Minulý týden se z Nordkappu vrátil do rodné Ostravy Pavel Matějka. Trasu na nejsevernější výběžek Evropy a zpět absolvoval celou na kole. Za více než tři měsíce tak ušlapal osm a půl tisíce kilometrů. V rozhovoru vypráví o svých zážitcích z Polska, Německa, Švédska, Norska, Finska, Estonska, Lotyšska a Litvy.
Pěkné čtení, dík.
Vyborna cesta a vyborne cteni.
Pavle, radi te uvitame jako hosta na dalsim rocniu cyklocestovatelskeho festivalu CYKLOCESTOVANI. Vice na www.cyklocestovani.cz
Jiste nam budes met o cem promitat a vypravet.
At se ti dari na dalsich cestach.
Tvoji kamaradi z Beskydska
Martin Stiller a Renata Lorisova
rozhodne obdiv za to to ujet a jeste na take hajtre. a ty cokolady bych vzal vsechny :)
Ja bych je vzal vsechny, ale to bych musel mít za kolem přívěs.
Hlavně že jsi se ve zdraví vrátil,a že jsi se z toho dlouhého cestování nezláznil.Já jsem jel jen necelý týden sám a už mi hrabalo.Zvláště v nepříznivém počasí.Máš náš obdiv a těšíme se ,že v Prostějově v zimě uděláš promítání s besedou
šmankote jaký "sám"!? Dyť Evropa je plná lidí. Na dálném severu je ta hustota menší, ale zase když někoho potkáš, málokdy se minete bez pokecání.
letos chystám s kamošem cestu švédsko,norsko-lofoty a vesterály.dál to časově nepůjde,ale příští rok stejnou sestu opačným směrem než ty.polskem začínaje,německem konče.dík za čtení.každá informace a zkušenost je dobrá. po návratu určitě napíšu své zkušenosti a pár fotek k tomu. ať ti to šlape. franta
Pukléřka islandská a lišejník sobí - v nouzi se na tom prý dá celkem dobře přežít. Nesmíš to jíst syrový, může to způsobit podráždění. Lepší je nechat lišejník odmočit ve vodě a pak uvařit nebo upražit. Eskymáci považují za lahůdku zkvašené lišejníky ze sobího žaludku.
Pukléřka je prý taky dobrá na nemoci dýchacího ústrojí.
Vypadá to takhle:
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/lichens...
Takový severský špenát :-)
jo na nemoci dýchacího ústrojí je to skvělý, ale je to tak hořký, že ti jde huba šejdrem...
Další použitelnou rostlinou je medvědice lékařská. Trsy červených bobulí jsou prý po uvaření jedlé.
http://www.mdidea.com/products/proper...
kvituju s povděkem všechny rady a doporučení.Jenže na starý kolena už se člověk nerad učí nový věci. Já tam , kdyžtak, přežiju na hříbkách.
Jen upozorňuju, že jsem tam ještě nebyl a nezkoušel to. Na podzim dám vědět, jaký to bylo:)
Moc zdravím,celá cesta byla v mlze.Dnes máme takový malý cestovatelský festival Divní ptáci v Ponětovicích.Mnoho štěstí na dalším cestování Ivan.
ps.tys dojel dobře
¨¨¨
Tak toto je zrealizovany moj vlastny sen. Som Norskom posadnuta, niekolko krat som tam pracovala ako pomocnicka na farme (kravy, ovce) a od prveho razu, ako som tu krajinu navstivila tuzim prave po tomto, prejst cez Balkan, Finsko, Svedsko do Norska a vratit sa pobrezim dolu. Ale pre mna to ostane asi len sen. No trochu som rada, ze to ktosi predsa len zrealizoval. Gratulujem!
...tím Balkánem myslíš Pobaltí?
Jináč - takovou podobnou cestu absolvovaly mraky lidí. "ktosi predsa len..." není na místě
A samozrejme, ze Ti strasne zavidim, hoci sa to nepatri.
Náhodou jsem objevila článek D. Matějky, neb mě velmi zajímá cestování -vandrování na kole a smekám:-)Já letos za 22 dní absolvovala trasu Polsko, Litva,Lotyšsko a 42 km před Estonskem jsem to otočila protože jsem 3 dny jjela v šíleném marasu. Po návratu jsem toho litovala a hned začala přemýšlet kam příště, takže článek mi je ispirací a snad na jaře 2010 vyrazím:-)