reklama

5 výživových tipů pro zlepšení výkonnosti na kole

Pravidelně polykáte kilometry na intenzivních trénincích, ale přesto se nezlepšujete tak, jak byste si představovali? Na vině může být například špatná strava nebo nedostatečný pitný režim. Význam sportovní výživy totiž vzrůstá zejména u sportovců, kteří se chtějí neustále zlepšovat a posouvat své limity. Zjistěte, jak na to.

Foto: Eugene Onischenko, Milkovasa / Shutterstock.com

Jsou pro maximální výkon lepší tuky, nebo sacharidy?

Během intenzivnější sportovní zátěže, která se dá přirovnat k tréninkovému či závodnímu tempu v hodnotách kolem 80 % z maximální tepové frekvence, si naše těla berou největší množství energie ze sacharidů. Pak následují tuky a menší část připadá i na bílkoviny. Ze sacharidů v porovnání s tuky dokážeme vytvořit o něco více energie na objem spotřebovaného kyslíku. Sacharidy tak pro sportovce mohou být konkurenční výhodou. Pokud tedy nejste adaptovaní na nízkosacharidovou či keto stravu nebo se nevěnujete méně intenzivnějším ultra vytrvalostním závodům.

Naše těla tak mají dvě palivové nádrže pro energetické krytí výkonu

  1. Rychlejší energii si berou ze sacharidů, které máme uložené zejména ve svalovém glykogenu. Jeho množství je omezené (300–400 g), a proto je pro maximální výkonnost zapotřebí tuto rychlejší energii během sportování doplňovat.
  2. Pomalejší energii pro méně intenzivnější výkony si naše těla berou z tuků. Ty se nacházejí typicky ve svalech a v podkoží. Tato zásoba energie je daleko větší než ta ve formě glykogenu.


Foto: Eugene Onischenko, Milkovasa / Shutterstock.com

 

Staňte se lepším sportovcem, díky těmto jednoduchým tipům 

1. Jezte správné množství energie a makroživin

Abyste mohli kvalitně trénovat i závodit, je zapotřebí přijímat optimální množství energie i jednotlivých makroživin. K udržení „plné“ glykogenové nádrže se zaměřte na dostatečný příjem sacharidů. Ten by měl spadat do rozmezí 6–10 g sacharidů na kg TH (tělesné hmotnosti) a v případě bílkovin je toto množství zhruba 1,2–2 g na kg TH. Pokud si chcete svůj příjem makroživin spočítat přesněji, pomůže vám online kalkulačka makroživin.      

Poslední větší jídlo před tréninkem je vhodné si dát 1–2 hodiny před zatížením v závislosti na vašich preferencích a zvyklostech.

2. Na kolo vyrazte dostatečně hydratovaní a dostatečně pijte i během zátěže

Už mírná dehydratace má na výkon negativní vliv, a proto byste pitný režim neměli podceňovat. Dobrý ukazatel je barva moči, která by před zatížením měla být ideálně čirá. Pokud má odstíny žluté, je zapotřebí příjem tekutin zvýšit už v prvních chvílích sportování.

Během jízdy je rovněž nutné doplňovat vodu a elektrolyty ztracené potem, jako je sodík, draslík, vápník, chloridy a hořčík. Při zatížení delším než hodinu je ideální vypít každých 15 minut zhruba 150 ml tekutin v podobě iontového nápoje se sacharidy, nebo bez nich.

3. Doplňujte správně energii

Do hodiny zatížení nemá smysl o doplňování energie přemýšlet. V případě delší aktivity už je ale vhodné s tím začít. Zásoby glykogenu jsou totiž zhruba po 45–90 minutách citelně snížené.

V případě zatížení do dvou hodin se doporučuje přijmout 30–60 g sacharidů každou hodinu a při aktivitě delší tří hodin je to 60–90 g sacharidů ideálně v podobě kombinace fruktózy a glukózy, případně maltodextrinu, dextrózy nebo Vitarga®. Za nejvhodnější je považována kombinace tekuté výživy a snadno vstřebatelného ovoce nebo energy tyčinek či gelů.

4. Využijte sílu doplňků stravy

S doplňováním energie i elektrolytů během výkonu vám může pomoci Iontový nápoj ReHydrate připravený ve sportovní flašce nebo energetický gel ReCharge. Díky praktickému balení gelu si můžete vzít i několik balení s sebou do kapsy a efektivně tak doplňovat energii.

V případě dlouhých tréninků či závodů můžete využít i sílu esenciálních aminokyselin či BCAA, které mohou oddálit pocit nastupující únavy. V tomto ohledu je prospěšný i kofein, který navíc dokáže zvýšit výkon. Na výkonnost má pozitivní vliv i prášek z červené řepy, beta alanin nebo citrulin malát. Patří totiž mezi látky se schopností zefektivnit zásobování svalů živinami.

5. Po výkonu se pořádně najezte

Potréninková výživa pomůže rychle zregenerovat vyčerpané zásoby glykogenu a tréninkem poškozená vlákna zatěžovaných svalů. Efektivnější volbou je hned po zatížení sáhnout po kvalitní tekuté výživě, která tolik nezatíží trávicí systém a živiny se rychle dostanou tam, kde je třeba. Příjem sacharidů by tak měl být v úrovni zhruba 1–1,2 g na kg TH po zatížení a v případě bílkovin je to 20–40 g. Pro rychlou stravitelnost by příjem tuků měl být nižší. Jako ideální se tak jeví použití například kvalitní all-in-one směs živin, jako je například FueGain či protein FueSix doplněný o dávku sacharidů.

Pak se zhruba za další dvě hodiny můžete v klidu najíst komplexního pevného jídla a budete tak optimálně připraveni podat kvalitní výkon s dobrou energií i v dalším tréninku či závodě.  

- inzerce -, 20.07.2022
Blogy

Centrální stezkou od západu na východ 1

 ()
Loni v dubnu jsme úspěšně projely Stezku Středozemím. Pochopitelně nám to dodalo odvahu k pokusu o zdolání Centrální stezky. Na podzim tak začala pomalá příprava trasy, znovu inspirovaná trasou Via Czechia. Určit termín cesty jsme zatím nedokázaly, zvolily jsme proto i tentokrát ubytování v…
Aar | 27.08.2024

Samotářská cesta skrz Polsko k Baltu

 ()
Tak jako každý rok, přichází čas, kdy manželka odjíždí na týdenní workshop BTZ neboli Bělotínský týden zpěvu a já mám zase příležitost uskutečnit nějaký cyklovýlet podle vlastního gusta. Tentokrát bych chtěl zkusit, jak zvládnu něco delšího, jak zafunguje legendární kožené sedlo Brooks a jak mi…
Pavel63 | 19.08.2024

Slovakia Divide 2024

 ()
Pokud sledujete scénu s vícedenními závody na kolech, určitě jste zaznamenaly, že cokoliv s označením „Divide" slibuje hodně dlouhou vyjížďku. Podobných Dividů jsem projezdil už několik a letos jsem si chtěl vyzkoušet ten slovenský. Parametry závodu nejsou pro nováčky. Téměř 700 kilometrů a přes 15…
Fabulator | 14.08.2024

LABE - Proti proudu

 ()
  "Ty, Monolema, kam jedeš letos na dovolenou, zase na kolo? To ti ten Řím nestačil?""...ne, jedu na vodu..."   Už to chtělo se trochu odměnit, a projet se nějakou "kočárkovkou". Sjezd Labe byl jasná volba, ale pro prostudování webu se ukázalo, že Labe se v Česku sjíždí, ale v Německu (kvůli větru…
Monolema | 13.08.2024

Alpe Adria cycling route červen 2024

 ()
Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u Zadaru dojedu na kole a pár dnů tam s nimi pobudu. Jelikož jsem nesehnal partnera, tak jsem se rozhodl jet sám. Ve svém věku 67let jsem nevzbudil synovu vysokou důvěru dojezdu, ale ani odmítnutí,…
Brahma | 16.07.2024

O čem se mluví:

Cestování na kole Do Montpellieru dnes v 01:24
NEcyklo Co vás zaujalo 280 dnes v 01:18
Vyjížďky, srazy, akce Mezinárodní setkání lehokol Česká republika včera v 21:56
Ostatní – cyklo Stav našich vodníků - 3. včera v 06:51
Jaké to bylo - 150 včera v 06:36
Vyjížďky, srazy, akce Podzimní sraz Nakole 2024 30.08.2024
NEcyklo Ukrajina 45 30.08.2024
Nejlepší vtip 54 30.08.2024
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

240 cyklistů (1 přihlášený)

Centrální stezkou od západu na východ 1

Loni v dubnu jsme úspěšně projely Stezku Středozemím. Pochopitelně nám to dodalo odvahu k pokusu o zdolání…
Aar | 27.08.2024

Samotářská cesta skrz Polsko k Baltu

Tak jako každý rok, přichází čas, kdy manželka odjíždí na týdenní workshop BTZ neboli Bělotínský týden zpěvu…
Pavel63 | 19.08.2024

Slovakia Divide 2024

Pokud sledujete scénu s vícedenními závody na kolech, určitě jste zaznamenaly, že cokoliv s označením „Divide…
Fabulator | 14.08.2024