Předvánoční období je úzce spjato s hledáním a pořizováním vánočních dárků. Nejeden z milovníků cyklistiky má již teď o dárcích jasno a chystá se nadělit pod stromeček nové jízdní kolo nebo některé z široké řady cyklo příslušenství.
O Vánocích se ale nenadělují pouze horská, trekingová nebo dětská kola, která se dají nyní, v posezónních výprodejích, pořídit za velice výhodné peníze. V tomto období zažívá prodejní boom také čím dál populárnější cyklistická disciplína BMX. Toto kolo si pod stromečkem přeje nalézt čím dál více teenagerů a prodaná BMX kola se tak díky tomu dají právě v období Vánoc počítat na tisíce.
Na to neexistuje jedna univerzální odpověď, protože i BMX kolo lze vybírat z několika různých typů provedení, značek a v neposlední řadě i v různých cenových úrovních. Při výběru byste měli sledovat primárně účel, pro který má být BMX kolo určeno, tedy BMX disciplínu, které se chce jezdec věnovat. Je jich celá řada, například dirt (ježdění na tratích plných skoků), minirampa (klasická U rampa) a další až po nejoblíbenější disciplínu street (provádění triků kdekoliv na veřejném prostranství nebo ve skateparcích). Podle dané BMX disciplíny je tedy potřeba také vybírat velikost rámu a řídítek. Obecně platí, že čím je rám delší, tím je BMX kolo stabilnější při skocích. Menší rám zase umožňuje snadnější provádění triků na ulici. Nejběžnějším typem rámu je 20" TT rám, kterým je vybavena většina BMX kol určených pro provádění triků. Tato velikost rámu je ideální pro jezdce s výškou 140 a více centimetrů a hodí se tak prakticky pro každého. Rám by měl být rozhodně jednoduchý, bez navářek a zbytečností navíc. To samé platí i o vidlici a řídítkách. I ty by měly být klasické a jednoduché. Někteří jezdci jezdí bez brzd (tzv. brakeless), pokud však s BMX začínáte, rozhodně doporučujeme brzdy používat. Část BMX kol je vybavena tzv. twisterem, díky němuž lze při tricích otočit řídítka kolem své osy bez toho, aby se nějak blokovaly brzdy. Praktickým a nepostradatelným prvkem jsou také tzv. pegy, neboli stupačky, které slouží pro snadnější a efektivnější provádění triků. Vzhledem k zátěži, se kterou se v BMX počítá, by mělo být kolo bytelné, s pevným rámem a kvalitními komponenty. Proto doporučujeme vybírat u značek, který mají s touto cyklistickou kategorií dostatek zkušeností. Dobrou volbou tak mohou být značky GT nebo Mongoose, které obě stály v 80. letech minulého století u zrodu BMX a jejichž BMX kola lze pořídit v cenách již od 5 000 Kč.
S trochou nadsázky by se období Vánoc dalo označit jako druhá cyklistická sezóna, a to přinejmenším z pohledu počtu prodaných kol. Tyto prodeje v zimních měsících paradoxně rostou, a to i přes nepříznivé a chladné počasí. Není to rozhodně vliv jen samotných Vánoc. Vzhledem k posezónním výprodejům, kdy se prodejci snaží zbavit starých zásob a vyprázdnit tak sklady před další sezónou, se tak nejen horská kola dají pořídit s velice zajímavou slevou. Ten, kdo si počká právě na toto období, tak může pořídit kolo výrazně levněji a ušetřit až tisíce korun. Jednou ze značek, která před pár týdny představila výprodejový ceník na modely kol 2013 a 2014, je i GT. Kola této americké značky si získávají každoročně oblibu u tisíců zákazníků a na některých modelech úspěšně jezdí i aktuální světová profesionální špička. V letošních výprodejích se horská kola GT dají pořídit již za necelých 7 000 Kč. Skvělým tipem na vánoční dárek mohou být i horská kola Kellys. Ty začínají s cenovkou dokonce ještě níže, a to s loňským modelem Kellys Viper 10 na ceně 5 990 Kč.
Ať již vybíráte nové BMX nebo horské kolo, pamatujte také na to, že prioritou jízdy na kole je bezpečnost. Nezapomeňte tak ani na cyklistickou helmu, případně vhodné chrániče (v případě BMX). Při nákupu vezměte v potaz i jiné doplňky, jako například cyklistický batoh s nářadím a sadou pro lepení pneu, rukavice, vhodný dres a cyklo tretry.