V termínu 25.9.-4.10.15 se chystám jet na kole z Rumunského Banátu (Svatá Helena) karpatským obloukem na Ukrajinu (Koločava) a do Košic. Sám, pokud se náhodou někdo nepřidá.
Uvítal bych rady, co po cestě navštívit a na co si dát pozor. Taky by mě zajímalo, které hraniční přechody Rumunsko-Ukrajina a Ukrajina-Slovensko zvolit, abych neměl problémy s celníky. Případně, jestli nebude lepší se Ukrajině vyhnout. Jaké počasí můžu očekávat v Karpatech a jestli nakoupím potraviny po cestě.
Přibližná trasa je zde:
http://www.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&...
Pěkná cesta, smělý plán, gratuluji k tvému rozhodnutí. Hraniční přechod UA/SK Mali Selmenci jsi zvolil úplně správně. Je určen pro pěší a cyklisty, pohoda bez aut. Pravda, jel jsem tudy už dávno (v roce 2012), ale bez sebemenších problémů s hraniční kontrolou. Ukrajině se rozhodně nevyhýbej. Pakliže nemáš namířeno do oblasti konfliktu, zbytek země je standardně bezpečný, stejně jako ostatní země Evropy. Projížděl jsem UA v loňském roce v době anexe Krymu a krize v Oděse. Realita nebyla tak drsná, jak její mediální obraz. Tehdy na hraničním přechodu mezi Moldavskou republikou a Ukrajinou jsem neměl sebemenší problémy. Ani jsem nemusel stát frontu s osobními auty, hraniční policie mně odbavila přednostně. Věřím že na ostatních hraničních přechodech to bude stejné. Je opravdu rozdíl jestli jedeš do země na kole, nebo autem. Pozor, některé hraniční přechody jsou určené pouze pro motorová vozidla, tam neprojedeš. Informace získáš na internetu. V roce 2014 jsem navštívil 16 zemí směrem na V a JV od naší republiky. Na hranicích jsem neměl problém ani jednou. S nákupem potravin během cesty je to stejné jako ČR. Vlastně lepší, v RO a UA je krámek v každé vesnici otevřený až do večera (na platební kartu moc nespoléhej). Ve městech najdeš klasické supermarkety jako doma. Počasí v Karpatech můžeš očekávat srovnatelné s našimi nebo slovenskými Beskydami. Pro inspiraci se můžeš podívat na:
http://www.treking.cz/cyklistika/kolocava-na...
http://avant.rajce.idnes.cz/2012_08_30.7.-7.8....
Díky za vysvětlení. Popis cesty a fotky jsou super, hned mám v tomto deštivém dni lepší náladu. Už jen z fotek vidím místa, která bych nerad minul. Existuje něco podobného mapám na seznamu, co mi ukáže turisticky zajímavá místa v RO a UA poblíž trasy a pomůže mi tak s plánováním? Velké turistické cíle najdu snadno na netu, ale mi jde spíše o drobné zajímavosti podél trasy.
Ve využívání možností virtuálního světa nejsem tak zdatný, ale věřím že obdoba map jako seznam.cz je i v RO nebo UA. Já při plánování cest využívám možností, odkazů a fotek na Google Earth. Hlavně ale pročítám desítky cestopisů, článků a místopisů oblastí do kterých mířím. Každou cestou už někdy někdo jel a něco o tom někam napsal. Je to proces zdlouhavý, ale mě to tak baví. Ne zřídka využívám během cesty samotné doporučení místních lidí, na co se mám jet v jejich kraji podívat. Pokud budeš mít zájem, mohu ti půjčit slušnou automapu Zakarpatské oblasti v měřítku 1:250 000 koupenou od Dimap.hu. I v ní je řada turisticky zajímavých cílů. Mám i tur. mapu Banátu 1:100 000. Ve Svaté Heleně jsem byl několikrát, naposledy v roce 2014 ale vždy jsem pokračoval na východ nebo západ kolem Dunaje. Cestu na sever do pohoří Maramureš neznám. Nejucelenější informace o Karpatech v českém jazyce najdeš myslím na www.Karpaty.net. Ještě odkaz na malou vzpomínku na Svatou Helenu:
http://avant.rajce.idnes.cz/2014_Morava-Balkan...
Ještě bych se zeptal na divou zveř. Myslím tím psy a medvědy. Jak na ně?
V Tatrách jsme obdrželi radu, co máme dělat při setkání s medvědem. Ta zní: Nic, medvěd se o všechno postará sám. :-)
Nedávno tady byla rada, házet na medvěda hovna :-))
Myslíš ta s rolničkama? :))
Když je stačíš přidělat, tak i s rolničkama :-)
Na psy pepřák, na medvědy rolničky.
Pepřák funguje dobře? Pes uteče?
Prej ano. A prej to funguje i na medvěda. Ale vyzkoušeno to nemám, s každým psem jsem se zatím domluvil (zatím max stačilo zařvat Táhni hajzle!). A medvěda jsem zatím ještě nepotkal.
A co majitel, ten taky poslech :-)
Na to je těžká odpověď. Tady bych použil citát Daniela Defoe:
Strach z nebezpečí je tisíckrát horší než nebezpečí samo.
Za více než dvě desítky let toulání se po Evropě a Asii jsem byl psem napaden jednou.Bylo to v Bosně. Popsal jsem to tehdy takto:
„Mám dobrodružný zážitek. Byl jsem napaden psem. Vlčák šel po zadní brašně, kterou prokousnul. Viděl jsem ho už z dálky, jak běží po louce k silnici, neštěkal, vrčel, chtěl si kousnout. Přišlápnul jsem co to dá a křičel na něj. Nezastavilo ho to, jen zrychlil také a zaútočil… naštěstí moje rychlost už byla dostatečná a ujel jsem mu. Začnu vozit po ruce klacek a pepřák v kapse. Doposud útočníka vždy zastavil křik (řev silným hlasem), ale ty bestie vždy při útoku štěkaly a potom se lekly. Dnes jsem měl opravdu obavu…
Medvěda jsem ještě nezahlédnul ani dalekohledem. Ani v Karpatech, na Balkáně, Kavkazu....
Neexistují zaručená pravidla chování při setkání s medvědem.
Medvěd je plachý, člověku se raději vyhne, nečíhá na něj a bezdůvodně na něj nezaútočí.
Snažím se ale dodržovat určité obecně známé zásady při táboření v přírodě. Zejména co se týče vaření, odstranění zbytků potravin, odpadků, nebo obalů od potravin z tábořiště, které medvědy, divoké psy, či vlky přitahují.
Pro zpestření: v letošním roce při toulání čecho-moravou jsem měl v noci nejdramatičtější zážitek s divokými prasaty. Ustlal jsem si neuváženě pod zralou třešní pod kterou oni v noci chodili hodovat. To jejich vzteklé, nespokojené funění slyším ještě teď...
Ahoj. Se domnívám, že tento termín není zrovna nejvhodnější, protože tou dobou už jsou dlouhé noci, tma začíná příliš brzy a zabere ti spoustu drahocenného času. V létě je sice víc teplo, ale delší dny a dá se víc hodin strávit na cestě, i když v těch kopcích bude den o kapánek delší. Což to nechat na jaro?
Furt je cca 12 hodin světlo, takže až taková hrůza to nebude. Holt nebude ráno vychrapovat do desíti, ale trochu si přivstane. Ostatně, tma je už docela brzy, může jít tedy i brzy spát... ;-))
Právě v tomto termínu by bylo pro firmu přijatelné, abych dostal dovolenou. A říkal jsem si, že Karpaty na podzim by mohly být zajímavé. Navíc myslím, že na jaře tam bude sníh a bláto a na léto už mám jiné plány. Krátké dny mi taky dělají starost, navíc průměr přes 100 km/den v horách a neznámém terénu. Zkusím si vzít 14 dnů dovolené a rozhodnu se podle předpovědi počasí. Tím pádem bych se mohl pár dnů zrdžet v Banátu.