Hledáte v okolí Prahy klidné místo, kam se na kole vydat na jednodenní výlet? Zkuste brdské Hřebeny. Zasahují až na hranice Prahy a v jejich lesích najdete kromě bikerských tras i příjemné asfaltové cesty vhodné pro celou rodinu.
Zdatní cyklisté to určitě vezmou po vlastní ose. Bikeři často využívají červené turistické značení ze Zbraslavi směrem na Jíloviště, černolické skály a hřebenovou cestu. Pro jiný typ kola než MTB je lepší využít některou z cest od údolí Berounky. Např. z Radotína přes Lipence k vrcholu Cukrák a na Jíloviště nebo ze Zadní Třebáně přes Halouny a lesní asfaltkou na hřebenovku. V každém případě musíte vystoupat hezkých pár metrů.
Kdo se nechce utahat hned na začátku, může využít vlak na Dobříš z pražského hlavního nádraží nebo Braníka. Vystoupit můžete kdekoli mezi Mníškem pod Brdy a Dobříší.
Další možností je kombinace vlaku a cyklobusu. Na některé vlakové spoje ze Smíchovského nádraží totiž v Dobřichovicích navazuje cyklobus, tedy autobus upravený pro převoz bicyklů. Bývá v provozu o víkendech a svátcích od dubna do října (www.ropid.cz) a můžete si s ním zkrátit cestu do Černolic, Mníšku pod Brdy nebo Kytína.
První tip na výlet je určen spíše pro horská kola. Výchozím bodem je obec Černolice, kam se můžeme dostat buď cyklobusem z dobřichovického nádraží nebo na kole po červeném značení KČT. Trasa nás zavede kolem černolických skal na hřebenovku, poutní místo Skalka a do Kytína. Tady se přehoupneme na druhou stranu hřebene kolem vrchu Vrážky a pak nás čeká sjezd do Haloun, kde vyjedeme z lesa. Pokračovat ve sjezdu můžeme po málo frekventované silnici přes Svinaře do Zadní Třebáně na vlak nebo to střihnout po cyklotrase číslo 3 podél Berounky až do Prahy.
Výchozím bodem pro tuto trasu je konečná cyklobusu v Kytíně. Budeme se držet značené cyklotrasy 8131 přes Chouzavou a Knížecí Studánky. Tady odbočíme vlevo na cyklotrasu 308 a pojedeme podél obory Aglaia po lesní cestě zvané Bekovka, až se dostaneme k bývalé hájovně Kodetka. Dnes je z ní motorest, tak si tu můžeme odpočinout a občerstvit se. Potom přejedeme po mostě čtyřproudou rychlostní silnici a vjedeme znovu do lesa k místu, které se nazývá Královská stolice, místní mu ale neřeknou jinak než „altán“. Zde se uprostřed bývalé knížecí obory, která se rozprostírala od Aglai až k Mokrovratům, scházelo panstvo k honům zvěře. V lese ještě můžeme narazit na zbytky kamenných sloupů, které tvořily hranici obory. Od altánu se vydáme do Staré Hutě k místu, kde prožil poslední roky svého života Karel Čapek. Dnes je z tohoto letního sídla na břehu rybníka Strž vybudováno muzeum. Od památníku pošlapeme směrem na Budínek a po silnici 119 na Dobříš, kde vjedeme znovu do lesa. Vystoupáme podél Lipižského potoka až na vrchol Stožec a po západní straně brdského hřebene sjedeme do Haloun. A pak už nejkratší cestou na Řevnice a podél Berounky směr Praha.
Tato část Brd nabízí i cesty, které jsou vhodné pro výlet s malými dětmi v přívěsném vozíku. Od zastávky cyklobusu Mníšek pod Brdy – kaple (Malá Svatá Hora) se vydáme na Voznice. Pojedeme z kopce po bývalé pražské hlavní silnici, která byla nazývána Andělské schody. Dnes jsou z obou stran závory, takže tu auto nepotkáte. S vozíkem se ale projet dá. Na Voznici si můžeme skočit na zmrzlinu a potom už se vnoříme do lesa. Pozvolna stoupáme k rozcestí u hájovny Knížecí Studánky, kde můžeme případně změnit trasu. Nejkvalitnější povrch ale vede rovně k další lesní křižovatce. Máte-li dost sil, můžete se s vozíkem vydat vpravo na vrchol Stožec. My vyrazíme vlevo dolů podél Lipižského potoka směrem na Dobříš. Na okraji Dobříše narazíme na osadu Vlaška, kde můžeme doplnit tekutiny a děti si můžou vyhrát na prolézačkách u tenisových kurtů. Odsud už je to jenom kousek na dobříšské železniční nádraží. Trasa je vhodná i pro silniční kolo.