Stává se to tu na vsi poměrně často. V baterce cvakne, zhasne druhý monitor, a když svítím, tak i lampička. Půl minuty, minuta, někdy jen pár vteřin. Jsme bez proudu. Kvůli tomu jsem si pořídil záložní zdroj, díky takovému výpadku jsem už několikrát přišel o několik hodin práce.Dneska je to ale…
Ježišmarjá, co je to za domácnost - jediná láhev vychlazeného vína v domě!
Zbytek je ve sklepě, ale víno je pro báby :-)
U nás v Perle se pije pívo
My máme v rodině jeden barák, který se bez proudu obejde: topení je ještě samotížné, voda do vodovodu teče samospádem, víc člověk vlastně nepotřebuje. Před Silvestrem 2000 jsem hrdě mohl prohlásit, že kdyby přeci jen náhodou něco, tak se tam mohu odstěhovat.
A pořád si říkám, jak ten starý kotel dlouho vydrží a jestli se bude dát sehnat nový, který nebude potřebovat napájení?
Máknul jsem na tom, a taky barák zařídil, abychom se bez proudu obešli. Takové pár hodinové odpojení od sítě pomůže si uvědomit, jak moc jsme vlastně v domácnostech na elektřině závislí.
Na venkově si člověk poradí. Topit se dá v kamnech, na těch se nakonec dá i vařit a k elektrickému čerpadlu do studny pustíš rouru od ruční pumpy. Elektrocentrála nakonec dokáže pokrýt i dost spotřebičů.
Ve městě by to bylo asi mnohem horší.
Nejhorší je, že si málpkdo uvědomí, jak blízko situaci několikadenního black outu jsme už několikrát byli a že riziko stále stoupá.
Málokdo si to uvědomí do té doby než to opravdu nastane.
Dostal jsem se k tomu oklikou, děláme nějakej soft na stožáry dálkového vedení pro Němce. Potřebují urgentně posílit přenosové trasy tak chtějí přepočítávat a zesilovat, vybudování nové trasy je totiž nákladné a zdlouhavé (jen ta stavební povolení když se zelení postaví na zadní jsou na léta).
A tak se tam povídalo proč ten spěch a docela mě vyděsili.
Chci věřit, že nejnutnější provozy jsou zálohovány agregáty, ale stejně taková dvoudenní odstávka od proudu by v Praze asi znamenala masakr nevídaného rozsahu.
TO mě na Němcích děsně "baví" jak si ekologicky postavili větrníky u moře a teď protestují proti výstavbě dálkového vedení do vnitrozemí.
A když se s nima bavíš, tak to vůbec nechápou a ani je to nenapadne a obviňují tě z předpotopního hlupáka :-D Ale zase ne všichni, to jim křivdím... Vesměs tu mám vzdělané spolužáky, kteří studují často technické vědy, tak to vědí :-)
Ale propaganda pracuje silně...
Možná studenti, ti se kterými pracuji já, tedy lidmi co projektují a počítají ty stožáry, vyvolává současná katastrofální situace přenosových soustav nadšení : bude práce!
No jo, ale při blackoutu nebude facebook ;-) Ale jo, dá se to i tak interpretovat...
Teď již vím, proč před více než šedesáti lety komunisté často používali slovo "zítřky"!! Oni to již tehdy předpovídali (strategické plánování) a trénovali nás s předstihem. V té době bylo běžné každodenní vypínání el. proudu (úspora energie). Takové umělé vyvolávání "černé hodiny".
U nás "strategicky" neplánují, ale z neznámých důvodů vypadne síť třeba jen na půl vteřiny.
To ovšem stačí, aby člověk přišel o dost práce a času, než se celej systém znovu nahodí. Pokryl jsem to UPSkama, jednu na tu hromadu železa na stole, druhou dole na wifinu, ale právě včera mě opustila ta na stole, prostě baterie asi má dost po dvou letech.
Takže pomažu do Stověžatý pro novou, protože podle Murphyho zákona, častější vypínání proudu začíná právě v tomto okamžiku.
Tehdy se ten výpadek týkal pouze osvětlení, v dnešní době být bez elekřiny si ani nedovedu představit.
Na jednání o veřejném osvětlení mě obecní úřad poslal pozvánku minulý týden, bude někdy začátkem října. Ani nevím, jestli chci aby na té naší cestě svítila nějaká lampa, síš ne, ale madam s malou si to přejí.
Ale sázím na to, že na to nebudou prachy, tak z toho sejde.
Když to domyslíš opravdu do důsledku, byl by to masakr a dle tvrzení přátel a internotových zdrojů nejsme od toho daleko, naopak pravděpodobnost toho, že síť nezvládne to co se valí z německých větrníků na jih je až hrozivě veliká.
Možná by si měl každý připravit malý "krizový scénář" jak bez úhony přežít, když tři dny nepůjde proud.
Já už mám opatření přichystaná, a trochu mě napomohl i ten výlet na elektrokole s centralou :-)
Peníze?
Člověče já jsem třiadvacet let ženatej, se dvěma dětma a navíc holkama, kde já bych vzal nějaký peníze :-)
No víš... Z bankomatu je bez elekriky nevyndáš.
I ten bankomat se dá odemknout klíčem, peníze vyndat a úředník je může růčo vydávat.
A jak budeš evidovat kolik jsi komu vydal? Banky už dávno nejsou na analogový přenos dat zařízené.
Takže přijdu k bankomatu, podám úředníkovi kreditku, a řeknu vydat 50.000,- a on mi je bez ověření zůstatku na účtu vydá. Popojdu k dalšímu bankomatu a postup zopakuji. Takto jsi to myslel?
Kreditky existovaly ještě PŘED "vynálezem" počítačů. Když to šlo tenkrát, tak to musí jít i dnes.
To sice ano, ale k jejich obsluze nestačila tužka a papír. Tedy v dřevních dobách ano, ale tehdy byl jiný režim v jakém byly vydávány (tj. nedostal ji kdejaký hejhula).
Takže by se vrátil starý osvědčený režim a coby kdejaký hejhula si k žádnému bankomatu s kreditkou holt nepůjdeš. Alespoň budeš mít o starost míň :-)
péééés jíííítrníííííčku sežral,
dóóóóócéééééla mááááličkóóóóóu...
A kde máš uložené peníze?
http://www.nakole.cz/diskuse/15395-black-out...
Takovej normální "black out" ti kluci elektrikářský dokáží odstranit v průběhu dvou dní, bylo mi řečeno. Takže o prachy a potraviny takovej fofr snad nemusí být. Ono nepůjdou ani benzinky a hůř, čepovat snad půjde jen Guinness tím anglickým pádlem, pípy taky nepoběží.
Lidé uvíznou ve výtazích a metru, komunikace nefunguje, nikdo se nic nedozví.
Naše generace je alespoň nacvičena spořádaně vyfasovat plynový masky a odebrat se do krytu :-), každej rok jsme to trénovali nejmíň dvakrát...
K přežití dvou dní bez elekriky potřebuješ kanystr s vodou a dostatečné množství kondomů. Místo těch kondomů stačí také kolo. OVŠEM NEELEKRIFIKOVANÉ.
Kanystr s vodou nepotřebuji, mám studni.
Problém byl jen v čerpadlu.
Bez kola a kondomů se obejdu.
Ovšem ve městě i voda bude problém, zvláště když lidé místo aby si natočili kanystr, si budou napouštět vany, pro sichr ....
No přece jako ostatní hejhulové ve spořce. Takže pěkně s "vkladní knížkou" do fronty, paní u šaltru to zkoukne, zapíše do karty, vysází frfníky na dřevo a dá razítko (s mezidechem). No a ty pak můžeš jít koupit pejskovi další jitrničku, docela maličkou...
Tenhle system ještě pamatuju. Později už to měli na mikrofiších, ale před tím to hnali pěkně přes karty. A elektriku potřebovali tak akorát do žárovky nad stolem (a žárovky už stejně zakázali...)
Ale jo, já netrdím že neexistuje technologie analogového přenosu informací. Jen říkám, že ji, v současné době, banky nemají k dispozici. Já nemám žádnou vkladní (nebo šekovou) knížku. Mám pár plastových kartiček s magnetickým proužkem a čipem. Banky už dávno nezaměstnávají paní u šaltru, banky nemají analogovou evidenci výdeje hotovosti na pobočky...
Největší problém by asi pro banku bylo zjistit bez elektriky kdo má jaký koncový stav na účtu a u jakého čísla udělat pomyslnou čáru.
Problem by bylo vubec neco platit - tedy alespon ve velkych obchodech. A ty male by panikari vzali utokem tak rychle, ze by v nich nic nezustalo. Doufam, ze alespon zasobovani vodou by to prezilo.
Voda do zasoby bude nejvetsi problem. Da se pouzit jen kupovana, protoze z tyden stareho kanistru kohoutkove bych vazne pil jen v nejvetsi nouzi...
No nevim, kdyz nastane takova krize, tak zkolabuje doprava, po par hodinach lidi zmagori, zacnou rabovat a dalsi den uz se budou vrazdit na potkani, takze jako neozbrojeny cyklista nemas sanci... ty nekoukas na katastroficky filmy? ;)
Den trifidu (a nasledne Noc trifidu) jsem si precetl, protoze mi to v televizi uteklo (zahledl jsem konec) a udelal jsem moc dobre, protoze knizka byla mnohem lepsi (a konec jiny).
Tak jo, asi by to neslo zase tak rychle, mozna by se druhy den jeste nic nedelo. Ale to lze tezko dopredu odhadovat, zalezelo by na spouste okolnosti a nejaka poplasna zprava nebo samozvany vudce by mohla cely prubeh hodne urychlit...
Zacina to byt trochu neprehledne, nezalozime zvlast tema na zacatek konce sveta? :)
Ja si myslim, ze diesel-agregaty maji jen nektere BTS, spousta bude mit jen baterie.
I kdyz bude mit agregat, ocekaval bych palivo tak na den (proto pri povodnich nekde slozite vozili naftu) a pri globalnim vypadku ho nikdo doplnit uz neprijede.
Koukám, že předtím jsem to pověsil pod špatný příspěvek.
https://www.google.cz/search?q=poln%C3%AD+telefon
Ehm. Funguje. To je překvápko.
Ano, měl jsem být přesný a napsat "centrálním zdroji energie". (a když už jsme u toho- telefonní linky byly nezávislé na dotažené elektřině- vypadla elektrika, ale telefon jel, měli to zálohované. Při "spotřebě" telefonů to nebylo až tak těžké, takže blackout by tomu nevadil).
A s klasickým telefonem se dá dovolat na mnohem větší vzdálenost.
Blackout není konec světa, je to jen dočasná nedostupnost elektrické energie, situace, která se může vyskytnout v naší vlasti velmi brzy, narozdíl od potopy nebo zemětřesení.
Zdá se, že to jde zvládnout rychle, v řádu dní, a že k nějakému masovému ravbování v civilizovaných částech světa nedochází. Přináší to řadu problémů, lidem ve městech mnohem více než nám vesničanům.
Spravny paranoik ma doma v trezoru zlate nugety a dalsi penize investovane v zemedelskych pozemcich.
Zlaté nugety se docela špatně žvejkaj... A navíc se to pak blbě žďárá ze zubů...
Pozemku mám že bych uživil krávu, ale než bych jí pořídil a vykrmil, asi bysme chcípli hlady.
Táta byl ještě z války vycvičenej, musíš mít takovej pozemek, abys uživil rodinu. Jenže já tam mám trávu, madam různé okrasné keře a rodina se živí u Alberta.
Ale v jedné věci měl pravdu, a nemusí jít o válku. Dům musí mít komín. Lhostejno jestli ho používáš nebo ne, postav komín, říkal.
Když jsem před lety stavěl byla totiž taková móda komíny nestavět, plynovému kotli stačí odvětrávání.
Když zatápím v krbových kamnech, vždycky si na tátu vzpomenu. Dřeva kolem habaděj, a když není úplná zima, krbový kamna v obejváku vytopí celý barák a skoro zadarmo a navíc je z toho tak nějak domáčtější a příjemnější teplo než z radiátoru.
Máš recht. Já jsem pro sichr postavila komíny čtyři :))
Tři teď sloužej na větrání a na čtvrtým jsou krbovky, který vytopí celej kvartýr, když se pootvíraj dveře, je umístěný pěkně uprostřed bytu, nepotřebuje to žádnej pohon...
Na každej z těch zbývajících tří komínů se dá ihned napojit kamna, jeden je z koupelny, na klasický koupelnový válec, až nějakej pěknej uvidím, postavím ho tam, pár klackama z lesa ohřeju plnou vanu a vytopím koupelnu aj s přilehlou ložnicí :))
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy...
Vše stojí na prachách.
Když jsem stavěl, plyn u nás nebyl, vytápění elektřinou mi chvála Bohu nepovolili kvůli kapacitě vedení, tak jsem zahrabal na zahradě bombu na propan-butan. Leze to do peněz, a to tak, že je levnější nakoupit plnej vozík dřevěných briket a topit krbovkama, když to jde.
A to mám zaizolováno super.
Dřevem se dá v krbovkách topit taky, jen je potřeba dost často přikládat a taky nadělá víc popela. Snažím se nedělat víc smradu než je nezbytně nutné, ale mohu si to dovolit.
Plyn do obce zavedli asi před osmi lety, ale zdá se, že ho moc lidé nevyužívají a topí se v klasických kotlích a čím se dá. Když začne mrznout, je na návsi takovej ten puch jako byl v Ostravě, když ještě v centru byla koksovna.
Lámat to nějakým nařízením asi nepůjde, ti lidé si žádné nové kotle kupovat nebudou a budou topit čím se dá, když prostě na nic jinýho mít nebudou a bude to v zimě smrdět furt a ouřadové, když budou dělat zle, mohou dostat tak vídlema do zadku protože lidi jsou už fakt fest nakrknutý.
Vetsina lidi na ekologictejsi topeni ma, jen je to ovzdusi zrovna nesere, protoze zdravotni efekt neni okamzity, radsi si koupi dovolenou u more a novy mobil. A je jim jedno, ze jejich sousedi si kvuli tomu nemuzou otevrit okno.
Tož teda nevim, přes dvacet let topim s JEDem za humny akumulačkama, přišlo mi to tenkrát takový čistý... Dnes už to fakt leze do peněz, takže přes víkend, když nikam nejedu, topím v krbu, tato kombinace mi přijde cenově dobře i když to dřevo kupuju naštípaný a nařezaný na polínka na paletě.
Ja nemam nic proti topeni drevem, mam neco proti tomu, kdyz si soused priveze furu starych okennich ramu a topi lakovanym drevem. Ja topim kombinaci akumulacek a koksu, protoze je koks lokalne ekologictejsi nez uhli a mam na nej kamna, a to vyjde oboje zhruba nastejno, ale samozrejme taky zalezi na tom, jaky mas tarif na elektrinu.
No, to věz, že ten nejepší, co jsou ochotni dát :))
Akorát ty poplatky za OZE, KVET a DZ to trochu prodražujou :/
Jsem začínala na 14 halířách za nízkej tarif, dnes je to 1,70 bez DPH, s DPH přes dvě koruny! A to za proud, kterej se víceméně vyrobit musí (atomovku na 5 hodin neodstavíš) a není pro něj žádný využití.
Na druhou stranu na ty akumulačky nedám dopustit. Jsou to lokání topidla, a když se něco rozbije, netopí jen jedny (spíš topí, ale jen na dvě fáze málo) a ostatní jedou. Za třiadvacet let provozu mě jejich údržba stála možná tři tisíce (výměna topné tyče, oprava ventilátoru). Když bych dělala topení s radiátorama na pyn, dala bych za ty leta do údržby asi víc, než jsem protopila v rozdílu cen elektriky a plynu. A kdyby mi klekl kotel, tak netopím nikde, dokud ho neopravím. Dnes už cenovej rozdíl mezi plynem a akuelektrikou není skoro žádnej, ty cihle vydrží ještě dalších sto let, se na tom nemá co pohnojit, a nová topná tyč mě vyjde určitě levnějc jak novej kotel. Kotel padesát let určitě nevydrží. Nemluvě o tekoucích či zamrzlejch radiátorech a podobnejch radovánkách s topením přes kotel.
Kotel za 50 tisíc mi odešel po 7 letech. Udržovanej, pravidelně ročně revidovanej odborníkem.
Odborník mě doporučil a nainstsloval novej kotel, za 65 tisíc. Slíbil jsem mu, že ho proklám vidlema jestli mi nevydrží 12 let.
Dělají to snad z hliníku - směsi hlíny a nějakého kovu :-)
Pořiď si akumulačky. Dnes už s příkonem většinou cvyky nedělaj a za cenu těch dvou kotlů bys měl aspoň osmery nové, jetý (rozdíl mezi novejma a jetejma žádnej, pokud není poškrábanej venkovní obal) koupíš za hubičku. Dráty do zdi a pár jističů jsem zvládla natáhnout i já, zanedbatelná položka, akorát tři litry za revizi (1x na furt) a mám vystaráno. Akorát už mi stárne údržbář, kterej mi ty kamna ještě pod Strojsmaltem zapojoval a dnes jako soukromník do tří dnů přijede opravit, tak už se ho budu muset zeptat, koho po něm. Tak mi napadlo, že už šel do důchodu, byl tu naposled před třemi lety a nějak o tom mluvil...
Už ne. Mám novej kotel, pb-bombu zakopanou na zahradě co taky stála 60, teď už nemám na výběr.
Až si budu chystat vejminek, tedy přestavovat tátovu chatu, budu zvažovat tepelné čerpadlo, solar plus akumulační nádrž ( ne cihly).
Ale Soňa zvažuje spíš objekt v Olivě (Valencia). Tam nám na zimu stačí 50l bomba propan-butanu :-) Ale na to je ještě 10 let čas.
Zaslechl jsem něco o tkzv. "České briketě". Do petlahví se nacpe směs vyjetýho motorovýho oleje s pilinama a prej je to docela slušně výhřevný.
Pravda ale je, že když kolikrát jedu v zimě po některé z okolních vesnic, tak si řikám, že v Praze v sousedství Evropské zase až tak špatnej vzduch nemáme.....
Myslím si, že si někteří v okolí práci s přípravou "české brikety" nedávají a fajrují rovnou petkama a prohazují to nějakým dalším svinstvem.
Když se ze sousední chaty valí žlutozelený dým, ze smrkových šišek to asi nebude.
Jo šišky, to je taky palivo, chodili jsme s bráchou na ně vždycky přes louku s báglama do lesa. Před pěti lety restituent nechal les vykácet a ještě to měl posichrovaný nějakým lejstrem od dendrologa že kůrovec, nebo co. Nutno přiznat, že vový les byl vysazen okamžitě, ale na šišky tam nebudou chodit ani moji vnuci, to spíše až to další pokolení.
Jdi nikdy neviděl žlutozelené šišky? :)
Fialovej les a žlutá voda...
http://www.youtube.com/watch?v=f_GFFyMdglo
Nebudou šišky, za chvílu ale budou tyčky k plotu :)) To je vzácná komodita, takový tyčky k plotu.
jj, tyčky se k plotu obvykle házejí... To u vás budou nějaké slavnosti? :)
Je vidět, že o tyčkách na plot houby víš :))
Tam nahoře na Vysočině nesmíš mít na samotách jinej plot,než kasickej tyčkovej (CHKO Žďárské vrchy). Není to sranda a pečlivě si všichni hlídaj, kde se dělá první prořezávka (tak kolem 8. až 10. roku), bo to je jedinej zdroj pořádnejch tyček k plotu :)) Při druhé prořezávce se zas berou rahna na ploty, ty vydržej míň, ale zas jich toik netřeba. Tyčky se daj nastavovat ze starejch a otočí se s nima aj tři kola :))
Tady se nejčastěji plotí betonovými tvárnicemi, prostě zeď.
Plaňkovej plot asi taky mám, ale neviděl jsem ho už dlouho, zarostl do živého plotu.
To jsme udělali ze všeho nejdřív, když jsme pořídili před 18 lety parcelu. Založili jsme po obvodě živej plot. Nemusí se natírat, je to neprůhledný a prostupnost podobná každému jinému plotu.
Tady mám svou stranu z prken. Naproti byly plaňky, ale starý pán pak umřel a mladej tam natáhl pletivo, tož sázím křoví :)) Dřív křoví nešlo, kůň všechno sežratelný ožral a jedovatý sem si tam netroufla dát. Na tu svou stranu dám zase prkna(rahna už jsou shnilý, za těch dvacet let), nepotřebuju se dohadovat se dvouma sousedama, jestli dostatečně často (2x ročně) ořezávám křoví, co proleze plotem. Možná kus postavím zeď s cihel, bílá s červenou stříškou a k tomu naskládané dřevo by se mi líbila, ale on pyskuje už aji na ty prkna...jako kdyby se mu líbilo, že bych mu čuměla drátěným plotem na bazén. A nebo se chce on čumět na můj "palouk" s ohništěm? Ať si trhne nohou, bude to plný :))
Tož ten s bazénem za prknama je mladší jak já :))
Na začátku tu byi z jedný strany kráíci a slepice, z druhé slepice a krůty a mezi tím se špacíroval můj skvost. Z každý strany dostával mrkev, kedlubny a jiný mlsy, to byla pohoda. Staří už tu nejsou, mladej z jedný strany má bazén místo slepic, na to přes mý prkna naštěstí není vidět. A ten druhej nemá moc času, takže spíš metrová lebeda za rezatým drátěným pletivem... design nic moc, zlatá králičárna a slepice za plaňkama, zeleninová zahrádka a občas kvítko, to byla idylka :)
Tak s koněm to bude problém, to netuším co mu udělá šoufl.
Nestříhavej plot je z thuje var. Brabant. Ta roste poměrně rychle, jen j je potřeba jí udělat pořádnou rejhu aby mohla kořenit v kvalitní zemině a hodně zalejvat, ze začátku. Z hajzlíků 60 cm mám po pěti letech třímetrovej neprůhlednej plot.
Bacha, jiné variety thuje nerostou tak rychle.
U vás na jihu by to mělo letět. Jo, taky ty mrchy fest krmím kompostem, chemie na zahradu ani na louku nesmí.
Ze zdí je problém, vlastně skoro s každým jiným než živým plotem. Potřebuješ stavební povolení, nebo snad ohlášení stavby a to ti soused může napadnout. Na živej plot nemá. Ten můj taky brblal, že mu větve polezou na pozemek ale už si zvyknul.
Lepší koukat do živého zeleného než do Hekyho Berlína.
Kůň už tady pět let není. Sázím listnatý, bo jehličnany jsou smrt pro ovocné stromy. Ne, že bych tu krom jedné lípy nějaký stromy měla, ale okolo je ještě sem tam nějaká jabloň vidět a třeba i na ovocný stromy jednou zas dojde. V přední části stálezelené křoví (krušpánky, hlohyně, mahon), tam dál opadavé - šeřík, zlatice, tavolník, jasmín, tamaryšek, líska, nějakej javor se tam vytáhl do čtyř metrů, jeřabina už má taky dva metry ... prostě co tam donesou veverky a co kde ulomím a je ochotno to zakořenit :)) A v křoví pod lípou mi rostou čtyři stříbrný smrčky z veverčích šišek a přemejšlím, kam je vyexpedovat, už maj skoro půl metru :))
Kdybys je chtěla zahubit, přijedu si pro ně s kárkou. Já mám na louce místa dost.
Taky mi někdo říkal, že ta thuje není tady doma, a že to nedělá dobře ostatním rostlinkám a proto že mám rybíz naprd. Soňa řekla: "ale prd" ale rybíz posunula dál od těch thují a už rodí.
Jsou věci, kterí nikdy nepochopíme, a když pochopíme, tak pozdě.
Máme vedle chaty dvě ohromný Černý borovice. To jsou šišky velký jako pěst. Když jsme měli petry, tak jsme s nima topili, ty se daly nacpat až po okraj a vydrželo to jakou dobu. Ale starý kamna dosloužily a v těch novejch šišky shořej tak rychle, že bych nestačil přikládat. Tak s šiškama topí soused. A že když zafouká, tak jich je kopa.
Bych tam briketu nehodila. Dřevo musí bejt aspoň dva roky suché a tvrdé (dub, buk). Mě to vydrží hořet na tvrdé suché dřevo 8 hodin, pak na zbylejch pár uhlíků dám nový polena a zas to 8 hodin vydrží. Takhle se dá jet tři dny, pak už se musí popel vybrat. Po vybrání popela se musí párkrát přiložit tak po dvou hodinách, než se tam udělá správnej základ, pak už zas stačí naložit večer a do rána to nevyhasne.
Já mám jen vrbu a olši, taky vyschlé, to hoří jak papír. Ty dřevěný brikety fungujou a je s nima míň práce. Je to drahé ale levnější než propan-butan.
Tvrdé dřevo bych musel kupovat, řezat, skládat a tak raději když je nějaká akce nahybnu vozejk těma briketama.
Dříví co si u nás nadělám sám stojí za prd.
Já to kupuju na paletách, furt se to i tak vyplatí a jeden den holt skládám dřevo pod přístřešek. Na jaře a teď na podzim je mi líto pálit draze zaplacený dřevo srovnatelný výhřevností s dobrým uhlím (stejně by tu bylo moc horko), tak sbírám popadaný větve kolem cest (tady rostoy buky a duby), si udělám vejlet s pilkou, nachystám hromádky u cesty a mám důvod sednout na kolo a jet pro to, na nosič těch deset klacků po 70 centimetrech přivážu :))
Az se zima zepta, co jsem delala v lete...muzu leda rict, ze se flakala. :-( Nastesti pouzivam drevo jen na podpal, takze ho nepotrebuji moc a nejake klady mam z lesa dotazene jeste od lonska (jasanu naproti spadla tlusta sucha vetev). A mela bych si nechat udelat tu formalni revizi komina, kde dam petikilo jen za stempl, protoze mi kominik na komin odmitl lizt.
Tak na tuhle buzeraci jim kašlu stejně jako na sčítání lidu nebo povinnou evidenci studní.
Kominíci zalobbovali protože neměli do čeho píchnout, možná ale jsou v tom nevinně a je za tím jen banda grázlů co prodává "razítko".
Jsem zvědavej,kdy prolobbují za tisícikorunový poplatek předkládat každoročně IT komisaři každý jeden počítač co máš doma, aby vystavil certifikát, že na něm neprovozuješ ilegální software.
Dokud se nic nedeje, stempl nepotrebujes, pokud bys vyhorel, muzes dostat pekne mastnou pokutu a nic od pojistovny.
To máš pravdu, ale já topím propan-buten v souladu s kolaudačním rozhodnutím. Kamnama jen přitápím :-)
Deset tisíc pokuty slibovali i za nevyplnění sčítacího archu, tak se hodně lidí posrala a umožnila vyhodit neuvěřitelné množství našich peněz do luftu. Neposralo se jich ale dost na to, aby si troufli někoho popotahovat.
Tohle jsou jen maličkosti, Lucie, ale pokud existuje obrana pasivitou, využil bych jí. Jinak s náma bude kdejakej hejhula zase cvičit jak za Husáka.
Tohle je podle me jiny pripad nez scitani. Ostatne ja bojkotovala zatim obe scitani, ktera se ze me snazila vytahnout nejake udaje. U druheho me obzvlaste nastvaly ty nesmyslne reklamy na tema, k cemu vsemu ze se ty udaje hodi.
Právě, že je to stejný případ, ale tak nějak chytřeji podaný. Zdá se být logické, že každoroční revizí komínu kze něčemu předejít.
Nikoliv. Kominík nemá možnost zjistit jestli někde. ( ve starém komínu) neodpadla omítka, revizí nezjistí vlastně vůbec nic. Proto Ti to každý napíše od stolu.
Je to jen tunel na prachy, ovšem lépe vyargumentovaný nez sčítání lidu nebo studní.
Dřevo kupuju v dubnu (to je nejlevnější), kdy vidím, kolik ho za zimu ubylo, první zimu pak nechávám ještě schnout a topím až tu další. Mám stříšku podél zdi na deset kubíků a to mi na dvě zimy na přitápění stačí. Kdybych měla najet jenom na dřevo, musela bych ještě udělat druhej přístřešek na deset kubíků, aby to mohlo jednu zimu schnout. Stejně o tom uvažuju, že postavím, pomalu je potřeba opravit plot, tak můžu místo čtyřiceti metrů dřevěnýho plotu postavit čtyřicet metrů stříšky na jeden řádek polínek. Do výšky metru padesáti by to vyšlo na 40 x 1,5 x 0,3 = 18 kubíků :))
Jsi šikulka, já jsem víc lenoch.
Právě v létě a napodzim topím tím odpadem co nařežu kolem potoka, ale já mám motorovou pilu a když nadělám dříví zapřáhnu vozejk a dojedu na louku SUVéčkem, táta by řek: "línej jak vandrák v červenci".
Dělat dříví je taková sysifofská práce, nadřeš se a nic není vidět. To raději přemísťuji zeminu a stavím rybníky. A taky kosím louku. Sice to taky vyroste ale je to vidět. V pondělí nastupuju na druhé kosení, letos poslední.
Ranní rozcvička s kosou.
Mám to rád, asi vo to něco napíšu :-)
Tož dřevo pěkně vyskládaný u zdi je taky vidět :) Mě to aji baví řezat (normální ruční pilou), na štípání tvrdýho dřeva už nemám, tak jen ty tenký klacky, co se daj pálit jak jsou... Tohle sem si navozila zjara na kole, ale to je čerstvý, bo v zimě káceli buky a zůstalo tam plno haluzí naházenejch do potoka, to budu pálit až na jaře.
Prostě šikulka.Super!
Ať se chytí za frňák zelení aktivisté z pražských kaváren!
No, nejhorší je, že mám při tom svážení blbej pocit. Já bych jim klidně dala tisícovku (víc jak kubík takhe za rok stejně neodvozím), ale jaksi to nejde domluvit. Soukromej majitel lesa se s tebou nebaví vůbec, státní lesy takovej kšeft neberou. Snad se u lesů dá koupit určitej kus lesa na vyčištění, ale to pro mě taky nic není, motorovku nemám a ani bych s ňou nedělala, a náladu,chuť ani čas se někde měsíc dřít, abych to tam vyklidila taky ne. Mi jde o sběr sem tam nějaký spadlý větve. Ale prej je to snad legální, takhle paběrkovat. Aspoň za Marie Terezie bylo. Když jsem byla malá, tak nám tatínek říkal, že snad do osmi centimetrů průměru můžem z lesa nosit.
Já to beru jako příležitost bejt venku, důvod, proč si vyjet na kole a jako bonus si zapálím krbu. Zjara či na podzim, když je zima na nějaký delší výlety, je takový řezání haluzí v lese prima strávenej čas.
Vaše povídání o dřevě se hezky čte. My máme jedna krbová kamna (beskydy4) na celý dům. Zhruba jednou za tři roky po novém roce objednám kamión dubových kmenů, cca 50 kubíků, nařežu to motorovkou(stihl), mě to hrozně baví, štípu to kalačem, nejlepší je, když hodně mrzne, dobře se to vozí z ulice na zahradu, prže kolečko dobře jede, neboří se, venku se stejně nic jiného dělat nedá, pak "voním" směsí výfkových plynů z pily a dřevem (a potem). Jasně lokalizovaný zdroj tepla v domě má tu výhodu, že se členové rodiny nakonec vždy sejdou na jednom místě.
Jinak k těm investicím, máme u nás v osvěžovně takovou sestavičku pomalu jak z Rozmarného léta, a náš abbé - doktor theologie - obchoduje s investičními diamanty.
Tvrdí, že je to zdaleka nejspolehlivější investice při které ohromné množství peněz zabírá velmi malé místa a "snadno se s tím prchá".
U nás abé ale nepochodil, plukovník říká, že nejlepší je uložit prachy do slivovice, protože cena alkoholu roste v průběhu času zdaleka nejvíc, a že i za války je chlast dobrý platidlo, a že když bude nejhůř, alespoň to můžeš vychrupnout a zemřít veselé mysli.
Na televizi se můžeš klidně dívat i při svíčkách:o)
Stejně jako brouzdat na Internetu. I přes wifi! Mám odzkoušeno, že wifi funguje dokonce i za tmy...
Po tmě funguje i 3G, tak žýdnej poplach :-)
Jo také v takovém baráku bez proudu žiju a je to super.Už bych proud nechtěla zavést ani za nic.Jen mi trochu schází pevná linka.Satelitní internet je fakt dost drahej.
Jak satelitní internet? Nemáš tam mobilní síť?
Mobilní internet trochu funguje,ale nedosahuje sem 3G síť takže je to šíleně pomalé.Takže přijímám internet prostě přes satelit(Skylink).
Koukám na to, je to rachot, ale to potřebuje taky nějakou šťávu, jedeš na solarní sotrovní systém?
No modem bere asi 20w,routr 10w a noťas 15w.Na to stačí malej solární panel.Máme ještě malou větrnou elektrárnu,ale ta dává spíše na podzim .Určitě bychom si s větrnou a panely vystačili,ale vzhledem k tomu že se mám doma šicí dílnu tak musím používat elektrocentrálu a zároveň dobíjíme baterie.Lednici máme na pb.
To se dá.
Jak pereš? Na centrálu, a jak to máš s vodou, ty čerpadla jsou taky poměrně žravý, všechno co má motorek žere dost.
V automatce neperu.Mám výřivku,To tedy musím používat 1 kw centrálu.No a čerpadlo nepotřebujeme,jelikož máme pramen vzdálený od domu 2 km a potrubím je to samospádem vedeno až do domu.Takže voda domem neustále protéká.No a elektrokola většinou dobíjejí panely. Je to prostě prýma pocit být takto nezávislá.A dřeva na topení máme kolem v lese také spoustu jelikož jsme na něj široko daleko jediní.Prostě Black out se u nás nekoná.
Jsi úžasná holka do nepohody.
Neměnil bych to co mám za nic na světě, ale tiše závidím.
Vím, že žádná z těch lodí o kterých všichni sníme, pro nás neplula přes oceán, jak krásně vysvětlil Pavel Dobeš.
Přesto potěší, že existují lidé, co stále napínají plachty.
Ať Vám to vydrží tisíc let a ještě přestupný rok k tomu.
Black out se nebude konat!
Tak jsem malinko googlil:
tady je takovej souhrn (aůle je to staré):
http://fyzmatik.pise.cz/21251-co-je-to-blackout...
Letos byl snad největší blackout v Indii.
Hezky to popisuje Hailey v Pretizeni. Ale jestli si pamatuju, tak po vzniku ostrovniho systemu museli shodit vyrobu ne blocich tepelek, tak ty pak znovu nabihaly snad den nebo dva. To by mne zajimalo, jestli je to uz dnes vymysleno nejak lepe.
Ad absurdum to vyhnal Neff ve Tmě, tam nechal zmizet všechnu elektřinu, komplet... On předpokládal zhroucení společnosti... Ale co my víme... První roky by byly kruté...
Neni to obslehnute Ocelove Mesto?
Nééé, tyhle knížky začal dělat až v posledních letech ve spolupráci s Albatrosem, ale předtím měl dost dobrých svých :-)
Asi si nerozumime, prijde mi, ze cerpal inspiraci v Ocelovem meste. A to bylo napsane uz pekne davno pred jeho narozenim... 8-)
Možný to sice je, ale já tam moc spojitost nevidím :-)
Prostě zmizí elektřina a nikdo neví proč a pak popisuje co se děje... Je pravda, že sem ocelový město nečetl, ale Neff určitě :-)
O, tak mozna ne. 8-)
Tam zmizi elektrina tusim po preletu meteoru nebo komety. Taky uz to bude tak 20 let, co jsem to cetl...
Mne pred chvili zachvatil takovej lokalni malinkej blokautek notas. Chci ho zapnout, ale on zapnutej, displej cernej. Badam laicky, zadna reakce. Odpojim zdroj - vypinac i kontrolka svitej furt. Vyndam a vratim baterku, vsechno zhasne do normalu, pripojim ke zdroji, zapnu vypinacem a vida, strojek skocil do bilych pismen na cernym pozadi (prej bios?), za chvili do pismen na modrym pozadi, chvili testoval a rozchodil se. To budou ty proudy z paralelnich svetu, nevidim to jinak.
Nic takového v Ocelovým městě není.
Tak co jim na zaver knihy vezme tu energii? Jak rikam, je to 20 let, tak to mam mozna trocu popletene.
Tam jim nikdo energii nevezme. Ocelové město skončí tím, že majitel Ocelového města, Schultze, zemře ve své pracovně tak, že mu za rupne tam umístěný vzorek granátu plněného CO2. Takže Francouzské město již není ohroženo a navíc majitel Francouzského města Sarrasin? může Ocelové město převzít a zajistit tak trvalou prosperitu a mír.
To je stejně dobré, jak je Verne nacionalistický. Dobře to ukazují Dva roky prázdnin a Ocelové město. Ve Dvou letech jsou ti nejlepší Francouzi, dobří jsou Američani a ti, kdo jsou zdrojem nesvárů jsou Angličani. V Ocelovém městě je potřeba ultrazáporák, tak je to Němec.
Dost jsem přemýšlel, ale viděl jsem jen film, několikrát a tam nic takovýho nebylo... Bůhví, co četl :-D
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ocelov%C3%A9_m%C4...
:)
Jj, Verne. Já bych to snad dokázal číst i dneska zase znova. Měl jsem ty knížky moc rád, a ty původní ilustrace taky.
Musím říct, že já si pár stránek z některých verneovek přečtu rád i dneska.
Pořád se chystám si koupit některé z těch Neffem převyprávěných, abych měl srovnání, ale nějak se k tomu nemohu odhodlat.
Neff to převyprávěl? Tak to nevím, toho bych se snad i trochu bál... Já je měl rád, tak jak vycházely v tý edici ... Podivuhodné cesty se to jmenovalo?
Vždycky mě fascinovalo, do jakých detailů on měl všechno vymyšlený a popsaný, ten člověk se měl narodit o pár desítek let pozdějc, to by se pak asi teprve rozjel:).
Jo, nejeden Verneuv román. Zadej si Verne Neff a uvidíš.
Já si asi radši uchovám ty původní verze.
:)
Nějak si neumím představit ani ty ilustrace Z. Buriana, i když proti němu nic nemám, dělal nádherný obrázky, ale tohle mám přeci jenom spojený s těma původníma perokresbama nebo rytinama, či co to vlastně bylo:).
Jenom taková perlička, místní město Motala byla prý rodištěm ponorky Nautilu, je to vnitrozemské město a fakt bych chtěl vidět, jak by ji dostali na moře :-) Ale technické muzeum tam mají pěkné :-)
Tak co to bylo? Honba za meteoritem? 8-(
http://cs.wikipedia.org/wiki/Honba_za_meteorem
Tam se taky o vypnutí elektriky nějak nepíše:).
I když tohle jsem taky nečet.