V listopadu 2006 přišel v diskuzi NaKole.cz Paľo s nápadem uspořádat štafetu. Původní otázka „za jak dlouho by se nám mohlo podařit projet Českou republiku na kole“ se postupem doby změnila.
Začátek štafety byl umístěný na sraz v Kralovicích u Plzně. Odtud putoval štafetový kolík (řečený „NaKolík“) všemi kraji České republiky. Každý kraj dostal na průjezd deset dní tak, aby se NaKolík dostal do Prahy během září, kdy pomalu končí cykloturistická sezóna.
Obálka NaKolníku
NaKolík vyrazil z Plzně po předem domluvených etapách. Společně s ním se na cestu po českých krajích vydal i sešitek, do kterého každý mohl zapsat svoje dojmy, trasu, posbírat razítka z cest apod. NaKoláci vzali tenhle úkol jako výzvu vlastní tvořivosti a v sešitcích se nám vrátily skutečné perly. Všechny nakolníky si můžete stáhnout a prohlédnout v pdf souborech.
NaKolík viděl ta nejkrásnější místa naší země. Každý, kdo ho jen na chvíli držel v ruce, projel s ním svoje oblíbené trasy nebo ho vzal na místa spojená s historií. Klínovec, Praděd, Beskydy, Šumavu, Říp, Pražský hrad, ale i vesnici s názvem Nakolice. Podívejte se na celou trasu NaKolíku, kterou v roce 2007 urazil.
NaKolík se vrátil po čtyřech měsících, během kterých absolvoval přes šest a půl tisíce kilometrů. Jeho cesta skončila v Praze 22. září 2007, na Den bez aut.
Paľovi – kterého to všechno napadlo
Michalu Kopeckému – za návrh NaKolíku a sponzorský dar
Juraji Šimurdovi – za výrobu NaKolíku
Ivanu Křemečkovi – za grafickou podobu štafety a výrobu sešitků
NaKolníků
Radce Jandové – za organizaci, rozesílání NaKolníků a nasazení
v dobách nejtěžších
Honzovi CKP13 – za pomoc při organizaci
Honzovi Kábrtovi – za zpracování map
Liboru Koláčkovi – za zařízení sladké dortové verze NaKolíku
…a všem, kteří štafetu jeli, a speciálně těm, kteří si vzali na starost jednotlivé kraje.
redakce NaKole.cz