Chystáme se příští rok po zkušenosti s krásným, leč vlhkým a chladným Norskem zase nějkam pěkně do teplíčka, do našeho oblíbeného Středomoří. Rozhodujeme se mezi Kyprem a Krétou. Poodhlédnu-li od dopravy do výchozího místa, co je podle vás zajímavější pro cyklistu a poznávání? Nechceme tam jet na "bajkovačku" v terénu, ale cykloturistiku (pro všechny pravověrné bajkery: je to určitě super terén, ale fakt tam chce s plnou polní i když na horákách). Dík za faktické rady :-)
Já mám tyto dojmy:
1. Kréta - říše absolutní svobody. "Na těžko" jsem tam byl čtyřikrát. I s nákladem,se dostaneš hodně vysoko. např. pod nejvyšší horu na plošinu a odtud pěší výstup. Spát se tam dá kdekoliv, na pláži, v olivových hájích, na terase taverny, kde si dáš večeři a nechce se Ti dál. S sebou neberu, pláštěnku a stan, protože tam neprší (a plavky taky ne, protože ty tam nikdo nenosí o))). Vůbec se není potřeba vyhýbat terénním cestám, naopak doporučuji je vyhledávat. I naložený bike je zvládne bez problémů a hlavně je třeba zmizet z frekventovaných silnic, zejména ze severní pobřežní komunikace. A ještě podotýkám, že pravá Kréta je na jihu.
2. Kypr je daleko civilizovanější se vším všudy, i cenami. Jel jsem proto nalehlko od vesnice k vesnici, všude je hafo hotýlků a penzionků, napak se mi zdálo, že s volným spaním by to bylo problematičtější, muselo by se víc hledat než na Krétě. Dalo taky práci najít neasfaltovou cestu.Na některých asfaltkách byl provoz snesitelný.
Čili pokud jde o dojmy - doporučuji pro romantickou cykloturistiku Krétu. Kypr je podle mého náhledu vhodnější na měsíce v nichž se u nás hůř jezdí a tam je záruka tepla, takže je spíš pro chrty, najíždějící km(listopad, duben, jezdí se tam s mtb i v únoru).
Dík za odpověď. Po bližším bádání se nám opravdu Kréta jeví zajímavější. S tím spaním ne divoko to není v našem případě tak žhavé, raději využíváme kempy, když to jde. Nejsme mastňáci, ale rádi se propocení umyjeme a dopřejeme i možnosti od stanu odejít. Když kempy nejsou, nemáme nějakou zábranu najít si cenově přijatelné ubytování. To je jednoduše náš styl cestování. Do důsledku vzato, Kréta je řecké území a v Řecku pod hrozbou dosti vysokých pokut volné táboření zakázáno a my si fakt nechceme dělat problémy. Nemyslím, že by nás musel někdo vymáknout, ale po zkušenosti z loňskými požáry možná bude i v tomto ohledu na volné táboření nahlíženo s větší vážností.
Takhle:
V kempech se dá na Krétě příjemně spát s tím, že berou i turisty bez stanu. Spíš za levnější peníz v kempu pod širákem a využíváš normálně zařízení kempu. Jinak na řeckých ostrovech se mi stalo pouze jednou, že jsem byl požádán, abych vybrané nocležiště o pár metrů změnil. Vyhověl jsem, přeci jen vojenský objekt je vojenský objekt o))).Ještě mne, ale nechali na rozloučenou osprchovat ve vojenských sprchách a dovařit si večeři.
Jinak s ponecháním věcí kdekoliv jsem až na jednu výjimku neměl problém. Jen v Lendasu nám kdosi vzal volně položený spacák. Tam to bývalo samý "hipík" i v devadesátých letech.
Stan tam fakt nemá moc význam vozit, ale proti gustu..Hodí se při noclehu na pláži jako ochrana proti takové nepříjemné ranní vlhkosti.
Přístup lidí k volně tábořícím jedincům tam byl vždy velmi, velmi liberální. Jsou i tradiční místa na plážích, kde je toto právo "vydržené". O "vymáknutíí" nemůže být řeči.
Samozřejmě penzionků a levného bydlení je tam dost. Jen podotýkám, že východ Slunce na pláži pozorovaný ze spacáku je romantika . k tomu doporučuji zejména poloostrov Gramvousa.
No a pokud jde o Samarii - na kole bych to projet nezkoušel, chodí tam moc lidí, je to atrakce a asi by Tě tam s kolem nepustili. Ostatně jestli si dobře vzpomínám tak není moc sjízdná. Řešili jsme to tak, že jsme vyjeli na plošinu Omalos, tam nechali kola a sešli do soutěsky a zpět. Pak jsme jih objížděli lodí a nechali se vysadit zase dole a šli kus ze zdola. jestli chceš romantiku, zapomeň na Samarku a dej Elias soutěsku o kus východněji (pěšmo) .
Jinak pokud vyjedete na Omalos tak odtud začíná nádherná horská cesta ke Kalergi hutte (OAV !) a odtudse dá horama ještě kus pokračovat a sjet pak na sever.
Pod nejvyšší horou - Psiloritis je na plošině bezva chata, kde nás nechali na noc na terase, odjeli dolů a nechali nám tam i klíče od výčepu, prý abychom netrpěli žízní. Těžko se druhý den lezlo na Psiloritis.
Ba, ba stýská se mi po Krétě.
Tento tyden jsem si koupil letenky a chci vyrazit na Kretu na tezko presne podle Tve filozofie ,jen by me zajimalo protoze jedeme v kvetnu vyskyt srazek.V techto rovnobezkach jsem byl vzdy jen v lete ale na Krete si chceme uzit zelenˇ a kvetouci pomerance.
Na Krétě jsem byl stopem od 16.5 do 2.6.2000. Je to už dlouho, ale myslím že se v počasí nic podstatného nezměnilo.Bylo tam už dost vedro. V moři se dalo koupat ale bylo ještě studené. Na vrcholcích hor byl ještě sníh. Pršelo nám jen jednou v noci, asi 10 minut - na horách byla bouřka. Stan bych nebral - jen plachtu proti rose a pokud se budeš koupat tak proti slunku. Z deště bych v tomto období strach neměl.
Tak přesně v tento termín se tam chytáme. Polovina května až začátek června. :-)
K těm kvetoucím pomerančům: když jsme byli v černu na Peloponésu a to je severněji, tak už byly citrusy velmi zralé ... (http://www.cyklostranky.cz/vypravy...
Jo ještě jedna finta na Krétu pro natěžkisty za každou cenu: o))).
Pod kopcem jsem tam často stopnul místního vidláka s pickupem -obvykle Toyotou. Oddělal jsem brašny a hodil mu je na korbu a řekl mu ať mi je nechá nahoře na kopci někde u cesty. 100% to fungovalo. Stoupal jsem pak jako biker.o)))
Zdravím, Járo,
není už náhodou moc pozdě na plánování cesty na příští rok??? :-))) Ale chápu, že v tyhle zamračený dny plný mlhy je potřeba mít před sebou vidinu slunečních dní.
Já osobně ti sice moc neporadím, neb jsem v životě nebyla na žádném řeckém ostrově - znáš mě, naše cesty směřovaly (a snad zase budou) jiným směrem, ale poptala jsem se u našich, byli na obou ostrovech (sice ne na kole, ale klasicky s cestovkou) a vzhledem k tomu, že na Krétě byli 3x a na Kypru jenom jednou, tak mě ani následující odpověď moc nepřekvapila.
Kopíruji z mailu:
Kréta nebo Kypr? Já bych volila jednoznačně Krétu - jsou tam krásné hory,ale zase na kole dost náročné. Nejvyšší hora má skoro 2 500 m.
Po severním pobřeží se dá jet bez velkých převýšení od západu na východ.
Jižní část je průjezdna jen ve východní polovině. Na západě jsou na jižním pobřeží strmé svahy. Koupání je úžasné všude - na jihu je klidnější moře.
Histor. památky (Knossos a Festos - paláce z minojské doby, muzeum v Heraklionu a města jako Chania, Rethymno, Agios Nikolaos stojí za návštěvu.
Pak se nám moc líbila Matala - vesnička na jihu s jeskyněmi ve skále(jezdili tam hippies) a nebo z Ag.Nikolaos do Eloundy-letovisko a odtamtud lodí na
ostrov Spinaloga - dříve benátská pevnost a pak vesnice pro malomocné.
Přírodních cílů je mnoho (např. soutěska Samaria - ale to lze pouze pěšky).
To jsou pouze místa, která jsme navštívili, jinak je tam krásně všude.Byli tam na svatební cestě Charles s Dianou - určitě by si nevybrali nic špatného.
Kypr je krásný taky, ale tam jsme nebyli v té turecké části.
Asi je obtížné doporučit jeden z těchto ostrovů, ať navštíví postupně oba
:-)) Na Krétu bych jela dřív - je skoro o hodinu blíž.
Jen pár poznámek ke Krétě:
- vyhni se severní pobřežní komunikaci co to jde, lepší čas na kole strávit jinde. Já tam radši dal i kolo do autobusu a odjel z Chanie do Heraklionu. Autobusy běžně kola berou.
- kus jihu cca od Paleochory na západ je opravdu nejetitelný, ale lze to objet linkovou lodí. Pro kratší úseky když se Ti nechce od moře zase nahoru stejnou cestou jako si sjel Ti rád kolo na loďku naloží i nějaký místňák a převeze Tě pod skalama.
- Matala to už není ani pro následovníky hipíků. Za tímto účelem zkus Lendas, ještě před tak 10 lety býval hodně free o)))
Severní komunikaci hodláme určitě minimalizovat :-)
Ahoj, Markéto! Děkuji za spousti tipů. Začali jsme studovat průvodce, ale osobní zkušenosti jsou nejcennější zdroj informací. K poznání, že pojedem na krétu jsme už také dospěli a spoustu to, o co doporučuješ, jsme si vytipovali. I s tou Samarií počítáme, že se tak půjdeme podívat.
Ještě k tomu, zda není pozdě na plánování. Seš patrně první, kdo mi neříká, zda ještě není moc brzo :-) Myslíme si s Janou, že je to akorát :-)
Nooooo, ona ta moje poznámka měla vyznít maličko ironicky, ale v psaným textu to tak vůbec nevyznělo ... :-))))))))))
Takže já si taky myslím, že je brzo, ale proč ne. Aspoň pak nebudete mít honičku na poslední chvíli.
Jïnak ty zkušenosti nebyly moje, ten text psala moje máma. Byli na Krétě 3x, sice s cestovkou a v hotelu, ale pokaždé na jiném místě a vždycky se snažili sami něco vidět, autobusem, lodí ....
Tak jestli budete chtít letět, pak to rozhodně pozdě není. Nákup letenek se rozhodně vyplatí na přelomu roku :o)))
Také už se zamýšlím, kam příští rok o prázdninách...
Přesně tak! Jenže abychom věděli jaké letenky méme koupit, musíme mít jasno v tom, kam a na jak dlouho pojedeme.
Přesně tak! Každá sleva holt něco stojí :o)))
Ale zase má člověk dost času na přípravu a může se půl roku krásně těšit .o)))