozna, jak se vsude pise. Proste kdyz oba maji zajem na tom se domluvit, tak se domluvi. Rekl bych, ze to plati globalne.
Sice anglicky se tam neda domluvit tak dobre jako treba v Dansku, ale zakladni fraze umi taky. Na koupeni bagety a briosek v bagetarne staci umet pet slov francouzsky a mistni snahu oceni.
Sit infocenter je taky, myslim, celkem husta, takze si tam clovek muze najit, co potrebuje...
Jinak teda jeste k tomu ubytovani - existuje tam sit turistickych noclezen Gite d'Etape, ktere jsme potkavali fakt skoro v kazde vsi. Pry jsou celkem levne, takze se daji vzit misto kempu, ale osobni zkusenost s tim nemam. Ber to jenom jako tip na dalsi moznost. Mapku jejich vyskytu mivaji v Infocentrech nebo je i nekde na netu.
Ubytovny neznám, jinak levných hotýlků bývalo všude dost, jen kvalita ubytování v nich bývá dost otřesná, zejména postele, když blbá postel bolí záda.
V posledních letech se ale čím dál více rozšiřují ty řetĕzce, zejména ten accor a nejlevnĕjší bydlení ve F1, pak řetĕzec Premiere Classe, Campagnile a B&B, a Balladins.
Tyhle budky bývají u mĕst poblíž nákupních center, do středu mĕsta bývá mnohdy dál. Při výbĕru bacha na parkování. Nĕkdy v cenĕ, jindy placené a může to celkovou cenu ubytování fest zdeformovat.
Hotely řetĕzců mívají v posledních letech slevy kolem 20%, když objednáš a zaplatíš do 20 dnů před příjezdem. Zrušíš li pobyt, nicale nevrátí, nepřesunou, prostĕ o ty prachy přijdeš bez pardonu.
Snídanĕ nebývá v cenĕ, stojí obvykle tak od 8 eur. V pekařství stojí Croisant nature od 0.8 do 1 Eur, rozinkový šnek tak 1 až 1,30 a stejnĕ tak ta čokoládová kapsa, bageta podle druhu kolem eura, kafe s mlékem 2-3 eura. Snídat nna hotelu se tedy moc nerentuje.
Snídaně od 8 eur?!? To si se snad uklepnul ne?!?
Od 8 eur stojí celé obědové menu (plat de jure nebo jak se to píše)...
Tak letos už dokonce 9 Eur
http://www.accorhotels.com/gb/booking/options...
A to je IBIS, asi druhej odspoda po Formuli.
Obědové menu je opravdu tak od 8 Eur viz třeba v Calais:
http://www.lecalice.com/modulosite2/fiche.php...
Jenže to je taková nouzovka, pokud ve Francii na jídlo, tak bych se menu vyhnul - ale to už je jinej level, rodinu na dovolené by takové debužírování as zruinovalo.
Tak třeba v zmíněné restauraci v Calais -
předkrm - kotlík se šneky na smětaně a bílém víně - 13.90 Eur
hlavní jídlo - biftek Rosini - 23.50 Eur a belgické pivo Leffe za 6.50 pilitřík a už vyjedeš i z diet...
Na jihu, zejména v Séte jsou specializovaný na ústřice a slávky - tedy tu "kokiláž" ta velká mísa stojí 50 Eur.
Takže pro rodinný výlet s malými dětmi asi trochu moc a to jídlo je furt brnkačka proti pití, pokud si nedáš rozlejvané domácí víno ale otevřou ti špunt.
Touhle cestou Mario asi letos nepůjde, jen abys přestela pořád ke všemu připomínky jako "že si snad vymýšlím" jen proto, že si před pěti lety byla v Remeši a podle toho extrapoluješ na celej Frankrajch.
Copak tě zase žere?!? Že byl ve Francii i někdo jiný než ty?!?
Ano, podivila jsem se nad cenou snídaně, protože mi s obědovým menu přišla nesrovnatelná a ani při jednom ze svých pobytů jsem si tam samostatnou snídani nekupovala.
Na tom snad není nic špatného.
Je nesrovnatelná všude, milá Radko.
Tedy z našeho pohledu.
Dáváš informace 5 let staré a pochybuješ drze o tom co píšu. Navíc z úplnĕ jiného a nesronatelného regionu.
Ve Francii jsem každoročnĕ nĕkolikrát, tak se ladkavĕ vykašli na to, že mĕ budeš peskovat.
Možná si to v tom ouřadĕ nepostřehla, ale mezi 2007 a dneškem bylo nĕco jako krize, ceny se ponĕkud posunuly, proto pokud jde o současný stav, doporučuji místo hledání vv3 mapách kouknoutse na internet.
Ve Frankrajchu teď řádí pomatený socan Hollande a to co platí dneska, v létĕ pravda být nemusí, a údaje z 2007 budou jen nostalgickou vzpomínkou.
Snídani ve Francii v hotelu nekupovat.
A také "menu" ať polední nebo večerní rovnĕž nekupovat.
Za tu cenu to bude jen zklamání.
Proč tolik arogance?!? Nezdá se ti to nadbytečné?!?
To, že ty jsi všude byl a všechno znáš neznamená, že ostatní jsou negramotní blbci.
Byla jsem ve Francii i předloni, takže srovnání mám.
Navíc ke svým odkazům jasně píšu a je z nich i čitelné, z jaké doby jsou a že je lze použít jen jako orientační spodní hranici.
No počkej, v Pobaltí nebo Haliči asi nebyl.
Zřejmě je tam pro něj nebezpečno :o)))
Rozhodně ho to ale neodradí od toho, aby k tomu dal stoh vlastních připomínek a ponaučení a z nás ostatní udělal debily, co jsou ochotný se nechat dobrovolně zastřelit kdekoli a kdykoli...
Musím říct, že kdyby se tolik nepovyšoval nad ostatní, jeho rady by poněkud získaly na kvalitě.
Ač mu dal pan otec mnoho rad do života (jak nám tu neustále otlouká o hlavu), zřejmě mu zapomněl říci jednu základní "nad nikým se nepovyšuj, pře nikým se neponižuj"...
Ty si vážnĕ....
Napíšu pravdu jak to je, a jsi to ty, kdo okamžitĕ přijde s tvrzením, že jsem se asi překlepnul.
Ale nic.
Takže ráno jsem vĕnoval chvilku tomu, abych zjistil co nejvíce informací o kempech.
Existuje pár mobilních aplikací, zdarma i placených, rozdíl témĕř žádný. Žádná z nich neobsahuje kempy všechny, mĕstské kempy Camping Municipal vĕtšinou nejsou.
Vím podle kempu v Haguenau, v kterém jsem nocoval a ty aplikace ho nedávají.
Překvapivĕ kompletní je ale anglický server UkCampsite.Co.Uk
K mobilním aplikacím. Seznamy mají vĕtšinou nahrané, pro další údaje a zejména mapy si ale sahají na net, takže buď na wifi, nebo roamingové datové služby což může vyhledání levného ubytování prodražit.
Takže tak.
Bože můj, tebe snad klepne z toho, že jsem se zeptala, jestli jsi se náhodou nepřepsal s těmi 8 eury za snídani.
Zkrátka mi to přišlo moc, tak jsem se prostě zeptala. Halíbelí, to je celý. Nač tady z toho děláš tenhle tyjátr a urážíš a navážíš se do mě?!?
Ale dost, dál už tady "trolla nekrmím", protože to je pořád dokola a není to k tématu.
Holt jsem se dovolila pana dokonalého zeptat, tak jsou tady hromy blesky...
Jdi s tímhle přístupem do háje a zklidni se...
Takže k Francii nic?
Já jsem neměla s komunikací ve Francii absolutně žádný problém. Jakmile pochopili, že moje angličtina je na jejich úrovni, tak se se mnou bez problémů bavili a za pomocí francoužštiny a rukou jsem se vždycky domluvila na všem.
Naopak kamarád, který umí anglicky výborně, si tam ani neškrtnul...
Takže když ze sebe neděláš bůh ví co, domluvíš se bez jakýchkoli problémů.
Jezdili jsme sice v druhé půlce června, ale v Provence bylo příjemně kolem St Rémy de Provence/Avignon apod. - zemědělská krajina se spoustou sadů, bambusových větrolamů a napajedel. Teploty něco pod třicet. Naopak u moře v Camargue byla docela výheň, tam není moc kam se schovat.
Moje poznatky o Francii: Ideální země pro cestování s bagáží a s dětmi. Je to země snad s největší hustotou obyčejných kempů v Evropě, hlavně ve vnitrozemí a v turisticky nepříliš navštěvovaných místech. Nevýhodou je, že od 1.7. je hlavní sezona a ceny v kempech samozřejmě vyšší.
V zemi je však možno přespávat prakticky všude pouze s respektem na místa, kde by to bylo vyloženě okaté a nebo přímo zakázané. Těch zakázaných je však pomálu a najdou se většinou pouze na středomořském pobřeží. Ideální jsou třeba různá odpočívadla nebo pikniková místa, která najdeš spíše v horských oblastech. Často jsme pěkná místa nacházeli v blízkosti řek, ale musíš počítat s tím že se řeka může v důsledku noční bouřky někde v horách do rána pěkně rozvodnit. Spali jsme dokonce i v rozsáhlém městském parku (v Montpellier, když jsme potřebovali brzy ráno dojet na nádraží.)
Nevím, odkud jseš, ale před cestou navštiv prodejnu map Kiwi v Celetné ulici v Praze, kde si určitě vybereš podrobnou mapu oblasti, kterou na kole chceš projet. Mimo jiné Michelin má dobrou mapu na internetu, kde si můžeš trasu předem naplánovat. http://www.viamichelin.com/web/Maps
Pokud chceš jet v letních měsících, tak věz, že většina Francouzů si bere dovolenou v srpnu a cestují převážně po své zemi. Vzhledem k předpokládanému vedru bych volil kopcovité oblasti mimo mořské pobřeží, třeba Cèvennes s kaňony a klidnými silničkami severně od Montpellier nebo podhůří Pyrenejí s katarskými hrady. Alpská oblast bývá v létě většinou dost rušná, nevím, jak velké a zdatné děti máš, pro malé bych volil raději ten střed a dále na západ.
Dával jsem tu odkaz na fotky, když tak ještě jednou:http://karel-ch.rajce.idnes.cz/jizni_Francie...
Pridal bych do uzsiho vyberu Bretan, ale Mario chtel vlastne jih, tak nic :-)
Souhlasím. A Cevennes a vůbec celé Francouzské středohoří musí být na cyklodovolenou velice vděčná lokalita. Já za sebe přidávám Horní Provence s liduprázdnou krajinou plnou soutěsek a úzkých silniček nebo Pre-Alpy, podhůří francouzských Alp s úžasnou krajinou stranou turistického ruchu.
Ještě k těm kempům. V zemích, co jsem kempoval tj. Rakousko, Švýcarsko, Francie a Itálie, jsou francouzské kempy suverénně nejlevnější (stan). Jinak na jihu se občas objevují i kempy naturistické, tak je potřeba na to dát pozor. Dobrá databáze kempů kromě zmiňovaného camping.fr je třeba tady: http://www.e-camping.net/cz/country/6.html , najít se dají i tady: http://camping.hpaguide.co.uk/ nebo tady: http://www.eurocampings.net/nl/europa/frankrijk/ .
Velice kvalitní přízpěvky.Lokalitu co popisuješ přesně vzhledáváme.Katarské hrady nás lákají.Jak je někde pár šutrů tak tam lezem.Hlavně co nejmíň lidí.Jezdíme roky prvníh 14 dní v červenci.To se nám osvědčilo nikde nával a ani kolony,Možná taky štěstí.Na fotky jsem koukal.Pěkný
Konečně se mi podařilo najít zašantročený odkaz - v posledních třech letech používám pro hledání kempů tento odkaz
http://cs.camping.info/kempy
Zatím vše, co jsem vyzkoušela, platilo.
http://www.national-geographic.cz/detail/proc...