Skluzné vosky snižují tření mezi skluznicí a sněhem a tím lyže zrychlují a šetří energii lyžaře. U běžek na bruslení se aplikují po celé délce skluznice, u lyží na klasickou techniku či u kombi běžek pak na přední a zadní část skluznice mimo stoupací komoru. Skluzné vosky se dělí na tekuté a pevné. Tekuté vosky se snáze nanášejí, pevné zase poskytují lepší vlastnosti.
Skluzové vosky se pak dále rozdělují, jednak podle určení na konkrétní teplotu vzduchu/sněhu a pak podle obsahu fluoru. Čím více fluoru je ve vosku, tím je vosk kvalitnější. Fluor je totiž hydrofobní a zlepšuje nám tedy skluz lyže. To oceníme zejména při vyšší vlhkosti sněhu. Základní parafíny jsou pouze na bázi hydrokarbonu a neobsahují žádný fluor. Označují se jako CH. Jsou dobré pro rekreační běžkaře, nebo pak pro preparaci skluznice nových lyží, nebo pak jako podkladový vosk pod vosky LF. Vosky LF, nízkofluorové, nabídnou lepší skluz. V porovnání s řadou CH stojí zhruba dvojnásobek. Ocení je zejména aktivnější běžkaři. Do této kategorie patří i většina tekutých vosků.
Univerzální tekutý vosk
Řada parafínů s vysokým obsahem fluoru – HF, je pak určena už pro sportovní a závodní použití. Tyto parafíny se pak musí vždy aplikovat na vrstvu vosku LF, jinak se nám dobře nenaváží do skluznice. Na tyto vosky se pak ještě při závodech aplikují tzv. urychlovače, které výrazně zlepší a prodlouží skluz lyže. Jedná se o 100% fluorokarbon, nejčastěji ve formě prášků. Pro jejich aplikaci je nutné mít kvalitní žehličku na vosky, protože je nutné přesně dodržet stanoveno teplotu.
Nanesení parafínu za tepla
Tekuté skluzné vosky jsou k dostání buď jako sprej, nebo v podobě aplikátoru s roztírací houbičkou. Tekutý vosk jednoduše nanesete na skluznici, rozetřete a poté rozleštíte korkem. Důležité je leštit intenzivně, aby se vosk co nejvíce zahřál a dobře tak pronikl do skluznice. Tekuté vosky bývají často v podobě univerzálního vosku na celou teplotní škálu, ale dělají se i vosky pro různé teplotní intervaly.
Vosk rozehřejte pomocí speciální žehličky, nakapejte na skluznici a rozžehlete po odpovídající části skluznice. Dejte pozor, aby při žehlení byla na skluznici dostatečná vrstva vosku, aby nedošlo ke kontaktu žehličky přímo se skluznicí, která by se tak mohla spálit. Rovněž dbejte na správnou teplotu žehličky, která je uvedena na balení každého vosku.
Poté nechte vosk zatuhnout, ale ještě než zcela vychladne jej odstraňte ze žlábku uprostřed lyže speciálním žlábkovačem. Až vosk zcela vychladne, seškrabte jej ze skluznice plastovou škrabkou.
Seškrabání vosku drážka + plocha skluznice
Zbytků vosku zbavte skluznici pomocí kartáče. Na první kartáčování vosku vezměte jemný ocelový nebo bronzový kartáč. Na doleštění pak použijte jemný nylonový kartáč nebo kartáč z koňských žíní. Po této proceduře zůstane vosk jen v pórech a molekulární struktuře skluznice, což je správné.
Kartáčování bronzovým a nylonovým kartáčem
Tento seriál vznikl ve spolupráci se Ski a Bike Centrum Radotín, které připravilo sérii workshopů domácího servisu sjezdových a běžeckých lyží.
(1.) – Čištění
a příprava skluznice
(2.) – Mazání
skluznými vosky
(3.) – Mazání
stoupacími vosky