Nově otevřená Valdštejnská cyklotrasa spojuje okolí Chebu s německými městy Waldsassen a Marktredwitz. Vychutnejte si jízdu na kole v místech, která byla po desítky let přístupná jen pohraničníkům.
Město Cheb je nádherným historickým skvostem. Do dějin vstoupil především jako místo, kde byl roku 1634 zavražděn velkovévoda Albrecht z Valdštejna. Po čtyřiceti letech na hranici železné opony dnes město navazuje na svoji tradici města otevřeného lidem z celé Evropy.
Valdštějnská cyklotrasa spojuje nejkrásnější místa oblasti. Trasa má 3 části – severní trasu (30 km), jižní trasu (45 km) a Spojku – Mühlenradweg. Severní a jižní trasa dohromady tvoří okruh, který s využitím dvou hraničních přechodů zasahuje do Německa. Cesty jsou téměř výhradně cyklostezky oddělené od cyklistické dopravy. Ne vždy jsou to cesty asfaltové, optimální je trekkingové jízdní kolo s kvalitním pláštěm.
V současné době jsou v okolí Chebu tři turistické přechody. V roce
2001 otevřený přechod ve Starém Hrozňatově si vyžádaly poutě do nově
zrekonstruovaného kostela Maria Loretto. Od května 2006 fungují i další
dva, Pomezí/Schirnding a Slapany/Egerteich.
Přechody jsou pro pěší a cyklisty otevřeny denně od 6 do 22 hodin. Pro
přechod potřebujete občanský průkaz nebo cestovní pas (platný min. na
dobu 3 měsíce).
Mezi Marktredwitz a Chebem je vlakové spojení v intervalech 40/80 minut. Převoz kol je možný jen omezeně za příplatek 3 Euro.
Od 24. května do 24. září 2006 bude ve městech Cheb a Marktredwitz
probíhat Krajinná výstava bez hranic. Projekt krajinných výstav je běžný
v Německu nebo Rakousku, kde běží pravidelně už řadu let. Nejedná se
o klasickou výstavu, ale příležitost, jak zlepšit městské životní
prostředí. Území, které bylo zdevastované, se rekultivuje a trvalé
hodnoty (parky, zahradní úpravy, dopravní řešení) pak zůstávají
městu.
Podrobné informace najdete na www.krajinnavystava06.cz.
Navštivte městské infocentrum v Chebu na náměstí krále Jiřího
z Poděbrad. Otevřeno mají ve všední dny 9–17 hod., v sobotu 10–14
hod.
Tel: 354 440 302.
Projeďte si místní signálku. Cesty vytvořené pohraničníky vedou doslova jako podle pravítka, kopce nekopce. Kvůli vysídlení na české straně hranic máte příležitost jedinečného zážitku – můžete jet desítky kilometrů po asfaltové cestě vedoucí krajinou bez kontaktu s civilizací.
Německé cesty jsou známé svojí kvalitou a ohleduplným chováním řidičů. S využitím velkého množství nabízených cyklotras si můžete naplánovat cestu přesně podle svého. Kousek za hranicemi leží Waldsassen, který se svým klášterem, bazilikou a nádherným centrem určitě stojí za to.
Česko-německé pohraničí v okolí Chebu je proslulé svojí religiozitou. Především na německé straně je velké množství poutních míst, například kostel a bazilika ve Waldsassenu. K návštěvě lákají i poutní místa Kappl nebo v lese ukrytá jeskyně Lourdes, kde se podle legendy zjevila Panna Marie. Na české straně je to zase poutní kostel Maria Loreto, ve Starém Hrozňatově.
Minimální převýšení nabízí jižní trasa Valdštejnské cyklotrasy v úseku Cheb – Mitterteich (25 km). Okolí hraničního přechodu Slapany/Egerteich připomíná železničářskou minulost návěstími, kouskem ponechaných kolejí i originální lavičkou přímo na trase. Hezký je i výlet k hraničnímu přechodu Schirnding/Pomezí (10 km). Na chebském náměstí se můžete odměnit velkou porcí báječné zmrzliny s výhledem na Špalíček, symbol města Chebu.