V jiném tématu se narazilo na kladenské Věžáky. Není to na příliš blog, není to nic odborného, ale pár řádků bych o nich rád napsal, protože v jednom jsem prožil kus života.Věžáky byly postavéné v letech 1953 - 1954, jsou číslovány od Rozdělova,takže ten nejblíž zastávce Kladno - město je šestý. Na…
Moc a moc díky za tohle doplnění.
Ty domy jsou opravdu zcela nevšední. Ale musím říct, že vypadají řemeslně velmi pěkně udělané.
Nevím, jak to vypadá zevnitř, ale s ohledem na stáří budov jsou z venčí velmi zachovalé. Vypadají lépe než lecjaké mnohem mladší budovy.
A ještě bych se z dovolením zeptala, zda náhodou nevíš:
- jak velké ty byty byly/jsou?!? Jsou to takové klícky jako v panelácích nebo jsou větší?!?
- jaký architekt je má na svědomí?!?
- a do třetice by mě ještě zajímalo, jestli byly postaveny jen tak pro obyvatele Kladna nebo pro zaměstnance nějaké konkrétní firmy(dolu).
Řekl bych, že velikost bytů je s dnešními srovnatelná, spíš jsem vnímal to, že byt 3+1 byl vzácnost, takže žádné velké soukromí. V bytě, ve kterém jsem bydlel (2+1) byla nudlovitá chodba, jedna obytná místnost malá, druhá pěkně prostorná, ale průchozí do kuchyně. V kuchyni byla po třech stranách vestavěná "kuchyňská linka", ale místa tak málo, že když si chtěli tři sednou ke stolu, jeden seděl mezi dveřmi.
Autorem byl Josef Havlíček
http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Havl%C3%AD...
Jak se byty přidělovaly, to vůbec netuším.
K tomu soukromí bych ještě přidal, že středem domu vede výtahová šachta společná pro všechny tři výtahy. A do té šachty jsou zaústěny větrací otvory z koupelen a záchodů, takže případný bytový hluk se pěkně rozléhá celým domem.
http://www.kladnominule.cz/pohlednice/rozdelov
Fotky mě připomněly zmiňovaný malý tepelný komfort. Na každé fotce, kde je vidět "k nám" máme nějaké otevřené okno.
... v barvách ...
http://www.kladnominule.cz/front.page/photos/45...
http://www1.fs.cvut.cz/stretech/2012/sbornik/57...
http://www.kladnominule.cz/front.page/photos/45...
Děkuji Petrovi za nahlédnutí do historie těchto zajímavých staveb. Bydlím na Kladensku a tyhle stavby, které jsou vidět vážně z daleka třeba při toulkách na kole, mě fakt fascinují už od dětství. V dospělosti jsem měl díky mé profesi to štěstí, že jsem byl na střeše jednoho z věžáků a pohled do krajiny úžasný. Rád jsem se o nich dozvěděl ještě něco dalšího. Díky.
Pokud si dobře pamatuji z průmyslovky, tak tam bylo u nás poprvé (a možná i naposled) použito ztracené bedničkové bednění železobetonových stropů, v betonové desce jsou pak topné hady podlahového vytápění.
Docela by mě zajímalo jak to funguje po letech.
Hezké Petře.
Slyšel jsem, že v rámci rekonstrukce v posledních letech bylo zavedeno klasické topení radiátory. Jak píšu, původní řešení bylo prakticky neregulovatelné, o nějakém individuálním měření spotřeby ani nemluvě.
Původní systém byl v podstatě bezporuchový a bezúdržbový a nejspíš by fungoval i nyní.
Nevím z čwho ty topné hady měli, asi to byla ocel, a jestli tím honili běžnou vodu, nebo nějakou upravenou směs.
Mě tady, protože skvělá pivovarská voda, zarůstá potrubí ve fitinkách už po 14 letech.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolektivní_dům_v_Litvínově
taky topení v podlaze a taky předěláváno ...
bytečky (teda aspoň ten ve kterém jsem byl na návštěvě) pěkně malé ...
Výhled je opravdu jedinečný, vždyť sami jsou vidět už kousek za Roudnicí
http://www.mapy.cz/s/9ARS
Pro mě je to až hořce symbolické, mnohokrát jsem se stěhoval, s každým dalším bytem byl výhled jen horší, teď čumím přes dvůr na fasády protějších domů a nejspíš v příštím místě pobytu budu koukat na kytičky zespoda.
http://www.slideshare.net/romanhajek/kladno...