reklama

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

Sonkol, zázraky na počkání nebo do tří dnů
Kratičké intermezzo - které se přihodilo úplnou náhodou, přesně mezi psaním 6. a 7. části
Miluji takové ty nádražní či vesnické knihovničky, kde se lidi zbavují starých knih. Většinou to bývají nějaké blbosti, ale už jsem v nich párkrát narazila na…

[ Celý text ] [ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 27.05.2024
Autor: Peggy
  • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

         

    Jako vždy, úžasné čtení, díky. Až jsem se potil s váma.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.05.2024
    Autor: Pepíček
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

           

      ...abych se neopakoval, tak jen prostý souhlas s Pepíčkem....

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.05.2024
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

             

        Zase tady dám více připomínek do jedné reakce.
        Napřed velká gratulace k výkonu, znovu si uvědomuji, čím jste si prošli a co jste dokázali.

        1. Knihobudka. Tu avizovanou knížku si hodlám od Tebe půjčit. A jinak souhlas, už jsem párkrát objevila poklad, který jsem si hned odnesla domů, přičemž jsem se divila, proč tak fajn knihu někdo odložil.

        2. Obchd - nákup. Svým líčením jsi mi připomněla některé naše cykloputování Finskem a Norskem, kdy jsme jeli rybičky s rybičkami, případně na pěším vandru konzumovali nezvyklé kombinace, jako třeba salám s pistáciemi :-)

        3. Nomáds´s cafe - úžasný název, vystihující vše

        4. Výškové metry a počítání v nich, místo ve vzdálenosti - chápu, kdysi jsem to takto praktikovala v Tatrách, než se mi natolik zhoršily závratě, že jsem tento terén musela opustit. Tam jsem taky raději uvažovala ve výškových metrech

        5. Rezavý rám od potu - to jako fakt? No co se ještě nedozvím. Asi si to budu chtít prohlídnout.

        6. Peníze - děti. Jestli se zeptaly, co za to, tak asi už se s nabídkou - poptávkou setkaly. Neviděla bych to tak tragicky, tím spíše, že buď tam tolik turistů nejezdí, a děti se tak nestihnou "zkazit", anebo naopak jezdí, a to už je nespasíš.

        7. Krize - ano, chápu Tě, taky potřebuji výhledy, takže když je nemá, snadněji pak krizi podléhám. A jinak to máme stejně jako vy, zatím jsme nikdy neměli krizi oba zároveň, vždy ten druhý byl OK.

        8. Kamal - toho vám tam seslal váš anděl strážný, jinak to není možné.

        9. Norilsk a jen -50 stupňů - fakt dobrý úhel pohledu, připomnělo mi to Finsko, kde jsme v osadě Lieksa chtěli vědět, zda tam mají velký mráz v zimě a prý ne, chlapík se dušoval, že vůbec tam velký mráz nemají, jenom -20

        10. Vrchol - signál. To jezdíte se zapnutými mobily a lovíte signál, nebo to byl jenom pokus na nejvyšším místě ho honit?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 28.05.2024
        Autor: šíp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

               

          1. Klidně. Už mám z bazaru objednané další dvě jeho knihy, rovnou pro jistotu sbírky povídek-
          2. V souvislosti s tím jídlem mám dojem, že kolo je na stravování energeticky náročnější. Ve smyslu, že když mám hlad a přijde krize, tak na kole do kopce neujedu v tu chvíli nic. Když jdeme pěšky, tam se mi tohle tolik nestává.
          3. U mě je bohužel pojem nomád v poslední době trochu zprofanovaný, podobně jako slovo roadtrip.
          4. Já jsem si to dokonce vynormovala časově, vím, že 300 výškových metrů /na kole/ dám cca za hodinu.
          5. Šla jsem to vyfotit, ale uvědomila jsem si, že to bylo na starém rámu, který už je ve šrotu. Na novém kole, co má tři roky, se to ještě nestihlo projevit.
          6. Ano, ty ryby nám přinesly účelově. Ta řečnická otázka "dobře nebo špatně" byla myšlena ve smyslu, že se říká, že peníze kazí člověka a když vidím dokumenty třeba z Afriky, kde za cestovatelem běží hejno dětí a řvou "Money, money", kde běloch je chodící peněženka, je asi něco špatně. Ale ono je to strašně jednoduché to říci a zajistit, aby to bylo nějak vyvážené. Tady ty děti tam nemají žádnou zábavu, dost možná je i rodiče posílají, aby ryby prodaly turistům. Pro nás pár korun, pro ně je to třeba zisk, za který si něco koupí (a kolik toho tam asi tak prodají, moc ne). Nejsem zastánce jenom brát a pokud to není v nějaké obludné formě jako v té Africe, je milé, jak se ty děti snaží.
          7. Krize vs. výhledy - to jsem asi moc nepochopila, jak bylo myšleno.
          8. Dodneška to nechápu, miluji tyhle "náhody", na cestách nebo v životě. Jen jsem přemýšlela, jak se stalo, že nás cestou nahoru minuli. Vede tam jediná silnice a tak museli jet zrovna když jsme byli na těch vajíčkách v jurtě. A nebo pak pozdě večer, kdy už jsme stanovali.
          9. Jo jo, přesně tak nějak :-) Ten kluk byl vážně sympaťák, člověk by s ním povídal dlouho. Na fotce je jeho mororka, fotky, co se nevešly sem, budou pak na epastorku.
          10. Upřímně nevím, já mám mobil vypnutý na cestách a zapínám účelově. Luděk to možná taky jen zkusil.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 29.05.2024
          Autor: Peggy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                 

            Takže budu pokračovat v započatém :-)

            1.
            Tak se hlásím jako zájemce, v listopadu si knihy půjčím. Jen si musím pohlídat, abych nezapomněla.

            2.
            Souhlasím, kolo je energeticky mnohem náročnější, zase na druhou stranu se nedá šlapat s plným žaludkem, což mám vyzkoušeno, kdežto pěšky to kromě chůze do kopce jde. Ale zase adekvátně tomu se na kole dá uvést více zásob. A bez jídla se dá celkem dobře i natěžko putovat, taktéž, ne vždy dobrovolně, ověřeno.

            3.
            Nomád má pro mě zatím ještě pořád ten nezprofanový význam, a doufám, že to tak i zůstane, třeba u slova expedice se mi zdá, že dnes už každý všechno nazývá expedicí, i kdyby to byla výprava do velkoměsta.

            4.
            300 výškových metrů se mi na kole natěžko zdá jako hodně dobrý výkon.

            5.
            Takže až bude mít zase zrezlý rám od potu, nezapomeň to zdokumentovat.

            6.
            Takže ryby vám přinesly účelově, takže to čekaly, případně je poslaly rodiče. V tom případě chápu Tvé dilema a vnímám frustraci. Takhle by to být asi opravdu nemělo.

            7.
            No, já inklinuji k psychické krizi, když nemám výhledy, a jakékoliv psychické krize mi ustupují, nebo se alespoň zmírňují, když se na výhledy dostanu. Takto jsem to myslela.

            8.
            Náhody hrají na cestách, alespoň u mě, velkou roli, a to jak negativní, tak pozitivní, a někdy o nich pak dlouho přemýšlíme, jelikož spousta ze sekvence příhod se zdá z pozdějšího pohledu neuvěřitelná, a přiznám se, že někdy i nemožná, přesto se to tak stalo.

            9.
            Tam nemám co okomentovat.

            10.
            Tak to máme stejně, taky mám mobil vypnutý buď úplně, nebo v módu letadlo, pokud užívám off-line mapy.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 29.05.2024
            Autor: šíp
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                   

              Díky že si se mnou někdo povídá :-)

              2. Tak já tedy nemám problém s plným žaludkem nikdy :-) Naopak, mám problém s prázdným žaludkem :-) Jinak jsem ráda, že to vnímáš podobně, protože pěšky se mi snad nikdy nestalo, že bych dostala takový ten hlad spojený s klepavkou a ztrátou energie. A jasně, na kole se uveze jídla mnohem víc, pokud se dá kde koupit :-) Na kole neřeším váhu, kilo sem, kilo tam, raději víc než míň. Zatímco na zádech - au au au :-)

              3. Čoveče, u mě vznikla na určité pojmy nějaká alergie :-)) nomádi se nazývají lidi, co si sednou do karavanu nebo obytného auta a někam jedou, u toho pracují a hrozně tenhle styl propagují. (pak jsem si jednou uvědomila, že jsme asi taky nomádi, páč z cesty taky pracujeme, nebo alespoň práci organizujeme). Je to prima do chvíle, než jsi zákazník takového nomáda, typicky to bývají programátoři. Něco od nich potřebuješ a je vidět, že jsou myšlenkami jinde, pošlou ti práci, aniž by to zkontrolovali a čas mají až se zase někde zastaví.
              Expedici mám zatím v pohodě, vybaví se mi Expedice YDYKSEB :-)
              5. Vzpomněla jsem si na to, že jedno Luďkovo starší kolo ještě doma máme a zašla ti to vyfotit. Je vidět, jak měl sklopenou hlavu, že pot z čela padal přesně do místa uchycení těch bowdenů a zrezlo to :-)
              6. Asi ano. Já u toho nebyla, Luděk jel první a děti se s ním daly do řeči, prý jestli chce sušené ryby. Pak mu je z nedaleké jurty přinesly. Já přijela, až když došlo k předání ryb. Ale nebylo to tak, jako v té Africe, děti působily ostýchavě a skromně. A navíc - strašně roztomile, viz. fotka, kdo by odolal.
              7. Aha, tak já výhledy nevyžaduju 100 % trasy, třeba vloni v Pobaltí bych měla depku furt :-)))) V Kyrgyzstánu výhledy byly vlastně pořád, tam byl člověk nadšený, když viděl smrk :-)))

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 30.05.2024
              Autor: Peggy
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                     

                To je dobře, že si povídáš s někým, horší by bylo, kdyby sis povídala sama se sebou :-)

                S tím žaludkem to tak je, že hlavně když jsem motivovaná, ať už pozitivně či negativně, tak jsem schopná i s velkým nákladem šlapat hladová. Tou negativní motivací myslím třeba situaci, kdy není možné se najíst třeba z důvodu brutálního deště nebo naopak terénu, který se musí, třeba kvůli nebezpečí, zdolat bez většího zdržování. No a pozitivní motivace je jasná, děláme to tak v poslední době u delších vandrů v ČR - mám na mysli delší než 4 dny. To totiž většinou poslední den se balíme bez snídaně, a na jídlo si dojdeme až v civilizaci.

                No jo, expedice a la S tebou mě baví svět, to beru, taky to tak někdy užívám, ale mám na mysli ironicky či spíše z legrace. To beru, ale Ty jsi asi mínila to nomádství či road trip.

                Díky za foto zrezivělého bowdenu, to jsme fakt nečekala. Nepřeháněla jsi.

                Jo, teď z fotky vidím, že děti fakt byly roztomilé. To pak člověk těžko odolává jim něco nedát. Chápu to.

                Výhledy - když já výhledy nazývám třeba i otevřenou krajinu bez hor. Nemám prostě ráda les kvůli tomu, že nevidím na víc než pár metrů, naopak si užívám severskou spíše rovinatou tundru. Prostě se mi líbí otevřená krajina, i když nemá žádné výrazné body, prostě takové to, když Ti uteče pes, tak ho ještě tři dny vidíš běžět.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 30.05.2024
                Autor: šíp
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                       

                  Horší by bylo, kdybych si povídala sama se sebou :-)))) tak to je vtip dne :-))) to mě pobavilo :-)

                  Horší je, že občas takový pocit mám...

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 30.05.2024
                  Autor: Peggy
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                         

                    To je ještě v pohodě, například povídat si doma s nábytkem. Horší fáze nastane, když nábytek začne odpovídat...

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 30.05.2024
                    Autor: šíp
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                           

                      Myslím tady, že mám někdy pocit, že si povídám sama se sebou :-)
                      Doma na mě občas ještě někdo promluví - a když ne, mám slepice, kočky, králíky... :-)
                      Jinak jsem právě poslala další/8. díl, tak uvidíme, kdy tu bude zveřejněn.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 02.06.2024
                      Autor: Peggy
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                             

                        Posíláš je (pokračování) i na Treking (k těm starším)?

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 02.06.2024
                        Autor: AV
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                               

                          ... asi ne, že ...

                          [ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 02.06.2024
                          Autor: AV
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                                 

                            Už ne. Dávám to už jen sem, z nějaké nostalgie a pak na náš epastorek.cz

                            [ Reagovat ] [ Zpět ]
                            Datum: 02.06.2024
                            Autor: Peggy
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                                   

                              Letos jsem si nepředplatil Cykloturistiku, ptž Velo obsahuje i turistiku (o čem by pořád psali 8-) ) a za stejnou cenu sešitu jako Cykloturistika.

                              [ Reagovat ] [ Zpět ]
                              Datum: 02.06.2024
                              Autor: AV
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                                     

                                S Cykloturistikou je to složitější. V-Press ji chtěl už asi před 4 lety úplně hodit přes palubu a vydávání zrušit, že mu nevydělává tak, jak by si představoval. Tehdejší šéfredaktorka Sl. Chrpová tomu chtěla zabránit, z jakési nostalgie, že si ji vezme sama na triko. V-Press jí milostivě na 3 roky pronajal licenci za korunu. Teď to táhne v podstatě celý sama, nemá za sebou žádný velký vydavatelství. Škoda, že to čtenářům nedochází, bohužel to asi stejně nedopadne, dlouhodobě to je asi neudržitelné.

                                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                                Datum: 02.06.2024
                                Autor: Peggy
                                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

           

      Potil s námi? My se právě nepotili :-) Plánuji se o tom zmínit ještě v dalším díle.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.05.2024
      Autor: Peggy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

         

    Pokud bys téma "uchopila" správně, mohla by to být čtivá detektivka - bestseler"
    8-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 30.05.2024
    Autor: AV
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

           

      Tak tady si asi sedím na vedení... nechápu... správně uchopit?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 30.05.2024
      Autor: Peggy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

             

        ...taky o tom přemýšlím, asi tím myslel "poňala"...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2024
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

             

        ... mám rozečteného Francise a líčení tam i tady mě přijde velmi podobné.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2024
        Autor: AV
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

               

          Myslel jsem, jak ti polichotím a zatím ...
          "psi štěkají a karavana jde dál ..."

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 31.05.2024
          Autor: AV
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

                 

            Aha,já to právě jako lichotku nepochopila, spíš vůbec jsem nepochopila.... uchopit téma správně ... co je tím myšleno
            Tak jsem se raději zeptala :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 31.05.2024
            Autor: Peggy
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

         

    Zajímavý seriál (ale to už jsem určitě někdy dřív psal).

    V tomto díle mě zaujalo, jak usilovně dobýváte vysokohorská sedla stejně jako mobily a powerbanky :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2024
    Autor: Akito
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

           

      No jo, ono je dobýt a dobít :-)
      Ale zajímavý postřeh.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2024
      Autor: Peggy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cesta z města za dobrodružstvím a romantikou

Hledám: Cesta z města za dobrodružstvím a romantikou
včera
V srpnu chci minimálně na týden vyrazit za dobrodružstvím, romantikou a naprostou pohodou. Uniknout vedrům…

Hledám: Poznejme se navzájem před cestou i po cestě :-)

Hledám: Poznejme se navzájem před cestou i po cestě :-)
včera
Bavit se a povídat si jako nejlepší kamarádi, blbnout jako malé děti, chránit se a držet spolu jako opravdoví…

Hledám: Cyklistku / cykloparťačku

02.07.2024
Ahoj, porozhlížím se po sympatickém protějšku na společné odpolední cyklo-projížďky. Jezdím cyklo-stezky a silnice…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

229 cyklistů (0 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024