Sakra, proč vlastně jedeme po ose, když nás předjíždí vlak? Napadlo mě, před Ždírcem, když se okolo nás po souběžně vedené železnici přehnala krásná nová souprava osobního vlaku. A hned jsem si odpověděl. Protože ještě vloni tady jezdili klasické vagony a nastupovat do vlaku s kolem po schůdkách kvůli třem zastávkám a potom z něho vystupovat a čekat téměř hodinu na rychlík je po ránu namáhavé a zbytečné. Dnes už jezdí soupravy, do kterých se nastupuje do nulové výšky, ale ten čas zůstává. Takhle se pěkně protáhneme, rozcvičíme a na rychlík budeme čekat maximálně čtvrt hodinky. To už máme spočítané.
A tak jedeme v klidu a pohodě, když tu náhle se před nás beze slova prožene cyklista na silničce značky Specialized a mizí v dáli. Začnou mě cukat koutky. Dojíždím Pepu. Viděl si ho, vola. Jo, odpoví Pepa. Nebyl to náhodou tvůj brácha? Byl, odpovídám. A že ani nezastavil, diví se Pepa. V tom ale už brácha jede zpět, hubu od ucha k uchu a povzbuzuje. Jedem pánové jedem!
Ty jedeš s námi? Ptá se Pepa. Ne, já jdu na odpolední, ale vyprovodím vás. A tak jedeme ve třech až do Nepomuku, tedy přesněji do Dvorce na nádraží. Tam se rozloučíme, pracně nasoukáme kola do rychlíku a Expedice 118, ( součet věku obou turistů),může začít. Horažďovice, Strakonice, České Budějovice, Veselí nad Lužnicí a pro nás konečná v Jindřichově Hradci. Pak na úzkokolejku a do Kanady. Vystupujeme v Kaprounu, ale protože jsem jako pesimista počítal s tím, že nám úzkokolejka ujede a kilometráž jsem počítal z J.Hradce, tak máme vlastně náskok. Chvilku tlačíme kola lesem po turistické zelené, ale po pár stech metrech jedeme.
První pozoruhodné místo na trase je bizoní farma v Rožnově. Okoukneme bizony, vzpomenu na kamaráda Bizona a Pepovi sděluji, že jsem před časem četl, že z téhle farmy uteklo pár bizonů a někteří se ještě potulují přírodou. V té chvíli ovšem nevíme, že nějakému pitomci na jindřichohradecku utekla puma. Ono tedy potkat bizona nebo pumu, těžko si vybrat. Faktem je, že bizon vám neskočí ze stromu na záda.
Z Rožnova točíme k jihu a čeká nás Landštejn. Pod hradem objevíme nádherné boxy na uložení kol, za pouhou dvacetikorunu. Zamykáme kola do boxů a jdeme na hrad. Vystoupáme na věž, porozhlédneme se po krajině, a když jdeme zpět, vidíme na nádvoří paní, nápadně podobnou bývalé zaměstnankyni našeho Muzea jižního plzeňska. Bodejď by ji nebyla podobná, když je to ona. Má nové zaměstnání a provádí anketu mezi návštěvníky. (Pár týdnů po návratu jsem ji viděl v televizi, ovšem už na jiném hradě) Vyplníme anketu, rozloučíme se a jedeme do podhradí na oběd. A pak do Starého města pod Lanštejnem.
A sakra! Začíná lehce pršet. Původně jsme chtěli pokračovat po cyklotrase 1006 přes Dobrotín, ale volíme taktický ústup po silnici. Když bude nejhůře, schováme se někde v autobusové zastávce. Nejhůř nebylo. Po chvíli pršet přestalo, pak ještě chvilku začalo a pak přestalo definitivně. Alespoň jsme si nacvičili oblékání a svlékání větrovek.
Před Novou Bystřicí ještě odbočujeme na poutní místo Klášter. Do kostela nejdeme, neboť nás není pět, což je podmínka k otevření. Obejdeme kostel z venku, podíváme se na majestátní stromy a sochy a jedem se ubytovat. Za chvilku jsme v Nové Bystřici a ve čtyři odpoledne jsme v penzionu. Hodíme sprchu, lehneme na postel a uvažujeme na téma, kdy na večeři. Za chvíli Pepa spí, ale tak hluboce, že jej nevzbudí ani to, když mu položím jeho mobil na vzdouvající se břicho a prozváním jej. Probudí se po dobrých dvou hodinách a teprve kolem sedmé jdeme na večeři. Najeto pouhých 44 km.
Ráno se vybatolíme z penzionu před devátou a vyrážíme. Jestliže včera jsme drželi převážně jižní směr, dnes to bude na západ, na jih a na sever. Z Nové Bystřice vyrážíme okolo golfového hřiště a naší první zastávkou je okolí hotelu Peršlák. Kámen republiky, Železná opona, nejsevernější bod Rakouska. Moji oblíbenou kratochvíli, přebíhání za hranice a zpět, tentokrát nelze provádět, neboť v cestě do Rakouska překáží potok. Pokračujeme při rakouské hranici cyklotrasou 322, liduprázdnou krajinou, až do Staňkova. Tady vjedeme do civilizace, projedeme kolem rybníka a pokračujeme do Českých Velenic. Vzpomínám na svou první návštěvu tohoto, podivně hranicí rozděleného města, někdy v polovině devadesátých let. Tehdy jsem přemýšlel o tom, jak tady žili před listopadem, obklopeni ostnatým drátem pohraničníky a jejich bdělými donašeči. Ještě, že už je to za námi. No, a když ve Velenicích, tak pochopitelně do Gmundu. Alespoň na náměstí.
A pak točíme na sever. Ještě před odjezdem z města se zastavíme na oběd. Restaurace sice na první pohled nic moc, ale servírka velice sympatická a guláš lahodný. Takže Fišerovy Chalupy, Žofiina Huť, Dvory, a Suchdol nad Lužnicí. Před tím ještě někde, tuším u Dvorů nad Lužnicí, nacházíme opuštěný stánek s pohoštěním. Nikde nikdo, jen stoly, lavice slunečníky a zavřený stánek. Tak si uděláme siestu, sníme něco z vlastních zásob a čekáme, zda někdo nepřijde otevřít. Dali bychom pivo. Personál nepřišel. A tak pokračujeme do Suchdola a pivo dáme tam. A nezůstane při jednom. Ujeto 80 km.
Den třetí a poslední začínáme projížďkou do centra Suchdola, neboť v našem penzionu snídaně nepřipravují, Nakupujeme v Coopu, vracíme se na základnu, kde v klidu posnídáme a pak už doopravdy. Na sever. Nejdříve po silnici, ale pak rychle pryč, do lesů. Objíždíme kus pískovny Cep II a lesními cestami stále dál. Pak po cyklotrase 122 do Třeboně. Lehce prohlédneme město, je sobota a na náměstí jarmark, tak raději pryč. Vymotáme se z Třeboně a pokračujeme přes Přeseku, směr Rožmberk. Na hrázi Pepa zavzpomíná na výlovy, kterých se tady jako divák zúčastnil a kolik toho tady s kamarády Palusákem a Žížňákem vypili. A pak pokračujeme přes lesy na Novosedly nad Nežárkou. Sem ženu Josefa s jasným úmyslem.
V době mého mládí k nám jezdíval k babičce o dva roky mladší hoch z jihočeského Písku. Jeho babička bydlela v naší ulici a Milan byl celé prázdniny členem naší klukovské party. Jenže někdy v jeho šestnácti se babička odstěhovala a Milana jsem od té doby neviděl. Jen jsem se později dozvěděl, že má rekreační chalupu právě tady v Novosedlech. Pomocí katastru nemovitostí jsem zjistil a kupodivu dosud nezapomněl, číslo popisné, a teď jsme před domem. Nikdo doma, proto alespoň píši vzkaz do schránky. Potom si dáváme lehký oběd v místní restauraci a pokračuje naše poslední etapa. Kousek po silnici a pak doleva na cyklotrasu se slibným názvem. Nežárka! Těšíme se na pohodovou jízdu při řece, ale z cesty zahlédneme řeku jen občas. Po pár kilometrech u osady Metel přejedeme přes most, pak chvilku nevíme kam, ale nakonec se chytíme a pokračujeme přes Hamr, kousek i kopřivovou plantáží, ale nakonec vjíždíme na silnici. A pak už jenom nejdříve pod tratí, potom přes most nad tratí a jsme na konci své poutě. Veselí nad Lužnicí.
Na nádraží dvě piva v bufetu a odjezd. Dnes 60 kilometrů. No a pak, v podvečer, ještě posledních třináct z Nepomuku domů. Ty rychlíky u nás prostě stavět nebudou! Pro dnešek tedy celkem 73 km a za ty tři dny celkem 196. Taky jsme mohli ty čtyři přidat. Ale co, nejsme polikači kilometrů, jezdíme, protože nás to baví.
A ještě dlužím povídání o to, jak dopadl můj vzkaz kamarádovi Milanovi v Novosedlech nad Nežárkou. V sobotu večer jsme dorazili domů a v neděli před polednem mně volalo neznámé číslo. To bude Milan, řekl jsem věštecky. A byl. Pohovořili jsme, litoval, že už jsem doma a že se nezastavím. Slíbil jsem mu, že jej určitě ještě letos navštívím. Na konci letošních prázdnin, tedy necelé tři měsíce po expedici, jsme si s manželkou dali prodloužený víkend na třeboňsku. A Milana jsme navštívili. Bylo to milé setkání po čtyřiceti letech. Slíbili jsme si, že tentokrát dříve, než za dalších čtyřicet.