Mozartovo město je Mekkou pro cyklisty. Zdá se vám to přehnané? Kdo nevěří, ať si zajede do Salzburgu a prožije si toto město samozřejmě a nejlépe přímo ze sedla jízdního kola.
Při návštěvě tohoto čtvrtého největšího města v Rakousku se nám věnovala místní průvodkyně Katarina (původem ze Slovenska), elegantní mladá dáma, oblečená do světlých džínsů a krátkého kabátku. Přijela na klasickém citybiku, s plnou výbavou, tedy kryt řetězu, blatníky, košík, automatické světlo atd. Prostě typická městská cyklistka. Dívali jsme se na ní poněkud rozpačitě, sami oblečeni do sportovního, do starobylého a kulturního města tedy nepříliš vhodně. Ovšem změna poměru sil nastala ještě před vyjetím, když začalo poměrně hustě pršet. Katarina naprosto samozřejmě nasadila slušivý baret a přes sebe navlékla nepromokavé pončo. Vše se stalo tak rychle, že jsme sami ani nestačili rozbalit naše větrovky. S úsměvem jen poznamenala: „V Salzburgu se jezdí na kole pořád, i když prší, což je velmi často. Osobně jezdím do doby, pokud není hodně sněhu. A jezdí skoro všichni, protože je to nejrychlejší. Zvláště při špatném počasí jsou ve městě velké zácpy, kde uvíznou i veřejné autobusy.“ Její suverénní počínání při jízdě po ulicích nás jen utvrdilo o pravdivosti jejich slov.
Odbočení vlevo
Foto: Světlana Jasná
Samozřejmě druhou půlkou pravdy je fakt, že Mozartovo město je na cyklisty dobře připraveno. Podél obou břehů řeky Salzach vedou cyklostezky. V úzkých ulicích historického centra, nemluvě o širším okolí je vyznačena řada dopravních opatření, která pohyb na kole nejen ulehčují, ale především jej dělají bezpečným. Pro našince bylo překvapením odlišné řešení cyklopruhů v ulicích. V Salzburgu především vyznačují okolí křižovatek. Kde u nás cyklopruhy končí, zde naopak začínají. Středem vede odbočovací vlevo, vpravo pro přímou jízdu, či odbočení vpravo. Samozřejmostí jsou speciální semafory pro jízdní kola, které naleznete snad na každé křižovatce. Rovněž jsme se často setkali s jízdou v protisměru, tedy v jednosměrce, kterých je po celém městě na 83. Městem, kde žije asi 150 000 obyvatel, vede více než 160 km cyklostezek, rozdělených do 13 tras a kolo můžete odložit u jednoho z 5500 cyklostojanů. K tomu všemu ještě připočtěte naprosto klidné a ohleduplné chování řidičů automobilů.
Salzburg v plné kráse.
Foto: Světlana Jasná
Samozřejmě Salzburg nevyhledávají turisté z celého světa jen pro jízdu na kole, jde především o město památek a kultury. Stačí uvést následující čísla: 4000 kulturních pořadů ročně a 20 barokních kostelů, to vše ve městě, které je menší než např. naše Plzeň. Dominantu města tvoří středověký hrad Hohensalzburg, na který vás během několika minut dopraví kolejová lanovka. Shora je pak samozřejmě krásný výhled na celé město a jeho okolí. K dalším pamětihodnostem patří například Salcburský chrám, Františkánský a Kolegiální kostel a další. Vyjmenovat památky by bylo zdlouhavé, protože takřka každý dům a ulička mají svůj příběh. A to jsme se ještě nezmínili o nejslavnějším Salcburčanovi všech dob. Wolfgang Amadeus Mozart se v tomto městě narodil v roce 1756 a jeho rodný dům je jednou z nejvyhledávanějších památek.
Asi nejslavnější suvenýr, který se dováží se Salzburgu, je rovněž spojen se slavným skladatelem. Jedná se o vyhlášenou Mozartovu kouli a první čokoládový bonbón s tímto označením se objevil na začátku 20. století v salcburské cukrárně Schatz. Zajímavý je další osud této delikatesy. Její výrobu doprovázel velký konkurenční boj, který byl ukončen až v roce 1996, odkdy pan Norbert Fürst a jeho podnik smí vyrábět jako jediný „Originální Salcburskou Mozartovu Kouli“.
Na kole můžete směle vyrazit i mimo Salzburg a navštívit například nedaleký zámek Hellbrunn. Jedná se o letní sídlo salcburských arcibiskupů, kteří měli neuvěřitelný smysl pro humor. Nezapomenutelným zážitkem je areál Vodních her, z jejichž prohlídky stěží odejdete sušší. Prozradit více, to by vás ochudilo o mnoho osvěžujících překvapení.
Zcela z druhého konce je pak návštěva supermoderního objektu Hangar 7. Jedná se o nadčasovou stavbu, kterou si pro svá letadla a auta nechal postavit miliardář Dietrich Mateschitz, zakladatel firmy Red Bull. Uvnitř skleněné stavby se spojuje technika, moderní umění a kulinářské zážitky.
Pro našince je dobrým cílem i návštěva Steiglsova pivovarnického světa, tedy salcburského pivovaru, který je největším soukromým v Rakousku a byl založen v roce 1492. Nečekejte klasickou a mnohdy poněkud nudnou prohlídku provozů, ale připravte se na procházku po netradičním a velice pěkně pojatém muzeu, vše je zakončeno ochutnávkou zdejším piv.
SalzburgCard - tak se jmenuje produkt, který vám usnadní a zlevní pobyt ve městě. Předplacená karta doslova otevírá brány do Salzburgu a jeho okolí, protože například umožňuje bezplatný přístup do muzeí, jízdu lanovkou na pevnost, plavbu lodí po Salzach, návštěvu Hellbrunnu nebo dokonce využití městských dopravních prostředků. K tomu samozřejmě patří i nepřeberná řada slev. Nejlevnější SalzburgCard pořídíte již od 22 €. Nejdražší, ale samozřejmě i nejnabitější pak stojí 174 €, ale v její ceně je i snídaně a tato karta vám poskytne program na opravdu nabité tři dny a noci.
Myslíme, že Salzburg je opravdu dobrým cílem pro váš výlet na kole. Za trochu nepřízně, způsobené častým deštěm vám budou jistě sladkou odměnou Mozartovy koule. Tak přejeme dobrou jízdu na plné koule.