Také si nedokážete představit dovolenou bez svého milovaného kola? Nejste sami - Češi nedají na cykloturistiku dopustit a stále více turistů podniká na bicyklu výlety i mimo Českou republiku.
Najdou se i tací, kteří chtějí na kole objet celou zeměkouli. V roce 2009 se to povedlo nadšenci jménem James Bowthorpe, který překonal vzdálenost téměř 29 tisíc kilometrů a navštívil dvě desítky zemí. Na cestách byl 175 dní a v současnosti je držitelem světového rekordu. Přestože zřejmě podobnou výpravu nechystáte, možná vás napadlo, že si kolo vezmete s sebou do zahraničí. Pak vám jistě přijdou vhod informace související s cestovním pojištěním.
V pomyslném žebříčku popularity u českých cykloturistů vévodí trasy v Rakousku, Itálii a Francii. V těsném závěsu je Maďarsko a Bulharsko. Ovšem pozor – zatímco klasickou cykloturistiku většinu zahrnuje základní cestovní pojištění, extrémnější formy jako je sjezd na horských kolech, bikecross nebo cyklocross pojišťovny považují za rizikové sporty.
Pojišťovny reagují na změny cyklistických trendů pozvolna, a to i navzdory tomu, jak moc zájem o cestování na kole během poslední dekády vzrostl. Smutným faktem je, že v případě řešení pojistné událostí můžete narazit na problémy se slovíčky. Pojišťovny vesměs neznají rozdíly mezi cyklotrasou a cyklostezkou. A jak jistě víte, slovíčkaření bývá častým nešvarem.
Cyklistika je riziková, ale to samé platí také o ostatních sportovních aktivitách. Do potíží se může dostat začátečník i naprostý profesionál. Někdy stačí málo a ve zlomku sekundy se přihodí nehoda, která může ovlivnit zbytek života. Proto význam cestovního pojištění nepodceňujte a nespoléhejte se na evropskou kartičku pojištěnce. Například v Rakousku nekryje přepravu vrtulníkem nebo svoz z hor ani místní pojištění a v Tatrách zaplatíte za zásah horské služby. Proto byste si měli předem zjistit, zda dopravu do zdravotnického zařízení zahrnuje základní balíček pojištění.
V případě vážné nehody by vás mohla přeprava a následná hospitalizace bolet i z finančního hlediska. Jistě netoužíte po tom, abyste se kvůli zanedbatelné úspoře dostali do dluhů. Zaměřte se proto na tzv. pojištění léčebných výloh a nechte se pojistit také pro zásah horské služby. Dobře nastavené cestovní pojištění vás může zachránit před nutností úhrady nezanedbatelné částky.
Při výběru cestovního pojištění přemýšlejte a vždy si podrobně prostudujte všeobecné podmínky. Nezapomeňte ani na výklad pojmů, protože pojišťovny přistupují k některým termínům odlišně. Viz rozdíl mezi cyklostezkou a značenou cyklotrasou… V praxi narazíte i na to, že vás pojišťovna pojistí jen za podmínky individuální smlouvy pro konkrétní cyklotrasu, protože tento typ cestování nepovažují za běžný.
Dobrá zpráva je, že si online pojištění do zahraničí můžete sjednat z pohodlí domova jen pár minut před tím, než vyrazíte na dovolenou. Uhradíte-li pojistné kartou, pojištění začne platit okamžitě.
Suma sumárum, vybrat cestovní pojištění, které vás spolehlivě ochrání i při cestování na kole, není snadné. Nechcete-li udělat zbytečnou chybu, zaměřte se na:
V neposlední řadě hraje roli také kvalita asistenčních služeb. Vyberte si pojišťovnu, která vám zajistí špičkovou non stop asistenční službu v češtině.
Spoustu dalších informací ohledně cestovního pojištění najdete například v sekci „dotazy k cestovnímu pojištění“ na webových stránkách pojišťovny Ergo.