Souborné vydání vychází k 80. narozeninám Jiřího Grygara
Dvě knihy, pod nimiž jsou podepsáni dva velikáni české literatury – Jiří Grygar a Jan Neruda. Na první pohled dosti nesourodé spojení. O Jiřím Grygarovi je známo, že je astronomem a astrofyzikem, ale co má s tématikou hvězd společného Jan Neruda? Kupodivu hodně. Navíc Jiří Grygar si tentokrát od svého oblíbeného tématu tak trochu odpočine. Vyznává se totiž ze svého vztahu ke knihám. A ne k ledajakým.
Jiří Grygar zde představuje knihy, které ho během života něčím zaujaly, ovlivnily a které pro něho měly zásadní význam. Dozvíte se například, která kniha způsobila, že už v osmi letech se po jejím přečtení rozhodl stát hvězdářem, což se mu opravdu podařilo. Nebo která česká kniha se dostala jako jediná na palubě kosmické lodi do vesmíru a 197krát obletěla Zemi. Či která z knih uvádí na pravou míru sto astronomických omylů. Přiblížení zajímavých knížek, ale i osudů jejich autorů, z nichž mnohé Jiří Grygar osobně znal nebo doposud zná, je podáno se šarmem a noblesou jemu vlastní. Nechybí ohlédnutí za dobou, kdy publikovat odvážná témata, která se nehodila tehdejší ideologii vlády jedné strany, bylo velice obtížné. S nadhledem podané příběhy, které vydávání tehdy provázely, působí dnes už legračně. Toto lehce humorné ladění se nese celou knihou.
A proč jsou součástí Písně kosmické od Jana Nerudy? Podrobnou odpověď dostane čtenář po přečtení jedné z kapitol v první části. Jan Neruda měl ke hvězdám a k astronomii velice blízko. Dokonce se zapsal jako mimořádný posluchač astronomie na Univerzitu Karlovu, takže měl solidní znalosti v tomto oboru, a v jeho verších není ani z dnešního pohledu žádná odborná chyba. Navíc je to nadčasová sbírka krásných básní, kterou by měl znát každý Čech.