Protože plesová sezóna právě začíná a navíc se tu nedávno řešilo téma http://www.nakole.cz/diskuse/15761-na-kole-do-divadla.html, tak se chci podělit o své zkušenosti a také se něco dovědět.
Nechci z toho samozřejmě dělat nějakou vědu, ale podle reakcí na zmíněné téma a počtu parkujících kol před kulturními domy, tahle kombinace (kolo/ples) u nás není úplně běžná. Oproti divadlu je zde jeden zásadní rozdíl. Na ples jdeme tancovat a pořádně se při tom zapotíme. Takže jestli jsem se už předtím rozcvičil po cestě pěšky, běhěm na lyžích nebo jízdou na kole je vcelku jedno.
Obecně zima klade vyšší nároky na dopravní prostředky (tma, sníh, mráz, mokro, bahno) a v kombinaci se společenským oděvem je toto pro mě trochu problém. Takže mám 3 základní možnosti.
1) Pojedu v civilu a převléknu se v šatně. Výhoda je, že můžu mít běžné kolo, které řádně zamknu venku ke stojanu či vhodnému předmětu. Nevýhoda je zřejmá, musím mít s sebou nějak rozumně sbalené oblečení a boty.
2) Můžu jet plesově oděn, ale zjev mi kazí plečka, na které jedu. Má sice světla kryt řetězu a blatníky, pro zloděje však musí být nezajímavá.
3) Mám společenské kolo, na kterém můžu jet plesově oděn za jakéhokoli počasí a vypadám s ním skvěle. V tom případě je vhodné mít vyhrazený prostor nejlépe v místě konání plesu, kde by byl stroj chráněn před zloději a vandaly. Jinak bych si díky stresu akci moc neužil.
Osobně využívám první dvě možnosti, podle aktuální situace. V Praze spíš první a v Hradci Králové druhou. Tuto sezónu se ale chystám i na tu třetí, ale bude mě to stát trochu více úsilí.
Existují samozřejmě různé kombinace uvedeného, někdo třeba na plesové kalhoty navlékne tenký šusťák a boty pak doleští na toaletě. Jiný má třeba tak náročné zabezpečení kola (třeba i v kombinaci s pojištěním), že se ho prostě nebojí nechat venku.
Věřím, že každý kdo chce, tak si najde cestu, jak se nevzdat svého oblíbeného dopravního prostředku i při dopravě na ples. Jak to řešíte Vy?