Nebojte se, tohle nebude článek o hnusných bezohledných řidičích a ubohých cyklistech. Lidé jsou tací, jací jsou, neumějí být jiní a většinou se snaží být dobří. A to, ať už jedou na kolech nebo sedí v autě.
To jsou celí mrchožrouti z Novy. V honbě za senzací úplně zničili dobrej nápad a po odvysílání tam auta tutově zase vesele sviští jako dřív. Na místě policajtů bych tam teď postavil radar pravej.
Tak to tu bohužel chodí. Zákony se dodržují, jenom když to někdo kontroluje.
Ale ne každýmu, kdo se tím má zabývat, se to hodí.
Za minulého režimu se o svobodě člověka tvrdilo:" Svoboda člověka končí tam, kde by začala omezovat svobodu jiného člověka". Pak se režim změnil a noví ideologové (kteří nemohli tvrdit to co "bolšáni") prohlašovali:"Všichni jsou svobodni, každý si může dělat co chce, nikdo nemá právo nikoho omezovat".Slušnost je slabostí, prosazuje se stále více bezohlednost, hulvátství, sprostota, zlodějina (ač je označována jako asertivita, tedy něco žádoucího)."Ryba smrdí od hlavy" - kolik znáte poslanců, kteří poctivě a nezištně slouží voličům, kteří plní sliby, které dali před volbami?
Tak se nedivme... (bohužel!)
Samozřejmě. Chytrolíni, co se ohánějí asertivitou, vůbec netušej, co to znamená, Že to je jednání, kterým si jdu za svým, aniž poškodím druhého. A rozčilováním se nad poměry v tomhle státě stejně nic nezměníš, volební programy se nedodržujou nikde na světě. Nejvyšší nemusíš volit, můžeš s nimi nesouhlasit ale to je tak všechno, co proti tomu můžeš. Takový kecy, zúčtujte s nimi při volbách!!!
Jo, je to tak. Pak si člověk říká, jestli není lepší diktatura, ušetřilo by se spousta prostředků na volby a možnost normálních lidí ovlivnit veřejné dění by byla tak stejná.
Na nás už by platilo jedině samoděržaví, jsme Hej Slované!
A vida, vtip pro dnesni den. Nevim jak jste stary/mlady, ale "Svoboda cloveka konci tam, kde by zacala omezovat svobodu jineho cloveka" se zacalo uplatnovat az v tomhle rezimu - minuly mel s pojmem "svoboda" dost velke problemy. Jinak preju lepsi ranni vstavani, bez podzimnich chmur ;)
Myslím, že to s tím _uplatňováním_ toho hesla (které se za komančů opravdu hlásalo taky) tak není. Bohorovných arogantních debilů v tomto režimu narostlo hodně a ti dřívější zůstali. Stačí se podívat na situaci na silnicích i v politice.
Myslím, že lidi zůstali stejný potvory jako dřív, jenom teď je povoleno psát o tom do novin, vysílat to v televizi a diskutovat na netu. Dřív to prostě nebylo tolik vidět.
To se třeba tvrdilo, ale platilo "co není povoleno, je zakázáno". Teď to platí obráceně, ale Hej Slované si s tím nevědí rady.
"důsledně oddělený prostor pro chodce, cyklisty a auta" .. pro které cyklisty? Ono se zdá, že cyklistů je asi víc druhů. Někteří cyklisté jezdí v souladu se zákonem po silnici, a tak nemají problém s vjížděním z chodníku. Navíc se tu tvrdilo, že onen vozík nemá 80cm, ale 85cm, takže na silnici mezi ostatní řidiče stejně nesmí. Ale že prej to nevadí, prej to policie stejně nebude kontrolovat - typicky naše zdůvodnění.
Pokud tedy někdo potřebuje asfaltovou stezku do školky a na nákup, aby tam v klidu projel s 85cm vozíkem, budiž, to je v pořádku. Ale proč by tam s ním měl být "důsledně oddělen" cyklista, který jede 20km do práce rycholstí 30km/h?
V sobotu přijeli do Šárky na projížďku dva cyklisté. Zas jiný druh. Přijeli totiž autem, kola na střeše. Těm taky jistě cyklisti na silnicích vaděj. Určitě by je taky chtěli důsledně oddělit, protože oni po silnici na kole nejezdí, oni jezdí po stezce. Nepochybuji o tom, že na té jejich stezce jim zase vadily kočárky a stařenky. O neoddělených bruslařích nemluvě.
Ach, jo. Ten příměr s volnou otevřenou krajinou či prázdnými ulicemi v reklamě je trefný. Bohužel, neplatí to jen pro motoristy...
Jo, přesně to se píše v úvodu článku, je jedno, jestli sedí na kole nebo v autě:-)
Cyklista s vozíkem může po chodníku chodit s kolem vedle sebe, čímž vyhlášku neporušuje. Zabere tím sice víc místa (a potřebuje i širší výjezd z chodníku), ale o to tu asi nejde. V článku to není jasně patrné, jestli po chodníku "jela" nebo "šla".
Navíc (teď můj názor, který nevím jestli je úplně správný) - když tam není žádná značka (zejména "stezka pro chodce"), jak můžu vědět, že je to chodník? Může to být klidně stezka pro chodce a cyklisty neoznačená značkou. Takovéto komunikace jsou běžně stavebně upraveny tak, jak je vidět na fotce (tedy začínají obrubníkem).
Musíš to brát vlastním rozumem a z pohledu ostatních. Všechno se značkama obsáhnout nedá. Pro tebe platí jiná nepsaná pravidla, než pro paní jedoucí do školky nebo na nákup.
Pohyb v parcích bývá upraven městskou vyhláškou. Jak se přesně pozná chodník, to nevím. Ale poznaj to i městský psi, tak to snad zvládneš taky. Tebe spíš zarmoutí tohle:
§39 (5) V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km.h-1
Tak u nás komunikace mezi paneláky plynule přechází do asfaltové cesty v parku se značkou "zákaz vjezdu motorových vozidel", jiné označení (stezka pro chodce/stezka pro cyklisty) tam není. A teď babo raď, co to je!
Já osobně tam na kole jezdím ale víc než 20km/h si tam stejně kvůli chodcům netroufnu.
Vždycky jsem si myslel, že jde o silnici. Stejně jako je na silnici někde zákaz vjezdu cyklistů, traktorů, volských potahů, náklaďáků nebo třeba zákaz vjezdu do protisměru, a pořád je to silnice, tak přesně tak je i asfaltka se zákazem vjezdu motorových vozidel silnice. Silnice pro nemotorová vozidla. Takže chodci vlevo max po dvou, za snížené po jednom, cyklisti vpravo jen po jednom. A pro rychlosti platí vše co jinde. Neviděl jsem ještě takovou komunikaci vnořenou do úseku obytné zóny, takže asi platí v obci 50 a jinde 90, není-li příslušnou značkou jinak.
Pokud se pletu a někdo víte něco přesnějšího, ozvěte se prosím. Pokouším se značky respektovat, alespoň je-li to technicky proveditelné, ale kdo se má v té džungli paragrafů vyznat v celé najednou, když se navíc pořád mění?
Abys to zas nepřeháněl. Myslíš tedy, že milenci na cestě v parku za snížené viditelnosti mají povinnost chodit po levé straně a za sebou? Na stezce pro cyklisty a chodce takovou povinnost nemají, tak proč v parku, i když je tam povolen vjezd cyklistům? Možná ale mají tuto povinnost úplně všude, to mě nenapadlo. A zas to ty policajti málo kontrolujou, každej si už dělá, co ho napadne.
I po chodníku se má chodit vpravo.
No, já chodim vpravo (i když to v zákoně není, tam je jen chůze na přechodu), naučili mě to tak rodiče. Ale Jirka mě mate: On říká, že vlevo, co kdyby tam jel cyklista nebo šlo stádo hnaných zvířat. Proto asi maj chodci na stezkách nejradši prostředek. Vlastně cyklisti taky. A turisti to bez kompromisů řešej rozvinutím v rojnici. Bez rozdílu vyznání a národnosti. :')
Jo, je to přesně tak, jak říkáš.
To jsme se teda v tématu bezohlednosti dopracovali daleko. Kde se vyskytne Jirka nebo Torpédo, tam je vyhrazená dálnice pro lehokola. Bez ohledu na případné dopravní značení. A basta, šmytec, pochválena budiž listina svobod. :'(
Asis nepochopil, že se tady mluví o značce, ve které jsou dvěma červenými polokružnicemi a jednou červenou čárou orámovány autíčko a motorka na bílém pozadí, nikoliv o značce se šlapadlem a pánem s dítětěm na modrém kruhu. A už vůbec ne o bílém malém kruhu na velkém červeném.
Značka "zákaz vjezdu všech motorových vozidel", o které se tu mluví, totiž opravdu označuje silnici, na kterou je zákaz vjezdu všech motorových vozidel, tedy nejedná se o cyklistickou stezku nebo chodník, tedy je to přesně tak, jak psal Jirka.
To se tedy mýlíš! Tato značka sice může být umístěna na vozovce, avšak sama vozovku nijak nedefinuje, o tom není nikde zmínka. Je to s ní naprosto stejné (podle vyhlášky o řízení provozu), jako se značkou Zákaz vjezdu všech vozidel. Chceš mi snad tvrdit, že venčím psa na silnici proto, že ho venčím na křivolakých cestičkách v parku, kde je značka Zákaz vjezdu všech vozidel? Zákaz vjezdu všech motorových vozidel může být klidně u dětského hřiště, aby tam mohly s kolem i děti starší deseti let. Stane se tím to hřiště pro tebe silnicí pro kola a voly (ať už zapřažené v potahovém vozidle, hnané jako stádo či jedoucí na jízdním kole)?
Bylo by dobře, kdyby sis někdy příslušný zákon a navazující vyhlášky vyhledal a prostudoval. Jinak se jako mnoho jiných budeš domnívat, že v nich je právě to, co se ti hodí. A pokud je v nich něco jiného, je to špatný zákon, který oni nemusí dodržovat.
Zabal to, on nikdy nic nepochopí, vžycky si to překroutí tak, aby se do tebe mohl pustit hlava nehlava a dělat z tebe blbce. Přitom evidentně nerozumí té vyhlášce o nic víc než ostatní tady, i když dělá že jo.
Nikdo ti tvou svobodu jezdit na předpotopním kole nebere.
"Cyklisté jezdí na chodnících za tichého souhlasu policie". Autorko, docela jste mne naštvala. Pokud jsem na kole v hustem mestskem provozu, mnohdy pro cyklistu i zivot ohrozujicim, nevidim nic spatneho na tom sjet na chodnik, pokud zde neohrozuji chodce. Bohužel to vaše striktní dodržování zákonů může přivést plno lidí do neštěstí. Ten váš příspěvek beru jako výzvu k udávání kvůli špatné věci.
Největší chyba je v tom, že jízda podle předpisů je mnohdy pro účastníky provozu mnohem nebezpečnější, než přestupky. Podmínky nejsou na dodržování předpisů uzpůsobeny. Je zajímavé, že třeba na dálnici nevidíte případ, že by znenadání za zatáčkou na vás vykoukla značka "nejvyšší rychlost 10" nebo někde mimo sjezd z dálnice najednou třeba "zákaz vjezdu vozidel nad 1 tunu" bez možnosti vyjet z dálnice - je vidět, že to jde, rychlost se snižuje postupně, zákazy mají předzvěst, abyste mohli na sjezdu dálnici opustit. Proč tímto srozumitelným způsobem nejsou řešeny značky týkající se cyklistů je mi záhadou. Zákazy vjezdu bez předchozího upozornění na konci jednosměrky bez možnosti se vrátit, cyklotrasy značené žlutými tabulkami (možná to dělají nějací dobrovolníci, ale musí na to mít přece nějaké povolení!) vedoucí přes zákazy vjezdu nebo zcela neprůjezdnými místy (třeba známý sloup vedle Svitavy v Brně) přestože není problém vést trasu jinudy, krátké kousky cyklostezky na chodníku spojeny přechody pro chodce místo přejezdů pro cyklisty (na kterých cyklista podle pravidel nemá přednost, takže argument zdržování provozu zde neobstojí), cyklostezka vedoucí nic netušící cyklisty do protisměru v jednosměrce (kde je pak ohrožují nic netušící motoristé jedoucí (podle nich) "jediným správným směrem") - např. konec cyklostezky Botanická v Brně - a spousta dalších přestupků proti zdravému rozumu.
Aby se z toho tichého souhlasu nestal hlučný nesouhlas, když to tu bude autorka vyřvávat do světa. Já si tolerance policie vůči cyklistům vážim.
Jistě, někdy je nutností v zájmu svého bezpečí jet po chodníku. Ale ne každý cyklista je na chodníku ohleduplný vůči chodcům. A jsme znovu u té ohleduplnosti, kterou někteří z nás nedokážou překousnout. Proto je s trochou nadsázky v článku napsáno, že zřejmě jedinou možností je fyzické omezení – sloupky, závory a především důsledně oddělený prostor pro chodce, cyklisty a auta. To aby bylo každému bezpochyby jasné, kde má svůj „bezpečný“ prostor, když se spolu nedokážeme dohodnout po lidsku.
Já ale nechci bejt zavřenej dohromady s cyklistama! Zvlášť ne s těma zamindrákovanejma, kterejm 90% motoristů usiluje o život a který vyžadujou, aby se před nimi dámy v nočním parku schovávaly do křoví na levé straně cesty. Aby si o ně nezničili svůj nablýskaný stroj. :'(
Já na tom ježdění po chodníku cosi špatného a bezohledného vidím. Mezi takovými nafrněnými frajírky, kterým silnice nevoní se totiž po úzkém chodníku pokouším dostat z práce na metro. Je-li ti provoz na silnici nepohodlný, můžeš po chodníku kolo vést (to, že připouštím odůvodněné výjimky na věci nic nemění). Nejdřív se tedy nauč jezdit na kole, nebudeš mít tak panickej strach ze silničního provozu. Aby tě spíš neohrozil nějaký chodec, nato dej pozor, blbečku. Udávat tě nebudu, k tomu článek nenavádí. Ale přes hubu bys někdy dostat moh.
Ale no tak....Psal jsem přece jasně, "pokud zde neohrozuji chodce". Jiní to pochopili. Jinak samozřejmě člověku nemusí být v hustém městském provozu a frekventovaných silnicích nic platné ani sebevětší jezdecké umění. U nás na tom nejsme jako např. v Holandsku či Dánsku, kde jsou cyklisté upřednostňováni (a plným právem), naopak u nás jsou motoristé, oproti zmiňovaným zemím, vůči cyklistům daleko více agresivní. Cyklisté jsou oproti motoristům vždy v nevýhodě.
Ke mě se chovají motoristé jako k cyklistovi v naprosté většině případů slušně. Čím to je? Vůči mě jsou agresivní naopak někteří cyklisté na chodníku, arogantně uplatňující právo silnějšího. Chápu, že chůze je nemoderní, zpátečnická a neekologická a v Holandsku či Dánsku ji již dávno zrušili. Nebo už Předvoj světlých zítřků zrušil chůzi i tady?
Doporučuju ti, aby ses měsíc pohyboval výhradně na kole v Praze a potom pro srovnání zase měsíc v Kodani, abys pochopil o čem je vůbec řeč. Potom zase přijď diskutovat. Rád si pak přečtu tvojí zkušenost.
Takze abych si shrnul tvuj prispevek: ve vetsine pripadu se k tobe motoriste chovaji slusne, ale ne vzdy, takze asi existuji i nejaci, co jsou agresivni. A dale pises, ze nekteri cykliste jsou agresivni, takze z toho mi vychazi, ze jinak vetsina jich je slusnych. No ze vsude se najde nejaky blbec to vime, tak proc jsi to vlastne psal?
Nechci provokovat, pouze konstatovat.
Já se pohybuji velmi často v Holandsku (a Dánskem jsem na kole projela také, včetně Kodaně) a to z 98% na kole. Jsem ráda, jak to tu funguje, předně, že cyklisté jsou upřednostněni v provozu. Cyklostezky mají mnohdy dokonce nájezdy jako na dálnici, různé připojovací pruhy... (bez speciílního označení pro cyklisty) a Holanďani sviští velmi rychle; často vidím situace, které bych odhadla na bouračku, ale zpravidla z toho všichni nějak vybruslí.
Pravidlo - upřednostnění plným právem funguje určitě jen v Belgii, co vím. Takže stane-li se nehoda cyklista vs. auto, vždy je na vině motorista. Ta samá situace v Nizozemsku je řešena tak, že je-li vinen cyklista za nehodu, platí pojišťovna od motoristy pouze újmu na zdraví cyklisty, zbytek cyklista. (Nevím ale jak v Dánsku).
Tato nařízení se mohou zdát mnohým motoristům nefér, i mě to tak přijde. Jde ale o ochranu nejvíce zranitelných účastníku dopraního systému. Motoristé v NL jsou více rozhořčeni z dopravní zácpy a semaforů...
K tomu ježdění po chodníku:
Za určitých okolností symbióza cyklistů a chodců je možná. Bohužel výskyt cyklistů jedoucích po 2m širokém chodníku prostředkem a očekávajících že budou chodci uhýbat nebo puberťáků považujících chodce za živé slalomové tyče je spíše pravidlem než vyjímkou.
A k tomu co napsal Joe - nelíbí se mi jeho konfrontační tón a nadávky ale v podstatě má pravdu. Pohybuju se na kole stejným stylem jako bych seděl za volantem a až na některé zakomplexovance na mne nikdo netroubí ani mi o život neusiluje.
Pravidlem to byt nemuze, protoze treba ja takove zkusenosti nemam (a to jezdim kazdy pracovni den po Praze). I kdyz jestli to nebude tim, ze ja se na kole nepohybuju stejnym stylem jako bych sedel za volantem, ono kolo neni auto, neni tak siroke, taky nejede tak rychle (alespon moje ;), ma mensi relativni brzdnou drahu nez auto, mensi stabilitu na silnici, proste zpusob jizdy s nim je trochu jinaci. Ale souhlasim s tim, ze blbcu za volantem co cloveka ohrozuji na zivote je jen par, mam prumer priblizne tak jednoho na 30 minut jizdy po Praze, co se me pokousi zrakvit, coz pri tom poctu aut co potkam je fakt zanedbatelne procento.
Chyba, melo tam byt delsi brzdnou drahu u kola nez u auta, omlouvam se.
Jeden cvok na 30 minut, to je v provozu asi 1%, počítáme-li v provozu "kontakt" s jedním autem na 5 vteřin. To je docela hodně. Moje zkušenost je příznivější, vychází mi to v Pražském provozu na jednu nebezpečnou situaci ca na 5-10 hodin jízdy - pokud tedy jedu "svou" trasu, kde znám každý obrubník, intervaly světel, atd., a vím, kde mi co hrozí.
Vycházím ze zkušeností v našem okresním městysu (MB), bezohledné cyklisty potkávám na chodníku prakticky denně.
Někdy si říkám, že by měl být řidičák i na kolo, když vidím nějakého poděsa jezdit slalom po chodníku.
Jenže stejně jako jsou bezohlední řidiči (někteří), tak jsou i bezohlední cyklisti (taky někteří).
Já jsem spíš optimista a myslím, že těch slušných řidičů i cyklistů přibývá. Hlavně řidičů. Když jsem před čtyřmi lety znovu začal jezdit na kole, řidiči na cyklisty kašlali. Dneska v pohodě pouští i na přechodu. Zdá se, že se ohleduplnost k cyklistům zvyšuje.
(Joe, už jsem psal, že u nás v Plzni, byla zlegalizována jízda po chodníku namalováním bílých pruhů na chodník a přidáním dopravní značky "Cyklostezka". Já jenom abys mě nenapadl, že jezdím po chodníku a po přechodu :-)).)
Taky už mě to napadlo, když vidím, jak někteří jedou po silnici (protože nemají kudy jinudy) a přitom netuší, co je přednost zprava, takže pro jistotu brzdí vždycky a podobně. Snad ne řidičák v plném rozsahu, ale něco jako průkaz o přezkoušení z předpisů. To by stálo daleko míň peněz, člověk by se to mohl učit sám a ne chodit na nějaké hodiny. Možná by to trochu snížilo počty mrtvol, i když z deseti mrtvých cyklistů devět zahyne při nehodě zaviněné řidičem a ten desátý byl opilec jedoucí z hospody.
To by se mi taky líbilo. Musely by se ještě nějak vyřešit děti od deseti do patnácti let. Když je vidím někdy na silnici, je to děs, co dělaj. Děti, no. Ale rozumný rodiče je na silnici nepustěj. Mě děti na chodníku nevaděj, nemám rád dětské mrtvolky. A taky jsou obytné zóny, kde u dětí hra a jízda na kole správně splývají. A na babičky se vymlouvat nemusíme, moje matka by si klidně řidičík udělala.
To s tím řidičákem mě napadlo, když s námi vyrazila dvacetiletá dívčina na výlet, a já jí za pochodu vysvětloval pravidla silničního provozu.
Jak potom od takových můžeme očekávat, že třeba ví, co je to přednost z prava? A jak se zatáčí vlevo? Třeba například.
Oni by proti řidičákům a zalosti dopravních předpisů měli námitky právě ti, kteří se snaží o "ochranu" cyklistů jejich separací. Buďto sami cyklističtí revolucionáři (stratilo by to politický náboj), ale v Praze určitě i plánovači dopravy. Těm se totiž hodí, když lze cyklisty označit za nebezpečné sobě i jiným, těm vyhovuje ta absurdní myšlenka o separaci cyklistiky od dopravy. A pohyb cyklistů po chodníku, vynucování si přednosti, nesprávné používání přechodů pro chodce, divoké jízdy napříč křižovatkou jim dávají do rukou skvělé argumenty. :'(
No, mě by ta separace cyklistů od dopravy nevadila, ale musela by být vyřešená tak jako jsou vyřešené silnice. Ne jenom nahodile a po kouskách. Polovina chodníku je chodník, pak je tlustá čára a druhá polovina cyklostezka, to je přiliš nebezpečné, jak pro chodce tak pro cyklisty.
Bohužel asi budeme muset ještě pár desítek let čekat než se to zlepší.
Zase na druhou stranu, i tohle polovičaté řešení, přispělo k tomu, že se zvýšil počet cyklistů. A čim víc nás bude, tim spíš se tenhle problém bude řešit. Je to otázka času a bude líp. Doufám.
Ty si fakt myslíš, že lidi čekaj, až bude na chodníku čára, a pak že si poříděj kolo? Jako ovce? Potřebují stále ještě být řízeni shora? To ale je v rozporu s údaji o prodeji kol. Spíš je to naopak. Tam, kde je hustý provoz cyklistů, tam pak celkem přirozeně vzniknou pro ně i cesty. Výhodné pro všechny.
Ona holt cyklosilnice z každého místa do každého jiného nebude nikdy, cyklisti nejsou na světě jediný. Jistě, někdo používá kolo pouze k rekreaci, tomu rekreační stezky poslouží. Ale běžné silnice (aspoň zatím) slouží všem druhům dopravy. Proto se separace jednoho druhu může stát spíš omezením, a nikoli vítězstvím.
Neříkám, že čekají až bude čára aby si koupili kolo, ale že začnou víc jezdit.
Hlavně ženský se na silnici bojí, a když mají čáru na chodníku, jsou jistější a jezdí víc. Třeba i do práce. Tenhle příklad mám zrovna doma u své manželky.
Prostě víc cyklostezek znamená i víc cyklistů.
Ale neříkám, že bude na kole jednou jezdit 100% obyvatelů.
Před týdnem taková roční (takže ne příliš zkušená) cyklistka se mnou ujela 65 km. Převážně po silnicích a silničkách, a s orientací v provozu neměla problémy. Ale je to zkušená řidička, to je možná podstatné, i když je to (jen, tak jsi to myslel?) ženská. Tý by asi nějakejch 10km asfaltové stezky bylo stejně na prd. Ono se jezdit dá, když člověk chce. A když nechce, tak ho stezkama nedonutíš. Jestli teda za cyklistiku nepovažuješ krátký výlet k oblíbenému turistickému cíli jednou ročně. :')
Já ženy nepodceňuju, jen jsou opatrněší a bázlivější. Takhle jsem to myslel.
Moje žena má panickou hrůzu jet po silnici současně s autama. Teprve, když jsem pro ní vymyslel cestu po chodníku (ted nám z ní udělali cyklostezku) a jen občas po silnici, začala se mnou jezdit na kole i do práce a používat kolo coby dopravní prostředek.
A je fakt, že od té doby co u nás zlegalizovali jízdu po chodníku, tak se počet cyklistů minimálně zdvojnásobil.
Ale kdoví jestli je to tím nebo tím, že příklady táhnou. Prostě nás uže mnogo.
Po přechodu bys "správně" stejně jezdit neměl, měl bys tam mít přejezd pro kola. Ale záleží to na místních zvyklostech - pokud je to takhle všem srozumitelné, nelze nic namítat. Se stezkama může bejt problém, pokud jsou umístěny násilně, pod heslem, že cyklisté jsou nebezpeční a nemají mezi motoristy co dělat. Pak můžou bejt cyklistům stezky spíš na obtíž.
No někde přejezdy pro kola jsou, dokonce i včetně semaforů a někde splývají s přechodem. A někde cyklostezka končí a začíná 5 m před přechodem.
No máme tu v tom pěknej nepořádek.
Já raději jezdím po silnici, i když je vedle cyklostezka na chodníku. Možná mám povinnost ji použít, ale považuju to za bezpečnější a rychlejší. Chodci jsou nevyzpytatelní, pejskové nečitelní a malé dítě ani neví, že vbíhá na cyklostezky. A dobré brzdové špalíky jsou dneska drahé.
Už jsem dlouho v pokušení to udělat, nakonec jsem neodolal. Tady je jedno video o nerespektování nejen dopravních značek a taky poněkud extrémní integraci cyklistů do ostatní dopravy:-). Doma to nezkoušejte, český řidiž kvůli cyklistům nebrzdí tak jako americký:-). A bacha, má to 50MB.
http://www.digave.com/videos/red-web.mpg
z drobných přestupků jednotlivců se skládá všeobecný chaos který sami vytváříme svoji neukázněností.