Nedávné povodně, které Českou republiku zasáhly během června, ovlivňují i další rozvoj Labské stezky – jednoho z nejrychleji se rozvíjejících cykloturistických produktů v Česku
Největší škody napáchaly povodně především v úseku soutoku s Vltavou na Mělnicku a dále po proudu na Litoměřicku, Ústecku a Děčínsku. „Sezóna na Labské stezce se velice slibně rozjela i díky zesílenému společnému marketingu s německými kolegy, který propaguje Labskou stezku jako jeden produkt v ČR i Německu. Teď je důležité obnovit provoz na Labské stezce v co nejbližší době, aby ztráty malých a středních podnikatelů podél stezky v nejvyšší sezóně byly co nejmenší," říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství, která rozvoj stezky koordinuje.
Ještě před několika dny byla pod vodou Labská stezka například u Hřenska. Na horním toku Labe byla zasažena jen lokálně a panuje na ní běžný provoz od Vrchlabí po Neratovice. I nově otevřený úsek Labské stezky mezi Hradcem Králové a Kuksem přečkal povodně bez vážných škod. Daleko horší je ale situace od Prahy před soutokem Labe a Vltavy. „Škody na cyklostezkách a chodnících odhaduje pražská TSK na svém území až na 35 milionů Kč, na mnoha úsecích byla stezka zanesena bahnem, je poničené značení a doplňkové vybavení stezek jako například odpočívky," popisuje stav stezky Daniel Mourek s tím, že průběžné informace jsou zveřejňovány na oficiálních stránkách Labské stezky – www.labska-stezka.cz.
Směrem na Kralupy nad Vltavou je již Labská stezka z větší části uklizená. Nejhorší situace stále panuje na soutoku Vltavy a Labe podél Vraňansko-hořínského plavebního kanálu, kde živel zničil část nové cyklostezky. V tomto úseku je lepší využít méně frekventovaných silnic.
Část Labské stezky z Mělníka do Roudnice nad Labem je již relativně sjízdná. „Z Roudnice nad Labem ale doporučujeme použít komunikací nižší třídy přes Terezín do Litoměřic. Z Litoměřic do Ústí nad Labem je stezka sjízdná s omezením v okolí Žalhostic. Mezi Ústím nad Labem a Děčínem byly poškozeny nedostavěné úseky stezky či nájezdy na stezku," říká Daniel Mourek. Za Děčínem probíhá čištění Labské stezky od naplavenin v úseku státní hranice – Děčín, Křešice. Podle informací magistrátu bude vjezd na stezku povolen 1. července.
„Alespoň že většina zařízení s certifikací Cyklisté vítáni, která nabízejí služby cykloturistům podél Labské stezky, přečkala povodeň bez větší úhony a nabízí své služby téměř beze změny. Každodenně se na nás obracejí podnikatelé z ČR i Německa s žádostmi o aktuální informace z Labské stezky,„ vysvětluje Daniel Mourek. Bez úhony také přečkaly sčítače cyklistů, které letos pořídil Ústecký kraj. „Pro Labskou stezku v Ústeckém kraji jsme dodávali celkem tři sčítače firmy Eco-counter monitorující pohyb pěších a cyklistů. Povodně byly skutečným zátěžovým testem a jsme rádi, že vydrželi bez poškození a sčítají dál,“ říká Luboš Kala z obecně prospěšné společnosti Partnerství, která sčítače v České republice distribuuje.
V Německu je povodněmi postižen hlavně jižní úsek Labské stezky od hranice ČR přes Saské Švýcarsko až po Pirnu a Drážďany, i tady probíhají úklidové práce a odstraňování bahna či padlých stromů ze stezky. Rovněž většina přívozu na Labi v Německu již funguje. Další informace o vývoji v Německu mohou zájemci najít na www.elberadweg.de.
Vzhledem k významnému rozsahu škod způsobených povodněmi a nutnosti rychlé pomoci uvolnilo ministerstvo dopravy 1,3 miliardy korun z rezervy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Část z nich pravděpodobně bude vyčleněna také na opravy cyklostezek. Odhadované škody na cyklostezkách, především v krajích Ústecký, Středočeský, Jihočeský, Královéhradecký a Praha se odhadují na 200 milionů Kč. Na odstranění škod vláda reagovala také posílením letošního rozpočtu o 2 mld. Kč. na zlepšení technického stavu silnic.