Práskání bičem, jízdu na dřevěném kostitřasu, řezbářský koncert, ochutnávku piva, vína a kozích sýrů, vyhrávání swingového orchestru – to všechno může potkat návštěvník veletrhu GO/Regiontour. Na brněnské výstaviště jsme přijeli s kolegy, abychom tu postavili stánek, dali ochutnávku toho, co se dá zažít na kole, a podívali se, co nového a zajímavého je pro kolaře v Česku a u nás.
Veletrhy cestovního ruchu jsou vždy velkolepou show plnou ochutnávek, představení živé hudby, hezkých děvčat i drsných mužů v kostýmech a zážitkových workshopů.
Stejný je i veletrh GO/Regiontour, který začal tento čtvrtek na brněnském výstavišti a potrvá až do neděle.
Stejně jako v uplynulých letech jde o spojení dvou veletrhů. Regiontour, který je zaměřený na domácí turistiku, obsadil pavilon P. Zájemci o zahraniční dovolenou zase zamíří do pavilonu F, který je vyhrazený veletrhu GO a kde mají své místo vyhrazeno především cestovní kanceláře a agentury a zahraniční turistické centrály.
Regiontour přijaly všechny hlavní tuzemské regionů jako rutinní položku do svého diáře, kde je nutné být. V pavilonu P se představuje celkem šest ze čtrnácti krajů, doplněné o mikroregiony, turistické zajímavosti a cíle. Letos vůbec poprvé v historii veletrhu přibyla i specializovaná část zaměřená na cykloturistiku a jízdní kola. Velkou vstupní bránu do „cyklovesničky" není možné přehlédnout. Na můj vkus byly cyklistické expozice až trochu moc promíchané s přehlídkou tradičních řemesel, která se do něj „zakousla" a vytvořila tak plochu ve tvaru velkého U.
Obliba cykloturistiky je český fenomén a většina regionů si to uvědomuje. Na kolo tak láká své návštěvníky většina českých krajů i turistických regionů. Cykloturistické průvodce a mapy, stejně jako upoutávky v podobě kol najdete prakticky u každého stánku.
Asi nejdůležitější počin má za sebou jižní Morava. Jihomoravský kraj představil na veletrh sadu brožur a skládaček s mapami, cykloprůvodci, dálkovými trasami a tipy na výlety. Mapy s průvodci pokrývají všechny důležité turistické regiony na jižní Moravě, ať už jde o Pálavu, Lednicko-valtický areál, Slovácko, Moravský kras, okolí Brna nebo třeba Znojemsko a Podyjí. Cykloprůvodce po jižní Moravě, které se rozdávají zdarma návštěvníkům veletrhu, si v kvalitě nezadají ani s komerčně prodávanými publikacemi.
Na bikery čekají Regiontour Rychlebské stezky (najdete je na stánku Olomouckého kraje) nebo bike areál Kyčerka ve Velkých Karlovicích na Valašsku.
Dálkové trasy reprezentuje především Nadace Partnerství, u jejíž stánku (je součástí zmíněné cyklovesničky) najdete informace o stezkách Greenways (především Moravské vinařské stezky, Greenway Praha-Vídeň či Labská stezka). Labská cyklotrasa má ještě jeden důležitý počin před novou sezónou, a tím je vydání kompletního mapového průvodce. Nový atlas Labské stezky provede cyklisty od pramene Labe v Krkonoších přes soutok s Vltavou v Mělníku až po česko-německé hranice. Atlas najdete ve stánku o.s. Labská stezka.
In-line bruslaři najdou na veletrhu tipy na výlety po cyklo a in-line stezkách v Orlických horách a Podorlicku. Síť stezek mezi Chocní, Ústím nad Orlicí, Letohradem a Českou Třebovou patří mezi nejdelší použitelné a nejlépe „vyšperkované" stezky pro in-line u nás.
Foto: NaKole.cz
Na veletrhu je k vidění také sbírka starých „kostitřasů", které jsou připraveny k renovaci. Sada historických kol ožije v Muzeu motorismu ve Znojmě, až dostanou nový kabát. Sama jsem vyzkoušela jízdu na replice draisiny, tedy dřevěném předchůdci jízdního kola, který neměl ještě pedály, a jezdci se pohybovali vpřed odrážením nohou od země. Musím říci, že zvládnout masivní stroj s tvrdým sedlem nebylo vůbec snadné ani na hladkém betonovém povrchu a po téhle zkušenosti musím ocenit odolnost uživatelů, kteří na nich jezdili po polních a hrubě dlážděných cestách.
Stánek NaKole.cz najdete v pavilonu P pod číslem P150. Přijďte se podívat, jak vypadají ještě horké dresy NaKole.cz. Na stánku NaKole.cz si můžete vyzvednou také mapu Vltavské stezky či průvodce po mezinárodních dálkových trasách Mnichov-Regensburg-Praha a po Panevropské trase. Z dalších oblíbených regionů, kde se také konaly srazy NaKole.cz jsou tu k prohlédnutí také tipy na výlety v jižních Čechách či cyklobalíčky z Chodska a Spáleného Poříčí na Plzeňsku.
V pavilonu F najdete kolem deseti cestovních kanceláří, které nabízejí
aktivní dovolenou.
Foto: NaKole.cz
Zatímco Regiontour překypuje životem, druhá část GO je o poznání skromnější. Obsazená plocha je zhruba poloviční v porovnání s větším bratříčkem. Nebýt několika cestovních kanceláří, které mají ve své nabídce cykloturistické zájezdy (na ploše jich najdete kolem desíti), pro aktivní dovolenou je tu pramálo zajímavého. V pavilonu F jsou menší expozice, navíc tu chybí destinace, které jsou mezi cykloturisty a bikery nejvyhledávanější, jako jsou například Rakousko (zastoupeny jsou pouze regiony Dolní Rakousko a Tyrolsko), Itálie nebo Švýcarsko.
V podstatě jedinou zajímavostí, která stojí za zmínku, je mapa a cykloprůvodce po centrální části pohoří Troodos na Kypru.
Zatímco pro plánování kratších výletů v tuzemsku najde návštěvník brněnského výstaviště poměrně dost inspirace, kvůli zahraniční dovolené se vyplatí spíše pohledat informace na internetu, případně počkat na Holiday World v termínu 9. – 12. února 2012.
Cestovní kanceláře finišují katalogy před letní sezónou - kam se jezdí k moři a za cykloturistikou, které regiony přitahují bajkery a pár tipů navíc od zástupců hlavních outdoorových cestovek (NaKole.cz, 5. 12. 2011)
Cyklistická vesnice vyroste na veletrhu Regiontour v Brně - na letošním veletrhu GO/Regiontour 2012 se poprvé v historii objevila speciální sekce věnovaná cykloturistice a jízdním kolům (NaKole.cz, 6. 1. 2012)