Nejoblíbenějším sportem v ČR je cyklistika, jejíž popularita stále roste. Z ankety webu SportCentral vyplývá, že jí dává přednost až 31,4 % sportovců. Nechává tak za sebou běh a dokonce i fotbal.
No prima, navíc víme , že i běžci a fotbalisté jezdí na kole :)
Akorát nevím jestli tohle tvrzení :
"Při našich klimatických podmínkách je cyklistika a cykloturistika provozována převážně od dubna do konce října"
jestli tohle tvrzení je " hodno webu", na kterém zaznělo snad již 1000x ,že v Kodani a Amstru jsou na tom s cyklopočasím stejně jako u nás :D
jj, kdekdo tady má v dubnu najetou nejednu tisícovku a poslední kiláčky se doráží ještě před Silvestrem :-)
Ten článeček s "cyklografikou" má vůbec hodnotu podobnou sdělení, že k rybníku se choděj lidi koupat a večer rybáři rybařit.
Tisíckrát opakovaná lež se nestává pravdou....
https://meteobox.cz/nizozemi/amsterdam/statistiky/
https://meteobox.cz/praha/statistiky/
https://meteobox.cz/dansko/aalborg/statistiky/
Chtěl bych připomenout, že ten nepatrný rozdíl 3 - 5 stupňů Celsia udělá to, jestli sněží a je náledí, nebo jen prší ....
Máš pravdu. Ale pro mě je lepší, když je -1 a sněží, než když jsou +2 a prší. :-))
Mě zase vadí cokoliv pod nulou, nejhorší je ovšem když je celou noc mráz a ráno mírně potaje, na klouzačce se bojím.
Ale nejde o nás ale o to, že se někdo snaží tvrdit, že v Holandsku je v zimě "vlastně skoro stejné počasí" jako u nás, což je zjevný klam.
Když už mermomocí někdo chce ukazovat, jak se v zimě dá jezdit masově dopravně na kole, a u nás nejezdí (a jezdit zjevně nikdy nebude) pak ať si místo Amsterodamu vybere třeba Mnichov nebo Norimberk.
Těžko si vybrat, třeba i minus deset a jasno není k zahození. Oblíct se můžu, ale proti vlhku se chrání blbě, ale zase se dobře v dešti či sněžení dýchá. Dnes už je pro mě rozhodující jen to, jestli se na tom udrží kola, na padání už nemám kosti ani odvahu.
Mě by třeba ještě zajímal údaj, kolik % cyklistů má za cíl pivní zahrádku...
Třebas já. Nejdál jsem to zatím měl 225 km... :)
Z mého pohledu je to tak - bohužel.
Když je hezký víkend, vůbec se už nesnažím jezdit tam, co jsem jezdíval ještě před 2 - 3 rokama, např. do Voděradských bučin nebo podle Sázavy. Absolutně přecpáno lidma, rodiny s dětičkama na kolečkách, které mají co dělat, aby to vůbec ušláply, takže cik cak od kraje ke kraji, spousta prdlejch sólo ženskejch, z toho třetina opět způsobem cik cak, do toho vedle nich běží čokl... samozřejmě od hospody k hospodě, ty jsou plné, takže na kafe to už taky není, prostě už to není ta pohoda, co bývala. Naštěstí se to týká jenom těch opravdu hezkých slunečných dnů, takže když je trochu hůře, tak si to projedu pohodově :-)
Tohle znám. Lednicko - Valtický areál je od jara do podzimu přecpán cyklisty. Takže v tu dobu raději někam jinam. Letos tu ale LČR malinko "upravily" cesty, tak už to nebude takové pohodové. Včera cestou do práce jsem nadával i na MTB.
Pamatuji si, že když jsem sem napsal, že kýžený Amstr nebo kýžená Kodaň budou taky znamenat cyklozácpy, fronty cyklistů na semaforech a snížení průměrné rychlosti cyklistů ( tedy znevýhodnění cyklodopravy), tak to některým přišlo jako útok na městskou cyklistiku :)
No a uplynulo pár let a vidím, že cykloturistika to už aktuálně zažívá ...
No v Praze se stále ještě na kole zdravíme. Ještě se dost neoteplilo a nezačali jezdit lidé "Do práce". Pak je útrum až do podzimního ochlazení. Všechno má své zápory...
Ale zítra se určitě zdravit a smát na sebe budeme. Budeme si pomáhat a budeme na sebe hodní a přívětiví. Kdo to nezažil, ten to nepochopí a neuvěří, ale je to tak. Je to velice příjemná a povzbuzující společenská a spiklenecká akce.
Tak to máte hodně blbý, když musíte jednou nebo dvakrát v roce jet na takovouhle monstrakci, abyste si tam mohli pomáhat a být na sebe hodní a přívětiví.
Si jí v Hradci udělejte taky, abyte nám nezáviděli. Můžete objet to vaše Velké náměstí a i to mrtvé Malé.
Zas to hochu typicky po brahmovsku překrucuješ. Já ti nic takového nezávidím. Naopak, mám z představy nalinkované projížďky centrem města docela osypky. Ale když si jinak lezete na Modřanský na nervy, nepomáháte si, nejste na sebe hodní ani přívětiví, tak si to holt musíta dvakrát do roka takhle nakašírovat...
A mimochodem, v HK tuším radnice taky zbírá nějaké politické body na cyklojízdě. Dvakrát objedou Masarykovo náměstí, rozdaj pár triček, bla bla bla proslov, článeček s fotkou do místní drbny a čárka za zásluhy o cyklorozvoj. Taky dobrá potěmkiáda.
Modřanská má jediné plus - dlouhonohé bruslařky.
A z leháče je na ně krásnej pohled.
Cyklozmrdi zas budou blokovat dopravu?!?
Běž si s FrantiškemObsidem poplakat k DFensovi. Když mu napíšete, jak tady ty hloupé cyklozmrdy oblbujete, tak vás vyznamená před nastartovaným výfukem svého naftového SUV. :D
jj, teď si mi to o těch cyklozmrdech jen potvrdil...
Já ti tam vidím takovou zvláštní paralelu. Když se mrkneš, kdo tady hájí ty nasírací cyklojízdy, tak se kupodivu vesměs krejí s těmi, co na jiném místě hájí tezi o obecně umírněném a mírumilovném islámu s malým procentem divochů a extrémistů. V případě cyklojízd se ale za každou cenu snaží vzbudit dojem, že ta cykloaktivistika je děsně masová, téměř obecná. A naše námitky, že to prožívá jen pár fanatiků, zbytku cyklistů je to u zádele a jen si tak jezdí, to je vytáčí jak čamrdy. (islámští teroristi taky tak nějak podivně počítají s celým islámským světem)
Zvláštně rozdílné pohledy, nepoměry, tendenční tvrzení :-)
Dnešní cykojízda byla poměrně komorní, rychlá, plynulá bez zastavek a blokování dopravy. Policajti jeli na motorkách stylem špuntařů a skvěle to zvládali. Dokonce jsme vedle sebe nechali i jeden pruh Magistrály pro ty ošklivé plechovky. Hlavně ta plynulost a kompaktnost výrazně přispěla k relativně rychlému průjezdu.
Hele, když serou v sobotu odpoledne, dá se to přežít, ve čtvrtek v 17 je to na přerazení sanice :-)
Mě skoro nikdo nezdraví (ne že by mi to vadilo) a já nikoho nezdravím…
Na cyklojízdu nejedu, žádné lákadlo jako Blanka není a demonstrovat nevímco nemám potřebu.
> Budeme si pomáhat a budeme na sebe hodní a přívětiví. Kdo to nezažil, ten to nepochopí a neuvěří, ale je to tak. Je to velice příjemná a povzbuzující společenská a spiklenecká akce.
Mně to minule přišlo trochu jako ukázka toho, jak na kole určitě nejezdit (povinná výbava, nehody v tunelu…).
Já zdravím a když mi někdo odpoví, tak mám radost. Včera jsme si s paní v autě dávali navzájem přednost v úzké ulici a nakonec jsme se na sebo přes sklo usmáli, to bylo jako pohlazení.
Když jsme vloni v červnu jezdili po vysočině Morvan (jestlipak někdo ví, kde to je) a byla zrovna zrovna sobota nebo neděle, museli jsme víc jak 100krát za den říct b.j. Aut jsme tam určitě tolik nepotkali.
Kecy...
Zdravíme jen my venkovani, pražák se nenamáhá ani kejvnout.
Musím jen souhlasit - fenomén rekreační cyklistiky má děsivé dopady a rozhodně nemá nic společného se sportem a pohybem na zdravém vzduchu. Již řadu let zůstáváme o víkendu doma a jezdíme ve všední dny, stejně tak o prázdninách jsme zalezlí na chalupě na Vysočině a cyklovýlety po Jizerkách, Krkonoších a Šumavě realizujeme před a po.
Na přiložených fotkách vidíte jak to vypadalo v lokalitě Jizerka loni o státním svátku a jak o den později. Sice se ochladilo, ale nádherně jsme si to užili (až do soboty).
Ono se v Jizerkách dá i o pěkném letním víkendu, jen musíš mimo magistrálu, asfaltky a panelky. A třeba na Polském Vysokém hřebeni bývá i na těch hlavních cestách skoro prázdno. A co teprve na Kamenickém hřebenu, tam je člověk rád, že vůbec na někoho natrefí :o)
Nevím jak Jizerky, ale všeobecně je to tak, že kde není značení a občerstvovny, tam moc lidí nenajdeš ani o pěkném víkendu. A nejhorší je to tam, kam se dá dojet autem nebo aspoň cyklobusem.
To jsem z kraje dubna viděl, jak Ostrý u Benešova/Pl. změní využití cyklostezky Ploučnice. Od Děčína do Benešova bylo plno, dál proti proudu už člověk málem nepotkal živou duši.
Já to projektantovi říkal, že horem přes kopec moc lidí nepojede. Chtělo to tak prý město a výhledy odtamtud taky nejsou špatný. Podle vody se to ale dá taky, klidně i s odbočkou k hradu pěšky, jen ve Františkově se musí tak 500m po hlavní.
My jeli od Horní Police, po proudu, ale protože jsem to neznal a neplánoval, vzali jsme to z Františkova do Benešova celou cestu po hlavní, nechtělo se mi jet přes kopec a provoz byl slabý.
Až doma jsem koukal, že je tam nějaká cesta podél vody.
Jo, ten kopec asfaltkou z Franťáku nahoru ke hřišti je teda docela sado-maso. Z druhý strany od BnPl je to jetelnější. A ta pěšina podél vody začíná hned pod Ostrým, jak je ten opravený most pod hrad.
Jízdu po Jizerkách v sezóně považuju za skvělou společenskou událost, všichni jsou vysmátí, pěkně oblečení, mně ty davy kupodivu nevadí, asi je to tím, že žiju tak trochu poustevnický život, takže se mezi ně rád občas podívám.
Jistě - jsme každý jiný, tvůj názor Ti neberu, ani nevyvracím. Jen mám jinou zkušenost - zatím co v červnu za celý den potkáš cca 10 turistů, či cyklistů - všichni se usmívají a zdraví, připadaně se zastaví a pokecají, tak o prázdninách se možná usmívají, kvůli množství lidí se přestávají zdravit, spousta dětí, tudíž zvýšená pozornost a menší pohoda. A to nemluvím o tom jak nás na stezce od Knejpy honil Citroen se čtyřmí snědými spoluobčany, kteří kolem stezky sbírali - jistě s povolením OÚ - borůvky. Tehdy jsem si řekl "již nikdy o prázdninách!"
Bohužel, další dvojice vnuků dorostla školního věku a tak asi své předsevzetí budu nucen poopravit. :-)))
Radit Vysočině: "Vem je do Jimramova.", je asi blbý. A taky co by ve škole v září vykládali?, že byli ve Sněžným a Daňkovicích nezní tak dobře, jako že byli v Jizerkách (ještě lepší v Kérkonoších), že ano. :-D
V okolí Jimramova je to nádherné, byl jsem tam sice jen dvakrát, ale ta krajina mi utkvěla v paměti.
Já tam vyrostla, krásnej kout, kraj malířů krajin, takový mraky a barvy málokde najdeš. A můžeš si tam sáhnout na hvězdy, tam není žádnej světelnej smog, tady mléčnou dráhu ani neuvidím.
Neměj péči, Vysočinu máme projetou a pro vnuky je to pomalu větší exotika než pohraniční hory.
Připojené snímky můžeš pojmout jako hádanku.:-)))
Hrad neznám, náš hrad to není :)
A ta přehrada snad může být jen Vír, ne?
Když se kdysi napouštěla, tak jsme se tam párkrát byli vykoupat.
Já tam už přes čtyřicet let jezdím jen sporadicky k ohni a tenkrát byl akční rádius jen v docházkové vzdálenosti. Do velkého Jimramova 6km, k vlaku přes deset, do Sněžného taky 6, někdy jsme zašli na Milovy k vodě nebo na Zubří, kam taky malý děcka můžou dojít, že ano.
Hrady to jsou dva - první: Zubštejn u Štěpánova, druhý: Dalečín (kousek od Jimramova), přehrada byla jasná - Vir.
Pro neznalé - Vysočina je nádherná, doporučuji navštívit i když je to poněkud horší s ubytováním a stravováním než ve všeobecně profláknutých lokalitách...
Problém s ubytováním na Vysočině? Takových lesů všude okolo..
Taky mi to přijde divný. To je snad jedinej kraj, kde bych si s tím nelámala hlavu. Když ne úplně nadivoko, tak tam snad není dědina, kde by nenechali někoho přespat ve stanu na louce za stodolou.
Tak to nebylo míněno, otužilí jedinci a zkušení táborníci jistě nemají problém.
Problém je, podle mne, trochu jinde. Místním potentátům zazlívám, že se nestarají o "volnočasové vyžití" jak místních, tak návštěvníků. Ti se pak nezdrží a vracejí se buď domů, nebo do větších obcí, kde jim nezavřou obchod v 16hod a v hospodě mají teplé jídlo celý den.
Mám chalupu na Bystřicku, pár kilometrů od hradu Perštejna, jezdí sem i vlak, a přesto v okolí zavřeli v posledním roce DVA hotely a TŘI hospody. I vyhlášená atrakce Šiklův mlýn omezila své aktivity jen na prázdninové měsíce.
Tak to máš dobrý, to máš chalupu v ještě obydlený oblasti. Na našem kopci se objeví cizí lidi v létě tak maximálně dva do týdne, a za celou zimu ani noha, tam ani hajnej nahoru nechodí. A kvůlivá těm dvěma lidem za týden tam jako má někdo provozovat hospodu?
Kdysi tam jedna bývala, třetí barák dolů po drátě od našeho, ale tu já pamatuju jako děcko jenom jako zbor, opuštěný dům, pak se propadla střecha... úplněj ráj pro děcka na hraní.
Po plyši se tam mladí vrátili, vrazili do toho nehorázný prachy a udělali tam penzion, ale kdo by šel do penzionu, ke kterýmu nedojede za horšího počasí autem a do nejbližšího jinýho lokálu to má 6 kilometrů? :)) Už to vzdali.
Nestěžuji si, i v této obydlené oblasti jsou lokality jako ta naše - 5 chalup, z toho dva chalupáři. Silnice se v zimě udržuje. Obchod s omezenou prodejní dobou v sousední vsi 3km, hospoda 5km, jinak se musí do Bystřice, nebo Rožínky t.j. 15km.
Rozhodně si nestěžuji, před lety jsem hledal chalupu, na Milovým, Blatinách, Křižánkách, Ubušinku apod. Nedávno jsem se tam byl podívat a když jsem viděl ten konzum a provoz jako na Václaváku, tak jsem byl rád, že to tenkrát nevyšlo.
Já bych řek, že problém je poněkud jinde. Mnohokrát člověk jede někudy, kde je pohyb lidí, je krásné počasí a hospody jsou zavřené, protože přece není sezóna.
Například teď v neděli, jedeme kolem Seče, přímo luxusní počasí, na chatách plno lidí, hromady lidí na kolech kolem přehrady. A hospody? snad ani jedna neměla otevřeno, všechny pečlivě zabedněno.
Když něco takového vidím, tak ani příště nepočítám, že by někdo mohl mít otevřeno, takže buď jídlo a pití sebou, nebo jedu jinam, kde vím, že otevřeno a obsluha bude.
Problém je, že dva dny hezky, pak tři dny slota, a ani noha, tak se jim asi ty dva dny, nevyplatí otevřít. Někdy ani buřtstánek. V Komořanech se seknou o den, a místo aby bylo hezky v neděli se vyčasí až v pondělí, a frajer může nakoupené párky zahodit...
Nevím jak si to kolega představuje, jako že by snad úřady měly zařídit, aby bylo otevřeno tam, kde se to neuživí?
V sobotu na celé Labské od hranic až do Drážďan taky bylo všechno zavřeno, pršelo, kdo by tam jezdil, to přeci dá rozum.
Na Labské bylo zavřeno 2. dubna a to svítilo sluníčko. Ale zase bylo brzo. Já jsem naštěstí ze zdejších saských končin vycvičen mít vše s sebou, mám i cestovní sadu keramických hrnků na kafe. ;)
Vybral sis špatnou cyklostezku. :-)
Už v sobotu 19. března byl otevřený stánek u Spytihněvi na cyklostezce okolo Baťova kanálu. Na to, že nebylo moc teplo a docela fučelo, tak lidí bylo docela dost.
Ale většina stánků bude otvírat a v květnu.
Kolega nehovořil o řízení provozní doby, kolega to nazval obecně: "volnočasové aktivity" - tedy něco čím udržím návštěvníka delší dobu a mohu ho kasírovat - viz zázračná ruka trhu.
Chce to ovšem přemýšlet, jeden konkrétní příklad - v nejmenované obci je od totáče požární nádrž kterou mnozí bezúplatně využívali jako koupaliště. Trávili tam často celý den a odskočili se najíst do jedné ze dvou sousedních hospod, případně přespali v malém hotýlku naproti. Nové volby - nové zastupitelstvo - nějaká moudrá hlava vymyslela, že obec zbohatne, když bude bude za koupání bez zázemí vybírat dlouhé penízky. Protože provoz koupaliště má tvrdá pravidla tak OÚ "chytře" vybírá za vstup na obecní pozemek. Výsledek - sousední dvě restaurace a hotýlek, které měly dříve fantastický obrat loni skončily, protože každý na toto koupaliště bez zázemí kašle, v obci se ani nezastaví, nejí tam, nepřespí tam a jede se případně vykoupat zadara do nepříliš vzdáleného zatopeného lomu.
Obec nemá ani za "koupání", ani nic z podnikání ve službách - chytré, že?
Smutný příklad státního/obecního zásahu do volného trhu :o(
Krásně znějící klišé! Do voleb je daleko...
Obec má také náklady s provozem požární nádrže a údržbou plochy kolem, a pokud je pokrývá z rozpočtu, pak jí chybí jinde, třeba na provoz mateřské školky.
To je klasický příklad špatného odhadu nasazené ceny a reakce trhu, a co hůře, zastupitelstvo okamžitě vidělo reakci návštěvníků, ale svoje rozhodnutí nekorigovalo, až to vedlo k rozpadu služeb. Možná to také byl účel, místní to mají zadarmo a chtěli vyhnat cizáky, převážně z Brna, aby si měli kam dát deku. A jedí a spí stejně doma a maželky uvítaly, že chlapi to mají do hospody 5km!?
Kdyby zastupitelé uměli podnikat, podnikali by, a neseděli na radnici.
Pak je ještě jiný druh zastupitele, tedy ten co podnikat umí, a funkci v zastupitelstvu má jako podporu svých pidnikatelských akrivit.
V každém případě, zastupitelstvo tu nené od toho, aby podnikalo, ale aby v podnikání nepřekáželi víc než nezbytně nutné.
Uvedl si jasný příklad, kdy překáželo...
Kdyby zastupitelé uměli podnikat, podnikali by, a neseděli na radnici.
Pak je ještě jiný druh zastupitele, tedy ten co podnikat umí, a funkci v zastupitelstvu má jako podporu svých pidnikatelských akrivit.
V každém případě, zastupitelstvo tu nené od toho, aby podnikalo, ale aby v podnikání nepřekáželi víc než nezbytně nutné.
Uvedl si jasný příklad, kdy překáželo...
Třeba se obyvatelé těch 20. chalup v hospodě demokraticky dohodli, že to tak chtěj a že zatnou tipec těm třem buržoustům, co nehorázně vydělávaj na přílivu cizáků ...
V malých obcích holt ta demokracie funguje :o)
P.S.: Klišé = "zázračná ruka trhu"
Jak slyším "volnočasová aktivita" sepnou mě signálky, a naskočí mi "brigády socialisticke práce", "akce Z" a podobné věci.
Byl bych moc rád, kdyby se žádné zastupitelstvo nestaralo o "volnočasové aktivity" ale jen o to, aby obec byla upravená, čistá a v cajku.
Jak něco "volnočasového" začnou budovat, nedej bože s podpirou EU, vznikne z toho přetražený bastard a v obecní pokladně zbydou dluhy na dalsích 20 let a není pak na chodníky, pa ani na štěrk na výmoky v cestách...
Kde zakonzervovalo tvé myšlení je Tvůj problém. Ani za totáče "volnočasová aktivita" nebyla chápána jako činnost v BSP, nebo účast na akci Z.
Teoretické úvahy o tom jak má fungovat zastupitelstvo jsou krásné pokud jde o Prahu, nebo i Popovice. Trochu jiné je to v obci s 20 chalupami. Tam je počet schopných lidí silně limitován.
Tak proč po nich chceš, aby vytvářeli něco "volnočasového"?
Zrejmě si zcela nepochopil, mě vzdycky překvapí, když zaskechnu tu normalizační novořeč "volnočasová aktivita" patří ke kouzelně debilnímu znásilnění mateřštiny.
Navíc ve mě vyvolává pocit něčeho kolektivního, irganisovaného, uvědomělého- "načerpáme síly do dalšího pracovního týdne" :-)
Když ty máš s určitými souslovími takové problémy, že s jejich odmítnutím vyléváš s vaničkou i dítě.
To jo, ta "vanička s dítětem" je taky kouzelná...
Každá doba má své obraty a floskule, stejně jako každá profese. Všímám si toho.
Opakuji: kde zamrzlo tvé myšlení mne nezajímá, to je Tvůj problém.
Znovu se přečti na co reaguješ:
http://www.nakole.cz/diskuse/20699-cesi-stale...
a přestaň se pouze vymezovat proti napsanému a oslov nás původní myšlenkou.
Tak krátce, volení zastupitelé se mjí starat o to, aby obec fungovala a ne o to, co a kde budou dělat občané ve svém volnu.
To. že si to nepochopila nepřekvapí.
Není řeč o "nucení" někoho k něčemu.
Kolega Vysočina napsal:
Místním potentátům zazlívám, že se nestarají o "volnočasové vyžití" jak místních, tak návštěvníků.
A já říkám, dobře že se nestarají, do toho jim je prd, co já si budu ve svém volnu dělat.
odpověď je zde:
http://www.nakole.cz/diskuse/20699-cesi-stale...
zavřít
No a věřil bys, Jindro, že jsem tak nějak tušila, že všem (tebou ne)voleným zastupitelům bude celkem dost jedno, zda strýc z Popovic ve svém volném čase provozuje rekreační cyklistiku s nácvikem jízdy v automobilovém provozu na magistále u Muzea, nebo zda ve svém volném čase provozuje rekreační cyklistiku s očumováním dlouhonohých inlajnistek na Modřanské cyklostezce u Bráníka?
Kdybyste měli inline dráhu před zahrádkou Pod Ledem, nemusel by ses kvůli tomu pachtit až do Prahy:-))
No, Lanno, zastupitelům v Praze, dokonce i Pražákům, včetně těch naplavených z blízka i daleka, je docela fuk, jestli si jezdím po Magistrále na kole nebo očumuju dlouhonohé inlajnistky na Modřanské, jediný, kdo s tím má problém, budeš zdá se ty.
To jsi nepochopil Ty, milý Jindro.
Vysočina - jak vyplývá z textu nechce nařizovat kdo, kdy má co dělat jak se mu snažíš podsouva ve svém výkladu.
Vysočina je přesvědčen, že chtějí-li zastupitelé zatraktivnit své regiony a dosáhnou toho, aby se návštěvníci vraceli, tak musí návštěvníkům nabídnout také nějaké vyžití ve volném čase po návštěvě hlavní atrakce, např. hradu Perštejna. Pokud nic nenabídnou, tak lidé jedou jinam, nevrací se a region stagnuje.
Nevím proč by zastupitelé měli chtít něco "zatraktivňovat".
Totiž "zatraktivnění" pro každého může znamenat něco jiného, pro někoho noční klub s hernou, pro jiného U-rampu na skateboard. Případů, kdy zastupitelé "zatraktovňovali" výstavbou Akvaparků taky nebylo málo, a dočteš se, jak to dopadlo.
Tedy nepřeji si, aby za mě zastupitel cosi "zatraktivňoval", stačí když nebude překážet v podnikání, a ona si ta tak vysmívaná "neviditelná ruka" už s tím poradí sama.
Mám soukromý pocit, že v Čechách se neviditelná ruka trhu hodně zabývala vytunelováním a rozkradením bývalých státních podniků a obecních majetků. Po privatizační euforii se nyní ukazuje, že ta úplná privatizace obecních prostředků (vodovodů, kanalizací, čističek....) a velkých zdrojů jako jsou třeba doly nebylo úplně šťastné. Také některé velké a tradiční továrny pod tím soukromým managementem kupodivu nevzkvétají. Takže já být tebou, tak bych tu neviditelnou zlodějskou ruku tolik nevzpomínal a nevzýval.
To je přesně to, o čem mluvím.
Hospodařilo se s majetkem, který byl společný, erární, a z toho se krade nejlépe.
A pořád jste nepoučitelní, pořád byste chtěli, aby někdo za vás hospodařil s prachama, co z nás vytřepe.
jindro, tak funguje každá demokratická společnost, to nemůžeš popírat, na tom není nic vadného.
Vadné bylo to, že tady se ty demokratické principy pokřivily - bylo 20 let zhasnuto a po rozsvícení není ochota volat ty správné lidi k odpovědnosti.
Obávám se, že jsi se od dogmatu beztřídní společnosti překlopil k vyznávání dogmatu zázračné ruky trhu. Osobně si myslím, že tudy cesta nevede.
Nicméně - nechme nepodstatných sporů o politice a ekonomice a věnujme se tomuto tématu, tedy rekreační cyklistice.
HOWGH.
Jsou ovšem lidé, kteří Vysočinu vyhledávají právě kvůli klidu a žádné atrakce nevyhledávají - toho si můžou užít dosyta ve městech. Naopak absence atrakcí, které přitahujou masy, mnoho lidí považuje za velký plus.
Taky hospody, občerstvení a supermarkety na každým rohu, otevřený od rána do večera někomu prostě nechybí.
Vysočina je region pro lidi, kteří mají rádi přírodu, klid, čistý vzduch. A toho si tam každý může užít do sytosti.
Pro jedince, kteří potřebují spát v pětihvězdičkovém hotelu s bazénem a celý den se válet na lehátku s koktejlem v ruce, tahle lokalita opravdu není. Ale to naštěstí takoví lidé dobře vědí...
Když slyším tyhle chvalozpěvy na Vysočinu, vzpomenu si vždycky na Františka Víznera.
Dostal v 68 práci hlavního výtvarníka ve škrdlovické sklárně, a pak se tam oženil a usadil ve Žďáru, ale Praha mu strašně chyběla.
Říkal: "tady jsou hnusný, zlí, závistiví a lakomí lidé, hnus. Lesy? Co z toho? Proč bych lez do lesa, na houby, to dává smysl, ale jinak?"
On to myslel ve velké nadsázce, ale vždycky tím dokázal rozhodit koncept těm redaktůrkům, co měli připravené ty standardní otázky, když se za ním na Vysočinu vypravili, jak ho inspiruje příroda a takový ty žvásty....
Tady je František ve své velikosti i skromnosti:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani...
to krosmen:
Nevšiml jsme si, že by tady někdo propagoval na Vysočině výstavbu pětihvězdičkových hotelů, nebo apartmánových domů. Na druhou stranu nelze očekávat, že zde zůstane skanzen.
Za to půlstoletí, co zde mám chalupu tak vím, jak zde šel vývoj turistiky a co se pro něj vlastně neudělalo. Proto můj povzdech nad pasivitou zastupitelů.
Možná to nevidím správně a oni jen takticky vyčkávají na evropské dotace. Jen se obávám, že se pak budou realizovat různé megastavby místo něčeho přiměřeného potřebám a prostředí.
Jindra:
Jasně, každý máme jiné poznatky a zkušenosti s určitým regionem a taky jiný vztah k němu.
Vycházím ze svých zkušeností, na Vysočinu jezdím od dětství a zatím jsem se nikde necítil líp, nezrelaxoval se. Pro mě na strávení dovolené jednoznačná volba.¨
vysočina:
Ale já jsem nikde nepsal, že by někdo propagoval výstavbu hotelů na vysočině. Jen jsem se snažil popsat, že Vysočina není pro ty, kteří mají jako prioritu luxus, pohodlí a "atrakce" na každým kroku.
Pro některé lidi (jako jsem třeba já) je jednou velkou atrakcí sama vysočina - její kopce, krásné a hluboké lesy, louky, čerstvý vzduch, nepřelidněnost obyvatelstvem a turisty....
To střídavé psaní Vysočiny a vysočiny mě docela mate. Také mám raději vysočiny než nížiny. A pokud je vysočina dostatečně rozlehlá, nevadí mi, že jsou tam jeden či dva pětihvězdičkové hotely. Já se jim vyhnu, ale lidem tam žijícím mohou třeba dávat práci a možnost výdělku. Takže tam ti lidé mohou zůstat žít.
Vše se dá celkem citlivě zařídit a mnohde to funguje, když se chce.
Krosmen:
Nic proti Vysočině, půlka našeho rodu je odtamtud (kolem Svitav), jen já tíhnu jaksi ke kraji té druhé půlky rodu z Českého ráje a Sobotky, bude to tím dětstvím.
Jen jsem si vzpomenul na Františka, který to tam na té Vysočině velmi upřímně nesnášel a cítil se tam jako ve vyhnanství.
Když popojedeš kousek dál, zjistíš, jak je to u nás titěrné, i ty regiony, a každá má nějaký ten svůj a je na něj pyšný a nedá na něj dopustit, ty jsou fakt jako ta zahrádka, párkrát šlápneš do pedálů, a jsi jinde a pokud jedeš něčím s motorem, chvilku se zamyslíš, a jsi v Budapešti....
Má to svoje kouzlo, ta naše Evropa velmi střední.
A do jaké škatulky zařadit vybudování Sokolovny, tělocvičné haly, fotbalového hřiště, školního hřiště, koupaliště, kina, hospody, úprava parku a podobně. Jsou to všechno věci, které se většinou nevybudují jako podnikatelský projekt a přitom to slouží široké veřejnosti. Může to být financováno z rozpočtu obce, nebo i sbírky mezi občany, ale vždy to potřebuje podporu té obce a organizační zázemí aparátu obce.
Tím nemám na mysli vybudování sportovní haly evropské úrovně pro pořádání světového šampionátu. To je zcela jiná kategorie.
Sokolovnu vybudovali Sokolíci, za připění vlastních sil a se sbírek. To bylo ovšem ještě za Masaryka.
Jakmile zastupitelstvo začne konat dobro, jde to do hajzlu..
Asi jako Národní divadlo si vybudoval národ ze svých sbírek vybraných do klobouku :)
A císař pán trochu přisypal....
Kdepak, dneska je to mnohem víc zamotané, protože obec nemá prachy vytřepané z daní svých obyvatel, ale poměrně složitě se to přerozděluje přes všechny ty rozpočty, do toho ještě ta Unie, takže ta vlastnická vazba typu "národ sobě" je značně zpřetrhaná i na úrovni obce.
Něco přispěje obec (u nás spíše pakatelem), něco Sokolíci, jinde zase "svaz", desítky partikulárních zájmů které docela vyostří vztahy mezi příznivci fotbalu, hokeje, stolního tenise nebo loutového divadla.
bylo by lépe, kdyby se o tohle stát a samospráva nestarala, a nechala víc peněz lidem, ať si podpoří, co jim libo.
Jenomže to by pak ztratilo veškeré kouzlo být politikem jakékoliv úrovně, protože nemít možnost rozhodovat o penězích, které jim nepatří, by jim zneatraktivnilo jejich funkce...
Kdybychom to vztáhli k těm přeplněným cyklostezkám, tak, zdá se, že řešením by bylo je zpoplatnit. To by na nich bylo prázdno a jezdilo by se po nich jak na velodromu:-))
Aby se toho někdo nechytil...
Správně vracíš diskuzi k původnímu tématu.
Jsem pro, u sčitačů budou turnikety, EU zadotuje ploty kolem, a to se pak bude jezdit! 8-D
Ty stezky byly vybudovány ze společných prostředků obcí a společných prostředků Evropské unie. Byly vybudovány proto, aby se po nich jezdilo na kolech bruslích a jiných samohybech a aby se to lidem líbilo. Pokud se jim tam líbí a hojně po nich jezdí, tak to splnilo svůj účel a ty peníze byly správně vynaložené. Měli bychom z toho být rádi a ne frflat.
Neber se tak vážně a všímej si smajlíků!
Promiň, že jsem to přivěsil pod tebe. Nebyl to komentář k tobě, ale spíš k Jindrovi a všeobecně k pláči nad plnými cyklostezkami.
To máš těžký, když v Bystřici nad Pernštejnem v plné sezóně, o víkendu kolem poledne jsme sedli do restaurace hotelu na náměstí - a znuděným pinglem nám bylo doporučeno jít na oběd do jiné restaurace poblíž, že tam na obědy chodí taky...
A šli jste? :)
Což mi připomnělo - někde jsem četl, že v Jedovnici má být hospoda, kde jsou děsně obrovské porce. Nevíte někdo, jak se to jmenuje a kde to přesně je? Teda jestli je to vůbec v Jedovnici. :)
Ty kikote to jsi necetl, to sem ti rikal ja. Je to na namesti :-) :-) edit. Restaurace Olsovec, ale byl jsem tam pred peti lety naposled
Když ono ne každému se líbí spát pod smrčkem a na záchod chodit do kopřiv.
Potvrzuju, Vysočina je opravdu nádherná. Je to i tím, že není tak přelidněná a i v sezóně si tam člověk může náležitě užít klidu.
Také mám rád zdejší lid, jsou obecně milí, ochotní a skromní.
Na Zubštejnu jsme byli 3krát, Virská přehrada a její okolí jsou nádherné.
Možná se tam na starý kolena odstěhuju...
Tam se dá být tak od května do září, na zimu to na těch samotách moc není, pokud teda nechceš půl roku žít jak poustevník a akorát přikládat do kamen. A hlavně abys měl co přikládat, tam ti uhlí nedovezou a dříví si musíš nadělat přes léto :))
Bych to měl asi trochu upřesnit, jízdu po Jizerkách v sezoně a na nejvíce frekventovaných trasách, absolvuji průměrně dvakrát ročně s manželkou, jinak tam jezdím zásadně na silničce po jizerskohorském asfaltu :-)
Proč by rekreační cyklistika neměla nic společného s pohybem na čerstvém vzduchu?
Kdyby bylo školní vyučování v sobotu a v neděli a volno ve středu a ve čtvrtek, tak by bylo narváno ve středu a ve čtvrtek.
Kdy mají rodiče s dětmi jezdit do přírody za zdravým vzduchem než ve svém a jejich volnu?
Navíc my to prožíváme v Praze každé odpoledne, když se turisté promenují po páteři pražské cyklodopravy...
Já to tak moc neprožívám. Ráno je na Ladronce vymeteno, jen pár trénujících běžců. A odpoledne nespěchám, obzvlášte ne, pokud je hezky a všechny to vytáhne ven, stejně jako mě.
No mě se líbí ten nářek, pokud si pamatuji, tak cyklisté na výletech ruší už i známé cykloaktivisty, třeba Vratislava a nutí je k vyjádření poměrně urputných požadavků na regulaci cyklistů, které bych spíš čekal z úplně jiných kruhů naší společnosti :)
To je právě o tom, jak je kdo schopný a ochotný naplánovat si ten "výlet".
Ti, co výletují na páteřních cyklotrasách si vlastní výlet zcela evidentně vymyslet neumí. Nebo na to zkrátka nemají čas. V pátek odpoledne si v novínách nebo na netu přečtou tipy na výlet, sbalí rodinku a vyrazí.
A pak jen hudrají na to, že všude bylo plno lidí - na cestách i v hospodách.
No a ti, co si umí vymyslet vlastní výlet, ti si ty informace také přečtou, ale hlavně kvůli tomu, aby věděli, kterým místům se vyhnout. Pak strčí nos do mapy a celý den jezdí po cestách, kde takřka nepotkají ani nohu cykloaktivisti jsou jim u brusele...
2 Lanna, Radka:
Obávám se, že jste mne ne dobře pochopily. Můj první příspěvek navazuje na Airlane-ho povzdech nad chováním „rekreačních cyklistů a turistů“ speciálně nad jejich pohybem po cyklostezkách. Tento fenomén tedy chápu pejorativně, jako paďoury, kteří se ve volný den převléknou za turisty a cyklisty a roztaženi po cyklostezce se se svými psíky přesunou do první hospody, kde za mocného kouření pijí pivo a konzumují sladkosti. Omlouvám se, ale to opravdu nepovažuji za sportování a pohyb na zdravém vzduchu.
Naznačil jsem také, jak tomuto fenoménu čelím já, a níže smutně konstatoval, že mi rajské doby asi skončily, díky tomu, že další vnuci dorostli školnímu věku.
P.S. pište více o svých výletech, jsou pro mne inspirací. Zdravím
Jo, a teď si představ, že každý dvě hodiny musí řešit hlaďák a dva krajíce chleba s vajíčkem natvrdo a vodou z potoka jim jako oběd přijdou coby nevyvážená strava úplně špatně :))
To již mám zažité, i předškoláci chtějí jíst. Naštěstí máme samé kluky, hambáčema, colou a hranolkama je neživíme, takže není problém. Vody z potoka se dnes - při té chemii na polích - spíše bojím já, aby se hoši nepokáleli a maminka neměla zase výchovný proslov o tom jaký je děda nezodpovědný Herodes :-)))
Nad 700 se už nemusíš bát, tam už dávno neořou ani nesejou, tam akorát občas vápní lesy a vápno je pro rostoucí organismus zdravý. A vlastně v těch vejškách už to ke studánce ani nemůže být daleko.
Občas se taky z potoka napiju, když dobře obhlídnu situaci. Vnukovi bych ale zatím vodu z potoka pít nedala. Od experimentování má vlastní rodiče. Copak já vím, jestli místem nechodí nějaký nezodpovědný pejskař?
Navíc děti dostanou žízeň a hlad zásadně v místě, kde o vodu a jídlo nezavadíš. Vzít jim k té svačině i dostatek vody, posadit se na mez a v klídku posvačit, není žádný problém a žádná zátěž. Nemělo by to snad nikomu vadit, myslím:-))
Tak, tak, jestli já dostanu běhavku je můj problém, ale vnuky chráním. Mají kola 20 a 24", takže si vozí vlastní bidony s čistou vodou, když jsou moc hodní, tak si do ní mohou dát domácí sirup z černého rybízu "made in babička".
Děkuji za vysvětlení.
Já reagovala na tebou zmíněný fenomén rekreační cyklistiky na jeho údajný děsivý dopad.
Že se jedná o fenomén netolerance a špatných mezilidských vztahů jsem pochopila až teď po vysvětlení:-))
Taky je docela volno, když je hnusně a prší.
Taky je docela volno, když je hnusně a prší.
Tak dneska jsem se vracel podle Sázavy, teď odpoledne tady bylo hezky, i slunce, takže celkem dost lidí. Nicméně nějak se to - s oboustrannou ohleduplností - dalo zvládnout, až na dvě báby tak plus mínus 50 roků. Šly vedle sebe, kecaly, a díky jejich obrovskejm prd.lím dokázali zabrat celou cestu širokou cca 3,5 m. A obě s hůlkama, to teďkonc tady na Sázavě frčí. Dojíždím je, volám, že bych předjel, volám několikrát - a nic. Tak byly zabrány do hovoru, že prostě nevnímaly. Najednou se ale nevědomky rozestoupily, mezi nima prostor tak akorát na řídítka - tak jsem se rozjel a projel. Šok to pro ně byl veliký. Za mnou něco žuchlo, no... možná na těch svých prd.lích seděj na tý cestě ještě teďka :-)