V termínu 28.6.-9.7.2017 letím do Rumunska, letiště Cluj-Napoca (Kluž). Letenka je koupená, ale dovolenou ještě schválenou nemám. Kdybych dovolenou nedostal, nikam bych samozřejmě neletěl.
Mám dvě otázky.
1. Jak složité a drahé je v Rumunsku koupit kolo?
2. Trasu si sestavím z dostupných informací. Jen bych uvítal, kdybyste mi doporučili nějaké špeky. :-)
Předpokládám, že kolo koupím na místě, najedu kolem 500 km a zase ho tam nechám.
Jedu sám - nocování nadivoko.
Děkuji předem za rady a inspiraci.
Pokud jde o koupi kola, ve větších městech problém s obstaráním nebude- přímo v Kluži bude obchodů i servisů dostatek, v menších je problém s obstaráním součástek a náhr.dílů(to ty ale potřebovat nebudeš). V Rumunsku jsem byl zatím 5x, pokaždé jinde a nejvíc se mi líbila první návštěva vr. 1997- to se kvůli špatným cestám auta vyhýbala. Teď jsou cesty parádní a nové, ale stouplo množství aut, turistů, hotelů/penzionů i ceny a také mizí upřímnost a ochota. Jinak je to krásná země a na venkově i milí lidé- letos se tam chystám také přibližně v tom termínu jako ty, ale po svých. V přiložených odkazech na foto, video a projeté trasy najdeš inspiraci. Solné i zlaté doly, bahenní sopky, malované dřevěné kláštery, množství přír. zajímavostí, Maramureš, Sapinta(mal. hřbitov), Transfagarašan s Drákulovým hradem, česká menšina v Banátu- to je jen pár zajímavostí a 500km je dost málo na poznání. Vyber si oblast a projeď ji pořádně po všech zajímavých místech- třeba Fagaraš z jedné i druhé strany by se do týdne a 500km vešel a je tam na co koukat.pro víc písni na mail.
http://www.bikerjanko.blogspot.sk
https://www.zonerama.com/Link/Account/1435
http://www.gpsies.com/mapUser.do?username=janlaik
https://drive.google.com/folderview?id...
Letenku jsem koupil i s kolem, to ovšem neberu zpátky. Letím za necelé tři dny 28.6.-9.7.17.
Trasu mám hotovou a budu rád, když mi k ní napíšete svoje postřehy. Třeba jsem něco zajímavého na trase vynechal.
1.Cluj-Napoca airport
2.Cluj-Napoca - Historické centrum
3.Kaňon Turda (Cheile Turzii) - jeden z nejmohutnějších kaňonů v Rumunsku
4.Solný důl Tudra – Azurové jezero, veslování. Salina Turda je prý nejkrásnější podzemní místo na Zemi
5.Câmpia Turzii – Radnice, fontána park
6.Târgu Mureș – poválečné centrum maďarské autonomie (1951-61). Historické centrum.
7.Sovata – Jezero Ursu (medvědí), jediné heliotermální jezero na světě. Mrtvé moře Sedmihradska.
8.Praid – Vytěžené a veřejnosti přístupné solné doly, největší v Rumunsku. Solný kras na povrchu, do spodních pater zajíždí autobus.
9.Corund – městečko s originální keramikou
10. Zetea - malované brány
11.Sighișoara (Segešvár) – Opevněné historické centrum UNESCO, rodiště Vlada III. Draculy
12.Sfântu Gheorghe je jedno z nejstarších měst v Sedmihradsku.
13.Prejmer – Opevněný kostel
14.Hărman - Opevněný kostel
15.Brašov – Černý kostel (Biserica Neagrã) – největší gotický kostel mezi Vídní a Istambulem.
16.Brașov, Strada Sforii - jedna z nejužších ulic Evropy. Historické centrum.
17.Bușteni – město s nejvyššími útesy v Evropě. Mistrovství světa v ledolezení
18. Sinaia, Zámek Pelişor – malý Peleš
19. Sinaia, Zámek Peleş – pompézní letní sídlo postavené pro rumunského krále
20.Sinaia - Historické město nazývané Perlou Karpat, název je odvozen od Sinaje ve Svaté zemi
21. Klášter Sinaia – staří učenci v tradičních oděvech
22. Sinaia railway model exhibition
23. Hrad Bran, románový hrad
24. Soutěska Zârnestilor - v bělostném vápencovém pohoří „Zahrada Rumunska“ – PIATRA CRAIULUI
25. Făgăraș Citadel
26. Muzeum ASTRA - 33 mlýnů
27. Sibiu (Sibiň)
28. OCNA SIBIULUI - vyhřáté solné lázně
29. Rimetea, vesnice UNESCO
Sedmihradsko mám za sebou a proto se pochlubím fotkami a podělím o zkušenosti.
Fotky jsou zde:
http://marin7.rajce.idnes.cz/2017_06-07_Napric...
Na letišti v Bratislavě mě nepustili do letadla s tyčemi a kolíky od stanu. Je to mikrostan s krátkými laminátovými tyčemi, který se bez problému dostal do Izraele a zpátky. Když neprošel můj stan, neprojde žádný - což jsem viděl u jiného cestovatele. Tak pozor na Bratislavu, na jiných letištích jsem v minulosti problém neměl.
Rumunsko je příjemná a relativně kulturní země, kam se vyplatí zajet. Velkým problémem jsou ale psi. Ve vesnicích jsou nepříjemní, na horách ale životu nebezpeční. Myslím tím velké ovčácké psy. Na rozdíl od jiných zemí, kde jsem projel trasu podle plánu, tady jsem ji musel měnit podle toho, kam mě pustili psi. Projet jen tak horské oblasti bez ohledu na ně považuji za nesmysl.
Přežil jsem i bez stanu, zkusil jsem spát v igelitovém rukávu. To při nejlepší vůli nejde, i když venku prší. Měl jsem sebou nafukovací karimatku, ta toho taky moc nevydržela a tak jsem koupil nouzovou alumatku.
Pršelo poměrně dost a intenzivně, hlavně v noci.
Příště vyzkouším ždárák, spaní pod širákem se mi zalíbilo. Pokud tedy zrovna nepršelo.
Kolo jsem nechal schované v Brašově, pokud má někdo zájem, pošlu mu souřadnice. Kdyby tam už nebylo, nic strašného se neděje. V Brašově je bazar starých kol.
Zrovna Brašov je šikovné místo pro začátek cesty na kole. A levné letenky jsou pořád. Já jsem měl za 650,- Kč zpáteční Bratislava-Cluj. :-)
Pěkný! A hezké fotky! Připomnělo mi to, když jsme tam s Ane cca před osmi rokama překračovali nějaké pohoří: taky zážitky se psy, ve městech "domy hrůzy", nádherná venkovská stavení, stáda polodivokých koní... :-)
....paráda- některé části mám projety (Rasnov, Bran, Brašov, Praid, Sovata. Rumunsko je krásná země, příjemní a vstřícní lidé. S divokými psy jsem ale problém nikdy neměl, ať vypadali a štěkali sebedivoce...... Letos jsem tu byl po šesté a jistě se ještě vrátím...
foto: https://www.zonerama.com/janhudecek/2759
‘‘... spaní pod širákem se mi zalíbilo. Pokud tedy zrovna nepršelo.‘‘
************************************************
Jak to člověk jednou zkusí,…
....
…. už ho to nepustí. :-)
Do žďáráku bych ale nešel, podle mě sebemenší stan bude lepší, i za tu cenu že o malinko těžší. Ne kvůli dešti v noci, ale když pak cedí i celý další den nebo dva a nechce se ti do toho vyjíždět, ve stanu se zabavíš – pozašíváš rozpárané gatě, pozalepíš díry na duších, dopíšeš deník, uvaříš, počteš v mapách, a všechno pěkně v suchu a spoustou místa kolem sebe. Být tebou ještě bych to promyslel. Jinak obrázky máš parádní.
Máš pravdu, ale jde kde mi o to, že u ždáráku nejsou tyčky a kolíky, které by vadily na letišti. Taky "postavení" jednodušší.
Samozřejmě si můžu teoreticky tyčky někde uříznout, ale prakticky je to problém. Udělal jsem to jednou a stačilo mi. Na místě nejsou vhodné stromy a když je najdu a pracně tyčky opižlám, výsledek stejně za moc nestojí. A příští den znovu. :-(
z toho důvodu je lepší plachta. A spaní si hledám tak, aby šla upevnit mezi stromy. I když od loňska už jsem zpohodlněl a tak ssebou tahám hamaku. Což v případě hor, kde nejsou stromy, by byl asi problém.
Pod plachtou jsem spal teď. Z igelitového rukávu, který byl nepoužitelný, jsem uřízl kus plachty a tou se přikryl, když pršelo.
Nestálo to za nic a hned jak pršet přestalo, tak jsem ji ze sebe shodil.
Vím, že myslíš plachtu pověšenou na stromech, ale s tím se mi určitě nechce hrát. Navíc ani stromy často nejsou a když jsou, tak preferuji stejně volný prostor. A kromě toho, na karpatský déšť a vítr je to málo.
Zaznamenal jsem jakýsi odpor vůči žďárákům. Proč je nemáte rádi? Já jsem je ještě nezkoušel, ale ta jednoduchost se mi líbí.
Stan si vezmu, když nepoletím letadlem.
‘’Zaznamenal jsem jakýsi odpor vůči žďárákům. Proč je nemáte rádi? Já jsem je ještě nezkoušel, ale ta jednoduchost se mi líbí.’’
*********************************
Rekl bych jestli to nebude tim ze nas tu zase tolika neni kdo na cyklovylety letame, navic k tomu jen s malym prirucnim batuzkem kde jsou trable s tyckami, tudiz nemame s prevozem stanu problemy a nedocenime tak hlavni prednost zdaraku a to tu ze ho muzes vzit nahoru do letadla.
Jen me tak napada, kdyz jsi smerem tam letel s kolem, proc jsi tycky neprivazal k ramu? To by snad proslo bez problemu, i kdyz zpatky uz bys je bez kola neprivezl.
Nelámal jsem si s tím hlavu. Vždycky jsem se stanem prošel, tak jsem to neřešil. A když jsem zaznamenal problém a chtěl stan přihodit ke kolu, bylo už kolo pryč. :-(
Šoupnout stan do krabice ke kolu jinak není problém. Že by se možná tyčky nedostaly zpátky, to už takový problém není.
Hlavně se mi zalíbila ta jednoduchost spaní pod širákem, bez stanu.
Já žďárák taky nezkoušel. Kámoš co sem s ním chodil přechody spával ve vaku na mrtvoly. Akorát ustřihnul na tom vaku ty uši, aby ho ve spaní někam neodnesli. A při jednom přechodu Jeseníku v noci docela mrzlo a jak byl zavřený v tom vaku na mrtvoly, tak si vevnitř nadýchal a zamrnul mu zip. Tak jsme z toho měli docela srandu, jak se z toho vaku nemoh dostat. Ale pak našel nůž a vyříznul se, jako motýl z kukly se líhnul.
Než žďárák - to už radši tarp
https://en.wikipedia.org/wiki/Tarp
https://www.hudy.cz/stany/coleman-tarp...
8-)