Ahoj, má někdo prosím zkušenosti s kolem na těžko v Černé Hoře? Chci zkusit za 2 týdny okruh Dubrovnik - Kotor - Podgorica - Plav - Skadar - Ulcinj - Bar - Dubrovnik (letiště)
Prosím nějaké tipy - místa, kempy, jídlo,...
Díky
Roman
Trasa po magistrále do Kotoru bude asi "pěkná zábava", z Kotoru na Podgoricu pořádné stoupání na Njeguši, v Cetinje památky skoro na celý den. Směr Plav kaňonem Morača (stoupání,dost provoz, tunel), Mateševo, Andrejevica? Od Skadaru podél pobřeží jsou letoviska s kempy- bude dost draho ale je na co koukat (hist.část Budvy,Petrovac, kláštery v okolí). V Albánii je to v pohodě- byl jsem tam loni(ceny mírné jídlo i obchody v každé dědině, stanovat se dá, když je kousek rovinky), přes Č.Horu jsem se vracel. Letos se chystám na Bosnu severem do Č.Hory, pak ke Kotoru a jižní Bosnou k Plitvicím.
Díky. Takže bys víc doporučil nějaká místa v Albánii? Je potřeba vůbec brát stan? A jak je to tam u moře?
...u moře jsem nebyl, jel jsem ze Srbska přes Kosovo do Makedonie az Debaru do Albánie (Peshkopi, Kukesi, Fierze, Komani, Shkodra a přes Koplik na Podgoricu, Nikšic a Hum do Bosny. V Albánii je krásná cesta z Kukesi po pravé straně jezera Fierze do Bairam Curri, z Fierze (město) plavba po jezeře Komani (odjezd 6.00ráno,za 3hod. konec v Komani),pak cesta samotami do Vau i Dejes a Shkodry. Taky je pěkný jihovýchod (okolo jezera Ohrid a cesta k němu z Debaru, z Ohridu na Pogradec, Korce, Leskovik a údolím Vlory na Fier a Berat (tudy jsem púvodně chtěl jet, ale pro rodinné problémy jsem se musel vrátit o 14dní dřív, škoda), ale to by bylo na delší putování. Ten sever s plavbou ale zvaž- stejně chceš k moři..Stan se vyplatí-pokud nejezdíš na "platební kartu", ušetříš, když se zeptáš ve vsi na možnost přespání na zahradě u domu, na pobřeží v Č. Hoře si místo mimo kemp najdeš vždy, to samé v Chorvatsku- nač mrhat penězi za spaní v kempu, když si usteleš zadara a v létě se i okoupeš v moři (jen nezapomenout na sladkou vodu na opláchnutí od soli)....
Ahoj, jsem zrovna na ceste v techto koncinach, mam za sebou MNE i AL. Jsou to krasne zeme a ziji zde prijemni lide. Zkus pro inspiraci kouknout na foto na
http://avant.rajce.idnes.cz/
Černá Hora je opravdu pěkná země. Na kole bezvadná destinace. Levno, docela to tam funguje, příjemní lidé. Před pěti lety jsme ji prakticky celou objeli. Start a cíl byl v Dubroviku: http://www.cyklostranky.cz/nase-cesty/2009...
Na Balkán se také cestují pravidelně kamarádi, u kterých je také dost námětů pro MNE: http://www.epastorek.cz/cykloexpedice/
Ahoj, díky, hezký web...Dá se sehnat plynová kartuš v ČH? Beru i vařič.
Bohužel ne. Protože jsme letěli do Dubrovniku, nemohli jsme si ji vzít s sebou a po cestě ji marně sháněli. Všude na Balkáně se dá koupit maximálně takový ten nešťastný narážecí typ kartuší (vařič je po propíchnutí kartuše napevno nasazený). Při dopravě autem nebo autobusem, určitě doporučuji kartuši přibalit už doma. Ale …
V Černé Hoře je relativně levně a dá se tam stravovat za rozumné peníze. Totéž platí o ubytování. My jsme spali v kempu jen jednou, a to proto, že jsme byli pohodlní shánět ubytování v Budvě. Nápis „sobe“ (pokoj) je tam na každém rohu. Za dvojlůžkový pokoj jsme platili kolem 20 – 25 €. To jsme teď platili v Dolomitech za kemp. :-) Je to tedy 5 let, ale myslím, že v tomto bude situace podobná. Navíc, kempy mají nižší úroveň, než na jakou může být člověk zvyklý odjinud (opět podotýkám, je to 5 let, co jsem tam byl).
My letíme taky do Dubrovníku (29/8-14/9), pak směr Kotor a nějakým busem do Kolasin a přes Gusinje do Albánských hor a zpět Skadar-Ulcinj-Bar-Kotor.
Asi ne všude bude možnost ubytování a jídla, proto stan+vařič (asi tedy benzin) Trochu řeším co s krabicema na kola, psal jsem i na ubytko Brautovic :-) Ale mají plno.
Díky za upřesnění. Jen několik postřehů ode mne:
› Bus do Kolašinu. Z Cetinje je to tam den a půl cesty. Jak je to a autobusy a přepravou kol, to netuším, ale pokud jste vázáni časem, pak bych si to zkusil ověřit. Například v Turecku to letos šlo, ale jinde v Evropě to jde jen v krabicích.
› Ubytování. Nevím, jak v Albánii, ale v Černé Hoře to fakt není problém. „Nejproblematičtější“ to bylo v Podgorici. Ale i tam se stačilo optat taxikáře před nádražím a spali jsme 200 m odtud za 20 € v klimatizovaném pokoji. Potřebu vaření chápu, benzínový „plamenomet“ na cestu je asi řešením.
› Bedny na kola. Pokud mají v ubytování Brautović plno, tak to vyřešit nejspíš i jinak. Minimálně by ale mohl Nino pomoci s uložením beden. Zaplatili jsme mu za to a on nás navíc odvezl z/na letiště. Mohu na něj poslat do mailu telefon a přímý e-mail. Mluví česky. :-)
A ještě k trase. Určitě doporučuji trasu kolem Skadarského jezera severovýchodně za pobřežním hřebínkem. Je to moc pěkná trasa s výhledy na jezero (viz fotky ve fotogalerii). Bohužel do Baru je to z Ulcinj zajížďka. V Baru (novém) nic není, ale Stari bar je moc pěkný a za zajížďku stojí. Asi se ale budete muset rozhodnout…
Chceme hned do Albánie (týden) a cestou zpět Černou Horu, proto ten bus (Herceg Novi-Andrejevica).
Přesně mám to dilema jestli kolem jezera nebo kolem moře (Ulcinj-Bar), uvidíme vše až po cestě.
Prosím o ten mail, zkusím mu ještě napsat, jestli nám neschová aspoň krabice, bez nich jsme...:-)
Díky.R.
Ad Černá hora vs. Albánie: Znám lidi, co se jim v Albánii moc líbí i co z této země moc dobrý pocit neměli. O Černé Hoře naproti tomu žádné negativní zprávy od nikoho nemám. Já projel velkou část Středomoří, ale do Albánie se právě nehrnu. :-) Každopádně „profrčet“ Černou Horu je fakt škoda. :-)
Ad Skadarské jezero/Bar: Toť opravdu dilema :-)
Ad kontakty: pošli mi svůj e-mail na jara(@)cyklostranky.cz
Informace k těm kartuším pro budoucí cykloturisty v ČH.
V podstatě na celém Balkáně koupit plynovou kartuši nebyl problém (2014), ale ne pro vařiče s ventilovým systémem připojení Campingaz nebo ventilovým systémem šroubovacím (Primus).Všude byly pouze plynové univerzální kartuše napichovací. To se týkalo i Bulharska,Srbska,Rumunska,Moldavy,Ukrajiny,Gruzie,Turecka...(pokud jsem např. nepotkal obchod Decathlon v tereckém Samsunu,nebo Hornbach v rumunském Turcea a pod... tam měli i kartuše s ventilovým systémem šroubovacím, ale to byly spíše výjimky a náhody).
foto: s přítelem Kwonem z Jižní Koreje jsme si v BiH udělali "výstavku" toho co kdo zrovna vezeme...
S Balkánem a kartušemi mám obdobnou zkušenost. S tím Tureckem, to je dost zajímavá informace. Já jsme takto náhodou koupil kartuši Campingaz v Řecku v Aténách v přístavu v obchodě francouzského řetězce.
Možná nepřináším nějakou převratnou novinku a možná to na Balkáně neplatí - ale zjistila jsem, že téměř "na jistotu" koupím plynové kartuše ve stavebninách. Baumax, Hornbach a podobné řetězce - tam, kde prodávají grily a různé podpalovače se obvykle skromně krčí i pár kusů kartuší od každého typu. Sice stavebniny většinou nejsou podél zajímavých cyklistických tras, ale určitě se na ně dá doptat snáz než na outdoorový obchod.
Bohužel, tyhle velké markety ale zase bývají zpravidla na okrajích měst a dostupnost bývá po nějaké větší silnici (okruh, dálnice). Dostat se tam bez místních znalostí bývá trošku oříšek.
Zkoušel si někdy jít podle azimutu přes dálniční nájezdy?!?
Většinou jsou na okrajích měst, to jo. U dálnic asi jen vzácně. Moc velkoměst typu Prahy na kole neprojíždím a pokud ano, tak zrovna tam bych si tento nákup nenaplánovala. V těch menších je to otázka zajížďky tak jednoho až dvou kilometrů, to se dá.